Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-urząd
E-Urząd
Poradnik klienta
Poradnik klienta
Gospodarka komunalna
Gospodarka komunalna
Pomoc społeczna
Pomoc społeczna
Zapytaj Burmistrza
Zapytaj Burmistrza
Dokumenty
Ważne Dokumenty
Komunikacja miejska
Komunikacja Miejska
Oświata
Dokumenty
Organizacje pozarządowe
Film promocyjny
TV Internetowa, Film promocyjny
Fotogaleria
Fotogaleria
fundusze unijne
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja
Aglomeracja Wałbrzyska
Teczka
Firmy i instytucje
Archiwum
Strona ARCHIWALNA

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Budżet na prawie 100 mln

Opublikowano: 02-01-2018
Dochody – 97.358.577 zł, wydatki – 99.414.557 zł – tak wygląda projekt budżetu Gminy Świebodzice na 2018 rok. Wydatki inwestycyjne to kwota prawie 18,5 mln z zł. Deficyt planuje się na poziomie 2 mln zł. Rada Miejska przyjęła jedną z najważniejszych uchwał w roku na sesji w dniu 28 grudnia 2017 r.
Jak podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz, budżet Świebodzic na 2018 rok jest budżetem mocno inwestycyjnym.
- Czeka nas kontynuacja rozpoczętych w 2017 roku dużych zadań drogowych oraz związanych z ograniczaniem tzw. niskiej emisji. Są także nowe przedsięwzięcia, jak chociażby gruntowna przebudowa kręgielni czy rewitalizacja trzech ulic: Krasickiego, Słowackiego i Piaskowej, a także ogromne zadanie związane z odnowieniem i tworzeniem nowych terenów zielonych dla rekreacji mieszkańców – mówi Bogdan Kożuchowicz.

W zakresie inwestycji najważniejszym zadaniem drogowym będzie dokończenie budowy ul. Królowej Elżbiety oraz budowa zupełnie nowej ulicy – Królowej Jadwigi – łącznie to ponad 3 mln zł w wydatkach na rok 2018, a cała inwestycja kosztowała 4,5 mln zł.

Wyczekiwana rewitalizacja obszarów ulic Krasickiego, Słowackiego i Piaskowej to wydatek ponad 2,1 mln zł – to zadanie realizowane z udziałem dotacji unijnej.

W główną fazę realizacji wejdą zadania związane z tzw. ograniczaniem skutków niskiej emisji - w skład tego potężnego projektu wchodzi pięć zadań, trzy z nich: przebudowa Placu Dworcowego wraz z budową centrum przesiadkowego oraz budowa ścieżek rowerowych i wymiana oświetlenia rozpoczęło się w 2017 roku, w 2018 zadanie będzie skończone, pojawią się także inteligentne przystanki oraz zakupiony zostanie kolejny, czwarty już, ekologiczny autobus dla komunikacji miejskiej. Jest to projekt współfinansowany ze środków unijnych o łącznej wartości blisko 7,5 mln zł.

W 2018 roku rozpocznie się jeszcze jedno, potężne zadanie z udziałem środków zewnętrznych, związane z tworzeniem i odnawianiem terenów zielonych, służących do odpoczynku i rekreacji – to 12 obszarów wytyczonych na terenie całego miasta, na tę inwestycję Gmina Świebodzic otrzymała wysokie dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł, a całość kosztować będzie ponad 7 mln zł.

W 2018 roku rozpocznie się także przebudowa miejskiej kręgielni, na co otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Wartość inwestycji to ponad 1,7 mln zł.

Oprócz tych bardzo dużych zadań gmina będzie realizować także nieco mniejsze, ale o równie dużym znaczeniu społecznym – to m. in. doświetlenie kolejnych przejść dla pieszych w celu poprawy bezpieczeństwa (100.000 zł), budowa świetlicy dziennego pobytu dla seniorów dla Osiedlu Sudeckim (321.000 zł) czy bardzo ważny, kilkuletni projekt dofinansowania wymiany źródeł ogrzewania na przyjazne dla środowiska – czyli innymi słowami dotacje do wymiany pieców węglowych. Łącznie w ciągu najbliższych trzech lat (2018-2020) samorząd Świebodzic chce na to przeznaczyć 200.000 zł.
Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 153

Powrót