Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-urząd
E-Urząd
Poradnik klienta
Poradnik klienta
Gospodarka komunalna
Gospodarka komunalna
Pomoc społeczna
Pomoc społeczna
Zapytaj Burmistrza
Zapytaj Burmistrza
Dokumenty
Ważne Dokumenty
Komunikacja miejska
Komunikacja Miejska
Kultura i oświata
Film promocyjny
TV Internetowa, Film promocyjny
Fotogaleria
Fotogaleria
Dokumenty
Organizacje pozarządowe
fundusze unijne
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja
Aglomeracja Wałbrzyska
Teczka
Firmy i instytucje
Archiwum
Strona ARCHIWALNA

Zapytaj Burmistrza

 
Szanowni Mieszkańcy Świebodzic

Zapraszamy do nowej formy kontaktu z Burmistrzem Miasta. Za pośrednictwem tej strony możecie zadać pytanie burmistrzowi Miasta Świebodzice. Należy je wpisać w oknie, które się wyświetla a następnie kliknąć na przycisk "WYŚLIJ". W ciągu maksymalnie 7 dni na tej stronie zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby nie tylko osoba zainteresowana ale każdy mieszkaniec mógł się z nią zapoznać. Zadawane przez Państwa pytania niejednokrotnie wymagają sięgnięcia po materiały do różnych dokumentacji oraz baz danych i opracowania zebranych informacji, dlatego zastrzegamy sobie w takich wypadkach prawo do wydłużenia terminu udzielenia odpowiedzi. Zachęcamy do skorzystania z tej formy kontaktu.

Szanowni Państwo, pytania do Burmistrza nie powinny zawierać sformułowań obraźliwych. Administrator systemu zastrzega sobie prawo do ich usuwania.

Za pomocą poniższego formularza mogą Państwo w prosty sposób wysłać do Nas wiadomośc e-mail.


Łączysz się z adresu: 3.227.233.55

Wyślij wiadomość
 
 
Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielanae odpowiedzi
i nie będą one publikowane.

Zapytaj Burmistrza

PYTANIE 2676: Imię/NICK: Marta

Opublikowano: 12-09-2019
dzien dobry, prosze o naprawienie wybitej szyby na przystanku 31 ul swidnicka kierunek swidnica. pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Marto,

uprzejmie dziękuję za zgłoszenie interwencji, jednocześnie informuję, że ZGK Świebodzice Spółka z o.o zamówił szyby, naprawa zostanie wykonana niezwłocznie.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2675: Imię/NICK: W qu ny

Opublikowano: 10-09-2019
Jestem mieszkańcem nowej części osiedla Piastowskiego. Od ok miesiąca działa ( i to z hukiem ) projekt pt. "plaża" . Przekonany jestem, że słyszał Pan o tej działalności. Problem w tym, że okoliczni mieszkańcy słyszą każdego wieczoru !!!. Dramat jest w weekendy. Czy naprawdę nasze służby są bezradne ?? Zgłaszaliśmy wielokrotnie do straży miejskiej i na policję. I co ?? …. Zapraszam na wieczorny spacer, sam się Pan przekona, mieszka Pan niedaleko. Nie jestem w stanie wypocząć, a przy zamkniętych oknach przy temperaturze przekraczającej 30C nie sposób wytrzymać. Pojazd , który przekracza 90dB z miejsca traci dowód rejestracyjny i właściciel jest lżejszy o kilka stówek. Natomiast organizatorzy tej rozrywki do 22 są bezkarni. Pomiary aplikacją na telefon ( wiem, że pomiary może wydają się śmieszne ale nie posiadam sprzętu) wykazywały z odległości ok 2m od głośnika 106dB. Może inni mieszkańcy ul. Królowej Elżbiety i sąsiednich wypowiedzą się na ten temat. Co jako mieszkańcy możemy z tym zrobić ? Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

uprzejmie dziękuję za zgłoszenie problemu mieszkańców. Po sprawdzeniu informacji uzyskałem informację, że lokal zamknięty jest do odwołania.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2674: Imię/NICK: Magdalena

Opublikowano: 04-09-2019
Kiedy zostanie wybudowana droga na ulicach Generała Augusta Fieldorfa i Generała Władysława Andersa na Osiedlu Piastowskim? Prace interwencyjne polegające na zasypywaniu dziur nie zdają egzaminu, po opadach sytuacja się powtarza.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Magdaleno,

uprzejmie informuję, że wykonanie nawierzchni dróg i chodników na ulicy Generała Władysława Andersa i Generała Augusta Fieldorfa w Świebodzicach zaplanowane jest do realizacji w 2020 r.
Urząd Miejski w Świebodzicach w dniu 30.08.2019 r. wystosował do właścicieli nieruchomości położonych przy w/w ulicach pismo wzywające do wykonania w pasie drogowym wszystkich przyłączy (elektrycznych, gazowych, teletechnicznych, wodno-kanalizacyjnych) do posiadanych nieruchomości w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30.06.2020 r."

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2673: Imię/NICK: Wanda

Opublikowano: 02-09-2019
Szanowny Panie Burmistrzu, Na Pełcznicy, nieopodal szkoły nr 4, nad rzeką i ulicą przechodzi linia wysokiego napięcia. Drzewa pod linią wykarczowano wiele lat temu. Co pewien czas przycinano odrosty. Ostatnio posłużono się środkiem chemicznym. Po zieleni została martwa, brunatna masa. Gdy wyschnie i zacznie się kruszyć, wiatr rozniesie pył, który dostanie się do oczu, nosa, oskrzeli i płuc każdego, kto znajdzie się w tej okolicy. Dotyczy to także dzieci z czwórki. Moje pytanie nr 1 jest następujące; czy Władzom Miasta wiadomo, jaki to był defoliant ? Czy Firma dokonująca oprysku powiadomiła o planowanym zabiegu i czy otrzymała zgodę Miasta na jego przeprowadzenie ? Samorządność to maksimum lokalnej kontroli nad lokalnymi sprawami. Widocznie nasza samorządność jest niepełna, jeśli z zewnątrz można robić takie numery, bez oglądania się na skutki takiej radosnej twórczości. Kilka słów o skutkach. W latach 90-tych dwie wielkie powodzie nawiedziły nasz region. Na szczęście roślinność pod linią wysokiego napięcia zapobiegła osunięciu się lawiny błotnej. System korzeniowy odrostów po wyciętych drzewach skutecznie wiązał warstwę ziemi. Wyniszczenie zieleni pozbawia tej ochrony. Teraz wszytko zależy od tego, czy przyroda zdoła przywrócić zieleń na tym skażonym terenie szybciej, niż będzie się rozkładał system korzeniowy zniszczonej roślinności. Miejmy nadzieję, że tak będzie. Czy samosiejki drzew i krzewów okażą się równie skuteczne, to się okaże. Ich system korzeniowy nie będzie tak silny, jak u odrostów. Długofalowe skutki zdrowotne. Pytanie nr 2 czy Władze zabezpieczyły lub mają zamiar zabezpieczyć próbki gleby i skażonej defoliantem roślinności spod linii wysokiego napięcia ? Czy Władze zamierzają profilaktycznie monitorować zachorowalność na choroby układu oddechowego i alergiczne u dzieci z czwórki i mieszkańców dzielnicy ? Jeśli średnia zachorowalność będzie odbiegać od średniej w regionie, zajdzie konieczność zbadania zachorowalności poprzednich lat. Miejmy nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Łączę wyrazy szacunku Wanda Gadowska

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Wando,

dziękuję za informację. Zdrowie i komfort życia mieszkańców Świebodzic są dla mnie sprawą priorytetową. Odpowiadając na pytanie informuję, że niezwłocznie została przeprowadzona wizja w terenie i nie stwierdzono występowania miejsc o których Pani pisze. 

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2672: Imię/NICK: Katarzyna

Opublikowano: 02-09-2019
Panie Burmistrzu co jest powodem braku oświetlenia przy OSIRZE od kilku dni. Z pozdrowieniami mieszkanka.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Katarzyno,

uprzejmie informuję, że powodem braku oświetlenia przy obiektach OSiR Świebodzice Sp. z o.o. przy ul. Mieszka Starego było uszkodzenie linii zasilającej latarnie. W związku z tym, że linia znajduje się pod ziemią, uszkodzenie było trudno zlokalizować. W chwili obecnej zasilanie większości latarni jest przywrócone. W najbliższym czasie zostanie przywrócone zasilanie we wszystkich latarniach.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2671: Imię/NICK: Ellena

Opublikowano: 30-08-2019
Witam, od wyborów do parlamentu europejskiego minęło 3 miesiące.....dlaczego plakat A.Zalewskiej jeszcze nie został usunięty? Czy Pis obowiązują inne standardy jak pozostałych? Chyba jest jakiś termin na usuwanie tych plakatów.....30 dni? Sytuacja jest o tyle zabawna, że plakat ten wisi naprzeciwko urzędu miejskiego......

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Elleno,

uprzejmie informuję, że nośnik na którym znajduje się plakat, zainstalowany jest na budynku prywatnym, dlatego miasto nie ma prawa go usunąć. W związku z tym, że plakat jest zniszczony skontaktowaliśmy się z właścicielem tablicy i uzyskaliśmy zapewnienie, że zostanie on usunięty w ciągu najbliższych dni.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2670: Imię/NICK: Aneta

Opublikowano: 26-08-2019
Panie Burmistrzu, chciałabym zapytać czy można by było dołożyć jakiegoś nowego sprzętu w naszym parku? Sprzęt, który już jest pamięta dzieciństwo mojej już 20-letniej córki. Byłam z moją młodszą córką w Świdnicy w ich parku i podziwiałyśmy jak tam jest pięknie. Czy może u nas być równie pięknie? Pozdrawiam.


ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Aneto,

 

propozycja Pani jest godna uwagi i zostanie rozpatrzona. Priorytetem jest dla mnie to, aby place zabaw były funkcjonalne i miały wysoki standard, a także spełniały oczekiwania rodziców, opiekunów. Uprzejmie informuję, że urządzenia w Parku Miejskim ostatnio były montowane w 2011 r. i co roku są poddawane kontroli stanu technicznego.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2669: Imię/NICK: Andrzej

Opublikowano: 23-08-2019
Witam Panie burmistrzu. Kiedy wreszcie zrobi Pan porządek z tym wywozeniem tego śmierdzącego szlamu z oczyszczalni ścieków przez rolników na pola. Miałem nadzieję że nowa władza zrobi coś z tym ale jak narazie jest to samo co za poprzedniej. W nocy nie da się otworzyć okien, w dzień też. Rolnicy co roku wywożą na te same pola a z tego co wiem to im niewolno zwłaszcza na pola na którym jest produkowana żywność. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Andrzeju

Na podstawie informacji uzyskanych od ZWiK Świebodzice Spółka z o.o.. wynika, że zapachy nie są spowodowane awarią sieci kanalizacyjnych w.w spółki, ponadto oczyszczalnia ścieków przy ul. Strzegomskiej (własność Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji ) też nie ma awarii. Prawdopodobną przyczyną nieprzyjemnych zapachów jest wywożenie odchodów na pola przez właścicieli tych pól.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2668: Imię/NICK: Witold

Opublikowano: 22-08-2019
Szanowny Panie Burmistrzu dlaczego po naszym mieście jeżdżą autobusy MPK Świdnica? Czyżby Świebodzice nie miały już swoich nowych autobusów? Co się stało z mercedesami?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Pani Witoldzie,

uprzejmie informuję, że autobus z MPK w Świdnicy został wypożyczony na czas usunięcia uszkodzenia w jednym z autobusów z naszego taboru Mercedesów. Niestety w tym samym czasie, kolejno dwa następne autobusy, musiał również odwiedzić serwis ze względu na okresowe przeglądy gwarancyjne. W tej sytuacji musieliśmy je kolejno "wycofać z obiegu" na czas przeglądów, zastępując wynajętym pojazdem. Sprawa potrwa jeszcze kilka dni do czasu powrotu ostatniego pojazdu z przeglądu.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2667: Imię/NICK: Henryk

Opublikowano: 20-08-2019
Panie Burmistrzu, proszę o informację gdzie należy szukać dokumentacji kadrowo-płacowej z lat 1980r/2000r z zakładu SILENA w Świebodzicach. Dziękuję za pomoc.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Henryku,

uprzejmie informuję, że dokumenty zostały przejęte przez VERRENS finance Sp. z o.o., ul. Racławicka 7 lok. 37 14-100 Ostróda tel (89) 642 19 97, 505 921 283.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2666: Imię/NICK: Ola

Opublikowano: 12-08-2019
Dlaczego pozwala Pan na tak wątpliwe atrakcje jak cyrk ze zwierzętami w naszym mieście? Jesteśmy aż tak zacofani by promować cierpienie? Wstyd Panie Burmistrzu :(

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Olu,

uprzejmie informuję, że teren, na którym stał cyrk jest terenem prywatnym, w związku z tym nie wydałem decyzji na pozwolenie do ustawienia cyrku. Podobnie jak Pani jestem przeciwny męczeniu zwierząt, wykorzystywaniu ich.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2665: Imię/NICK: Krystyna

Opublikowano: 08-08-2019
Panie Burmistrzu, proszę o informację gdzie należy szukać dokumentacji kadrowo-płacowej z lat 70 i 80 z zakładu MERA REFA w Świebodzicach. Dziękuję za pomoc.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Krystyno,

uprzejmie informuję, że wskazana przez Panią dokumentacja kadrowo płacowa dawnych zakładów „MERA – REFA” w Świebodzicach została przejęta przez Firmę Scheider Elecric Energy Poland sp. z o.o. z siedzibą w Świebodzicach ul. Strzegomska 23-27 tel. 74 854 84 23.

W celu uzyskania dokładniejszej informacji proszę o kontakt z w/w firmą.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2664: Imię/NICK: Angelika Balcerzak

Opublikowano: 26-07-2019
Witam! Chciałabym się dowiedzieć czy dostępne są jeszcze dotacje do wymiany ogrzewania w mieszkaniach? Lub czy będę jeszcze takie w przyszłości planowane? Pozdrawiam, Angelika Balcerzak

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Angeliko,

informuję, że zgodnie z uchwałą Nr V/36/2019 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 25 stycznia 2019 r. zmienionej Uchwałą Nr VI/51/2019 z dnia 15 lutego 2019 r. wnioski o udzielenie dotacji przyjmowane są do dnia 30 sierpnia 2019 r. Jednakże informuję, że kwota przewidziana w 2019 r. w planie budżetu Gminy Świebodzice na udzielanie dotacji celowej na realizację zadań związanych z ograniczeniem niskiej emisji została wyczerpana. O ewentualnych dotacjach i możliwości złożenia wniosku w 2020 r. będziemy informować poprzez stronę internetową miejskiego portalu oraz Gazetę Świebodzic.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2663: Imię/NICK: Mieszkaniec

Opublikowano: 26-07-2019
Panie Burmistrzu, na jaka podstawę prawną powołuje się ZWiK oraz pan nakazując mieszkańcom podpisanie "dobrowolnej" umowy na odprowadzanie wód opadowych? Proszę o odpowiedz zawierająca odpowiednie paragrafy. Z góry dziękuje.

 

ODPOWIEDŹ:

 

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

uprzejmie informuję, że kwestie dotyczące opłaty za odprowadzanie wód opadowych reguluje Ustawa z dn. 20 lipca 2017 r. Prawo wodne art. 268 ust. 1 pkt 3 lit. a, art. 270 ust. 11, art 271 ust. 1 pkt.3a, ust. 4 pkt. 1, art. 272 ust.5, art. 274 pkt. 5 lit.a (Dz.U. 2017 poz. 1566). Natomiast podstawę prawną zawarcia umowy na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych statuują przepisy art. 353 § 1 1 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1145, dalej jako k.c.). Przewidziana na gruncie powyższych przepisów zasada swobody umów pozwala stronom kontraktu kształtować jego treść w sposób, ograniczony jedynie przepisami prawa o charakterze bezwzględnie obowiązującym (nie przewidującym odstępstw od obowiązującej regulacji), zasadami współżycia społecznego - normami mającymi wymiar etyczny (art. 5 k.c.) oraz właściwością (naturą) kreowanego w drodze umowy zobowiązania.

Celem umowy jest przede wszystkim określenie wzajemnych praw i obowiązków stron takiego kontraktu związanych z realizacją usługi odprowadzania wód opadowych lub roztopowych, jak również - przed jej podpisaniem - zgłoszenie przez przyszłego odbiorcę usług tut. Zakładu zastrzeżeń np. w zakresie powierzchni z której wody będą odprowadzane lub innych czynników rzutujących na zakres usługi.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2662: Imię/NICK: Dorota

Opublikowano: 26-07-2019
Dlaczego w okresie wakacji orlik jest czynny tylko do 20?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Doroto,

uprzejmie informuję, że zgodnie z założeniami projektu "Lokalny Animator Sportu" na pracę animatorów obsługujących Moje Boisko Orlik 2012, przewidziano 120 godzin miesięcznie. Ze względu na to, że program skierowany jest głównie dla dzieci, godziny otwarcia Orlika są dostosowane do ich możliwości. Mając na uwadze potrzeby mieszkańców i aktywnie promując krzewienie kultury fizycznej w mieście informuję również, że jest możliwość korzystania z obiektu dłużej. Osoby zainteresowane treningami w późniejszych godzinach proszone są o kontakt z OSiR Świebodzice Sp. z o.o., celem ustalenia szczegółów.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2661: Imię/NICK: Mieszkaniec

Opublikowano: 26-07-2019
Na budynku po dawnym internecie przy ul. Rekreacyjnej widnieją tabliczki "Teren Prywatny"chciałbym się dowiedzieć, kto jest właścicielem tego terenu.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani/ Szanowny Panie

informuję, że budynek dawnego internatu przy ul. Rekreacyjnej 2 jest własnością Gminy Świebodzice. Ze względu na jego zły stan techniczny wstęp do środka został zakazany,a na obiekcie zawisły przestrzegające przed wejściem. Wszystkie działania podyktowane są troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2660: Imię/NICK: Normalny

Opublikowano: 26-07-2019
Witam. Policja i straż miejska w ogole nie istnieją- wolna amerykanka w zakresie parkowania, jazdy z dużą prędkością, rajdy po osiedlu Piastów motorów wyjących. Ogólnie to wszystko zmierza do upadku miasta- spadek liczby mieszkańców. Policja jest potrzebna wieczorem w weekendy by to uspokoić. Liczę na zdecydowane kroki

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

dziękuję za zwrócenie uwagi na problem. Straż Miejska w w chwili obecnej nie jest uprawniona do mierzenia prędkości pojazdów. Patrole Straży Miejskiej w tym zakresie mają jedynie charakter prewencyjny i tak kontrolowane są ulice Osiedla Piastowskiego. Ponieważ bezpieczeństwo mieszkańców jest moim priorytetem sprawę łamania przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego przekażę Komendantowi Komisariatu Policji w Świebodzicach z prośbą o zwiększenie częstotliwości patroli.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2659: Imię/NICK: Radosław

Opublikowano: 26-07-2019
Witam, jeszcze raz dopytuję o kontynuację budowy ścieżek rowerowych. Czy obecna władza ma w tym zakresie plany? Poznamy nowe trasy? Czy na krytyce poprzedniego burmistrza temat zostanie zakończony?

 

 ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Radosławie,

zapewniam, że rozbudowa istniejącej sieci ścieżek rowerowych jest planowana. Obecnie nie ma jeszcze gotowego planu nowych tras. Nie został również wyznaczony dokładny termin rozpoczęcia prac.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2658: Imię/NICK: Rodzic

Opublikowano: 16-07-2019
Szanowny Panie Burmistrzu. Proszę o odpowiedź. Zastanawia mię fakt, że dziecko które osiąga średnia na zakończenie roku ponad 5.0 nie otrzymuje nagrody książkowej dzieje się tak w szkole nr. 3 zgadza się dziecko ma jedną 4 na świadectwie reszta 5 i 6. Ale pod uwagę powinna być brana średnia całoroczna. Rozumie oszczędności szkoły ale aż tak. Dlaczego dziecko jest niedoceniane. Moje dziecko wróciło do domu i mówi Mamo ja nie dostanę nagrody ta szkoła jest głupia czy to czasami nie działa źle. Proszę o rozmowę z Panią dyrektor i zmianę tego. Wiem że w szkole nr 4 wszystkie dzieci otrzymują nagrody nawet te które mają 4 na świadectwie a osiągnęły wysoka średnia. Zastanawiające jest to na co my rodzice płacimy składki na komitet skoro dzieci nic z tego nie mają.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

w odpowiedzi na Pani pytanie, pragnę poinformować, że po rozmowie z Panią dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 dowiedziałem się w jaki sposób przyznawane są nagrody za osiągnięcia w/w placówce. Zgodnie z obowiązującą od kilku lat procedurą, nagrody książkowe otrzymują uczniowie, którzy w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskali celujące i bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie.

Przewidziano również nagrody dla tych dzieci, które osiągnęły wysokie wyniki bez względu na oceny końcoworoczne (średnia powyżej 5,00). W poprzednich latach była to wycieczka jednodniowa, a w tym roku szkolnym bon do sklepu Decathlon. Zgodnie z uzyskaną przeze mnie informacją, nagrody zostały wręczone wszystkim uprawnionym uczniom. Dziękujemy za zwrócenie uwagi na ten problem. Postaramy się ujednolicić kryteria dla uczniów we wszystkich placówkach.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2657: Imię/NICK: Tomek

Opublikowano: 15-07-2019
Szanowny Panie Burmistrzu, Czy dałoby się rozwiązać problem parkowania samochodów w obszarze przejścia dla pieszych bez zachowania ustawowych 10 metrów? Tego typu sytuacje zdarzają się nagminnie przy budynku łaźni oraz na ul.zwycięstwa na skrzyżowaniach ze ul. stawową oraz kolejową. Jeżdżę tamtędy codziennie i wielokrotnie dochodzi w tych miejscach do sytuacji zagrażających życiu, bo nieprawidłowo zaparkowane samochody utrudniają widoczność zarówno dla kierowcy jak i pieszych. W miarę możliwości zgłaszam (choć nie jestem z tego dumny) takie przypadki do SM, ale może zamiast mandatów możliwe byłoby namalowanie obszarów zabronionych podobnie jak to zrobiono na ulicy wolności? Z wyrazami szacunku

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Tomku,

Dziękujemy za zwrócenie uwagi na problem. Proszę każdy przypadek parkowania pojazdów wbrew obowiązującym przepisom prawa o ruchu drogowym zgłaszać do Straży Miejskiej lub Policji. Uprzejmie przypominamy kierowcom zasady zatrzymywania pojazdów w rejonie skrzyżowań oraz przejść dla pieszych. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym zabrania się zatrzymania pojazdów:

  • na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;
  • na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;
  • na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym natężeniu;
  • w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości;
  • na drodze dla rowerów.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg w Świebodzicach, wystosowaliśmy na stronie miejskiej i w mediach społecznościowych apel z prośbą o rozważne parkowanie pojazdów.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice