Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-urząd
E-Urząd
Poradnik klienta
Poradnik klienta
Gospodarka komunalna
Gospodarka komunalna
Pomoc społeczna
Pomoc społeczna
Zapytaj Burmistrza
Zapytaj Burmistrza
Dokumenty
Ważne Dokumenty
Komunikacja miejska
Komunikacja Miejska
Oświata
Film promocyjny
TV Internetowa, Film promocyjny
Fotogaleria
Fotogaleria
Dokumenty
Organizacje pozarządowe
fundusze unijne
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja
Aglomeracja Wałbrzyska
Teczka
Firmy i instytucje
Archiwum
Strona ARCHIWALNA

Miasta Partnerskie

HRUŠOV - Słowacja

HRUŠOV - SłowacjaW dniu 15 października 2016 r. w Zamku Książ nastąpiło uroczyste podpisanie umowy partnerskiej oraz Aktu Zawarcia Partnerstwa pomiędzy Gminą Świebodzice a Gminą Hrušov. Umowę oraz Akt Partnerstwa podpisali: Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach dr Łukasz Kwadrans oraz Burmistrz Gminy Hrušov Pavel Bendik.

Burmistrz Pavel Bendik w swoim przemówieniu podkreślał, jak wielką wagę ma dla Hrušova, małej gminy wiejskiej, nawiązanie współpracy z miastem, wyraził nadzieję na podjęcie w przyszłości wielu działań przede wszystkim w sferze kultury i wymiany młodzieżowej. Z kolei Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz zaznaczył, że uroczystość ma wyjątkowy charakter: "Jestem niezmiernie szczęśliwy, że Gmina Świebodzice zapisuje nową historię, poszerzając współpracę partnerską-transgraniczną z naszymi słowackimi przyjaciółmi, jestem dumny, że doczekaliśmy czasów, kiedy przyjaźnie można nawiązywać w całej Europie, nie tylko na szczeblu krajowym, ale także gminnym".

Zawarcie partnerstwa odbyło się w wyjątkowo uroczysty sposób, podczas Jubileuszu 20-lecia współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Świebodzice a Mitasem Waldbröl.

Na zaproszenie władz samorządowych Świebodzic gościliśmy przedstawicieli pięciu miast: Waldbröl, Aßlar i Jüterboga (Niemcy) oraz Jilemnic (Czechy) i Hrušova. Delegacjom przewodzili: burmistrz Waldbröl Peter Koester, burmistrz Aßlar Roland Esch, Przewodniczący Rady Miejskiej Jüterboga Falk Kubitza, burmistrz Jilemnic Jana Čechová oraz burmistrz Hrušova Pavel Bendik. W skład delegacji Waldbröl weszła także duża grupa osób, związana z tamtejszym Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast, której przewodniczył Johannes Heister.

W dniach 13-14 grudnia 2015 r. z wizytą studyjną w malowniczym i gościnnym Hrusovie na Słowacji przebywał Przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach Łukasz Kwadrans. Podczas pobytu wziął udział w tamtejszym jarmarku świątecznym, a także spotkał się z władzami gminy: Starostą Ing.

Pavlem Bendíkiem, Sekretarzem Gminy Márią Augustínová i współpracownikami. Podczas rozmów ponownie poruszono możliwości współpracy i partnerstwa w różnych obszarach funkcjonowania obu samorządów. Podpisany został również list intencyjny o współpracy i podejmowaniu dalszych działań w kierunku partnerstwa gmin.

Przy okazji przewodniczący Łukasz Kwadrans przekazał władzom Hrusova życzenia świąteczno-noworoczne od burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza; gospodarze przekazali z kolei życzenia dla mieszkańców naszego miasta.
To już kolejne spotkanie władz obu samorządów - burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z przewodniczącym i grupą radnych gościli w Hrusovie latem tego roku.

Gmina Hrusov jest gminą wiejską, jednak współpraca z naszym miastem mogłaby się odbywać na wielu płaszczyznach, m. in. wymiany młodzieży czy wspólnego pozyskiwania funduszy w ramach Grupy Wyszechradzkiej.

Zdjęcie

 

ZdjęcieZdjęcie

Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 267

Powrót