OŚWIATA

 

Aktualności oświatowe

A A A

  

   

  WIADOMOŚCI Z PLACÓWEK OŚWIATOWYCH


STYPENDIA ZA WYNIKI W NAUCE, OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE
I ARTYSTYCZNE
 
(23.05.2018)

Burmistrz Miasta Świebodzice informuje, że uległy zmianie zasady przyznawania uczniom stypendiów na koniec roku szkolnego. Utraciła moc uchwała nr XX/113/07 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 15 listopada 2017 r. w sprawie zasad udzielania stypendium zmieniona uchwałą nr XV/75/2011 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 29 września 2011r.

Nowe zasady w sprawie przyznawania stypendium za wyniki w nauce, za osiągnięcia sportowe lub artystyczne dla uczniów zamieszkałych na ternie gminy Świebodzice określa Uchwała Nr XI/283/2017 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 28 grudnia 2017 r.
 


Warsztaty ekologiczne w przedszkolach
(26.04.2018)
Przedszkolaki ze starszych grup w Publicznym Przedszkolu nr 2 i 3 oraz sześciolatki z oddziałów przedszkolnych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 i Publicznej Szkoły Integracyjnej wzięły udział w warsztatach ekologicznych, prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Ekolandia. Warsztaty poprowadziła doświadczona edukatorka - ekspert z zakresu edukacji ekologicznej. 


Konkursy na stanowisko dyrektora
(05.04.2018)

Ogłoszenia konkursów na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych

PLIKI DO POBRANIA:


REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 
na rok szkolny 2018-2019

(26.01.2018)

PLIKI DO POBRANIA:


Wsparcie finansowe dla biblioteki
(28.12.2017)

Gmina Świebodzice otrzymała wsparcie finansowe na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach programu ''Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzicach.
Kwota dotacji wynosi 12.000,00 zł., gmina zobowiązała się do zabezpieczenia wkładu własnego w kwocie 3.000,00zl.


OTWARTY KONKURS OFERT
(29.11.2017)

Ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu wychowania przedszkolnego

PLIKI DO POBRANIA:


Terminy postępowania rekrutacyjnego oraz harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach i klas pierwszych szkół podstawowych
(29.01.2016)

 • POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE W PRZEDSZKOLU I ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM W SZKOLE

 • POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE DO KLASY PIERWSZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ


Bliżej Wszechświata
(19.01.2016)
18.01.2016 był dla uczniów Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach wyjątkowym dniem. Na sali gimnastycznej zostało rozłożone przenośne planetarium „Bajkonur”, w którym dzieci i młodzież mogli uczestniczyć w bardzo ciekawych pokazach na temat otaczającego nas Wszechświata.


Lekcja astronomii w Publicznym Zespole Szkół Integracyjnych w Świebodzicach
(30.10.2015)
W dniu 26.10.2015 uczniowie klasy VI mieli przyjemność uczestniczyć w niezwykłej lekcji przyrody, która została u nich przeprowadzona w sposób inny niż zwykle. Dzieci miały zajęcia teoretyczno – praktyczne z zakresu astronomii i obserwacji astronomicznych. Były one przeprowadzone przez pana Łukasza Kucembę miłośnika astronomii, członka Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, członka Sekcji Obserwacji Słonecznych PTMA. 


Nabór na wolne stanowisko
(12.06.2015)

BURMISTRZ MIASTA ŚWIEBODZICE OGŁASZA KONKURS NA STANOWISKO DYREKTORA:
Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4im. J.Korczaka  w Świebodzicach ul. Ofir Oświęcimskich 58

 


Polskie Radio Dzieciom
(22.05.2015)
„Polskie Radio Dzieciom będzie uczyć, bawić, integrować rodzinę i bezpiecznie towarzyszyć maluchom każdego dnia”- to słowa sekretarz redakcji Pani Dominiki Sygiet- Seńczyszyn podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Edukacji Przedszkolnej, realizowanej w ramach projektu „Ambasador Polskiego Radia Dzieciom”, w którym to w ubiegły piątek, w siedzibie Polskiego Radia S.A. uczestniczyła Pani Dyrektor Beata Gil oraz nauczycielka Violetta Karbowniczek. 


Dzień Optymizmu
(20.05.2015)
TĘCZOWE ŚWIĘTO OPTYMIZMU - pod tym hasłem odbył się obchodzony w naszym przedszkolu "IV DZIEŃ OPTYMIZMU". W imprezie plenerowej na terenie przedszkolnego ogrodu wzięły udział wszystkie przedszkolaki, Rodzice, Pani Dyrektor, Nauczyciele i personel.


Święto Polskiej Niezapominajki
(19.05.2015)
Dnia 15.05. 2015r. jak co roku obchodzone jest Święto Polskiej Niezapominajki w naszym Przedszkolu. W tym dniu wszystkie dzieci ubrane były na niebiesko, wyposażone w niezapominajkowe opaski. W przedszkolu zrobiło się bardzo wesoło i radośnie. 


"Troska o przyrodę sprzyja trosce o własne zdrowie"
(30.04.2015)
Pod tym hasłem 28 kwietnia 2015 w Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków w Świebodzicach rozpoczął się II Powiatowy Turniej Wiedzy Ekologicznej i Zdrowotnej.
W turnieju rywalizowały ze sobą drużyny: Gimnazjum nr 1 z Żarowa, Gimnazjum nr 1 ze Strzegomia, Gimnazjum nr 2 ze Świebodzic, Gimnazjum Integracyjne ze Świebodzic, Społeczne Gimnazjum Akademickie ze Świebodzic oraz drużyna gospodarzy.


Dzień Ziemi
(28.04.2015)
Przed Świętem Ziemi przedszkolaki ze wszystkich grup rozmawiały o ochronie środowiska, a także rysowały w swoich salach "Listy dla Ziemi". Świętowanie Dnia Ziemi rozpoczęło się inscenizacją pt.: "Cztery żywioły na ratunek Ziemi" przygotowaną przez dzieci pięcioletnie z grupy "Muchomorki". W tym dniu przedszkolaki, ubrane na zielono, odwiedziła Pippi Pończoszanka i Smok Tabaluga - goście z firmy Leroy Merlin ze Świdnicy.


"Optymistyczne Przedszkole"
będą mówili, z niecierpliwością czekamy tej chwili.

(26.03.2015)
Z radością pragniemy poinformować wszystkich Przyjaciół naszego Przedszkola, że za działania w naszej placówce, związane z realizacją Ogólnopolskiego Programu "Optymistyczne Przedszkole" autorstwa Ireny Dzierzgowskiej i Mireli Nawrot, dnia 19. marca 2015 roku otrzymaliśmy Certyfikat przyznany przez Kapitułę do Spraw Przyznawania Certyfikatów.


Wizyta biskupa Ignacego Deca w świebodzickim LO
(26.03.2015)
W ostatnim czasie w naszej szkole nie brakuje interesujących spotkań. Tym razem uczniów LO im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach odwiedził biskup Diecezji Świdnickiej ks. Ignacy Dec. Wszyscy-zarówno uczniowie, jak i nauczyciele byli poruszeni tym wydarzeniem.


SUKCES UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W DOLNOŚLĄSKIM KONKURSIE „ZDOLNY ŚLĄZACZEK” !
(23.03.2015)
Każdego roku uczniowie świebodzickich szkół podstawowych biorą udział w wielu konkursach. Do najważniejszych z nich zalicza się XII Dolnośląski Konkurs dla Uczniów Szkół Podstawowych „zDolny Ślązaczek” – realizowany w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. W tym roku uczniowie mogli zdobyć tytuł Laureata zarówno z języka polskiego jak i z matematyki, który to upoważnia ich do zwolnienia ze sprawdzianu po klasie szóstej z tych właśnie przedmiotów. 


Wywalczyły FINAŁ!
Półfinał strefy wałbrzyskiej w piłce ręcznej dziewcząt

(20.03.2015)
W dniu 18.03.2015 roku zawodniczki Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków reprezentowały naszą gminę w Gimnazjadzie w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Zawody odbyły się w Świdnicy, był to półfinał strefy wałbrzyskiej, w którym startowały 3 drużyny. Oprócz naszych zawodniczek w Gimnazjadzie wzięły udział dziewczęta z Gimnazjum w Boguszowie – Gorcach oraz z Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie.


„W bajkach jest wszystko możliwe – a jakże! 
I w życiu – także!” 
(16.03.2015)
Nasze nowe meble mówią prawie jak żywe. Sala „Muchomorków” w Przedszkolu Nr 3 Niezapominajka została zamieniona w nową! Warto było czekać dla tak pięknej chwili. 


ZDROWO JEMY – ZDROWO ROŚNIEMY 
(18.02.2015)
Wspierając budowanie zdrowej diety najmłodszych kolejnym z działań Publicznym Przedszkolu Niezapominajka było zdrowe śniadanie. Dzieci z chęcią spożywały zdrowe kanapki przygotowane przez nich samych. Tworzyły kanapkowe kompozycje wykorzystując różne sery, warzywa, wędlinę wspierając tym samym kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.


Ferie w PZSI 
(12.02.2015)
Tradycyjnie w naszej szkole PZSI nie zabrakło miłośników spędzenia wolnego czasu w murach swojej ukochanej szkoły w Cierniach. Podczas tegorocznych ferii byli z nami uczniowie z klas podstawowych i gimnazjum. Każdy dzień był inny, wymagał od uczestników zaangażowania i dużej wyobraźni twórczej. Stawiane uczestnikom zadania okazały się trudne, ale uczyły rzeczy potrzebnych w codziennym życiu. Udzielanie pierwszej pomocy to nie tylko umiejętność, ale przede wszystkim odwaga, na którą nie każdego stać. Uczestnicy nasze kursu otrzymali dyplomy i wielkie uznanie.


XI Szkolny Festiwal Nauki i I Noc Filmowa
w Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków w Świebodzicach
(12.02.2015)
W nocy z 5 na 6 lutego 2015 r. w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków odbyła się I Noc Filmowa, w której brało udział 49 uczniów naszej szkoły. Młodzież oglądała filmy: Forrest Gump, Gorączka i Historia Świata. Pizza na kolację, spanie w klasach na karimatach, robienie wspólnego śniadania i oglądanie filmów w szkole nocą było dla młodzieży dużą atrakcją. Uczniowie niewyspani, ale zadowoleni musieli przetrwać jeszcze następny dzień w szkole, prezentując doświadczenia na XI Szkolnym Festiwalu Nauki.


Program "Zima w mieście"
(29.01.2015)
W okresie ferii zimowych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach już po raz kolejny zorganizowano wypoczynek dla dzieci. Zajęcia odbywały się w okresie od 19.01.do 30.01.2015 r. w godz. 8.00 - 13.00. W zimowisku wzięło udział 30 uczniów w wieku od 7 do 12 lat.


Studniówka 2015

Jak nakazuje tradycja, na 100 dni przed maturą uczniowie klas trzecich liceum uczestniczą w swoim pierwszym wielkim balu. Tak też stało się w tym roku. W piątek 16 stycznia w pięknych wnętrzach Sali Pałacowej Hotelu Maria w Wałbrzychu, uczniowie klas trzecich LO w Świebodzicach bawili się na swoim balu studniówkowym. Studniówkę rozpoczęli uczniowie prowadzący część oficjalną: Weronika Stolarczyk z kl.3a i Adam Budziak z kl.3b. 


Sukces Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków w Konkursie o Parkach Krajobrazowych!!!

W środę 14.01.2015 roku w siedzibie Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Świdnicy, odbył się etap parkowy Konkursu o Parkach Krajobrazowych Polski. Czteroosobowy zespół Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków, który wygrał rywalizację na etapie gminnym na początku grudnia, stanął do walki z przedstawicielami dwóch innych szkół z obszaru Książańskiego Parku Krajobrazowego. Po sprawdzeniu prac okazało się, że zespół o ponad 10 punktów pokonał inne zespoły i awansował do etapu wojewódzkiego. Zespół w składzie: JOANNA MIROWSKA, KAROLINA SZWARC, MAJA WAWRZYNIAK, AGATA WRÓBEL przygotowali do konkursu są nauczyciele Katarzyna Cabanek i Piotr Farej Kolejny etap zmagań z zespołami z całego województwa dolnośląskiego odbędzie się w marcu.

Życzymy wytrwałości w pracy i czekamy na kolejne dobre wieści. Powodzenia!!!


 


WYPRAWKA SZKOLNA 2014

KOMU PRZYSŁUGUJE DOFINANSOWANIE NA ZAKUP PODRĘCZNIKÓW W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 ?

W roku szkolnym 2014/2015 pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego lub do kształcenia w zawodach przysługuje:

 • uczniom klas II, III lub VI szkoły podstawowej i klasy III szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego lub technikum - pochodzących z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (539 zł netto), o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456 z późn. zm.);

 • uczniom klas II, III lub VI szkoły podstawowej i klasy III szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego lub technikum - pochodzących z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie przekracza kryterium dochodowe - 539 zł netto - na podstawie decyzji dyrektora szkoły, w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182 ze zm.);

 • uczniom słabowidzącym, niesłyszącym, słabosłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją), z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera), z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej - posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, uczęszczającym w roku szkolnym 2014/2015 do szkół dla dzieci i młodzieży: szkół podstawowych, z wyjątkiem klasy I, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

W przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, pomoc w formie dofinansowania obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych, o których mowa w art. 3 pkt 24 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

PLIK DO POBRANIA:


Informacja w sprawie 6-latków


Burmistrz Miasta informuje, że Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał zmianę ustawy o systemie oświaty i zmianie niektórych innych ustaw.

Zgodnie z nowymi przepisami :

 • 1 września pozostaje datą wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków,

 • w roku szkolnym 2014/2015 do pierwszej klasy pójdą dzieci urodzone w 2007r. (siedmiolatki) oraz urodzone od 1 stycznia do końca czerwca 2008r. (sześciolatki) . Natomiast dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r. będą mogły rozpocząć naukę na wniosek rodziców,

 • w roku szkolnym 2015/2016 obowiązek szkolny obejmie dzieci urodzone w 2009 r. (wszystkie sześciolatki) oraz dzieci urodzone w 2008 roku, które jeszcze nie podjęły nauki w szkole (siedmiolatki).

W latach 2014/2015 i 2015/2016 uczniowie do pierwszej klasy będą przyjmowani według roku i miesiąca urodzenia, poczynając od najmłodszych. Rozwiązanie takie pozwoli na grupowanie w poszczególnych oddziałach klasowych uczniów w zbliżonym wieku.

Gminy mają więc niespełna rok na wprowadzenie zmian w zakresie edukacji najmłodszych uczniów.

Wydział Edukacji i Spraw Społecznych UM


INFORMACJA DLA RODZICÓW PRZEDSZKOLAKÓW

W Gminie Świebodzice rozwiązany został problem z organizacją dodatkowych zajęć w przedszkolach. Radni Rady Miejskiej w Świebodzicach na posiedzeniu w dniu 30 września 2013 r. podjęli uchwałę zwiększającą budżet placówek z przeznaczeniem na realizację zajęć dodatkowych.
Od 1 października 2013 r. zajęcia z rytmiki i języka angielskiego będą prowadzone w każdej placówce publicznej prowadzącej zajęcia z wychowania przedszkolnego. Wszystkie dzieci będą miały zapewniony bezpłatny dostęp do zajęć dodatkowych. W pierwszej kolejności wykorzystane zostaną kompetencje nauczycieli zatrudnionych w placówkach, w przypadku braku takich osób dyrektorzy będą wynajmować firmy zewnętrzne.

Tak więc, przedszkola i oddziały przedszkolne funkcjonujące w szkołach będą mogły rozszerzać swoją statutową ofertę edukacyjną.
Zgodnie z zapisami ustawy o systemie oświaty opłaty rodziców za przedszkole nie będą wyższe niż 1 zł za każdą dodatkową godzinę powyżej pięciu godzin, które są bezpłatne.

Wydział Edukacji i Spraw Społecznych


UWAGA! 

Począwszy od roku szkolnego 2013/2014 pomoc materialna o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkujących na terenie Gminy Świebodzice udzielana będzie w Ośrodku Pomocy Społecznej, a nie jak dotychczas w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych.


NABÓR DO PRZEDSZKOLI PO ZMIANIE PRZEPISÓW

W myśl nowych przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw - (Dz.U. .z 2014 r poz. 7) do publicznego przedszkola publicznego i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych przyjmowani będą w pierwszej kolejności kandydaci zamieszkali na terenie Gminy Świebodzice.

W przypadku większej liczby dzieci niż miejsc w placówce pierwszeństwo zgodnie z art. 20 c cyt. ustawy będą miały dzieci:

 1. wielodzietność rodziny kandydata,

 2. niepełnosprawność kandydata,

 3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,

 4. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,

 5. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,

 6. objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Kryteria mają jednakową wartość i są to kryteria ustawowe.

W przypadkach równorzędnych wyników uzyskanych przez kandydatów lub w przypadku posiadania wolnych miejsc w przedszkolach i szkołach podstawowych na drugim etapie rekrutacji będą brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący w porozumieniu z dyrektorami i są to:

 1. dziecko obojga rodziców pracujących - 100 pkt,

 2. dziecko, którego rodzeństwo uczęszcza i będzie nadal uczęszczać do przedszkola, oddziału przedszkolnego - 90 pkt,

 3. dziecko potrzebuje wydłużonej opieki przedszkolnej ze względu na pracę zawodową rodziców/ prawnych opiekunów ( powyżej podstawy programowej - 5 godzin ) - 80 pkt,

 4. dziecko zamieszkuje w okolicy przedszkola, oddziału przedszkolnego - 70 pkt,

 5. co najmniej dwoje dzieci z jednej rodziny zgłaszanych jest do przedszkola, oddziału przedszkolnego- 60 pkt.

Wymagane dokumenty potwierdzające powyższe kryteria:

 1. zaświadczenie rodziców potwierdzające zatrudnienie ,

 2. deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.

Terminy składania dokumentów ustala się w okresie od 1 lutego do 31 marca 2014 r.

Terminy postępowania uzupełniającego do dnia 30 czerwca 2014 r.

Pozostałe zasady rekrutacji zawarte są w regulaminach rekrutacyjnych przedszkoli, szkół w tym wzory deklaracji i wniosków. Dostępne są na stronach internetowych placówek.


Program edukacji przedszkolnej " Jutro idę do szkoły"
(08.10.2013)

W roku szkolnym 2013/14 w Przedszkolu nr 3 z grupą żłobkową Niezapominajka realizowany jest innowacyjny program edukacji przedszkolnej " Jutro idę do szkoły". Projekt jest realizowany w dwóch grupach: 4-5 latkach - Biedronki i 5-6 latkach- Koniczynki. Program współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

| WIĘCEJ ... |


INFORMACJA DLA RODZICÓW DOT. DOFINANSOWANIA ZAKUPU PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH DLA UCZNIÓW

Według projektu Rządowego programu pomocy uczniom "Wyprawka szkolna", w tym roku programem będą objęci uczniowie rozpoczynający edukację szkolną w:

 • klasach 1-3 i klasie 5 szkoły podstawowej, ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,

 • klasie 2 szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum,

 • klasie 5: ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia i ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych,

 • klasie 2 liceum plastycznego,

W 2013 r. programem będą objęci także uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, uczęszczający w roku szkolnym 2013/2014 do szkół dla dzieci i młodzieży - podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, techników uzupełniających oraz szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, lub do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, liceów plastycznych lub ogólnokształcących szkół baletowych.

Dofinansowanie zakupu podręczników w roku 2013 będzie wynosić:

1) dla uczniów klas I - III szkoły podstawowej - do kwoty 225,00 zł

2) dla uczniów klas I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia - do kwoty 225,00 zł

3) dla uczniów - do kwoty 225,00 zł:

a) niepełnosprawnych: klas I - III szkoły podstawowej oraz klas I - III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,

b) z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum

 • niekorzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;

4) dla uczniów szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy - do kwoty 225,00 zł

5) dla uczniów - do kwoty 770 zł:

 • niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów słabowidzących): klas I-III szkoły podstawowej oraz klas I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,

 • z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum

 • korzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania; w przypadku korzystania z części podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego (niebędących podręcznikami przeznaczonymi do kształcenia specjalnego) dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, książek pomocniczych lub materiałów dydaktycznych, koszt ich nie może być wyższy niż 25% kwoty 770 zł

6) dla uczniów klasy V szkoły podstawowej - do kwoty 325,00 zł

7) dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym): klas IV-VI szkoły podstawowej, klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia oraz klas I-III ogólnokształcącej szkoły baletowej, niekorzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowana - do kwoty 325,00 zł

8) dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów słabowidzących oraz uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym): klas IV-VI szkoły podstawowej, klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia oraz klas I-III ogólnokształcącej szkoły baletowej, korzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania; w przypadku korzystania z części podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego (niebędących podręcznikami przeznaczonymi do kształcenia specjalnego) dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, koszt ich nie może być wyższy niż 40% kwoty 770 zł

9) dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym): gimnazjum, klas I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas I-III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych oraz klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły baletowej, niekorzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania
do kwoty 350 zł

10) dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów słabowidzących oraz uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym): gimnazjum, klas I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas I-III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych oraz klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły baletowej, korzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania; w przypadku korzystania z części podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego (niebędących podręcznikami przeznaczonymi do kształcenia specjalnego) dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, koszt ich nie może być wyższy niż 50% kwoty 607 zł
do kwoty 607 zł

11) dla uczniów klasy II zasadniczej szkoły zawodowej - do kwoty 390,00 zł

12) dla uczniów niepełnosprawnych zasadniczej szkoły zawodowej - do kwoty 390,00 zł

13) dla uczniów klasy II szkoły ponadgimnazjalnej: liceum ogólnokształcącego i technikum - do kwoty 445,00 zł

14) dla uczniów niepełnosprawnych: liceum ogólnokształcącego, klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, liceum plastycznego, klas VII-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, klasy III liceum profilowanego, technikum oraz klasy III technikum uzupełniającego - do kwoty 445,00 zł


 Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

      Uczniowie klas I Publicznego Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach, przystąpili do ogólnopolskiego projektu “Jeżdżę z głową”, organizowanego przez BGŻ. Jednym z celów projektu było ankietowanie pełnoletnich respondentów w celu określenia ich wiedzy w zakresie przepisów ruchu drogowego oraz wskazanie problemów w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze w naszym mieście.

      Uczniowie poddali ankiecie 188 respondentów, w tym 111 stanowili mężczyźni, a 77 kobiety. Pierwsza część ankiety - stan wiedzy na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród dorosłych członków naszej społeczności lokalnej – pozwoliła na wysunięcie następujących wniosków:

        Piesi stanowili najliczniejszą grupę badanych.

        81% badanych wie dla kogo jest pas ruchu dla rowerów wydzielony z powierzchni jezdni.

        51% badanych wskazało jeden z dwóch warunków, kiedy rowerzysta może wyprzedzać samochody; drugi konieczny warunek wskazało 39% badanych.

        Wszystkie osoby badane potrafiły wskazać okoliczności, w których dwóch rowerzystów nie może jechać obok siebie po jezdni, przy czym 60 % wybrało okoliczność “ruchliwej jezdni”.

        Wszystkie osoby badane wytypowały  niewłaściwe zachowanie rowerzystów, aż 64 % wybrało “czepianie się pojazdów”.

        84% badanych wybrało “kask i odblaskową kamizelkę” jako podstawę bezpieczeństwa rowerzysty.

Druga część ankiety – najważniejsze potrzeby związane z bezpieczeństwem na drogach w naszym środowisku lokalnym – pozwoliła wskazać problemy, z jakimi borykają się kierowcy, rowerzyści i piesi, korzystając z lokalnych dróg.  Na pytanie Jak Pani/Pan ocenia sytuację dotyczącą bezpieczeństwa ruchu drogowego w swojej okolicy(od 1 do 5)? 1 – Bardzo źle, 5 – bardzo dobrze, ankietowani odpowiadali:

1 – liczba wskazań: 22,

2 – liczba wskazań: 36,

3 – liczba wskazań: 81,

4 – liczba wskazań: 34,

5 – liczba wskazań: 15.

Na pytanie Czy w swojej okolicy czuje się Pani/Pan bezpieczna/y jako pieszy?

a)    Tak – liczba wskazań: 118,

b)    Nie – liczba wskazań: 70.

Uzasadnienia do odpowiedzi b):

        Za szybko jeżdżą po drogach;

        Ludzie nie przestrzegają przepisów;

        Jeżdżą jak “wariaci”;

        Nie ma miejsca dla rowerów;

        Kierowcy nie zwracają uwagi na pieszych.

Respondenci zostali poproszeni o wskazanie miejsc szczególnie niebezpiecznych w mieście. W odpowiedziach pojawiły się:

        Ul. Strzegomska;

        Ul. Wałbrzyska i Świdnicka;

        Na skrzyżowaniach;

        Os. Sudeckie CPN;

        W pobliżu szkół;

        Ul. Jeleniogórska i Łączna;

        Okolice Rynku;

        Pełcznica.

Uczniowie poprosili również ankietowanych, aby podali sposoby zwiększenia bezpieczeństwa na drogach w mieście. Najczęściej pojawiały się odpowiedzi:

        Poprawić jakość dróg;

        Więcej ścieżek rowerowych;

        Zwiększyć patrole policji i straży miejskiej;

        Więcej przejść dla pieszych;

        Edukacja;

        Więcej kamer i fotoradarów;

        Znaki drogowe z ograniczeniem prędkości;

        Montaż progów spowalniających prędkość.

Wnioski, jakie nasuwają się po analizie drugiej części ankiety to:

        12% badanych bardzo źle oceniło sytuację bezpieczeństwa ruchu drogowego w swojej okolicy, natomiast tylko 8% stwierdziło, że sytuacja jest bardzo dobra.

        45% badanych stwierdziło, że rowerzyści nie przestrzegają zobowiązań, 44% stwierdziło, że przestrzegają “w średnim stopniu”, a tylko 10%, że “w znacznym stopniu”.

        63% badanych wskazało że czują się bezpieczni jako piesi; 27% badanych stwierdziło, że nie czują się bezpieczni jako piesi i podali uzasadnienie np. szybka jazda kierowców.

        74% respondentów stwierdziło, że drogi w okolicy są odpowiednio oświetlone.

        39% badanych stwierdziło, że kierowca samochodu najczęściej łamie przepisy ruchu drogowego.

        Ul. Strzegomska i Wałbrzyska to te, na których według badanych zdarza się najwięcej wypadków.

        Badani wybrali zwiększenie liczby patroli policji i straży miejskiej oraz wybudowanie ścieżek rowerowych jako sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Uczniowie, poprzez udział w projekcie poszerzyli swoją wiedzę w zakresie przepisów drogowych i uznali, że sami są odpowiedzialni za bezpieczeństwo własne  i innych na drodze. Zwrócili też uwagę na fakt, że nie zawsze to zły stan dróg jest przyczyną niskiego poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców, ale ich własne zachowania.


STYPENDIA ZA WYNIKI W NAUCE, OSIAGNIĘCIA SPORTOWE I ARTYSTYCZNE

Burmistrz Miasta Świebodzice informuje, że wnioski o stypendium naukowe, sportowe i artystyczne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zamieszkałych na terenie Gminy Świebodzice za rok szkolny 2012/2013 , składać należy w terminie do 18 czerwca 2013r. w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych ul. Świdnicka 7, I piętro, pokój nr 1, w godz. od 7:30 do 15:30.

Zasady udzielania stypendiów za wybitne osiągnięcia uczniów szkół podstawowych, gimnazjów zamieszkałych na terenie Gminy Świebodzice zawarte zostały w Uchwale Nr XX/113/07 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 15 listopada 2007 oraz Uchwale Nr XV/75/2011 z dnia 29 września 2011r.

Zgodnie z uchwałą stypendium może być przyznawane uczniom dwóch ostatnich klas szkół podstawowych i uczniom gimnazjów, zamieszkałych na terenie Gminy Świebodzice w trzech kategoriach za:

 1. wysokie wyniki w nauce,

 2. osiągnięcia artystyczne,

 3. osiągnięcia sportowe

Wszyscy kandydaci typowani do stypendium nie mogą mieć oceny z zachowania niższej niż bardzo dobra.
Kandydaci w danym roku szkolnym, poprzedzającym okres stypendialny, spełniać muszą jeden z następujących warunków:

1.za wysokie wyniki w nauce:

 1. laureaci konkursów i olimpiad przedmiotowych na szczeblu ponadwojewódzkim,

 2. laureaci konkursów i olimpiad przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim,

 3. osiągający szczególnie wysokie wyniki w nauce – średnia ocen za rok szkolny dla:
  - ucznia szkoły podstawowej minimum 5,4
  - ucznia gimnazjum minimum 5,3

2.za osiągnięcia artystyczne:

 1. uzyskanie czołowego miejsca ( I,II,III) w konkursach, przeglądach, festiwalach o zasięgu ogólnopolskim oraz w konkursach, przeglądach i festiwalach na szczeblu ponadwojewódzkim,

 2. autorstwo wydarzeń artystycznych ( np. wystawa, koncert) oraz posiadanie dorobku ocenionego przez znaną osobę ze środowiska artystycznego.

3.za osiągnięcia sportowe:

 1. prawo do ubiegania się o stypendium za osiągnięcia sportowe przysługuje uczniom uprawiającym sport amatorsko którzy:
  - zdobyli jedno z pierwszych trzech miejsc w ogólnopolskich, wojewódzkich zawodach sportowych organizowanych przez odpowiednie związki sportowe,
  - powołani zostali do ogólnopolskiej kadry młodzieżowej,
  - zdobyli klasę mistrzowską międzynarodową, klasę mistrzowską lub klasę pierwszą w olimpijskich dyscyplinach sportowych zgodnie z zasadami określonymi w regulaminach odpowiednich związków sportowych.

Z wnioskami o stypendium mogą występować :

 1. dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów

 2. rodzice, prawni opiekunowie ucznia,

 3. stowarzyszenia, których statutowym celem jest działalność artystyczna, naukowa lub sportowa

 4. instytucje kultury.

O przyznaniu i wysokości stypendium decyduje Burmistrz Miasta Świebodzice.

 

 

strona główna  |  do góry  |