Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Dolina Różaneczników

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Dolina Różaneczników"
 
Ścieżka ta powstała w 2009 roku jako wspólna inwestycja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Nadleśnictwa Wałbrzych. Pozwala ona na atrakcyjne prowadzenie plenerowych lekcji oraz szeroko rozumianą edukacją ekologiczną mieszkańców regionu. Zwiedzanie jej umożliwia dzieciom, młodzieży szkolnej i dorosłym poznanie piękna i bogactwa KPK, przybliżenie i pokazanie zasad funkcjonowania ekosystemu leśnego, poznanie drzew i krzewów leśnych, roślin runa leśnego oraz mieszkańców lasu, a przede wszystkim poznanie piękna różaneczników.
 
Zabytkowa brama, zwieńczona dwoma figurami kamiennych lwów stanowi początek ścieżki od strony Świebodzic. Po obu jej stronach znajdują się dwa domki szwajcarskie, w których niegdyś zamieszkiwali: odźwierny i ogrodnik z Książa. W tym miejscu rosną także stare kasztanowce zwyczajne (po trzy z każdej strony traktu prowadzącego do Książa), a przed bramą usytuowane są zabytkowe kordegardy. Po przejściu 600 m dochodzimy do pierwszego murku oporowego. Po lewej stronie wznosi się 3-metrowa skała, po prawej, w dole znajdują się 2 stawy rybne, jeden z nich z zapleczem gastronomicznym (smażalnią ryb). Tuż za zakrętem i skałkami, około 50 m dalej, po lewej stronie znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać można panoramę fragmentu Świebodzic. W tym podgórskim miasteczku na uwagę zasługują liczne zabytki, takie jak klasycystyczny kościół św. Piotra i Pawła, ratusz i XIII-wieczny kościół św. Mikołaja. Konicznie trzeba zobaczyć także unikalne w skali regionu średniowieczne freski ukazujące postać św. Krzysztofa w kościele św. Franciszka z Asyżu oraz XV-wieczne obwarowania miejskie. W dzielnicy Pełcznica wznoszą się natomiast ruiny romańsko-gotyckiej kaplicy św. Anny, najstarszej świątyni w okolicach Książa, zaś w centrum miasta XIX-wieczny pałacyk rodziny Seidlów w stylu renesansu angielskiego.
 
Z tego miejsca rozpościera się również piękny widok na Masyw Ślęży. Podążając dalej drogą do Zamku, około 200 m dalej, napotykamy pierwsze różaneczniki rosnące nieopodal strumienia, którego wody zasilają położone poniżej stawy rybne. Dalej, po przejściu około 300 m, napotykamy po lewej stronie miejsce gniazdowania wiewiórek czarnych. Po drodze podziwiać możemy duże mrowiska. Nieco dalej znajduje się miejsce, w którym można dostrzec legowiska dzików. Nierzadko drogę, którą podążamy, przecinają sarny. W dole zaś, w miejscu, gdzie prowadzi wytyczona ścieżka, znajduje się dużo różaneczników oraz stanowiska paproci. Tuż przy zejściu prowadzącym w dół ścieżki znajduje się piękny okaz buka liczący sobie około 200 lat. Planuje się wpisanie go do rejestru pomników przyrody jako buk "Jan". W dole przepływa suchy potok, którego koryto wypełnia się podczas wiosenno - jesiennych opadów. Po przejściu 2 km dochodzimy do wiaty ze stołami i ławkami. Widoczna na wprost wiaty i ogrodzenia zabytkowa aleja starodrzewia prowadzi do Zamku Książ.
 
Na ścieżce znajduje się 8 przystanków tematycznych, na których umieszczono tablice informacyjne:
  • "Historia Parku"
  • "Rośliny leśne"
  • "Różanecznikowe piękno"
  • "Pomnikowa Aleja Lip"
  • "Zwierzęta leśne"
  • "Ptaki lasu i ich ochrona"
  • "Aleja Paprociowa"
  • "Drzewa, które warto zobaczyć"
 
Na całej długości ścieżki umieszczono również tabliczki informacyjne opisujące gatunki drzew.
Czas potrzebny na przejście wytyczoną ścieżką wynosi około 1,5h.
 
Źródło: Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych O/Wałbrzych
 
Dolina Różaneczników - Znak wejścia na ściezkę
Tablica informacyjna
Tablica informacyjna
Tablica informacyjna
Tablica informacyjna
Różanecznik biały
Różanecznik różowy

Powrót