Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Wydarzenia kulturalne w okolicy

Baner promocyjny

Tamara Łempicka i École de Paris w Zamku Książ

Opublikowano: 13-10-2021
W Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA oddział w Zamku Książ, zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt dzieł ze zbiorów prywatnego muzeum Villa la Fleur, zbiorów, które powstały dzięki wieloletniej kolekcjonerskiej pasji Marka Roeflera, a także jego miłości do Paryża.
W Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA oddział w Zamku Książ, zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt dzieł ze zbiorów prywatnego muzeum Villa la Fleur, zbiorów, które powstały dzięki wieloletniej kolekcjonerskiej pasji Marka Roeflera, a także jego miłości do Paryża.
Na wystawie będziemy mogli podziwiać obrazy, rysunki i rzeźby takich artystów jak: Tamara de Lempicka, Mojżesz Kisling, Mela Muter, Ludwik Markus – znany lepiej jako Louis Marcoussis, Eugeniusz Zak, Henri Hayden, Jean Lambert-Rucki, Nadia Léger i wielu innych. Jedno nazwisko wśród wymienionych wywołuje szczególną ekscytację.
Tamara Łempicka – „baronowa pędzla” i jedna z najważniejszych ikon Art Deco malowała portrety osób sobie współczesnych, bohaterek i bohaterów dnia codziennego. Jej modelki nierzadko były kobietami nowoczesnymi, wyemancypowanymi i świadomymi swej wartości. Taka też była uwieczniająca  je, legendarna malarka. Prace Łempickiej są często nierozerwalnie związana z jej życiem. Malarka szokowała swymi romansami i swobodą życia. Była niewątpliwie kobietą wyzwoloną, a poziom jej autokreacji znacznie odbiegał od przyjętych wówczas norm obyczajowych. Jednak tym, co zawsze powinno pozostać głównym wątkiem w odbiorze jej twórczości, jest sposób, w jaki przekształciła technikę artystyczną i formę w rewolucyjne metody reprezentacji w erze Art Deco. Podobnie jak ci, którzy przyszli po niej, utorowała drogę silnym, odnoszącym sukcesy  i niezależnym kobietom, które są symptomatyczne dla jej czasu. Wraz z rówieśniczkami, takimi jak Coco Chanel i Simone de Beauvoir, Tamara Łempicka na nowo zdefiniowała, co znaczy być kobietą i artystką. Jej dziedzictwo trwa dzięki jej żywym, oryginalnym obrazom.
École de Paris jest terminem, jakim w 1925 r. francuski krytyk sztuki André Warnod, nazwał międzynarodową grupę artystów plastyków, przybywających do Paryża i osiedlających się na Montparnassie jeszcze przed pierwszą wojna światową. W większości byli to malarze i rzeźbiarze pochodzenia żydowskiego, pochodzący z Europy Środkowo – Wschodniej.  Wśród artystów École de Paris, byli przedstawiciele kubizmu, fowizmu, ekspresjonizmu oraz postimpresjonizmu.
Rok 2021 jest w Wałbrzychu Rokiem Kobiet, dlatego też prezentacja kolekcji wpisuje się doskonale w jego obchody. W jednej z sal, zatytułowanej: Tamara – artystka tryumfująca, będą prezentowane rysunki i obrazy Tamary Łempickiej, w kolejnej, pod hasłem: Kobieta – portrety i obrazowanie, pokazane zostaną portrety kobiet, a w jeszcze innej: Mistrzynie – sztuka kobiet, dzieła wielkich artystek.
Wystawa ta organizowana we współpracy z Villa la Fleur i Zamkiem Książ, będzie wyznacznikiem kierunku rozwoju współpracy Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA z Zamkiem.
Autor: Dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA Piotr Micek

Liczba wyświetleń: 129

Powrót