HRUŠOV - Słowacja | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-Urząd
Miasto i Gmina
Inwestycje
Turystyka
Zapytaj Burmistrza
Zapytaj Burmistrza
Dokumenty
Ważne Dokumenty
Komunikacja miejska
Komunikacja Miejska
Kultura i oświata
Film promocyjny
TV Internetowa, Film promocyjny
Fotogaleria
Fotogaleria
Dokumenty
Organizacje pozarządowe
fundusze unijne
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja
Aglomeracja Wałbrzyska
Teczka
Firmy i instytucje
Archiwum
Strona ARCHIWALNA

Miasta Partnerskie

HRUŠOV - Słowacja

HRUŠOV - SłowacjaW dniu 15 października 2016 r. w Zamku Książ nastąpiło uroczyste podpisanie umowy partnerskiej oraz Aktu Zawarcia Partnerstwa pomiędzy Gminą Świebodzice a Gminą Hrušov. Umowę oraz Akt Partnerstwa podpisali: Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach dr Łukasz Kwadrans oraz Burmistrz Gminy Hrušov Pavel Bendik.

Burmistrz Pavel Bendik w swoim przemówieniu podkreślał, jak wielką wagę ma dla Hrušova, małej gminy wiejskiej, nawiązanie współpracy z miastem, wyraził nadzieję na podjęcie w przyszłości wielu działań przede wszystkim w sferze kultury i wymiany młodzieżowej. Z kolei Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz zaznaczył, że uroczystość ma wyjątkowy charakter: "Jestem niezmiernie szczęśliwy, że Gmina Świebodzice zapisuje nową historię, poszerzając współpracę partnerską-transgraniczną z naszymi słowackimi przyjaciółmi, jestem dumny, że doczekaliśmy czasów, kiedy przyjaźnie można nawiązywać w całej Europie, nie tylko na szczeblu krajowym, ale także gminnym".

Zawarcie partnerstwa odbyło się w wyjątkowo uroczysty sposób, podczas Jubileuszu 20-lecia współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Świebodzice a Mitasem Waldbröl.

Na zaproszenie władz samorządowych Świebodzic gościliśmy przedstawicieli pięciu miast: Waldbröl, Aßlar i Jüterboga (Niemcy) oraz Jilemnic (Czechy) i Hrušova. Delegacjom przewodzili: burmistrz Waldbröl Peter Koester, burmistrz Aßlar Roland Esch, Przewodniczący Rady Miejskiej Jüterboga Falk Kubitza, burmistrz Jilemnic Jana Čechová oraz burmistrz Hrušova Pavel Bendik. W skład delegacji Waldbröl weszła także duża grupa osób, związana z tamtejszym Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast, której przewodniczył Johannes Heister.

W dniach 13-14 grudnia 2015 r. z wizytą studyjną w malowniczym i gościnnym Hrusovie na Słowacji przebywał Przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach Łukasz Kwadrans. Podczas pobytu wziął udział w tamtejszym jarmarku świątecznym, a także spotkał się z władzami gminy: Starostą Ing.

Pavlem Bendíkiem, Sekretarzem Gminy Márią Augustínová i współpracownikami. Podczas rozmów ponownie poruszono możliwości współpracy i partnerstwa w różnych obszarach funkcjonowania obu samorządów. Podpisany został również list intencyjny o współpracy i podejmowaniu dalszych działań w kierunku partnerstwa gmin.

Przy okazji przewodniczący Łukasz Kwadrans przekazał władzom Hrusova życzenia świąteczno-noworoczne od burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza; gospodarze przekazali z kolei życzenia dla mieszkańców naszego miasta.
To już kolejne spotkanie władz obu samorządów - burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z przewodniczącym i grupą radnych gościli w Hrusovie latem tego roku.

Gmina Hrusov jest gminą wiejską, jednak współpraca z naszym miastem mogłaby się odbywać na wielu płaszczyznach, m. in. wymiany młodzieży czy wspólnego pozyskiwania funduszy w ramach Grupy Wyszechradzkiej.

Zdjęcie

 

ZdjęcieZdjęcie

Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 619

Powrót