AKTUALNOŚCI

Mieszkańcy pytają?  Burmistrz Odpowiada!


Szanowni Mieszkańcy,
 
wszelkie e-maile zawierające prośby o interwencję będą przekazywane do odpowiednich służb. Nie będą one jednak zamieszczane w niniejszym dziale.
Ponadto wiadomości nie zawierające w swej treści pytania pozostaną bez odpowiedzi.

  

 


Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielanae odpowiedzi
i nie będą one publikowane.

PYTANIE 2249:  Imię/NICK: ewa

14.02.2018  

Dlaczego nie mogę doczekać się odpowiedzi na pytanie osób niepełnosprawnych w naszym mieście? Dlaczego (oprócz Urzędu przy ul. Żeromskiego) nic nie jest przystosowane dla takich osób? MDK to jedna wielka porażka, dlaczego nie można go dostosować do niepełnosprawnych? Może w końcu doczekam się odpowiedzi.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Ewo,

odpowiedź na Pani pytanie była udzielana w tej formie wielokrotnie. Tam gdzie istniała techniczna
i prawna możliwość dostosowania obiektów użyteczności publicznej należących do gminy zostało to wykonane. Jednak obiekt, który Pani wymienia jest zabytkiem i nie otrzymaliśmy zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na jakiekolwiek ingerencje w jego bryłę. Zatem nie można w min wybudować windy, nie wolno zamontować podjazdów ani pochylni. Takie obostrzenia dotyczą również budynku ratusza i innych obiektów znajdujących się w obszarze zabudowy centrum miasta, które stanowi strefę ochrony konserwatorskiej. Budynek przy ul. Żeromskiego posiada tylko takie udogodnienie jakie zaakceptował konserwator.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2248:  Imię/NICK: Wert

14.02.2018  

Witam. Panie Burmistrzu czy jest możliwość instalacji czujników jakości powietrza
w Świebodzicach aby można było sprawdzać jakim powietrzem oddychamy konkretnego dnia. Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Pani/ Szanowny Panie,

oferowane na rynku komercyjnym czujniki tzw. niskokosztowe do pomiarów zanieczyszczeń powietrza, a w szczególności do pomiarów stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w powietrzu, nie są urządzeniami pracującymi zgodnie z metodyką referencyjną. W przypadku braku wykazanej równoważności metod stosowanych w tego typu czujnikach do metodyki referencyjnej nie mogą być one traktowane jako źródło wiarygodnych danych, a na ich podstawie nie można określać czy nastąpiło przekroczenie norm jakości powietrza (poziomów dopuszczalnych, docelowych, informowania czy alarmowych) i dokonywać oceny jakości powietrza.

Ponadto błędna interpretacja wyników pomiarów chwilowych (kilkuminutowych, 1-godzinnych), wykonywanych przez różnego rodzaju czujniki oraz odnoszenie ich do normy 24-godzinowej lub rocznej prowadzi do mylnych wniosków na temat bieżącej jakości powietrza. Należy mieć na uwadze, że pomiary realizowane za pomocą czujników pracujących niezgodnie z metodami referencyjnymi mogą być obarczone bardzo dużym błędem, a w skrajnych przypadkach mogą być one całkowicie nieprawdziwe.

Ocenę jakości powietrza dla Dolnego Śląska można sprawdzać na stronie internetowej pod adresem https://powietrze.uni.wroc.pl/.  

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2247:  Imię/NICK: MonikaK

14.02.2018  

Dzień dobry czy program antysmogowy będzie również dofinansowywał nowo
wybudowane domy jednorodzinne z podłączeniem gazowym ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Moniko zgodnie z uchwałą nr XLI/297/2018 Rady Miejskiej w Świebodzicach
z dnia 31 stycznia 2018 r. dofinansowanie nie obejmuje instalacji systemu ogrzewania w nowo wybudowanych domach jednorodzinnych lub nowo powstałych lokalach mieszkalnych. Z treścią uchwały można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2246:  Imię/NICK: SYLWIA

13.02.2018  

Witam Panie Burmistrzu Świebodzice są wspaniałym miastem ale teraz jedną z jego wielkich bolączek jest brak miejsca w żłobkach mamy 2 miejskie i kilka prywatnych to wciąż za mało. Młode mamy chcą wrócić do pracy żeby nie być na garnuszku Państwa ale niestety nie opłaca się bo pensja idzie na zapłatę niani więc lepiej siedzieć w domu tylko czy o to chodziło w
500+?Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowana Pani Sylwio,

zdaję sobie sprawę z faktu, że istniejąca w mieście liczba miejsc w żłobkach jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb mieszkańców. Od 2015 r. miasto uruchomiło dodatkowo 23 miejsca w żłobkach samorządowych oraz 35 w żłobkach i klubach niepublicznych, jednak zwiększenie liczby miejsc w żłobkach nie zaspokoiło potrzeb w tym zakresie. Przyczyn rosnącego zapotrzebowania na miejsca w żłobkach można upatrywać nie tylko w rosnącej liczbie urodzeń, ale i w powrotach rodziców do pracy zawodowej. Gmina rozważa możliwość utworzenia dalszych miejsc w żłobkach, jednak wymaga to czasu i znacznych nakładów finansowych dlatego proszę o cierpliwość.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2245:  Imię/NICK: Tomek

13.02.2018  

Panie Burmistrzu czy nie może Pan wpłynąć na pracowników OPS aby nie wjeżdżali w zakaz ruchu na remontowanym Placu Dworcowym? Czy ten zakaz obowiązuje tylko pasażerów?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Tomaszu,

pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej otrzymali zgodę wykonawcy robót na wjazd na ten teren.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2244:  Imię/NICK: Agnieszka

13.02.2018  

Panie Burmistrzu czemu MOPS nie jest na ul. Piłsudzkiego jak od poniedziałku do niedzieli jest czynna jadłodajnia? Na stację jest bardzo daleko i cięzko tam dotrzeć. Nie można przenieść jadodajni, a MOPS zostawić gdzie był?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Agnieszko,

Ośrodek Pomocy Społecznej został przeniesiony z uwagi na stan techniczny budynku, który zagrażał bezpieczeństwu klientów i pracowników.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2243:  Imię/NICK: Andrzej

09.02.2018  

Witam czy wiadomo kiedy będzie ogłoszony przetarg na kolejny autobus? I czy byłaby możliwość żeby została utworzona jakaś linia autobusowa (autobusem miejskim) która by łączyła Świebodzice z Wałbrzychem? Wiele mieszkańców jeździ do Wałbrzycha do pracy, szkoły, więc myślę że takie
połączenie by miało duże zainteresowanie. I ta linia nie musi być tylko obsługiwana przez ZGK Świebodzice tylko jeszcze może się dołączyć ŚKA Wałbrzych żeby częstotliwość  kursów była większa. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Andrzeju,

w odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że postępowanie o udzielenie zamówienia na zakup nowego, ekologicznego autobusu w ramach zadania "Wdrażanie strategii niskoemisyjnej w Gminie Świebodzice - zakup ekologicznego autobusu" jest w trakcie przygotowania dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia postępowania przetargowego. Gmina Świebodzice przewiduje ogłosić postępowanie przetargowe w ciągu najbliższych dwóch miesięcy./luty lub początek marca.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2242:  Imię/NICK: Karolina

05.02.2018  

witam panie Burmistrzu mam pytanie gdzie mozna udac sie z wnioskiem o zmiane pieca na ogrzewanie centralne gazowe , dodam ze po polozeniu rur z woda  cala lazienka jest w plesni , od ponad pol roku dziecko moje zaczelo chorowac na zapalenie oskrzeli oraz ma ich skurcze co wywoluje wlasnie ta plesn na scianach po zrobieniu badan okazalo sie ze wlasnie ona wywoluje alergiczne skurcze oskrzeli
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Karolino,

Informuję, że w przypadku chęci dokonania ulepszeń w mieszkaniu komunalnym w pierwszej kolejności należy udać się do zarządcy budynku tj. Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Świebodzicach w celu ustalenia czy istnieją techniczne możliwości zmiany ogrzewania z piecowego na gazowe. Następnie należy zgłosić się do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej przy ul. Żeromskiego 27, pokój numer 16. Tam zostaną udzielone szczegółowe informacje dotyczące procedury postępowania w przedstawionym wyżej przypadku.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2241:  Imię/NICK: RODZIC

01.02.2018  

Panie Burmistrzu mam pytanie odnośnie rozkładu jazdy naszych miejskich autobusów...po raz kolejny zastały naniesione zmiany  w rozkładzie jazdy ale czy na leosze?Jest grupa dzieci w tym również moje dziecko która jezdzi rano do Szkoły podstawowej nr 4 z przystanku na ulicy
Piłsudzkiego i ten własnie kurs jest troche za póżno zorganizowany bo dzieci sa w szkole praktycznie równo z dzwonkiem ale często jest tak że troche się spóżniaja.Czy ma pan wpływ na to zeby zorganizować ten kurs troche wczesniej?Bardzo prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej
prośby.Dziękuje
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowni Rodzice,

taka próba została podjęta przez ZGK Świebodzice sp. z o.o., niestety jak się okazało dzieci
w dzielnicy Ciernie musiały dłużej czekać przed szkołą. W porozumieniu z panią dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 kurs wrócił do poprzedniej wersji. Wiem, że problem nie został rozwiązany i dlatego tak bardzo jest potrzebny dodatkowy autobus dzięki któremu uda się rozwiązać wiele podobnych problemów i oczekiwań mieszkańców.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2240:  Imię/NICK: Mieszkaniec

01.02.2018  

Witam czy na Wałbrzyską strefę ekonomiczną jeżdzą rano jakieś autobusy oraz potem  ze strefy do Świebodzic, jeżeli tak to jakie i o której godzinie. Z góry dziękuję za odpowiedź
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Gmina nie wydawała zgody na korzystanie z przystanków komunikacyjnych w Świebodzicach dla linii, których trasa przebiega przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną w Wałbrzychu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2239:  Imię/NICK: Marcin

29.01.2018  

Chciałbym zapytać z czego wynikają stosowane w Świebodzicach stawki za wodę i ścieki, jako że są znacząco wyższe od pozostałych miast w Polsce. Przykład na podstawie stawek brutto: Świebodzice: woda - 5,47 zł, ścieki 8,66 zł
Warszawa: woda - 4,54, ścieki 6,93 zł
Wrocław: woda - 4,88, ścieki 5,95 zł
Świdnica: woda - 3,68 zł, ścieki 5,09 zł
Strzegom: woda - 3,73 zł, ścieki 6,06 zł.
Jak widać nawet Warszawa, która jest najdroższym miastem w Polsce jest tańsza od Świebodzic o prawie 20%. Co możemy zrobić, aby obniżyć stawki zwłaszcza, że w świebodzicach nie można liczyć na zarobki porównywalne do Wrocławia czy Warszawy.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Marcinie,

Ceny wody i ścieków wynikają z uzasadnionych kosztów a nie zasobności portfeli odbiorców. Szczegółowo określone są one we wniosku taryfowym. Do wglądu w Urzędzie Miejskim lub Wodociągach. Jednocześnie informuję, że demagogią jest twierdzenie jakoby ceny w Świebodzicach były znacząco wyższe od pozostałych miast w Polsce. Owszem, są wyższe od wielu miast, w tym tych, które Pan wymienił, ale też są znacząco niższe od wielu innych np. Wałbrzych,
Bogatynia, Tarnowskie Góry, Będzin, Mysłowice, Rybnik, Czechowice-Dziedzice, Zabrze, Żory, Nowy Sącz, Dąbrowa Górnicza itd. Z naszych obserwacji wynika, że są zbliżone do cen średnich 4,14 i 8,42. Widać z tego, że położenie i charakter gminy ma dla tych cen zasadnicze znaczenie, gdyż są to gminy średnie, gminy miejskie, podgórskie i położone w bezpośrednim sąsiedztwie terenów kopalnianych, oraz nie posiadające na swoim terenie ujęć wody, tak jak i nasza Gmina. Zaś co do Warszawy, to Pańskie rozumowanie nie jest poprawne. Mieszkańcy zarabiają tam więcej, jest ich więcej i zużywają też więcej wody i dotyczy to też innych instytucji - tym samym cena jednostkowa wody i ścieków jest niższa. To podobna zasada jak w handlu hurtowym. Proszę zwrócić uwagę na pozytywne strony - gdy wodę do Świebodzic dostarczały wodociągi Wałbrzyskie, a później świdnickie, to przeważnie była średnio przez 2 godziny na dobę. Od kiedy robimy to sami, przerwy w dostawach są rzadkością. Bez porównania lepsze są też cechy jakościowe naszej wody, takie jak smak, zapach, barwa oraz mętność szczególnie w stosunku do Warszawy i Wrocławia.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2238:  Imię/NICK: Tomek

23.01.2018  

Szanowny Panie Burmistrzu jesli wspólnota mieszkaniowa nie ma wykupionego podwórka a podwórko jest zaniedbanie i odgrodziwszy sobie kawałek terenu siatką 1m wysoką żeby psy się tam nie załatwiały czy poniosę jakieś konsekwencje. Zaznacze że sąsiadom to nie przeszkadza .bo chociaż jest zadbane
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Tomaszu,

w tej sytuacji najlepiej byłoby, gdyby cała Wspólnota Mieszkaniowa Waszego budynku wykupiła od Gminy to podwórko. Ceny są bardzo przystępne i wynoszą 5% wartości gruntu oszacowanego przez rzeczoznawcę majątkowego. Do czasu wykupu podwórka przez wszystkich właścicieli lokali Waszego budynku (taki jest warunek sprzedaży podwórek) proponowałbym, aby załatwił Pan sprawę wydzierżawienia interesującego Pana gruntu i jego ogrodzenie z Miejskim Zarządem Nieruchomości przy ul. Świdnickiej 7 w Świebodzicach.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2237:  Imię/NICK: Mieszkanka Cierni

23.01.2018  

Witam Panie Burmistrzu, W związku z tym, że mam problem aby dotrzeć do swojego domu po każdym większym deszczu, ponieważ droga jest w takim stanie, że tworzy się ogromna kałuża, której nie sposób obejść z żadnej strony (z jednej strony ruiny Pałacu a z drugiej ogrodzenie). Jest to droga w Cierniach, idąca w stronę Wodociągów (przy ruinach Pałacu). Nie mogę znaleźć zarządcy tej drogi, ponieważ na planie miasta droga ta jest co prawda zaznaczona ale nie posiada żadnej nazwy. Proszę o pomoc w tej sprawie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

przedmiotowa droga jest w zarządzie Gminy Świebodzice, a o jej prawidłowy stan techniczny dba ZGK Świebodzice Sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Strzegomskiej 30. Ponadto informuję, że przekazałem Pani interwencję do ZGK Świebodzice Sp. z o.o. celem zbadania i rozwiązania opisanego problemu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2236:  Imię/NICK: Sebastian

23.01.2018  

witam ,czy mozna zajac sie rowniez ta czescia spolecznosci którzy czekaja na mieszkania socjalne i skrocic ich czas oczekiwania kazdy ma prawo szczesliwie zyc i miec dach nad glowa
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Sebastianie,
informuję, że pomimo zrozumienia trudnej sytuacji mieszkaniowej osób znajdujących się na liście przydziału lokali socjalnych, realizacja wniosku może nastąpić z chwilą zwolnienia odpowiedniego metrażowo lokalu, w ramach ruchu ludności.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2235:  Imię/NICK: FreeCrew

23.01.2018  

Witam, Czy majac 22 lata, jest szansa na otrzymanie jakiegos mieszkania od miasta?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Przy tak skąpych informacjach na temat Pana warunków mieszkaniowych i materialnych nie można udzielić jednoznacznej i wiążącej odpowiedzi. Proszę zgłosić się do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego 28, pok. 16 i złożyć, na pobranym tam druku, wniosek o mieszkanie. Na podstawie zawartych w nim danych, po zasięgnięciu opinii Komisji Mieszkaniowej i w oparciu o obowiązujące w tej materii przepisy zostanie Panu udzielona odpowiedź, czy kwalifikuje się Pan do otrzymania mieszkania z mieszkaniowego zasobu Gminy, czy też nie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2234:  Imię/NICK: Pan PAN

19.01.2018  

Panie burmistrzu kiedy zostanie otwarty basen na osiedlu piastowskim,bo basen zamknięty jest od sierpnia...
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

informuję, że zgodnie z zawartą umową odbiór prac remontowych nastąpił w dniu 22 grudnia 2017 r. W trakcie odbioru stwierdzono znaczną ilość usterek, na usunięcie których wyznaczono Wykonawcy czas do 12 stycznia 2018 r. Aktualnie trwają prace rozruchowe i przygotowawcze części instalacyjnej. Jeśli wszystkie próby dadzą wynik pozytywny otwarcie obiektu będzie możliwe ok. 27 stycznia 2018 r., jeśli jednak wyniki prób będą negatywne data otwarcia może się nieco przesunąć.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2233:  Imię/NICK: Monika

19.01.2018  

Witam, czy miasto ma jakies zamiary w celu uporzadkowania rozkopanej ulicy kolejowe? 3 miesiące nie dzieje sie NIC. Panuje nieporzadek, jest pełno śmieci, porozwalana kostka brukowa, ile mozna chodzić po błocie pomiedzy wystajcaymi rurami z chodnika.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Moniko,

W odpowiedzi na to oraz wiele poprzednich zapytań internetowych dotyczących prac przy ul. Kolejowej informuję, że budowa ścieżek rowerowych i chodników odbywa się w ramach zadania "Wdrażanie strategii niskoemisyjnych w Gminie Świebodzice - Przebudowa i remont dróg w celu wydzielenia ścieżek rowerowych w obrębie ulicy Piasta, Mieszka I, Kolejowej, Zwycięstwa, Stawowej, Świdnickiej, Park Miejski na terenie Gminy Świebodzice". Termin wykonania tego zadania to 30 sierpnia 2018 r. W związku z problemami Wykonawcy robót na innych budowach, zmuszony był on do czasowego przerwania robót na ul. Kolejowej. Pomimo nacisków o jak najszybsze wznowienie prac Wykonawca "powrócił" na ul. Kolejową dopiero w drugiej dekadzie stycznia. Aktualnie prace trwają i będą kontynuowane w miarę sprzyjających warunków atmosferycznych. Za utrudnienia przepraszam. Mam nadzieję, że efekt uzyskany po zakończeniu prac zrekompensuje wszelkie niedogodności powstałe w trakcie ich trwania.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2232:  Imię/NICK: Dagmara

19.01.2018  

Panie burmistrzu ! Idea Jadłodzielni w różnych miastach prężnie się rozwija, w związku z tym czy nie można by zrobić czegoś takiego w Świebodzicach? Wystarczy lodówka w jadłodajni miejskiej, która na pewno szybko się zapełni. Warto o tym pomyśleć, szczególnie,że w mieście nie brakuje osób starszych i samotnych, oraz tych którym ekologiczne i prospołeczne idee nie są obce. Ilość wyrzucanego jedzenia jest ogromna, warto dzielić się tym co nam zostało.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Dagmaro,

Pomysł, który Pani przedstawiła jest bardzo ciekawy i na pewno zostanie rozważony po uruchomieniu nowej jadłodajni miejskiej na Osiedlu Sudeckim.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2231:  Imię/NICK: Marek

15.01.2018  

Witam panie Burmistrzu.

Ponawiam swoje pytanie, ponieważ nie doczekałem się odpowiedzi zadając je poprzednio. Czy miasto ma jakiś plan, mający na celu poprawę funkcjonowania skrzyżowania ulic Jeleniogórskiej z Łączną i Ofiar Oświęcimskich? W godzinach szczytu tworzą się na nim gigantyczne korki, a jego pokonanie graniczy z cudem i zabiera mnóstwo czasu.
Pozdrawiam
Marek

  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Marku,

z uwagi na to, że miejsce o którym Pan pisze pozostaje w gestii zarządcy drogi wojewódzkiej, wielokrotnie występowałem do zarządcy w tej sprawie. Dotychczas moje propozycje nie doczekały się realizacji. Nie mniej
nadal sukcesywnie ponawiam pisma w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2230:  Imię/NICK: Natalia

15.01.2018  

Witam Panie Burmistrzu.
Mam pytanie dotyczące Jarmarku Bożonarodzeniowego. Czy nie uważa Pan, że wystarczyłoby , gdyby Jarmark trwał tylko przez trzy dni, tak od piątku do niedzieli? Wszystkie występy,które są przez cały tydzień , można zorganizować w tym czasie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Natalio,

Sugestia Pani zostanie przeanalizowana, jednocześnie informuję, że prace nad tegorocznym Jarmarkiem Bożonarodzeniowym już trwają, dążymy do tego, aby uatrakcyjnić program imprezy, chcielibyśmy żeby stał się produktem dynamicznie rozwijającym i rozpoznawalnym w regionie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2229:  Imię/NICK: Patrycja

15.01.2018  

Panie Burmistrzu, kiedy ogłoszenie wyników budżetu partycypacyjnego?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Patrycjo,

Ogłoszenie wyników budżetu partycypacyjnego zostanie przedstawione w dniu 19 stycznia.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2228:  Imię/NICK: EWA

29.12.2017  

Witam Pana Burmistrza mam pytanie czy w naszym miescie jest dofinansowanie do załozenia gazowego ogrzewania jezeli tak gdzie mozna zgłaszac sie pozdrawiam mieszkanka Swiebodzic
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Ewo,

informuję, że odpowiedź na pytanie została udzielona pod nr 2222.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2227:  Imię/NICK: John

29.12.2017  

Panie Burmistrza chciałbym zadać kilka pytań odnośnie kryteriów przyznawania mieszkań komunalnych na terenie gminy Świebodzice. Zamieszkuje w sąsiadującej gminie lecz pracuje w świebodzicach. Mieszkam z rodzicami i rodzeństwem w mieszkaniu o małym metrażu, nie wystarczającym na tyle osób. W mojej gminie od dłuższego czasu nie ma wolnych mieszkań, wraz z narzeczoną w najbliższym czasie spodziewamy się dwójki dzieci, nadmienie iż narzeczona również mieszka z rodzicami w podeszłym wieku w świebodzicach, przy czym metraż mieszkania również jest zbyt mały (jeden pokój)co do liczby osób (licząc już nasze dzieci), w związku z tym chcielibyśmy starać się o mieszkanie z urzędu w gminie Świebodzice nadmienie również że w najbliższym czasie zamierzamy się pobrać. Chciałbym wiedzieć jakie trzeba spełnić wymogi by złożyć wniosek o mieszkanie komunalne, wszczegolnosci kryterium dochodowe, specjalne warunki tzn trudne warunki które mogą przyczynić się do szybszego pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Czy możemy ubiegać się o mieszkanie na etapie ciąży oraz jaki jest czas oczekiwania na mieszkanie komunalne biorąc pod ! uwagę powyższe informacje o naszej sytuacji życiowej
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

W związku z tym, że o uzyskaniu prawa do przydziału lokalu z mieszkaniowego zasobu Gminy decyduje kilka kryteriów określonych m.in. przez Uchwałę Nr VI/73/03 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 23 stycznia 2003r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy (z późn. zmianami), a Pana pytanie nie zawiera pełnej informacji, która pozwoliłaby na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na ten temat, zapraszam do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, przy ul. Żeromskiego 27, pok. 16, w godz. 7.30 - 15.30 (oprócz piątków). Przedstawi Pan tam dane dotyczące warunków mieszkaniowych i materialnych Pana przyszłej rodziny, a pracownicy udzielą Panu wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania. Tam też będzie Pan mógł złożyć stosowny wniosek o przydział lokalu z zasobu mieszkaniowego Gminy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2226:  Imię/NICK: Samotna Matka

29.12.2017  

Panie Burmistrzu, dlaczego znów przed świętami OPS zawiódł swych podopiecznych, świadczenia 500 + nie otrzymali świadczeniobiorcy na 21 grudnia. Dzwoniąc dziś rano do OPS, przemiła Pani w słuchawce powiedziała cyt.,,jak nie wczoraj to dziś na pewno będą, przecież to tylko jeden dzień różnicy....".Panie Burmistrzu, ten jeden dzień dla kogoś może znaczyć bardzo wiele, i według mnie w OPS powinni pracować bardziej empatyczni ludzie, szczególnie w ten świąteczny czas. Proszę o interwencje.Zdrowych i Pogodnych Świąt
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach informuje, że środki na wypłatę świadczenia wychowawczego 500+ zostały przekazane świadczeniobiorcom w dniu 21 grudnia 2017 r., tak jak wynika z decyzji przyznającej świadczenia. Potwierdzeniem przekazanych środków jest wyciąg bankowy numer 1221 z dnia 21 grudnia 2017 r. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej dokładają wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby swoich podopiecznych w sposób rzetelny, zgodnie z obowiązującymi w danym zakresie przepisami prawa.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2225:  Imię/NICK: Paweł

29.12.2017  

Nawiązując do pytania dot. komfortu korzystania ze strony "Mieszkańcy pytają? Burmistrz Odpowiada!" chciałem powiedzieć, że samo wprowadzenie daty nie rozwiązuje problemu. Co zmieni data naniesiona tylko na nowe dokumenty? Ponadto powinno być przy archiwalnych latach wprowadzony spis treści. No i bezwzględnie potrzebna jest wyszukiwarka po hasłach, datach, tematach? Czy jest szansa na realizację takich zmian?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Pawle,

po zasięgnięciu informacji u administratora strony internetowej otrzymałem informację, iż rozwiązania zastosowane przy obecnej wersji serwisu www.swiebodzice.pl nie dają możliwości na zainstalowanie wyszukiwarki. Sugerowane przez Pana rozwiązania zostaną uwzględnione w przyszłości, przy ewentualnej przebudowie serwisu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2224:  Imię/NICK: Gosia1973

15.12.2017  

Witam mam pytanie czy mogę się starać o mieszkanie socjalne z synem od dwóch lat jestem bezdomna nie posiadam meldunku mieszkam u mamy w 1 pokoju z kuchnią bez toalety i łatwo, łazienki są tu ciężkie warunki syn jest już pełnoletni gdzie mogę się zgłosić po pomoc w sprawie mieszkania socjalnego moja sytuacja z przed dwóch lat była taka że miałam mieszkanie lecz z powodów finansowych musiałam sprzedać by spłacić kredyt pod zastaw mieszkania inaczej było by wylicytowane czy jest możliwość o takie staranie się o socjalne i gdzie mogę złożyć taki wniosek
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

z uwagi na indywidualny charakter pytań dotyczących kwestii mieszkaniowych nie można udzielić każdemu pytającemu wyczerpującej i satysfakcjonującej odpowiedzi. W związku z tym zapraszam do zgłoszenia się do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego 27, pok. 16, gdzie przedstawi Pani dane dotyczące warunków mieszkaniowych i materialnych Pani rodziny, a pracownicy udzielą Pani wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania. Po uzyskaniu stosownych informacji będzie Pani mogła ewentualnie złożyć wniosek o przydział lokalu z zasobu mieszkaniowego Gminy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2223:  Imię/NICK: Ola

15.12.2017  

Dzień dobry, dlaczego nauczyciele od 2014r. nie mają zniżki 33% na przejazdy komunikacja miejską, skoro jest taki zapis w ustawe o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani Aleksandro,

Przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego nie stosuje się do komunikacji miejskiej - art. 1 ust. 2 ustawy. Ustalenie cen za usługi w komunikacji miejskiej odbywa się na podstawie przepisów ustaw o samorządzie gminnym, publicznym transporcie zbiorowym oraz Prawa przewozowego, które określają, że należy to do kompetencji rady gminy. Ceny biletów za usługi przewozowe świadczone środkami transportu zbiorowego organizowanego przez gminę na terenie miasta Świebodzice zostały ustalone Uchwałą nr XVI/108/2016 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 19 stycznia 2016 r. Uchwała ta nie przewiduje biletów ulgowych dla nauczycieli korzystających z komunikacji miejskiej w naszym mieście.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2222:  Imię/NICK: mania

15.12.2017  

Zwracam się z pytaniem w związku z artykułem jaki ukazał się w gazecie o dotacjach na wymianę ogrzewania: czy osoby które zainwestowały w ogrzewanie gazowe w 2017 roku będą mogły się też starać o dofinansowanie w 2018 roku? I ewentualnie gdzie można w tej sprawie się udać?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

projekt uchwały dotyczącej dofinansowania zadań inwestycyjnych związanych z ograniczeniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice został wysłany do organów opiniujących. O trybie postępowania w sprawie udzielania dotacji oraz możliwości złożenia wniosku będziemy informować mieszkańców poprzez stronę internetową www.swiebodzice.pl  oraz Gazetę Świebodzicką po podjęciu uchwały.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2221:  Imię/NICK: Chrobra

13.12.2017  

Witam
Dlaczego jest TAK MAŁO miejsc do parkowania przy obecym remońcie na ul.K.Elżbiety??? Prosze odpowiedzieć, ponieważ tam mieszkamy i istotne są DLA NAS miejsca parkingowe!!!!
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

W odpowiedzi na pytanie informuję, że rozbudowa z przebudową pasa drogowego ul. Królowej Elżbiety ma na celu poprawę bezpieczeństwa ciągu komunikacyjnego oraz ruchu pieszych. W tym celu został zaprojektowany chodnik obustronny o szerokości 2 metrów oraz droga o szerokości 6,6 m. Przy powstawaniu nowej inwestycji mieszkaniowej do obowiązków inwestora przedsięwzięcia, developera, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, należy zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych przypadających na ilość oddawanych do użytku mieszkań.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2220:  Imię/NICK: Mirosław

13.12.2017  

Moje pytanie dot. komfortu korzystania ze "Mieszkańcy pytają? Burmistrz Odpowiada!" Czy mogłaby gmina zainwestować w modernizację strony "Mieszkańcy pytają" Burmistrz Odpowiada", bo w tej chwili jest archaiczna. Ewentualnie proszę zlecic administratorom strony, żeby ją unowocześnili poprzez dodanie wyszukiwarki, jak również żeby każdy post był
ostemplowany datą, bo strasznie ciężko się przegląda te pytania. Stąd właśnie jest problem, że często te same pytania pojawiają się wielokrotnie, bo skąd zadający pytanie ma wiedzieć, że już takie było. Gdy próbuję wrócić do jakiegoś tematu muszę przeglądać po kolei wszystkie co jest zadaniem karkołomnym, podobny jest z problem gdy Pan odsyała do jakiejś wiadomości i trzeba ją odnaleźć.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Mirosławie,

po skonsultowaniu Pana propozycji z administratorem strony internetowej www.swiebodzice.pl, w rubryce "Mieszkańcy pytają, Burmistrz odpowiada" wprowadzona zostanie data publikacji przy każdym pytaniu, tak by przeglądanie treści miało chronologiczny ciąg, a odszukiwanie odpowiedzi było łatwiejsze niż do tej pory.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2219:  Imię/NICK: janusz

Panie Burmistrzu jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczyna się 9.12. dlaczego więc część rynku już od tygodnia wcześniej jest wyłączona z ruchu.Czy 6 bud , które na tym jarmarku staną wymaga ,aż takiego nakładu pracy ? Czy zwyczajnie nie radzicie sobie logistycznie ? W centrum zawsze jest
problem z parkowaniem , a przez ten jarmark to już całkiem nie ma gdzie zaparkować.Czy nie uważa pan ,że te budki powinny być rozstawiane bliżej 9.12 a nie tydzień wcześniej ?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Januszu,

zapewniam, że osoby odpowiedzialne za przygotowanie jarmarku radzą sobie doskonale, dzięki czemu szykuje się nam w mieście kolejna klimatyczna impreza, do odwiedzenia której zapraszam. A gdy już Pan jarmark odwiedzi, przekona się, że nie stoi tam sześć - jak pan to subtelnie nazwał "bud", a dwanaście estetycznych domków. Pragnę także zaznaczyć, że złożenie jednego domku to nie całość prac przy zapewnieniu jego funkcjonalności podczas wydarzenia. Trzeba jezcze doprowadzić zasilanie, zamontować oświetlenie, powiesić dekoracje, tak, by uczestnicy jarmarku mogli bezpiecznie i komfortowo poruszać się pomiędzy zabudową. Gwarantuję więc, że tygodniowe wyprzedzenie jest jak najbardziej uzasadnione.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2218:  Imię/NICK: Michał

Czy będą świąteczne przewieszki nad ulicami Żeromskiego, Kopernika, Prusa i Sienkiewicza, czy zrezygnowano z tego pomysłu?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Michale,

przewieszki pojawią się tak, jak zaplanowano. Montowane będą przed Świętami Bożego Narodzenia, obecnie są w fazie produkcji.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2217:  Imię/NICK: Mieszkaniec

Witam, Mieszkam na osiedlu Piastowskim na ulicy Królowej Elżbiety przy której obecnie wykonywany jest remont drogi. Już na tym etapie widać że wcale lepiej nie będzie. Przy planowaniu przebudów i remontów liczą się dwie rzeczy bezpieczeństwo i funkcjonalność. Niestety funkcjonalność będzie dużo gorsza niż była, ponieważ zmniejszy się ilość miejsc parkingowych.
Największa bolączką mieszkańców osiedla są miejsca parkingowe, których jest porostu za mało. Istniejące "miejsca Parkingowe" naprzeciwko placu zabaw przedszkola zostały okrojone . Nie wspominając o braku możliwości dojazdu już istniejących miejsc wybudowanych przez developera naprzeciwko bloku Chrobrego 5a - 5e. To że ktoś miał kiepską wizję planowania, to jest jedna sprawa druga to ktoś to zatwierdził. Także już mogę śmiało stwierdzić że wydane pieniądze na przebudowę poszły na marne, ponieważ miało być lepiej a nie będzie. Nie wiem czy istnieje jeszcze możliwość zmiany projektu i wykonania przebudowy tak aby było więcej miejsc parkingowych, ale apeluję do Pana aby Pan zajął się tą sprawą. Myślę że większość mieszkańców ma podobne zdanie i zaapeluj do Pana w tym temacie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

informuję, że dokumentacja projektowa przebudowy z rozbudową ul. Królowej Elżbiety została opracowana z uwzględnieniem poprawy bezpieczeństwa dojścia i dojazdu do budynków mieszkalnych usytuowanych w pobliżu, przedszkola, przychodni. Zaprojektowano chodnik obustronny o szerokości 2 m oraz jezdnię o szerokości 6,6 m, uwzględniając przy tym wykonane przez dewelopera zagospodarowanie terenu prywatnego, dla którego uzyskał on pozwolenie na budowę wydane przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Brak odpowiedniej ilości miejsc postojowych przypadających na oddane przez dewelopera do użytku mieszkania związany jest z niedostosowaniem się jego do odpowiednich wskaźników w przedmiotowej sprawie. Miejsca postojowe zlokalizowane na terenie prywatnym przy ul. B. Chrobrego 5e zostały wykonane przez dewelopera samowolnie, po opracowaniu dokumentacji projektowej na przebudowę ulicy, a ich zjazd nie został uzgodniony w tut. Urzędzie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2216:  Imię/NICK: Świebodziczanin

Panie Burmistrzu, Zależy mi na uzyskaniu jasnej i jednoznacznej odpowiedzi w zakresie prawa do palenia na otwartym powietrzu pozostałości z ogrodu czyli trawy, liści, gałęzi i łodyg. Czy jest to zabronione czy dopuszczalne w jakimś określonym ściśle zakresie. Jeżeli jest to zabronione, to chciałbym prosić o przywołanie konkretnych decyzji lub przepisów prawnych.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Informuję, że odpowiedź została udzielona pod nr 2208.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2215:  Imię/NICK: mieszkaniec

Dlaczego nie są dodawane "nowe " numery gazety świebodzickiej na strony biblioteki?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

informuję, że październikowe wydania Gazety Świebodzickiej są już dostępne, wydania listopadowe będą udostępnione na początku przyszłego tygodnia.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2214:  Imię/NICK: Paweł

Dlaczego radni okradają podatników z pieniędzy. Nie przychodzą na sesje radnych a pobierają za to pieniądze!!!. Czy diety nie słusznie pobrane zostaną zwrócone. Oczekuje odpowiedzi i proszę nie uchylać sie od odpowiedzialnosci w końcu to Pana pracownicy!! 
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Pawle,

na początek jedno ważne wyjaśnienie - Radni nie są pracownikami, a z całą pewnością nie zatrudnia ich Burmistrz. Rada i Burmistrz to dwa organy gminy wybierane przez mieszkańców. Zgodnie z obowiązującym w naszej gminie prawem Radny nieobecny na posiedzeniach zarówno Rady Miejskiej, jak i na Komisjach, nie otrzymuje pełnej diety - stosujemy bowiem potracenia. W przypadku przedłużających się nieobecności stosujemy potrącenie prawie całej diety i radny, który był nieobecny na sesjach i komisjach przez więcej niż 2 kolejne miesiące, otrzymuje jedynie 1 zł diety miesięcznie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2213:  Imię/NICK: Przemysław

Proszę o weryfikację informacji dotyczącej wygranej dyktanda miejskiego, gdyż Pani rzecznik omyłkowo wpisała, iż w kategorii 13-19 lat wygrała Weronika Kobos - gimnazjum nr 2. Córka moja uczęszcza do liceum ogólnokształcącego w Świebodzicach do klasy drugiej. Szkoda by było
umniejszać zasługi tej szkoły średniej.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Przemysławie,

dziękuję za zwrócenie uwagi na pomyłkę, bazą do stworzenia komunikatu były wyniki przekazane od głównego organizatora, czyli Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Świebodzicach. Oczywiście, informacja zostanie uzupełniona.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2212:  Imię/NICK: prawo

panie burmistrzu proszę nie wprowadzać w błąd obywateli Świebodzic chodzi o 2 odpowiedzi osób w sprawie rodzonych i wychowawczych świadczeń- nie oczekuje publikacji -chodziło by pan bardziej się zastanowił co pan pisze i sprostował swoje słowa ,oraz pogonił tych z opieki ,przecież każdemu chodzi o dobro dzieci .
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

informuję, że Pana twierdzenia jawią się jako chybione. Wyjaśnić bowiem należy, iż jeśli złożony zostanie kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w okresie od 1 września do 31 września danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada tego roku. Powyższe wynika wprost z dyspozycji przepisu art. 21 ust. 5 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Wskazana regulacja, stanowiąca lex specialis w stosunku do unormowania zawartego w art. 35 k.p.a. wyłącza zastosowanie w/w przepisu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2211:  Imię/NICK: Paweł

Chciałem zapytać w temacie dyktanda miejskiego, które "podobno" odbyło się w ubiegłym tygodniu. Od ponad miesiąca czasu śledziłem informacje ws. terminu dyktanda, no i tak się złożyło, że kilka dni temu mój pracodawca wysłał nie na szkolenie, więc przez 3 dni nie pilnowałem terminu. No i okazało się, że to były akurat te dni kiedy, kiedy na stronie www pojawiła się wzmianka na ten temat. Niestety w natłoku innych tematów informacja szybko spadła trochę niżej więc mi uciekła. No i do dyktanda , mimo szerych chęci nie przystąpiłem. A ja byłem ty żywo zainteresowany. Pytam więc Pana Panie Burmistrzu: Skąd zwykły mieszkaniec naszego miasta miał wiedzieć o odbywającym się jeśli ja chcąc do niego przystąpić po prostu go przeoczyłem? 
Nie było żadnej reklamy na mieście, nie było na pasku "Co nas czeka w nadchodzącym czasie". Krotka wzmianka, która momentalnie w ciągu paru chwil spadła dużo niżej w hierarchii ważności. A potem wyraża Pan podobno zdziwienie, że z dorosłych przyszło 10 osób. Niestey, ale takie zainteresowanie. A teraz od środy, tj. 22.11.2017 nie pojawiła się żadna informacja na temat odbytego dyktanda. Czyżby to była impreza dla wybranych, dla znajomych? Sam Pan widzi, że na tle innych wydarzeń w mieście to akurat spadło do jakiś kategorii bez znaczenia dla miasta.
Ważniejsze są sporty walki, targi zwierząt inne tematy. O ty się trąbi długie tygodnie przed terminem, wyświetlają się kolorowe banery, rozplakatowuje miasto. W tym roku się już tego nie naprawi to może w przyszłości proszę zrobić z tego większą imprezę. Odpoeiwdnia wcześniej zrobiona kampania reklamowa na pewno zachęciłaby więcej osób do udziału. I prestiż byłby większy. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Pawle,

pierwsza informacja na temat terminu i miejsca, w których organizowane będzie dyktando, pojawiła się 26 października na plakacie zapowiadającym wydarzenia zaplanowane na listopad; równocześnie na profilu miejskim w serwisie Facebook oraz w rubryce "Co nas czeka w nadchodzącym czasie", i w tym miejscu dostępna jest do dziś. Dodatkowo zapowiedź pojawiła się w Gazecie Świebodzickiej, a także, jako komunikaty na stronie miejskiej w dniu 10 i 17 listopada. Dodatkowo informuję, że bezpośrednim organizatorem dyktanda była Publiczna Szkoła Podstawowa Integracyjna w Cierniach i niezwłocznie po dostarczeniu plakatu dedykowanego temu wydarzeniu przez Organizatora, został on opublikowany na portalu www.swiebodzice.pl. Jak więc widać, informacja na temat wydarzenia była ogólnodostępna i nie była to, jak Pan sugeruje, impreza dla znajomych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2210:  Imię/NICK: Andrzej

Pytanie jest powiązane z pytaniem 2200 Proszę o ustosunkowanie się do uchwały NR XXII/154/2016 Rady Miejskiej w Świebodzicach (ogłoszonej w dzienniku urzędowym województwa dolnośląskiego) w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. "1. Ustala się, że od właścicieli nieruchomości odbiera się: 1.3)odpady biodegradowalne w okresie od 1 kwietnia do 31 października z częstotliwością minimum ...raz na dwa tygodnie w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej." W uchwale tej nie ma mowy o jakimkolwiek dostarczaniu przez obywatela odpadów a wyraźnie jest zapisane o obowiązku ich odbierania. Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Andrzeju,

obecnie oczekujemy na 15 pojemników na BIO odpady oraz specjalny pojazd do ich opróżniania, które zostały już zamówione. W przyszłym roku pojemniki na BIO odpady zostaną rozstawione na terenie miasta jako uzupełnienia "gniazd". Jednocześnie informuję, że pojemniki przeznaczone do gromadzenia BIO odpadów będą sukcesywnie dokupowane.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2209:  Imię/NICK: pikolak

Witam panie Burmistrzu! Proszę o przysłanie ekipy remontowej na ulicę Boczną, celem uzupełnienia ubytków w nawierzchni,pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani, Szanowny Panie,

dziękuję za zwrócenie uwagi, poleciłem ZGK Świebodzice sp. z o.o. uzupełnienie ubytków w nawierzchni drogi.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2208:  Imię/NICK: Łukasz

Panie Burmistrzu. Chciałbym zapytać jakie w naszym mieście obowiązują regulacje prawne dotyczące spalania na posesji prywarnej odpadów organicznych. Ściślej rzecz ujmując chodzi o możliwość spalania na otwartym powietrzu liści, gałęzi, łodyg i trawy z koszenia. Czy jest to
zakazane, a jeśli tak, to prosiłbym o informację o konktetnych przepisach oraz informację jaką alternatywę pozbywania się takich odpadów oferuje nasza gmina.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Łukaszu,

informuję, że z ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (Dz. U z 2016 r. poz. 1987 ze zm.) dopuszcza spalanie pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami przeznaczonymi do tego celu jedynie w przypadku gdy nie są one objęte obowiązkiem selektywnej zbiórki. Na terenie naszej Gminy obowiązek selektywnej zbiórki odpadów obejmuje także odpady zielone, co wyklucza możliwość ich spalania niezależnie od pory roku. Odpady takie jak skoszona trawa, liście i gałęzie należy zagospodarować w przydomowym kompostowniku lub dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanego przy ul. Strzegomskiej 30 w Świebodzicach. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców pierwsze 15 pojemników na BIO odpady zostały już zamówione. Obecnie oczekujemy na pojazd do ich opróżniania. Najpóźniej od wiosny przyszłego roku pojemniki na BIO odpady zostaną rozstawione na terenie miasta.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2207:  Imię/NICK: marenas

Witam, mieszkańcy Królowej Elżbiety- domków w zabudowie szeregowej w Świebodzicach, chcieliby się dowiedzieć co trzeba zrobić i gdzie dokładnie zgłosić wniosek o postawienie znaku drogowego, dotyczącego zakazu zatrzymywania się ( jest to droga prywatna) i jaki byłyby koszt,
żeby go zalegalizować? Między innymi chodzi o to, że postawiony na wprost blok domków wielopoziomowych, od naszej strony ma wejście dla ludzi mieszkających na parterze.Ich miejsca parkingowe znajdują się przed szlabanem, a mimo to wjeżdżają i parkują koło swoich posesji
podkreślam na chodniku dla pieszych i utrudniają wyjazd i wjazd z naszego podjazdu do garażu co jest zabronione według Art. 49 Kodeksu drogowego - Prawo o ruchu drogowym: 2. Zabrania się postoju: 1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej; 2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu i utrudniają przejazd takim służbą jak :
policja, straż pożarna, pogotowie czy ciężarówce wywożącej śmieci. Policja była wzywana wielokrotnie, lecz bez jakiegokolwiek rezultatu. Policjanci powiedzieli, że jedyne co możemy zrobić w takim przypadku to postawić znak drogowy zakazujący zatrzymywanie się, to wtedy będą mogli karać mandatami lub wzywać lawetę. Proszę o odpowiedź
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Zarządzanie ruchem oraz oznakowanie drogi wewnętrznej, o której Pan pisze, należy do zarządcy terenu, a jeżeli nie został ustanowiony, do właściciela terenu (art. 8.2 ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych, tj. Dz. U. z 2016 poz. 1440 ze zm.). Do zarządcy terenu /właściciela terenu należy zatem ustalenie organizacji ruchu na ulicy - wyposażenie drogi, na własny koszt, w znaki (pionowe i poziome) według zasad prawa o ruchu drogowym (art. 10 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997, tj. Dz.U. z 2017 poz. 1260 ze zm.)

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2206:  Imię/NICK: Mieszkaniec

Dzień dobry, mieszkam w Świebodzicach przy ul. 11 listopada w jednym z domków. Ostatnio na pojemnikach na śmieci została naklejona informacja o konieczności segregacji odpadów. Jak wyczytałem poniżej w odpowiedzi do pytania nr 2200 ustawa ta obowiązuje od 2013 r. Jednak na całej ulicy nie ma możliwości przeprowadzenia segregacji, ponieważ w okolicy nie ma nigdzie odpowiednich kontenerów. Bardzo możliwe że takich miejsc w Świebodzicach jest więcej. Warto by było zająć się tą sprawą. Wiem że moja wypowiedź nie zawiera pytania, lecz pokazuje program z jakim mierzą się mieszkańcy.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie,

Przy ul. 11. listopada jest gniazdo do segregacji zlokalizowane przy stacji transformatorowej, drugi komplet pojemników jest na początku ul. 3 maja, a kolejny na Osiedlu Piastowskim, tuż za obwodnicą. Ponadto nie ma problemu, aby dostawić pojemniki do segregacji, proszę wskazać tylko miejsce, tak aby nie przeszkadzało pozostałym sąsiadom. Na terenie Świebodzic jest ponad 180 punktów do segregacji - jest to bardzo wysoki wskaźnik.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2205:  Imię/NICK: mieszkanka

Panie Burmistrzu,
już wielokrotnie zgłaszałam do ZGK sprawę wybitych szyb na przystanku autobusowym na ulicy Świdnickiej - ale tym bliżej Orlenu. Proszę Pana o interwencję bo jest zimno, a jak widać ZGK traktuje sprawę opieszale. 
Pozdrawiam i liczę na pomoc.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,
z uzyskanych informacji z ZGK Świebodzice Spółka z o.o. wiem, że szyby są zamówione i niebawem zostaną wymienione. Poleciłem również przegląd szyb w pozostałych wiatach przystankowych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2204:  Imię/NICK: Mama

Kochany panie Burmistrzu chciałam się dowiedziec czy zmiany pani dyrektor Mops ma wpływ na opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków o świadczenia rodzine ,które według przepisów art 35 kpa powiny być rozpatrywane w ciagu miesiąca, a osobiście zlozylam na poczatku wrzesnia i do dzis ani piniazkow ani decyzji . Po za mną wiele osób pozostaje bez pieniędzy.W zeszłym roku
składałam wniosek w połowie września i po 3 tygodniach miałam decyzje. Rozumie ze może ze względu na500+ jest więcej pracy ,ale chyba uwzględnić to powina dyrekcja. Chciałam tu dopowiedzieć ze decyzji na 500+ tez nadal niemam chodź pani Rafalska zapewniała ze osoby które zloza wniosek we wrześniu otrzymają swiadczenie z wyrównaniem za październik w listopadzie.
Mam nadzieje , wzmocnienicie kadrę ,która pomoże panu Robertowi z natlokiem prac -ktorym nie sprostał .pozdrawiam oczekująca decyzji Mama
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowna Pani,

na podobne pytanie udzielałem już odpowiedzi, jednak powtórzę: przywołany przez Panią art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego nie ma zastosowania w tym przypadku, bowiem ustawodawca w ustawie o świadczeniach rodzinnych oraz w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wyraźnie wskazał terminy w jakich organ winien wydać decyzję i wypłacić świadczenie. Z treści Pani wiadomości wynika, że wniosek złożyła Pani w miesiącu wrześniu, zatem ustalenie i wypłata świadczenia wychowawczego nastąpi do dnia 30 listopada, natomiast ustalenie i wypłata zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego nastąpi do dnia 31 grudnia br., w przypadku gdy wnioski złożono poprawnie wraz z kompletem dokumentów.
Podstawa prawna: art. 26 ust. 4 ww. ustawy o świadczeniach rodzinnych, art. 21 ust. 5 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2203:  Imię/NICK: Dominika

Czy dzieciom z ubogich rodzin należą się od miasta paczki na Mikołaja?
Jeśli tak to jak można się o nie postarać?
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowana Pani Dominiko,

od wielu lat przygotowywane są przez Urząd Miejski paczki ze słodyczami dla dzieci wywodzących się z rodzin zagrożonych ubóstwem. Dzieci typowane są przez pedagogów szkolnych i z przedszkoli. W związku z powyższym, w zależności w jakim wieku są dzieci, proszę zgłosić się do dyrekcji placówki.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2202:  Imię/NICK: Turysta Marek

Dzień dobry. Panie burmistrzu moje pytanie dotyczy wycinki drzew. Wczoraj spacerując
w okolicy Pełcznicy a dokładnie budynku Bajka zobaczyłem przerażające widowisko. Dwie panie - mniemam że mieszkanki budynku wraz z dziećmi i 2 panów uczestniczyły w wycince świerków - ponad 15 metrowych Świerków. Moje pytanie dotyczy pozwolenia na wycinkę tych drzew bo z tego co wiem to sam budynek jest stary i prawem chroniony ale i drzewa wokół niego chyba również. Teren należy chyba raczej do wspólnoty a nie do Pań które z taką beztroską podchodziły do spadających konarów drzew nie zwracając uwagi na biegające wokół pociechy. Moje pytanie dotyczy dwóch rzeczy i proszę o odpowiedź tutaj ponieważ tylko tak dowiem się jak zakończyła się sprawa: 1. czy wspólnota budynku Bajka uzyskała pozwolenie na wycinkę tak starych drzew i co stało się z pozyskanym drewnem? 2, czy do wycięcia tak wysokich drzew nie jest zobowiązana firma specjalizująca się w tym (chodzi mi o zasady bhp)
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Marku,

informuję, że Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Moniuszki 3 w Świebodzicach wystąpiła z wnioskiem do Burmistrza Miasta Świebodzice o wyrażenie zgody na wycinkę 6 szt. świerków rosnących przy budynku, ponieważ drzewa te są uschnięte i stwarzają zagrożenie dla zabudowań mieszkalnych. W związku z powyższym została wydana decyzja na wycinkę drzew. Odnośnie drugiego pytania informuję,że w decyzji Burmistrza Miasta nie figuruje zapis o konieczności wycinki drzew przez specjalizującą się w tym zakresie firmę. Drewno pozyskane z wycinki należy do właściciela nieruchomości.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2201:  Imię/NICK: dawid lach

Panie Burmistrzu zwracam się zapytaniem w Świebodzicach można składać wnioski o wymianę pieca węglowego na ekologiczny osoby prywatne na ul GRANICZNEJ czekam na odpowiedz w.w wymienionej sprawie.
  
ODPOWIEDŹ
 
Szanowny Panie Dawidzie,

obecnie trwają prace nad uchwałą dotyczącą dofinansowania zadań inwestycyjnych związanych z
ograniczeniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice. O podjętych ustaleniach oraz możliwości złożenia wniosku będziemy informować mieszkańców poprzez stronę internetową www.swiebodzice.pl oraz Gazetę Świebodzicką.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


 
  

 

strona główna  |  do góry  |