AKTUALNOŚCI

Załóż firmę przez telefon 
(13.02.2017)

A A A

 

  

Ministerstwo Rozwoju uruchomiło nowe usługi dla przedsiębiorców. Od stycznia 2017 można już zarejestrować własną firmę przez telefon.

Usługa telefonicznej rejestracji działalności gospodarczej dostępna jest pod numerem 801 055 088.

Jak to działa?

W trakcie rozmowy telefonicznej konsultant wyjaśnia zasady rejestracji działalności gospodarczej, przyjmuje dane niezbędne do wypełnienia wniosku i wprowadza je do systemu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Po rozmowie, klient otrzyma sms z numerem wniosku, z którym może udać się do dowolnego urzędu gminy. Urzędnik wydrukuje wniosek i przedłoży do podpisu. Całą rejestrację można wykonać również w pełni elektronicznie, wykorzystując do tego profil zaufany lub podpis elektroniczny. Załóż firmę przez telefon to pierwsze tego typu rozwiązanie w polskiej administracji publicznej.

- To nowość, nie wszyscy zapewne jeszcze wiedzą, że jest takie ułatwienie – przyznaje Wojciech Orzel, Kierownik Wydziału Ewidencji Ludności i Działalności Gospodarczej UM w Świebodzicach. – Nowa procedura zaoszczędza wiele czasu, bo do urzędu trzeba tak naprawdę zgłosić się tylko raz, by podpisać wniosek. Ale przyznam, że w takich małych miejscowościach jak nasza ludzie cenią sobie kontakt bezpośredni, zwłaszcza osoby starsze wolą i tak przyjść i porozmawiać z urzędnikiem.

Warto dodać, że takiej rejestracji firmy można dokonać w każdym miejscu w Polsce, firma nie musi być przypisana do np. miejsca zamieszkania właściciela czy miejsca prowadzenia działalności. Stąd tak trudno jest oszacować liczbę podmiotów gospodarczych, działających w Świebodzicach. Wiele z nich może być po prostu zarejestrowanych w innych miastach.

*   *   *

Centrum Pomocy Przedsiębiorcy biznes.gov.pl 

Nowe usługi realizowane są przez nowoczesne Centrum Pomocy Przedsiębiorcy biznes.gov.pl, nadzorowane przez Ministerstwo Rozwoju. 

Biznes.gov.pl to serwis przeznaczony dla osób zamierzających prowadzić i prowadzących działalność gospodarczą. Celem portalu jest pomoc w realizacji spraw związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej drogą elektroniczną w sposób łatwy i intuicyjny oraz uproszczenie formalności niezbędnych do założenia i prowadzenia firmy. Centrum obsługuje użytkowników Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz serwisu biznes.gov.pl.  

Trzeba zaktualizować dane

W związku ze zmianą ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dniem 19 maja 2016 r. przedsiębiorcy posiadający wpis w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej są zobowiązani w okresie dwóch lat do uzupełnienia numeru NIP. Brakujące dane identyfikacyjne mogą uzupełnić za pomocą formularza CEIDG -2, który dostępny jest w każdym urzędzie. Przedsiębiorcy, którzy nie uzupełnią brakujących danych po upływie dwóch lat zostaną wykreśleni z CEIDG.

 

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

  

 


do góry  |