Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST
E-Urząd
Poradnik klienta
Gospodarka komunalna
Pomoc społeczna
Zapytaj Burmistrza
Ważne Dokumenty
Komunikacja Miejska
Telewizja Internetowa
Film promocyjny
Fotogaleria
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja Wałbrzyska

Zapytaj Burmistrza

 
Szanowni Mieszkańcy Świebodzic

Zapraszamy do nowej formy kontaktu z Burmistrzem Miasta. Za pośrednictwem tej strony możecie zadać pytanie burmistrzowi Miasta Świebodzice. Należy je wpisać w oknie, które się wyświetla a następnie kliknąć na przycisk "WYŚLIJ". W ciągu maksymalnie 7 dni na tej stronie zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby nie tylko osoba zainteresowana ale każdy mieszkaniec mógł się z nią zapoznać. Zadawane przez Państwa pytania niejednokrotnie wymagają sięgnięcia po materiały do różnych dokumentacji oraz baz danych i opracowania zebranych informacji, dlatego zastrzegamy sobie w takich wypadkach prawo do wydłużenia terminu udzielenia odpowiedzi. Zachęcamy do skorzystania z tej formy kontaktu.

Szanowni Państwo, pytania do Burmistrza nie powinny zawierać sformułowań obraźliwych. Administrator systemu zastrzega sobie prawo do ich usuwania.

Za pomocą poniższego formularza mogą Państwo w prosty sposób wysłać do Nas wiadomośc e-mail.

Łączysz się z adresu: 34.234.76.59

Wyślij wiadomość
 
 
Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielanae odpowiedzi
i nie będą one publikowane.

Zapytaj Burmistrza

PYTANIE 2481: Imię/NICK: Paweł

Opublikowano: 23-01-2019
witam Panie Burmistrzu, ja i myślę, że większość mieszkańców Świebodzic niepokoi się sytuacją związaną z dalszym funkcjonowaniem szpitala, mam pytanko. Czy urząd miasta nie rozważał podkupienia szpitala od prywatnego inwestora? Czy był rozważony taki pomysł? Jak wygląda sytuacja prawna pod tym względem??? jaki był by koszt finansowy takiego odkupienia? Myślę, że w długiej perspektywie przy dobrym zarządzaniu mógł by dobrze funkcjonować... pragnę przytoczyć przykład samorządowej przychodni na Alejach Lipowych, poprzednia władza chwaliła się, że przynosi zyski...

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Pawle,

po objęciu stanowiska w dniu 22 listopada 2018 r. i powzięciu informacji o zakończeniu działalności Oddziałów Neonatologicznego i Ginekologiczno-Położniczego podjąłem rozmowy z władzami spółki EMC IM SA. Konkluzja rozmów była taka, że nie likwiduje się szpitala, lecz oddział. Szpital nadal będzie funkcjonował.

Pierwotnie w roku 2006, umowa gwarantowała gminie Świebodzice udział 10 %, a obecnie udział wynosi 5,73 %. Przez 10 lat, tj. do roku 2016 spółka była związana umową z gminą, która zawierała zastrzeżenie o nielikwidowaniu oddziałów. Przypuszczać można, że warunki umowy nie były negocjowane, a jeszcze dodatkowo podnoszenie kapitału spółki spowodowało, że gmina straciła swój udział w dochodach spółki.

Spółka EMC IM SA jest podmiotem decydującym i nie jest zainteresowana sprzedażą. Funkcjonowanie szpitala jest dla nas mieszkańców ważne. Będę podejmował różne możliwe działania, aby szpital nie zniknął z naszego miasta.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2480: Imię/NICK: Teresa

Opublikowano: 23-01-2019
Szanowny Panie Burmistrzu. Interesuje mnie ile Miasto wyda na imprezę i obsługę WOŚP. Chodzi o konkretne kwoty. Kto zdecydował o dokładaniu się do zbiórki Owsiaka. Czy władze miasta zdają siebie sprawę z tego, jak mało przejrzysta jest fundacja Owsiaka i ile narosło wokół niej kontrowersji i spraw sądowych. Czy świadomie proponują przystanek W na którego organizacje idą pieniądze ze zbiórek ? Czy Gmina nie ma pilniejszych i nie budzących zastrzeżeń wydatków

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Tereso,

WOŚP to jedna z wielu imprez w mieście wspieranych przez miasto, wspieramy aktywności w różnych obszarach, min. kulturalnych, sportowych, edukacyjnych. Ofertę działań promujemy i kierujemy do każdego mieszkańca ,pozostawiając mu możliwość wyboru i udziału w imprezie.

Finały WOŚP już od 18 lat wpisał się w klimat i kalendarz imprez w Świebodzicach. Cieszą się dużym zainteresowaniem i łączą różne organizacje i środowiska. Ponadto nasze finały mają naprawdę wielki, edukacyjny wymiar. Promują pomaganie drugiemu człowiekowi i ideę wolontariatu wśród młodych ludzi. Miasto wspiera imprezę, ale jest to wsparcie symboliczne w porównaniu do korzyści, jakie dzięki niej odnosimy jako mieszkańcy.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2479: Imię/NICK: Michał

Opublikowano: 22-01-2019
Treść: Witam, pisze do Pana w związku z inicjatywą jaką organizujemy w Świebodzicach razem z WSSE w Wałbrzychu. Mam wielką prośbę o udostępnienie wydarzenia i artykułu promującego projekt w celu zaproszenia jak największej grupy dzieci i młodzieży do udziału w zajęciach sportowych w dyscyplinie sumo jakie będziemy organizować na OSIRze w Świebodzicach. Wstęp na zajęcia jest całkowicie bezpłatny, a inicjatywa będzie promować miasto i aktywizować sportowo dzieci i młodzież. Prosimy o wsparcie. Pozdrawiam Michał Luto UKS Niedźwiadek http://uks-niedzwiadek.pl/wydarzenia/treningi-z-mistrzami-w-swiebodzicach/

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Michale,

informacja o wydarzeniu pn. "Trening z mistrzami" zostanie udostępniona na stronie internetowej www.swiebodzice.pl oraz na profilu facebook Miasto Świebodzice. Jestem przekonany, że organizowana przez UKS Niedźwiadek oraz WSSE w Wałbrzychu impreza przyczyni się do promocji dyscypliny sportowej sumo, zaciekawi i zaktywizuje najmłodszych świebodziczan.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2478: Imię/NICK: Piotr

Opublikowano: 22-01-2019
Witam! Mam pytanie dotyczące spotkania przedstawicieli kościoła na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzicach w dniu 12.01.2018. Czy obiekt został wynajęty gratis czy za stosowną opłatą. Gmina jako organ zarządzający tym obiektem ponosi stosowne opłaty z tytułu utrzymania tego obiektu (energia elektryczna, woda, podatki itp.). Kto za takie posiedzenia na terenie placówki płaci i dlaczego mają one miejsce właśnie na terenie palcówki oświatowej (mało miejsc do tego przeznaczonych w zawiadywaniu kościoła ?).

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Piotrze,

Uprzejmie informuję, że Szkoła Podstawowa nr 2 nie była organizatorem spotkania w dniu 12.01.2019r. odbywającego się na terenie stołówki szkolnej. Pomieszczenia zostały wynajęte organizatorom spotkania wg stawek za krótkotrwały najem pomieszczeń obowiązujących w Gminie Świebodzice.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2477: Imię/NICK: Łukasz

Opublikowano: 22-01-2019
Dzień dobry, czy jest możliwość uzyskania bezpośredniego, służbowego adresu mailowego do Pana Burmistrza? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Łukaszu,

proszę o wysłanie wiadomości na adres e-mail: sekretariat@swiebodzice.pl. Zapewniam Pana, że burmistrz miasta otrzyma e- mail bezzwłocznie.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2476: Imię/NICK: Mieszkaniec

Opublikowano: 22-01-2019
Witam. Czy jeżeli ktoś wybije okna w budynku mieszkalnym należącym do prefectu może zamiast szyby wstawić jakąś deskę lub dykte.(naprawde bardzo źle to wygląda) pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

w związku ze zbyt małą ilością informacji i brakiem dokładniej lokalizacji wybitej szyby proszę o kontakt z zarządcą budynku firmą PREFEKT tel. 74 666-72-02. Jeżeli szyba została wybita w części wspólnej firma jak najszybciej podejmie odpowiednie kroki, aby wstawić nową.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2475: Imię/NICK: Andrzej

Opublikowano: 22-01-2019
Witam. Panie burmistrzu W nawiązaniu z odpowiedzią na pytanie nr. 2459. Niestety taka praktyka jest na prawie wszystkich miejscach selektywnej zbiórki odpadów np. Ciernie, osiedle Piastowskie, ul. Wałbrzyska. Moim zadaniem niechce im się jeździć. A i mam jeszcze jedno pytanie dlaczego na osiedlu Piastowskim niema ani jednego pojemnika na odpady.BIO?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Andrzeju,


na Osiedlu Piastowskim kontenery na odpady Bio stoją w trzech miejscach, są to pojemniki typu dzwon 3,2 m3: ul.3 Maja 22 , ul. Królowej Elżbiety 32 a (za przychodnią SALMED w kierunku myjni, po prawej stronie), ul. Gen. A. Fieldorfa (vis a vis ul. Dąbrówki 26). W tym roku Gmina Świebodzice planuje dalszy zakup pojemników (dzwonów) na odpady bio.

Odpady selektywne: szkło, plastik, papier zbierane są osobno we wtorek i piątek, każda frakcja oddawana jest do innej firmy zajmującej się recyklingiem tych odpadów. Odpad musi spełniać normy, czyli nie zawierać domieszek innych frakcji. Z wracam się z prośbą o zgłaszanie takich procederów, proszę o bezzwłoczną informację, tel.74/666-96-06 ze wskazaniem ulicy, numeru posesji oraz numeru rejestracyjnego samochodu.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2474: Imię/NICK: Mieszkaniec

Opublikowano: 22-01-2019
Witam Panie burmistrzu. Kto zezwolił firmie Green Day korzystać ze ścieżki pieszo rowerowej jako dojazd do pizzerii? Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Pani/ Szanowny Panie,

unkcjonariusze Straży Miejskiej w Świebodzicach przeprowadzili rozmowę ostrzegawczą z kierującym, który zaparkował swój pojazd na ścieżce pieszo-rowerowej przy ul. Mieszka I w Świebodzicach. Kierujący pojazdem został pouczony. Nadmieniam, że funkcjonariusze Straży Miejskiej w Świebodzicach dokonają dalszych kontroli w w/w miejscu. W przypadku zauważenia parkującego pojazdu na ścieżce pieszo-rowerowej również proszę o powiadomienie Straży Miejskiej w Świebodzicach, tel. 606 63 75 42.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2473: Imię/NICK: Tato

Opublikowano: 22-01-2019
Dzień dobry Panie Burmistrzu. Mam pytanie. W jakim terminie rozpocznie się w tym roku rekrutacja do świebodzickich przedszkoli? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

 Szanowny Panie,

rozpoczęcie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli zaplanowane jest od 18 lutego 2019 r. Szczegółowy harmonogram rekrutacji zostanie opublikowany na portalu miejskim www.swiebodzice.pl.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2472: Imię/NICK: Łukasz

Opublikowano: 21-01-2019
Panie Burmistrzu chciałem przybliżyć panu problem z ciągłym parkowaniem samochodów na ul:Ofiar Oswiecmiskich przy szkole nr.4. samochody notorycznie parkuja na chodniku i nie ma nawet możliwości w tym czasie przejść chodnikiem a nawet przejechać z dzieckiem wózkiem ponieważ wózek nie mieści się na chodniku bo większa cześć chodnika zajmują zaparkowane auta a nasza straż miejska nic z tym nie robi. Nic z tym nie zrobiła wcześniejsza władza więc Licze na Pana. Dziękuje

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowany Panie Łukaszu,

w ramach posiadanych możliwości funkcjonariusze Straży Miejskiej w Świebodzicach dokonają kontroli parkowania pojazdów na wysokości Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Ofiar Oświęcimskich 50 w Świebodzicach.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2471: Imię/NICK: Lola

Opublikowano: 21-01-2019
Kiedy zostaną ogłoszone wybrane zadania budżetu obywatelskiego na rok 2019?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

uprzejmie informuję, że w związku z uchwaleniem dniu 28 grudnia 2018 r. budżetu Gminy Świebodzice na 2019 r., do dnia 31 stycznia br. na stronie internetowej www.swiebodzice.pl zostaną przedstawione propozycje mieszkańców zgłoszone do Budżetu Partycypacyjnego, które zostaną zrealizowane w br.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2470: Imię/NICK: Damian

Opublikowano: 21-01-2019
Panie burmistrzu, co będzie znajdowało się w budynku, który budowany jest na miejscu dawnego kina? Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Damianie,

w/w przez Pana obiekt stanowi własność prywatną i Gmina nie jest uprawniona do udzielania informacji w tej sprawie.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2469: Imię/NICK: Angelika

Opublikowano: 21-01-2019
Moje dziecko chodzi do żłobka miejskiego nr 2 przy basenie. Żłobek jest czynny od godziny 6.00. jak mam oddać dziecko do żłobka i zdarzyć do pracy od 6.00 rano. Nie możliwe. Czy istnieje możliwość zmiany godzin otwarcia żłobka na 5.30 ?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Angeliko,

godziny otwarcia od 6.00 do 16.00 Żłobka Miejskiego nr 2 w Świebodzicach dostosowane są do potrzeb rodziców i ustalone na podstawie corocznych informacji składanych we wniosku o przyjęcie do żłobka i deklaracji kontynuowania pobytu dziecka w żłobku. Są zgodne z założeniami Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. Art. 12. 1. Godziny pracy żłobka lub klubu dziecięcego ustala się w regulaminie organizacyjnym, o którym mowa w art. 21, biorąc pod uwagę opinie rodziców. Czas pobytu dziecka w żłobku deklarowany przez rodziców w roku szkolnym 2018/19 rozpoczyna się najwcześniej od godz. 6.00, ponadto informuję, że nikt z rodziców nie zgłosił potrzeby zapewnienia opieki względem dziecka od 5.30.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2468: Imię/NICK: Iwona

Opublikowano: 21-01-2019
Czy mógłby Pan, Panie Burmistrzu wpłynąć na podwyższenie temperatury na głębokim krytym basenie? Woda jest tak zimna, że pływając kraulem przez 40 minut nie można się rozgrzać. Gęsia skóra na ciele. Do przeziębienia nie daleko.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Iwono,

temperatura wody w basenie sportowym wynosi 27°C. Utrzymywana ona jest na stałym poziomie przez komputer sterujący jej parametrami. Zadana temperatura jest zgodna z normami określonymi przez Światową Federację Pływacką FINA. Według tych norm temperatura dla takich basenów wynosi od 25°C do 28°C. Osoby trenujące pływanie na ogół wolą, gdy temperatura wody jest niższa. Wpływa to korzystniej na osiągane rezultaty, w związku z czym podniesienie temperatury wody w basenie sportowym jest niewskazane. Liczę na Pani wyrozumiałość w tej sprawie.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2467: Imię/NICK: Piotr

Opublikowano: 21-01-2019
Dzień dobry,mam pytanie odnośnie ogrzewania. Czy można pozyskać dotacje,środki,informacje na zmianę ogrzewania na "ekologiczne". Gdzie i kogo można w tej sprawie dopytać? Czy Miasto wspiera przebudowę ,modernizacje ogrzewania ? Patrząc wieczorem na ulice to strach wychodzić.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Piotrze,

uprzejmie informuję, że projekt uchwały dotyczącej dofinansowania zadań inwestycyjnych związanych z ograniczeniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice został wysłany do organów opiniujących. O trybie postępowania w sprawie udzielania dotacji oraz możliwości złożenia wniosku będziemy informować mieszkańców poprzez stronę internetową www.swiebodzice.pl oraz Gazetę Świebodzic po podjęciu przedmiotowej uchwały przez Radę Miejską w Świebodzicach.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2466: Imię/NICK: Mieszkańcy Krasickiego

Opublikowano: 21-01-2019
Panie Burmistrzu, kiedy zostanie wreszcie otwarta ul. Krasickiego ? Jest już gotowa i gdyby nie zapora na wjeździe dałoby się nią normalnie jeździć i wreszcie rozładować ruch przez Rynek. Naprawdę najwyższy już czas aby to zrobić - przecież nie będziemy czekać blisko rok aby wreszcie doczekać się jej otwarcia. Deptak można budować niezależnie od ruchu na ulicy więc w czym jest problem ?

 
ODPOWIEDŹ:

Szanowni Państwo,

ulica Krasickiego do dnia odbioru robót (planowany na 30 czerwca 2019 r.) stanowi teren budowy i odpowiedzialność za stan techniczny jezdni i chodników ponosi Wykonawca robót. Wykonawca na prośbę inwestora, czyli Gminy Świebodzice, udostępnił jezdnię od strony ulicy Młynarskiej do przejazdu przede wszystkim dla mieszkańców ulicy oraz firm prowadzących działalność gospodarczą przy tej ulicy. Zadanie nie jest zakończone, a ulica na dzień dzisiejszy nie ma charakteru ogólnodostępnej. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość w sprawie.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2465: Imię/NICK: Świebodziczanka

Opublikowano: 09-01-2019
Panie Burmistrzu Na jednym z portali informacyjnych pojawiła się informacja, że kolejne gminy zgłaszają akces do projektu pn. „Poprawa stanu powietrza w Aglomeracji Wałbrzyskiej”. Podczas ostatniego spotkania w Świdnicy, włodarze kilkunastu samorządów wyrazili chęć udziału w tej inicjatywie. Zauważyłam tam również i Pana osobę czy to znaczy, że w Świebodzicach również będzie można skorzystać z dotacji na wymianę systemów grzewczych (np. wymiana kotła, instalacji grzewczej) lub montaż nowego systemu dla energii odnawialnych (np. panele solarne, pompy ciepła) w budynkach jednorodzinnych oraz w lokalach mieszkalnych własnościowych w budynkach wielorodzinnych? W wielu gminach można składać już deklaracje ? Kiedy w Świebodzicach ? I jeszcze jedno pytanie: co z lokatorami mieszkań komunalnych, którzy chcieli by wymienić piece opalane węglem na np. ogrzewanie gazowe , czy oni też będą mogli skorzystać z programu?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

Gmina Świebodzice jest na wstępnym etapie przygotowywania dokumentacji do w/w partnerskiego projektu grantowego wymiany kotłów oraz odnawialnych źródeł energii. Proszę śledzić portal miejski. Na stronie www.swiebodzice.pl w najbliższych dwóch tygodniach pojawi się komunikat zapraszający do składania formularzy zgłoszeń.

Grantobiorcą może być osoba fizyczna będąca:

  • właścicielem domów jednorodzinnych;
  • właścicielem mieszkań w domach wielorodzinnych;
  • właścicielem mieszkania;

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2464: Imię/NICK: Mieszanka

Opublikowano: 09-01-2019
Witam Panie Burmistrzu Mam pytanie odnośnie elektro śmieci. Czy istnieje w mieście coś takiego jak wywoz elektro śmieci ? Chodzi mi np o jeden dzień w miesiącu gdzie samochód by podjerzdzal i zabieral takie wlasnie śmieci. Nie każdy może dostarczyć swoje smieci do ZGK nie kazdy z mieszkańców ma samochód żeby samodzielnie wywieść takie odpady zwlaszcza te o duzych gabarytach. A znow postawić pod śmietnik żeby staly kilka miesięcy a dzieci rozwalaly to tez nie jest wyjście. Pozdrawiam serdecznie

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

informuję, że dla potrzeb selektywnej zbiórki przez osoby fizyczne działa punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych przy ul. Strzegomskiej 30 w Świebodzicach przyjmujący metale, a także zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, zużyte opony i odpady wielkogabarytowe. Jednakże w przypadkach indywidualnych zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny i odpady wielkogabarytowe można ustawić przy kontenerach po wcześniejszym zgłoszeniu ZGK Świebodzice Spółka z o.o.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2463: Imię/NICK: Marta

Opublikowano: 09-01-2019
Szanowny Panie Burmistrzu, Jako mieszkanka osiedla wilcza Góra bardzo proszę o interwencje. Jeden z mieszkańców ulicy Świerkowej , zadymia całą okolicę ,paląc w piecu prawdopodobnie meblami bądź plastikami czy tego typu rzeczami (bo na pewno nie węglem czy drewnem) . Zasmradza i zadymia szczególnie wieczorową porą całą okolicę w związku z czym nie ma możliwości przewietrzenia chociażby mieszkania. Jest to uciążliwe i trwa już dłuższy czas. dziękuję i pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Marto,

w przypadku zauważenia przez Panią intensywnego dymu wydobywającego się z komina proszę
o powiadomienie o tym fakcie funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Świebodzicach pod nr tel. 606 - 637- 542. Strażnicy Miejscy posiadają kompetencje prawne do kontroli właściciela posesji pod kątem sprawdzenia jakiego paliwa używa do ogrzewania swojego budynku. Pani zgłoszenie nie precyzuje dokładnie miejsca na ul. Świerkowej w Świebodzicach gdzie może dochodzić do spalania odpadów w związku z tym forma kontaktu telefonicznego będzie najlepszym sposobem powiadomienia o tym fakcie funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2462: Imię/NICK: Roberto

Opublikowano: 09-01-2019
Szanowny Panie Burmistrzu, Kontynuując temat psich odchodów i odpowiadając na Pana pytanie (sprecyzowanie miejsca), chodzi mi o Os. Piastowskie i okolice rynku. Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę iż funkcjonariusze Straży Miejskiej (z całym szacunkiem dla ich pracy) dokonując "objazdu" terenu miasta (wszak poruszają się autem), nie są wstanie dostrzec owych "niespodzianek" nawet na środku chodnika nie wspominając już o "skarbach" w trawie na placu zabaw. Powiem więcej, te "niespodzianki" w trawie ciężko jest dostrzec nawet z bliższej odległości a dziecięce buty "przyciągają" je jak magnes. Dodatkowo sama kontrola "czy tam coś leży czy nie", niczego nie wnosi - nie sądzę aby Pan strażnik po znalezieniu psich odchodów dokonał ich uprzątnięcia. Proszę również o podanie informacji: - ile psów jest w Świebodzicach, - w jaki sposób kontrolowana jest ich liczebność? (podczas obowiązkowych szczepień? , na podstawie liczby zgłoszeń?) - ile mandatów zostało wystawionych w 2018r. z tytułu nieusuwania odchodów za zwierzętami?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie,

Uprzejmie informuję, że funkcjonariusze Straży Miejskiej w Świebodzicach wzmogą kontrole terenu Osiedla Piastowskiego oraz okolic Rynku w celu jak największego wyeliminowania wykroczeń popełnianych przez właścicieli psów. Nadmieniam, że w chwili obecnej samorząd nie posiada kompetencji prawnych do ewidencjonowania właścicieli psów oraz sprawdzania ich liczebności w poszczególnych gospodarstwach domowych. Ponadto informuję, że statystyka wykroczeń ujawnionych w 2018 r przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Świebodzicach jest w chwili obecnej przygotowywana. W celu zapoznania się ze szczegółową informacją interesujących Pana zagadnień zapraszam do Komendy Straży Miejskiej w Świebodzicach.

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice