Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-urząd
E-Urząd
Poradnik klienta
Poradnik klienta
Gospodarka komunalna
Gospodarka komunalna
Pomoc społeczna
Pomoc społeczna
Zapytaj Burmistrza
Zapytaj Burmistrza
Dokumenty
Ważne Dokumenty
Komunikacja miejska
Komunikacja Miejska
Telewizja internetowa
Telewizja Internetowa
Film promocyjny
Film promocyjny
Dokumenty
Organizacje pozarządowe
Fotogaleria
Fotogaleria
fundusze unijne
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja
Aglomeracja Wałbrzyska
Teczka
Firmy i instytucje
Archiwum
Strona ARCHIWALNA

Rada Seniorów

Zdjęcie Artykułu

Pudełko życia

Opublikowano: 16-11-2016
Członkowie Rady Seniorów w Świebodzicach, z przewodniczącym Henrykiem Sawą, po raz pierwszy od chwili powołania Rady wzięli udział w wizycie studyjnej. W Legnicy nasi seniorzy spotkali się z tamtejszą Radą Seniorów. Ciekawostką jest fakt, że w mieście działają aż dwie tego typu rady.
– Działająca od 2014 r. Miejska Rada Seniorów powołana zgodnie z Ustawą o samorządzie oraz druga, Legnicka Rada Seniorów, która powstała w 2012 r. zanim jeszcze we wspomnianej Ustawie pojawiła się taka możliwość. Jest to ciało opiniodawcze, które powołano, ponieważ istniała olbrzymia potrzeba konsolidacji środowiska seniorów w Legnicy – mówi Dominika Chylińska, koordynator projektu „Senior=Aktywny Obywatel”, w ramach którego powstała świebodzicka Rada.

Celem wizyty studyjnej była przede wszystkim edukacja oraz wymiana poglądów pomiędzy seniorami z obu miast.

- W tej dziedzinie legniczanie mają się rzeczywiście czym pochwalić: w mieście istnieje co najmniej kilkanaście organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych, trzy Uniwersytety III Wieku i wiele Klubów Seniora. Bardzo dobrze funkcjonuje Dom Dziennego Pobytu, gdzie seniorzy mogą nie tylko za niewielkie pieniądze kupić obiady i kolacje, ale też spotkać się we wspólnym gronie, wyjechać na wycieczkę lub zorganizować integracyjną imprezę. Jednak działalność seniorów w Radach nie ogranicza się tylko do doradzaniu władzom miasta, w jaki sposób mogą sprzyjać w kreowaniu w mieście przyjaznej dla aktywności osób starszych przestrzeni – dodaje Dominika Chylińska. ·

Świebodziczanie zainspirowani i podbudowani pozytywnym przykładem legniczan już pracują nad swoim pierwszym pomysłem na działanie skierowane do wszystkich starszych mieszkańców miasta. Ma to być „pudełko życia”, które w różnych formach funkcjonuje w innym miastach Polski, również w Legnicy. Projekt ma na celu ułatwienie niesienia pomocy osobom starszym w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Pomoże w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze, strażacy muszą szybko reagować w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, gdy kontakt z pacjentem jest utrudniony.


Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 153

Powrót