Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-urząd
E-Urząd
Poradnik klienta
Poradnik klienta
Gospodarka komunalna
Gospodarka komunalna
Pomoc społeczna
Pomoc społeczna
Zapytaj Burmistrza
Zapytaj Burmistrza
Dokumenty
Ważne Dokumenty
Komunikacja miejska
Komunikacja Miejska
Oświata
Dokumenty
Organizacje pozarządowe
Film promocyjny
TV Internetowa, Film promocyjny
Fotogaleria
Fotogaleria
fundusze unijne
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja
Aglomeracja Wałbrzyska
Teczka
Firmy i instytucje
Archiwum
Strona ARCHIWALNA

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Sarkofag się odnawia

Opublikowano: 25-07-2018
Rozpoczęła się renowacja drugiego już sarkofagu rodziny Hochbergów, którzy spoczywają w krypcie kościoła pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach. Państwo Agnieszka i Tomasz Trzosowie z pracowni konserwatorskiej w Tychach przystąpili do niezwykle żmudnej i artystycznej pracy przywrócenia należytego blasku trumnie, w której spoczywają szczątki Hansa Heinricha I von Hochberg. To druga renowacja sarkofagu należącego do rodziny właścicieli Zamku Książ. Prace prowadzone są m. in. dzięki wparciu samorządu Świebodzic.
- Sarkofag powstał prawdopodobnie w roku 1671 r. – mówią konserwatorzy. - Zbudowany jest z blach cynowych ozdobionych cynowymi aplikacjami. Pierwotnie bogato złocony i polichromowany, obecnie znajduje się w stanie katastrofalnym. Oprócz bardzo poważnych odkształceń pokryty jest nalotami tlenków cyny na całej powierzchni wewnętrznej oraz zewnętrznej. W wielu miejscach korozja przeżarła obiekt "na wylot".

To oznacza, że przed konserwatorami ogrom pracy.

- Prace techniczne przy obiekcie mają charakter ratunkowy – mówią Agnieszka i Tomasz Trzosowie. - Ważnym elementem konserwacji jest zbudowanie dodatkowej konstrukcji wzmacniającej sarkofag. Poza tym planowana jest kompleksowa konserwacja estetyczna, uwzględniająca pełną rekonstrukcję polichromii jak i złoceń 23-karatowym złotem.

Hans Heinrich I – zauważają konserwatorzy – zasłużył się dla swego rodu. Wyniósł go z poziomu drobnej szlachty do elitarnej grupy śląskiej arystokracji. Uzyskał tytuł baronowski, a potem hrabiowski.

W ubiegłym roku renowacji został poddany pierwszy z zabytkowych sarkofagów, należący do Zuzanny Jadwigi von Schaffgotsch, drugiej żona Hansa Heinricha I Hochberga.

Przez wiele miesięcy w pracowni Państwa Trzosów odtwarzano piękne polichromie, herby i inskrypcje znajdujące się na burtach sarkofagu, mówiące wiele o przodkach zmarłej, rodzinnych koligacjach, itd. Sarkofag dostępny jest w krypcie kościoła pw. Św. Mikołaja i można go zobaczyć.

Podobnie jak poprzednio, pieniądze na renowację zabytków sztuki sepulkralnej pozyskała parafia – dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza Józefa Siemasza. Pierwsza dotacja wyniosła 80.000 zł, druga -100.000 zł. Środki pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków.

Swoje „ciegiełki” dołożył także samorząd – burmistrz Bogdan Kożuchowicz przekazał parafii łącznie 13.000 zł na prace eksploracyjne.

Samorząd Świebodzic będzie wspierał prace konserwatorskie.

- To wyjątkowe zabytki, warte uratowania i udostępnienia współczesnym, ważne dziedzictwo kulturowe tej ziemi – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Gmina będzie wspierać parafię w staraniach o pozyskanie kolejnych dotacji na renowacje sarkofagów.
Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 324

Powrót