Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-urząd
E-Urząd
Poradnik klienta
Poradnik klienta
Gospodarka komunalna
Gospodarka komunalna
Pomoc społeczna
Pomoc społeczna
Zapytaj Burmistrza
Zapytaj Burmistrza
Dokumenty
Ważne Dokumenty
Komunikacja miejska
Komunikacja Miejska
Oświata
Dokumenty
Organizacje pozarządowe
Film promocyjny
TV Internetowa, Film promocyjny
Fotogaleria
Fotogaleria
fundusze unijne
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja
Aglomeracja Wałbrzyska
Teczka
Firmy i instytucje
Archiwum
Strona ARCHIWALNA

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Ekshumacja Grobu Nieznanego Żołnierza

Opublikowano: 23-05-2018
We wtorek, 22 maja, Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST, przeprowadziła ekshumację tzw. Grobu Nieznanego Żołnierza, znajdującego się w dzielnicy Pełcznica, na ul. Zamkowej w Świebodzicach. Jest to grób, w którym pochowany był – według przekazów mieszkańców – bezimienny żołnierz niemiecki.
Legendy mówiły o angielskim lotniku lub austriackim żołnierzu. Mieszkańcy przez lata dbali o mogiłę, zapalali znicze, przynosili kwiaty. W 2008 roku staraniem władz miasta grób został odnowiony - wymienione zostały kamienne obramowanie oraz krzyż, na którym zawieszono tabliczkę informującą o spoczywającym tam żołnierzu.

Zgodę na ekshumację wydał IPN.

- Prace prowadzimy na podstawie decyzji Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz zgodnie z umową między Polską a Niemcami z 2003 roku. Na mocy tej umowy wszystkie niemieckie groby wojenne przenoszone są na cmentarze wojenne znajdujące się na terenie Polski – wyjaśnia Tomasz Czabański, dyrektor Pracowni. - W tym przypadku szczątki tam odnalezione przeniesione zostaną na cmentarz wojenny w Nadolicach Wielkich, gmina Czernica pod Wrocławiem.

Według wiedzy pozyskanej przez POMOST, w grobie spoczywa żołnierz o nazwisku Josef Grimm. Jest to informacja otrzymana od byłej mieszkanki Pełcznicy.

Okazało się, że były to informacje wiarygodne. W grobie znaleziono kompletny szkielet człowieka. Była tam także amunicja, puszka maski przeciwgazowej, pas skórzany, bagnet, buty, guziki oraz sygnet z inicjałami J.G, który jednoznacznie wskazuje na tożsamość pochowanego w mogile człowieka.

Jednak wciąż otwarte pozostają pytania: kto pochował w tym miejscu żołnierza? W jaki sposób zmarł? Skąd wziął się w Świebodzicach? Będzie to z pewnością ciekawostka do rozwikłania dla miłośników historii miasta.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 124

Powrót