Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Ratusz Miejski w Świebodzicach

Czym jest referendum, kto może mieć inicjatywę zwołania referendum, o czym decyduje wynik referendum?

Opublikowano: 16-04-2021
W Świebodzicach zostanie przeprowadzone referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta z inicjatywy Radnych Rady Miejskiej, z powodu nieudzielenia Burmistrzowi absolutorium za rok 2019.

Termin referendum w Gminie Świebodzice wyznaczono na dzień 30 maja 2021 r. Postanowienie Komisarza Wyborczego dostępne jest na stronie Urzędu Miejskiego https://www.bip.swiebodzice.pl/referendum-2021/641

Czynnikiem decydującym o ważności referendum jest frekwencja. Aby było ważne w głosowaniu, musi wziąć udział co najmniej 3/5 liczby mieszkańców biorących udział w wyborach samorządowych. W przypadku Świebodzic jest to 5164 osoby.

Jeśli liczba osób biorących udział w głosowaniu będzie mniejsza, wówczas referendum jest nieważne. Skutkuje to dalszym pełnieniem obowiązków przez urzędującego, demokratycznie wybranego Burmistrza Miasta. W przypadku kiedy wymagana liczba wyborców weźmie udział w referendum i co najmniej połowa z nich (min. 2582 osoby) zagłosuje „za” odwołaniem Burmistrza, będzie zobowiązany do ustąpienia ze stanowiska. Udział w referendum w obu powyższych przypadkach nie ma żadnego związku z zakończeniem działalności obecnej Rady Miejskiej. Ponieważ referendum zostało zainicjowane przez Radnych w związku z nieudzieleniem burmistrzowi absolutorium skład Rady Miejskiej ani czas trwania jej kadencji nie ulega zmianie, nadal zachowuje ona władzę uchwałodawczą. Dzieje się tak, ponieważ w Świebodzicach to 12 radnych z klubów „Obywatelskie Świebodzice”, „Zjednoczona Prawica” oraz z klubu „Wspólne Świebodzice” zainicjowało referendum z powodu nieudzielenia (w większości przez nich samych) absolutorium Burmistrzowi Miasta za rok 2019. Gdyby inicjatorzy podali inną przyczynę niż nieudzielenie absolutorium o przeprowadzenie referendum i wymagana frekwencja udziału została osiągnięta, a wśród głosujących więcej niż 50% było przeciw odwołaniu Burmistrza, wówczas pozostaje on na swoim stanowisku, zakończeniu zaś ulega działalność Rady Miejskiej (art. 67 ust.3 ustawy o referendum lokalnym). W Świebodzicach taka sytuacja nie wystąpiła.

Referendum również mogłoby się odbyć na wniosek co najmniej 10% mieszkańców, w przypadku Świebodzic, jest to ok. 1755 mieszkańców.

W przypadku odwołania obecnego Burmistrza w najbliższym referendum zostaną rozpisane nowe wybory, zgodnie z ustawą, które odbędą się na koszt gminy. Do czasu wyboru nowego Burmistrza miastem zarządzał będzie Komisarz wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów, czyli przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Koszt referendum pokrywa Gmina Świebodzice, za wyjątkiem czynności wykonywanych przez Komisarza Wyborczego.

 

Wydział PK

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 1395

Powrót