AKTUALNOŚCI

Lekcja astronomii w Publicznym Zespole Szkół Integracyjnych w Świebodzicach 
(30.10.2015)

A A A

 

  

W dniu 26.10.2015 uczniowie klasy VI mieli przyjemność uczestniczyć w niezwykłej lekcji przyrody, która została u nich przeprowadzona w sposób inny niż zwykle. Dzieci miały zajęcia teoretyczno – praktyczne z zakresu astronomii i obserwacji astronomicznych. Były one przeprowadzone przez pana Łukasza Kucembę miłośnika astronomii, członka Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, członka Sekcji Obserwacji Słonecznych PTMA. 

Temat spotkania to Słońce i jego obserwacje. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest Słońce, jakie na nim zachodzą reakcje oraz poznali termin cyklu słonecznego. Przy okazji pan Łukasz opowiedział o odległości Ziemi od naszej dziennej gwiazdy i jej rozmiarze.

Po zakończeniu kilkunastominutowej prelekcji przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Instrumentem obserwacyjnym był Maksutov 90/1250. Uczniowie zostali poinformowani o zasadach bezpieczeństwa podczas obserwacji słonecznej, jak również o różnicach między filtrem ochronnym, a folią aluminiową znajdującą się w kuchni każdego domu.

Młodzież z dużą ochotą podeszła do obserwacji, z zapałem zliczając obecne na Słońcu plamy.

Zajęcia były całkiem udane, a oprócz niewątpliwej frajdy z obserwacji może udało się w kimś zaszczepić ziarno badacza nieba - to by była największa satysfakcja.

Warto zaznaczyć, że w Publicznym Zespole Szkół Integracyjnych od początku obecnego roku szkolnego funkcjonuje koło astronomiczne, a na potrzeby rozwijania pasji młodych obserwatorów zakupiony został profesjonalny 6 calowy teleskop konstrukcji Newtona z montażem paralaktycznym.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

  

   do góry  |