Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-urząd
E-Urząd
Poradnik klienta
Poradnik klienta
Gospodarka komunalna
Gospodarka komunalna
Pomoc społeczna
Pomoc społeczna
Zapytaj Burmistrza
Zapytaj Burmistrza
Dokumenty
Ważne Dokumenty
Komunikacja miejska
Komunikacja Miejska
Telewizja internetowa
Telewizja Internetowa
Film promocyjny
Film promocyjny
Fotogaleria
Fotogaleria
Dokumenty
Organizacje pozarządowe
fundusze unijne
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja
Aglomeracja Wałbrzyska
Teczka
Firmy i instytucje
Archiwum
Strona ARCHIWALNA

Zapytaj Burmistrza

 
Szanowni Mieszkańcy Świebodzic

Zapraszamy do nowej formy kontaktu z Burmistrzem Miasta. Za pośrednictwem tej strony możecie zadać pytanie burmistrzowi Miasta Świebodzice. Należy je wpisać w oknie, które się wyświetla a następnie kliknąć na przycisk "WYŚLIJ". W ciągu maksymalnie 7 dni na tej stronie zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby nie tylko osoba zainteresowana ale każdy mieszkaniec mógł się z nią zapoznać. Zadawane przez Państwa pytania niejednokrotnie wymagają sięgnięcia po materiały do różnych dokumentacji oraz baz danych i opracowania zebranych informacji, dlatego zastrzegamy sobie w takich wypadkach prawo do wydłużenia terminu udzielenia odpowiedzi. Zachęcamy do skorzystania z tej formy kontaktu.

Szanowni Państwo, pytania do Burmistrza nie powinny zawierać sformułowań obraźliwych. Administrator systemu zastrzega sobie prawo do ich usuwania.

Za pomocą poniższego formularza mogą Państwo w prosty sposób wysłać do Nas wiadomośc e-mail.

Łączysz się z adresu: 52.206.226.77

Wyślij wiadomość
 
 
Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielanae odpowiedzi
i nie będą one publikowane.

Zapytaj Burmistrza

PYTANIE 2549: Imię/NICK: Bartek

Opublikowano: 18-03-2019
Witam Panie Burmistrzu. Wracając do pytania nr. 2520 na ulicy Moniuszki jedynym dobrym rozwiązaniem jest postawienie znaku zakazu wjazdu( nie dotyczy mieszkańców i służb porządkowych) gdyż jest to naprawdę uciążliwe kiedy cała ulica jest zastawiona autami zwiedzających którzy nie zwracają uwagi na bramy wjazdowe na posesję i tereny zielone. Proszę aby Pan przyjechał i sam zobaczył jak wygląda trawnik tuż za mostem po prawej stronie (jedno wielkie bagno)

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Bartku,

uprzejmie informuję, że przeanalizujemy możliwość zmiany organizacji ruchu na ul. Moniuszki tak, aby ograniczyć liczbę parkowanych pojazdów. Do tego czasu proszę każdy przypadek parkowania pojazdów wbrew obowiązującym przepisom prawa o ruchu drogowym zgłaszać do Straży Miejskiej lub Policji.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2548: Imię/NICK: Andrzej

Opublikowano: 18-03-2019
Witam Panie burmistrzu. Czy jest możliwość zamontowania lustra naprzeciwko mostu przy sklepie na Ciernie 17d. Jak ktoś stoi samochodem koło sklepu nie widać czy coś jedzie chcąc wyjechać z mostu w lewo . Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Andrzeju,

uprzejmie informuję, że ulica Ciernie w przedstawionej lokalizacji jest drogą powiatową nr 2914D, będącą w zarządzie Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego w Jaworzynie Śląskiej. Pismo z prośbą o montaż lustra drogowego zostało przesłane do SDPŚ.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2547: Imię/NICK: Ernest

Opublikowano: 18-03-2019
GRATULACJE,wreszcie właściwa osoba na odpowiednim miejscu,i można na strone wejść spokojnie bez obaw że od razu nerwica człowieka złapie.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Erneście,

serdecznie dziękuję za słowa uznania.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2546: Imię/NICK: Lola

Opublikowano: 18-03-2019
Treść Witam. Panie Burmistrzu moje zapytanie dotyczy przyjmowania odpadów w Zgk. Obecnie można przywieźć miesięcznie 150 kg śmieci różnego typu. Jak rozwiazac sytuację kiedy potrzebuje uprzatnac np mieszkanie ze starych mebli, wywieźć odpady po remoncie (płyty regipsowe, tapety które nie klasyfikuje się pod gruz) , elementy drewniane itp? Przy założeniu po 150kg/msc będę to wywozic z 10 lat. Zamówienie kontenera to ok 360zl za tone(!) plus transport 150zl. Dlaczego ceny są tak wysokie? W miastach sąsiadujących nie dość że ceny są niższe to i więcej przyjmuje pszok. Rozumiem że przy takiej dostępności, śmieci mamy wywozic do lasu bo utylizacja w zgk się nie kalkuluje?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

uprzejmie informuję, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowany na terenie ZGK, przyjmuje nieodpłatnie odpady pochodzące z gospodarstw domowych, posegregowane na odpowiednie frakcje: papier/ butelki plastikowe PET / butelki szklane i słoiki/ czysta folia / opony/ czysty gruz/ odpady biodegradowalne/ odpady wielkogabarytowe/ sprzęt RTV i AGD tzw. elektrośmieci/ przeterminowane lekarstwa/ baterie i akumulatory . Po wcześniejszym poinformowaniu o rodzaju, wielkości i terminie dostawy, jest możliwość przyjęcia większej ilości odpadów tj. ponad 150 kg miesięcznie. W PSZOK nie ma możliwości przyjmowania odpadów zmieszanych. Jeżeli mieszkaniec dokonuje np. remontu mieszkania, wytwarza dodatkowe ilości odpadów zmieszanych , które nie są ujęte w jego deklaracji złożonej do opłat miesięcznych za wywóz odpadów. W takiej sytuacji musi we własnym zakresie zadbać o zagospodarowanie odpadów i dodatkowo ponieść opłatę za "swoje dodatkowe śmieci". Koszty związane z zamówieniem kontenera w ZGK Świebodzice, wynikają z sumy ponoszonych kosztów. Składają się na nie cena składowania odpadów zmieszanych w PUO Zawiszów oraz koszt podstawienia, odbioru i transportu kontenera do PUO w Zawiszowie, co daje w przypadku Świebodzic minimum 35 km. Chciałbym w tym miejscu również zaznaczyć, że ZGK Świebodzice nie zajmuje się utylizacją a jedynie zbiórką i wywozem odpadów z terenów gminy. Jeżeli chodzi o wywożenie odpadów "do lasu" jest ono zgodnie z prawem zagrożone grzywną od 500,00 do 5 000,00 zł, a nawet pozbawieniem wolności do 30 dni.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2545: Imię/NICK: Robert

Opublikowano: 18-03-2019
Dzień Dobry Panie Burmistrzu, proszę uprzejmie o aktywne wsparcie mojego wniosku o pilne usunięcie awarii w instalacji odpływowej wód opadowych budynku przy ul. Osiedle WSK 8 w Świebodzicach. Spowodowana tą awarią degradacja budynku trwa od ok. 20 lat. Stosowny wniosek wysłałem w dniu wczorajszym drogą elektroniczną do zarządcy (Prefekt Sp. z o.o.) i do Pana Urzędu. Z góry dziękuję za pomoc

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Robercie,

uprzejmie informuję, że zarządca budynku Firma PREFEKT w ramach możliwości, na bieżąco naprawia wszystkie usterki i wymienia przestarzałe części . Natomiast wniosek o usunięcie awarii należy kierować do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., ponieważ instalacja odpływowa wód opadowych budynku przy ul. Osiedle WSK 8 w Świebodzicach stanowi własność spółki. Informacja o awarii została przekazana do ZWiK Sp. z o.o., jednak w celu uszczegółowienia sprawy proszę o kontakt z Działem Wodno-Kanalizacyjnym, tel. 74 660 66 83.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2544: Imię/NICK: Mieszkanka Sielski4ej

Opublikowano: 18-03-2019
Witam! Panie Burmistrzu,co z drogą na ulicy Sielskiej! Nadal zapraszam na spacer-najlepiej po deszczu!

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

na odcinku ul. Sielskiej, przy którym usytuowany jest zespół zabudowy mieszkaniowej bez dostępu do drogi publicznej ul. Ciernie, Gmina w 2016 r utwardziła nawierzchnię w miarę posiadanych środków z przeznaczeniem na ten cel. Jeśli się nie mylę, pozostałe zespoły zabudowy jakie powstały w sąsiedztwie drogi, posiadają dostęp do drogi publicznej poprzez wydzielone (przy podziale terenu na działki budowlane) drogi wewnętrzne, w których właściciele działek posiadają udziały i budowa leży w Ich gestii.

W związku z powyższym, decydując się na zakup takiej działki z udziałem w drodze wewnętrznej proszę o podjęcie stosownych działań lub cierpliwe oczekiwanie na czas, w którym Gmina będzie dysponowała środkami zabezpieczonymi na kontynuację prac w ulicy Sielskiej.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2543: Imię/NICK: Mieszkanka

Opublikowano: 18-03-2019
Panie Burmistrzu, pytanie dotyczy myjni na ulicy Piłsudskiego. Kiedy zostaną postawione tam barierki przez które nie będzie można wyjechać w lewo a nie tak jak nakaz w prawo ? Mało co we mnie auto nie wjechało bo nie patrzyło na znak i wyjechało w lewo. Kiedyś był cpn i były postawione blokady między pasach. Proszę o zapoznanie się ze sprawą. Mysle że nie tylko mnie to przeszkadza, ale innym użytkownikom jak i kierowcom tak

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

organizacja ruchu w rejonie myjni samochodowej, położonej przy ul. Piłsudskiego nie pozwala na skręcanie pojazdom w lewo, zarówno przy wyjeździe z myjni, jak i przy wjeździe na myjnię. Wyjazd z myjni oznakowany jest znakiem C-2 “nakaz jazdy w prawo za znakiem”. Każdorazowe incydenty łamania przepisów należy zgłaszać Straży Miejskiej lub Policji. Wydział IT tutejszego Urzędu, również ze swojej strony zobliguje Straż Miejską do wzmożonych kontroli przestrzegania organizacji ruchu w tym rejonie.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2542: Imię/NICK: Paweł

Opublikowano: 18-03-2019
Witam Chciałbym uzyskać informację kiedy Miasto Świebodzice utwardzi ulicę Generała Władysława Andersa ??? pozdrawiam Paweł R.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Pani Pawle,

stan nawierzchni drogi jest w nie najlepszej kondycji z uwagi na bardzo liczne przekopy w drodze, celem podłączenia się mieszkańców ulicy do mediów oraz budowy wybranych mediów. Wszystkie dotychczas wykonane prace związane z podbudową drogi, muszą być wykonane na nowo. Do czasu podłączenia się przez wszystkich właścicieli działek do istniejących w drodze sieci, Gmina nie podejmie prac związanych z budową drogi. Wydatkowanie środków z budżetu Gminy jest aktualnie ekonomicznie nieuzasadnione. Będziemy podejmować jedynie działania naprawcze zapewniające w miarę bezpieczny dojazd do posesji, a właścicieli działek zmobilizujemy do prac podłączeniowych.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2541: Imię/NICK: Filip

Opublikowano: 08-03-2019
Na kiedy jest przewidziany remont drogi Olszańskiej i jej utwardzenie?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Filipie,

ulica Olszańska przewidziana jest nie do remontu lecz do przebudowy wraz z budową chodników
i oświetlenia. Niestety Gmina nie może przystąpić do prac wcześniej niż po wybudowaniu kolektora kanalizacji deszczowej, który będzie odprowadzał wody, aż z Podstrefy Ekonomicznej.

Z uwagi na duże koszty realizacji przedsięwzięcia Gmina wciąż poszukuje możliwości dofinansowania zadania. W związku z powyższym prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2540: Imię/NICK: Paweł

Opublikowano: 08-03-2019
Witam Kiedy zostanie utwardzona droga na ul Andersa i Fieldorfa ? Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Pawle,

Stan nawierzchni dróg jest w nie najlepszej kondycji z uwagi na bardzo liczne przekopy w drodze, celem podłączenia się mieszkańców ulic do mediów oraz budowy wybranych mediów. Wszystkie dotychczas wykonane prace związane z podbudową dróg, muszą być wykonane na nowo. Do czasu podłączenia się przez wszystkich właścicieli działek do istniejących w drogach sieci, Gmina nie podejmie prac związanych z budową drogi. Wydatkowanie środków z budżetu Gminy jest aktualnie ekonomicznie nieuzasadnione. Będziemy podejmować jedynie działania naprawcze zapewniające w miarę bezpieczny dojazd do posesji, a właścicieli niezabudowanych działek zmobilizujemy do prac podłączeniowych.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2539: Imię/NICK: Jacek

Opublikowano: 08-03-2019
Dzień dobry, Szanowni Państwo, kiedy załatacie te dziury przy wyjeździe ze Świebodzic na Świdnicę? Na środku drogi pomiędzy pasami dziury do połowy koła! To jest jakaś kpina. Poza tym pasy zwłaszcza na przejściach dla pieszych już wymagają malowania. Malowanie raz w roku nie wystarcza.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Jacku,

uprzejmie informuję, że naprawy cząstkowe nawierzchni asfaltowych na drogach gminnych planowane są od dnia 11 marca br. Malowanie oznakowania poziomego przeprowadza się od miesiąca maja każdego roku. Przeprowadzenie w/w prac zależne jest od warunków atmosferycznych.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2538: Imię/NICK: Mariola

Opublikowano: 08-03-2019
Dzień dobry, proszę o zainteresowanie się następującą sprawą. W zeszłą sobotę odwiedziła mnie Pani roznosząca pisma z Urzędu w Świebodzicach. Prosiła o podpisanie otrzymania pisma w sprawie podatku od nieruchomości i podatku rolnego. Pisma nie były DO MNIE, adres się zgadzał. Odebrałam je tylko dlatego, że dotyczyły mojej mamy. Zwróciłam Pani uwagę na ten fakt, w odpowiedzi zostałam poinformowana, że mama ma się zgłosić do pokoju nr 11 w celu wyjaśnienia. Moje pytanie brzmi: Dlaczego moja mama ma biegać po pokojach Urzędu Miejskiego w Świebodzicach i informować o zmianie adresu zamieszkania ? Fakt zmiany adresu został zgłoszony już dwa lata temu !!! Moja mama wymeldowała się z tego mieszkania i zameldowała pod innym adresem - macie to Państwo w systemie. Dlaczego wysyłając pisma do mieszkańców nie weryfikują Państwo adresów zamieszkania w systemie?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Mariolo,

Zgłoszona, przez Panią zmiana adresu zamieszkania mamy została naniesiona w rejestrach wymiarowych. Wyjaśniam, że nakazy płatnicze, jak również decyzje ustalające zobowiązania podatkowe, wysyłane są na adres zgłoszony przez podatnika, gdyż adres zameldowania nie jest równoznaczny z adresem zamieszkania.

Oczywiście dysponujemy aktualnymi adresami zameldowania naszych mieszkańców, lecz dopóki podatnik nie dokona aktualizacji swojego adresu, co może uczynić; osobiście, telefonicznie (74 666-95-66) lub drogą emeil www.swiebodzice.pl., korespondencję wysyłamy zgodnie z jego dyspozycją.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2537: Imię/NICK: Leszek

Opublikowano: 06-03-2019
Witam, Na stronach Urzędu Miasta nie znajduję nigdzie informacji . Czy na "fali" obecnych problemów z jakością powietrza, Miasto przewiduje jakąś formę monitorowania tejże jakości i udostępniania mieszkańcom informacji ? ( montaż jakiś mierników ? ) Do tej pory byłem przekonany , że Świebodzice pod tym względem są czyste. Ale po ostatnich obserwacjach i zapachu w powietrzu, nabieram nowego niezbyt korzystnego przekonania.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Leszku,

Informuję, że nie planujemy zakupu i montażu mierników jakości powietrza na terenie miasta Świebodzice. Na jakość informacji o stężeniu zanieczyszczeń powietrza decydujący wpływ ma metodyka prowadzenia pomiarów i związana z nią niepewność pomiarowa, kompletność serii pomiarowych oraz lokalizacja stanowisk pomiarowych. Oferowane na rynku komercyjnym tzw. niskokosztowe czujniki do pomiaru zanieczyszczeń powietrza, a w szczególności do pomiarów stężeń pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 w powietrzu nie są urządzeniami pracującymi zgodnie z metodyką referencyjną. Na ich podstawie nie można określać czy nastąpiło przekroczenie norm jakości powietrza. Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu poinformował gminy, że sieć pomiarowa jakości powietrza na terenie Dolnego Śląska, prowadzona w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, jest wystarczająca do dokonania oceny jakości powietrza i nie ma potrzeby wydatkowania środków na dodatkowe pomiary.
Ocenę jakości powietrza dla Dolnego Śląska można sprawdzić na stronie https://air.wroclaw.pios.gov.pl.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2536: Imię/NICK: Marek

Opublikowano: 05-03-2019
Szanowny Panie Burmistrzu Nastały cieplejsze dni, śnieg stopniał, mieszkańcy wyruszyli gromadnie na spacery, poza miasto. I tu zaczyna się duży problem: otóż nasza okolica jest niesamowicie zaśmiecona. Drogi spacerowe, np. w kierunku Książa (od ul. Wałbrzyskiej), w kierunku Lubiechowa (ulicą Sportową), toną w śmieciach. Ponieważ jest to teren poza miastem, nie wiadomo kto ma to posprzątać. Proponuję ogłosić akcję: IDZIESZ NA SPACER, WEŹ REKLAMÓWKĘ. Jeśli każdy spacerowicz zbierze do starej reklamówki, przynajmniej 5 śmieci, to po kilku tygodniach, naprawdę będzie miło spacerować. Nie mam pewności, iż ten apel spotka się z pozytywnym odzewem, ale warto spróbować. Ja sam jutro idę z workiem na śmieci i zaczynam zbierać. Gdyby się udało, należałoby wyznaczyć jakieś miejsca, na składowanie tych śmieci, by później służby miejskie je wywiozły.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Marku,

dziękuję za zgłoszenie, jednocześnie uprzejmie informuję, że sprawę zanieczyszczenia terenu od Bramy Lwów w kierunku Zamku Książ przekazano do właściciela terenu - Nadleśnictwa Wałbrzych. Dokładamy starań, aby teren Parku był czystym miejscem wypoczynku. Corocznie w miesiącu wrześniu wszystkie placówki oświatowe z Gminy Świebodzice oczyszczają tereny naszej gminy oraz część Parku Książańskiego w ramach ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2535: Imię/NICK: Piotr

Opublikowano: 05-03-2019
Witam Panie Burmistrzu gdzie świebodziczanin ma się zgłosić ,aby wyrobić paszport?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Piotrze,

w celu wyrobienia paszportu należy udać się do Delegatury Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu, ul. Słowackiego 23a, tel. 74 847 41 01.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2534: Imię/NICK: Edward

Opublikowano: 05-03-2019
Na pewno to pytanie nie powinno trafić do Burmistrza,ale z powodu braku kultury społeczeństwa chciałbym je zadać Na odcinku drogi rowerowej pomiędzy osiedlem piastowskim a ogródkami tuż obok garaży(tą drogą ludzie przechodzą do kościoła Św.Fr .z Asyżu) ,jeżdżą rowerzyści i chodzą spacerowicze-powstał totalny bałagan(śmietnisko).Od dłuższego czasu nikt nie jest zainteresowany wysprzątaniem tego śmietniska.Mam wobec tego pytanie-gdzie są osoby odpowiedzialne za sprzątanie tego typu bałaganu i czy taki stan rzeczy powinien mieć miejsce? Kto powinien się tym zajmować-zarząd osiedla czy urząd miejski? Wstyd za naszą kulturę i ogólne zaniedbania!

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Edwardzie,

Dziękuję za zgłoszenie informacji, uprzejmie informuję, że teren w najbliższym czasie zostanie uprzątnięty przez służby miejskie.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2533: Imię/NICK: Anna

Opublikowano: 05-03-2019
Witam moje pytanie dotyczy stypendium za dobre wyniki w nauce. Stypendium jest przyznawane gdy średnia ocen wynosi minimum 5,4 i zachowanie wzorowe. Są to bardzo wysokie wymagania i takie same dla wszystkich czy to uczeń klasy 4 szkoły podstawowej czy licealista. Osiągnąć taka średnią w klasie 4 szkoły podstawowej a w liceum to chyba wielka różnica? Czy nie można zróżnicować tych średnich, żeby inna była w klasach np 4-6; 7-8 i 3 gimnazjum, i szkoła średnia? Tak samo z zachowaniem czy można dodać zachowanie bardzo dobre , a nie tylko samo wzorowe? wiem , że w innych miastach są mniejsze wymagania. Proszę o analizę tej sprawy. Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Anno,

uprzejmie informuję , że zgodnie z uchwałą Nr XL/283/2017 Rady Miejskiej w Świebodzicach
z dnia 28 grudnia 2017 r. kryterium przyznawania stypendium szkolnego jest zróżnicowane.
W klasach IV-VIII szkół podstawowych kryterium jest średnia ocen i wynosi co najmniej 5,4 oraz wzorowa ocena ze sprawowania. Takie same kryterium obowiązuje po III klasie gimnazjum.

Natomiast w szkołach ponadpodstawowych kryterium jest średnia ocen, która wynosi co najmniej 5,2 i wzorowa ocena ze sprawowania. Proszę o zapoznanie się z uchwałą. Ponadto pragnę poinformować, że celem stypendiów jest motywacja uczniów, ich promocja oraz wspieranie rozwoju.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2532: Imię/NICK: Magdalena

Opublikowano: 05-03-2019
Witam. Ostatnio rozchodzą się pogłoski że w naszym mieście nie będzie można kupić już mieszkania komunalnego z bonifikat od miasta, czy to prawda?, i kiedy w życie wejdzie ustawa że spółdzielnie mieszkaniowe będą wymagać od lokatorów zarobki osób zameldowanych i na tej podstawie zwiększane będą kwoty za czynsz. Ostanie pytanie, kiedy woda będzie tańsza, czekam na realizację Panskich obietnic wyborczych. Pozdrawiam Magdalena.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Magdaleno,

uprzejmie informuje, że obowiązująca bonifikata na chwilę obecną to 85 % przy wpłacie jednorazowej (gotówka) lub 65% przy zakupie lokalu mieszkalnego w systemie ratalnym. Sprzedaż o której mowa odbywa się zgodnie z Uchwałą Nr XXXIV/193/2008 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 11.09.2008 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Świebodzice. Z informacji uzyskanych od Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach wynika, że zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, zarządca nie może uzyskać informacji dot. zarobków lokatorów. Zwiększenie kwoty czynszu jest planowane na czerwiec i nie ma żadnego związku z dochodami mieszkańców. Stosowne informacje odnośnie podwyżek zostaną przekazane w najbliższym czasie. Odpowiadając na trzecie pytanie, informuję, że temat obniżenia stawek opłat za wodę w Świebodzicach jest dla mnie bardzo ważny, a o wszystkich wprowadzanych zmianach będę informował za pośrednictwem strony www.swiebodzice.pl  oraz lokalnej prasy.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2531: Imię/NICK: Gienek

Opublikowano: 05-03-2019
Treść Witam. Proszę postawić znak B-5 zakaz wjazdu ciężarówkom na parkingu przy ulicy Mieszka I tj. parking miedzy biedronką a dino. Parkujące tiry niszczą nawierzchnię parkingu który i tak jest w opłakanym stanie, powodują hałas i często stoją z włączonym silnikiem powyżej 5 minut. Dodam że na wszystkich parkingach na osiedlu takie znaki są. Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie,

uprzejmie informuję, że właścicielem parkingu przy ul. Mieszka I jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach. Pana prośba została przekazana do zarządcy. W sprawie decyzji proszę o bezpośredni kontakt ze Spółdzielnią Mieszkaniową, ul. Królowej Elżbiety 1, tel. 74/ 646 20 00.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2530: Imię/NICK: Paweł

Opublikowano: 05-03-2019
Panie burmistrzu czy można coś zrobić z autami które parkują tuż przy pasach na Alejach Lipowych i zwycięstwa? Każdego dnia na tych ulicach niezgodnie z przepisami stoją auta które bardzo ograniczają widoczność i przez ich bezmyślność może dojść do wypadku.


ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Pawle,

w ramach codziennych obowiązków służbowych strażnicy miejscy dokonują kontroli parkowania pojazdów, min. na ul. Aleje Lipowe oraz ul. Zwycięstwa. Wobec kierujących pojazdami, którzy zaparkowali swoje pojazdy wbrew obowiązującym przepisom prawa o ruchu drogowym wyciągane są konsekwencje wynikające z kodeksu wykroczeń. Jednocześnie dziękuję za zainteresowanie tą sprawą.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice