Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
Klawiatura z myszką
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Zapytaj Burmistrza

 
Szanowni Mieszkańcy Świebodzic

Zapraszamy do nowej formy kontaktu z Burmistrzem Miasta. Za pośrednictwem tej strony możecie zadać pytanie burmistrzowi Miasta Świebodzice. Należy je wpisać w oknie, które się wyświetla a następnie kliknąć na przycisk "WYŚLIJ". W ciągu maksymalnie 7 dni na tej stronie zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby nie tylko osoba zainteresowana ale każdy mieszkaniec mógł się z nią zapoznać. Zadawane przez Państwa pytania niejednokrotnie wymagają sięgnięcia po materiały do różnych dokumentacji oraz baz danych i opracowania zebranych informacji, dlatego zastrzegamy sobie w takich wypadkach prawo do wydłużenia terminu udzielenia odpowiedzi. Zachęcamy do skorzystania z tej formy kontaktu.

Szanowni Państwo, pytania do Burmistrza nie powinny zawierać sformułowań obraźliwych. Administrator systemu zastrzega sobie prawo do ich usuwania.

Za pomocą poniższego formularza mogą Państwo w prosty sposób wysłać do Nas wiadomośc e-mail.


Łączysz się z adresu: 3.236.75.30

Wyślij wiadomość
 
 
Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielane odpowiedzi i nie będą one publikowane.

Zapytaj Burmistrza

PYTANIE 2786: Imię/NICK: Dorota

Opublikowano: 12-02-2021
Zbiórka baterii super, tylko dlaczego w piątek jak ludzie są w pracy. Niektórzy jeszcze w tym kraju pracują.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Doroto,

zbiórka baterii prowadzona jest w ramach akcji EkoWalentynki. Jest to akcja ogólnopolska, w którą w tym roku włączyły się również Świebodzice. O dacie i godzinie prowadzenia akcji decydują organizatorzy i koordynatorzy regionalni. Jednak widząc jakim zainteresowaniem cieszy się inicjatywa, miasto rozważa ustawienie pojemników na elektrośmieci w kilku punktach na stale.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2785: Imię/NICK: Andrzej

Opublikowano: 08-02-2021
Witam Panie burmistrzu Co się dzieje z naszą komunikacją miejską? Od 02.02. 2021 nie da się dojechać o czasie lub wcale na pelcznice lub na Ciernie. 3.02 to samo brak autobusu na strefę i na pelcznice od samego rana. Co to za złomy jeżdżą ze na serwis conajmniej raz na tydzień jadą? Pirzyczane ze Świdnicy Solarisy to też złom nie jeżdżą lub psują się w połowie kursu. Kiedy wreszcie będzie to uregulowane i da się jeździć na spokojnie nie martwiąc się czy dam radę dojechać na czas do pracy, domu, na pociąg lub na zakupy. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Andrzeju,

faktycznie w ostatnich dniach, pojawiły się problemy z taborem autobusowym. Serwis autoryzowany Mercedesa nie może sobie poradzić skutecznie z usterką związaną z funkcjonowaniem wysuwanej platformy dla osób niepełnosprawnych. Dwa z czterech Mercedesów, które użytkuje spółka, przebywały jednocześnie w serwisie. W tym czasie również w autobusie zastępczym, wypożyczanym awaryjnie, pojawiły się kolejno dwie awarie. Skutkiem tego nastąpiły braki w kursowaniu autobusów na linii nr 0 lub nr 2. Taki zbieg okoliczności nie był do przewidzenia. Niemniej jednak zapewniam, że podejmujemy wszelkie niezbędne działania w celu zabezpieczenia ciągłości wykonywania przewozów dla Mieszkańców Świebodzic. Od piątku, tj. 5 lutego nie ma braków w kursach, a od soboty 6 lutego kursują po mieście tylko nasze pojazdy. Za powstałe niedogodności i utrudnienia pozostaje mi przeprosić naszych pasażerów.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2784: Imię/NICK: Jan

Opublikowano: 28-01-2021
Dzień dobry, jaki stopień pokrewieństwa występuje miedzy panami radnymi o nazwisku Biały? Nepotyzm pełną mordą.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Janie,
uprzejmie informuję, że pytanie dotyczy radnych, zatem zostało przekazane do Przewodniczącej Rady Miejskiej z prośbą o ustosunkowanie się do niego.
 

Z wyrazami szacunku
 Paweł Ozga 
Burmistrz Miasta Świebodzice

ODPOWIEDŹ PRZEWODNICZĄCEJ RADY MIEJSKIEJ z dn. 28 stycznia 2021 r.:
 
Szanowny Panie Janie,

między panami radnymi o nazwisku Biały nie ma stopnia pokrewieństwa.
W przypadku radnych nie ma czegoś takiego jak nepotyzm, radnym można być bez względu na stopień pokrewieństwa.

     Z wyrazami szacunku 
Halina Mądra
Przewodnicząca Rady Miejskiej

PYTANIE 2783: Imię/NICK: Violla

Opublikowano: 22-01-2021
Hello, cytat: "Dzięki uczestnictwie w przedsięwzięciu, którego głównym celem jest zrównoważony rozwój miast, Wałbrzych będzie mógł skorzystać z pożyczki w wysokości 134,7 milionów złotych. Pieniądze zaś zostaną przeznaczone na budowę obwodnicy miasta oraz modernizację budynków komunalnych." hmm może gmina weźmie wreszcie przykład ze zrujnowanego kiedyś Wabrzycha który obecnie buduje i rozwija sie szybciej od Świebodzic, mimo dużo więszych potrzeb, więćej mieszkańców, dzielnic...a mimo to budownictwo komunalne nadal postepuje, tworzy sie buduje nowe, a w Świebodzicach nic sie w tej materii nigdy nie dzialo od 30 lat.....przykre smutne to..... Chyba już czas, tyle lat...bez żadnych zmian...stare sypiące sie kamienice komunalne bez żądnych standardów mieszkania.......wstyd i żenada.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Viollu,

uprzejmie informuję, że Gmina Świebodzice złożyła wniosek o wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na realizację zadania dotyczącego budowy wolnostającego budynku mieszkalnego, wielorodzinnego, komunalnego, dwukondygnacyjnego z poddaszem użytkowym, w którym szacuje się 24 mieszkania przeznaczone przede wszystkim dla rodzin 4 osobowych i 3 osobowych w trudnej sytuacji życiowej m.in. matek samotnie wychowujących dzieci.

Z wyrazami szacunku
                                                                                                  Paweł Ozga
                                                                                    Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2782: Imię/NICK: Tadeusz

Opublikowano: 20-01-2021
Jak zasięgnąć opinii radcy prawnego ?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Tadeuszu,

w imieniu Starostwa Powiatowego w Świdnicy przekazuję informację dotyczącą udzielania porad prawnych i obywatelskich. W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19 oraz sugestiami i wytycznymi Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, informuję, że od dnia 2 listopada 2020 r. do odwołania zawieszone zostało udzielanie porad prawnych i obywatelskich w formie osobistego i bezpośredniego kontaktu z radcą prawnym lub adwokatem. Udzielanie porad będzie odbywać się telefonicznie w czwartki i piątki od godz.: 13:30-17:30, po wcześniejszym umówieniu się na poradę pod numerem telefonu: 74 8500460.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice
 

PYTANIE 2781: Imię/NICK:NICK

Opublikowano: 20-01-2021
Mam pytanie czemu w 2018 roku nie było kurryn wodnych?


ODPOWIEDŹ:


Szanowna Pani/ Szanowny Panie,
na podstawie informacji uzyskanych od ZGK Świebodzice Spółka z o.o. uprzejmie informuję, że latem 2018 roku była wystawiona kurtyna wodna.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2780: Imię/NICK: Olena

Opublikowano: 20-01-2021
Dzień dobry. Jestem obywatelem Ukrainy. Pracujemy z mężem w Polsce od trzech lat, teraz czekamy na kartę pobytu. Chcemy zabrać dzieci i zostać w Polsce, aby żyć. Czy możesz pomóc z zakwaterowaniem. ??

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Oleno,
w odpowiedzi na Pani pytanie w sprawie przydziału lokalu z mieszkaniowego zasobu Gminy informuję, że ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego podkreśla, że zadaniem gminy jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach. Obowiązujące przepisy nie wskazują, że osoba wnioskująca o przydział gminnego lokalu musi posiadać obywatelstwo polskie. W związku z powyższym, mogą Państwo wnioskować o najem lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy, po spełnieniu określonych warunków zgodnych z prawem miejscowym kwalifikujących Państwa do przyznania lokalu.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2779: Imię/NICK: Ala

Opublikowano: 18-01-2021
Czy w naszym mieście przewiduje się zbiórkę choinek?czy mam ją po prostu postawić przy śmietniku?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Alicjo,
z informacji uzyskanej od prezesa ZGK Świebodzice Sp. z o.o. informuję, że nie planuje się specjalnej akcji pn. „Zbieranie choinek”, ponieważ choinki wystawiane przy śmietnikach są zbierane na bieżąco.   
Oczywiście Mieszkańcy mają możliwość dostarczenia choinki bezpośrednio do PSZOK na ul. Strzegomską 30 od godz. 7.00 do 15.00 w dni powszednie i do godz. 12.00 w sobotę.

                                Z wyrazami szacunku
                                                 Paweł Ozga
                                           Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2778: Imię/NICK: Sebastian

Opublikowano: 13-01-2021
Dzień dobry! Szanowny Panie Burmistrzu Jestem byłym Świebodziczaninem. Obecnie ( od 21 lat ) mieszkam w Poznaniu, ale wciąż żywo zainteresowany jestem tym, co dzieje się w mym rodzinnym mieście. Zawsze zastanawiało mnie to, dlaczego w mieście nie ma żadnego muzeum, czy choćby tzw. izby regionalnej ( W Jaworzynie jest skansen lokomotyw, w Żarowie izba regionalna, o Wałbrzychu czy Świdnicy nie wspominając ). U "nas" pustynia, a przecież miasto duże, z wieloma obiektami historycznymi, ciekawą historią i ludźmi. Dodatkowo, wielu w mieście żyje pasjonatów: kolei ( do których i ja się zaliczam ), zbieraczy starych pocztówek, czy osób mających w swych kolekcjach ciekawe zbiory ( np. zegary Gustawa Beckera ). Na pewno znaleźli by się chętni i zebrałoby się sporo materiału do pokazania. Jak to muzeum, byłoby zapewne biletowane, ale dla mieszkańców miasta np. za pół darmo... Niemniej miasto zyskałoby cenny obiekt kulturalny. Byłby - przy odpowiednim wykorzystaniu miejsca ( o czym za chwilę ) - perełką. Dumą miasta. A może już zamyślał Pan, Panie Burmistrzu, aby stworzyć takowe muzeum? Panie Burmistrzu. Dobrze, że na ul. Wolności działa dom kultury, gdzie co jakiś czas organizowane są tematyczne wystawy ( np. w 2013r. z okazji 170- lecia doprowadzenia kolei do miasta ), czy wykłady ( np. w 2019 o herbie Świebodzic ), ale czy nie uważa Pan, że przydałoby się coś trwalszego, stałego? Co ściągnęłoby dodatkowo z okolicznych wsi czy miast ( a z czasem i dalszych ) turystów, czy osób, które korzystając ze stacji przesiadkowej ( dworzec PKP ) z ciekawości i dla "zabicia" czasu na oczekiwany autobus czy pociąg odwiedziłyby takie muzeum, nie mówiąc już o mieszkańcach? Ekonomicznie byłoby z czasem na plus. Kwestia, gdzie? Może podpowiem. Jeśli nie ma większych przeszkód, to w starym magazynie kolejowym z 1843 r na byłej stacji towarowej ( ostatnim jaki jeszcze pozostał ! ) . Ubolewam, że z każdym rokiem w coraz gorszym jest stanie. A przecież jest niemym świadkiem historii miasta ( od strony kolei ). Zostawiając go, za kilka lat zupełnie się rozsypie. Proszę na to nie pozwolić! Posiada on bowiem potencjał: niesamowicie dużą powierzchnię metrażową, na której można zaaranżować wiele pomieszczeń, a w każdym z nich inna tematyka wystawiennicza. Tu o historii miasta i zabytków, tu o historii kolei w mieście, tu o przemyśle zegarmistrzowskim w mieście, tu o... Przy okazji sklep z pamiątkami, czy mała gastronomia. Wiem, ze stan tego magazynu od strony technicznej pozostawia wiele do życzenia, ale za rok będzie jeszcze gorzej. Im szybciej udałoby się zrobić remont, tym większe szanse na uratowanie tego zabytku i szansa na miejsce dla muzeum. Ba, mieści się on w idealnym miejscu. Z jednej strony blisko dworca PKP. Ulicą Towarową ( 700m w linii prostej ) można szybko dojść. Od strony ul. Strzegomskiej ( blisko centrum ) jeszcze szybciej. Oby cały plac na byłej stacji towarowej nie zamienił się tylko w bloki mieszkalne albo plac z marketami. Tego jest dużo, a muzeum żadnego. Panie Burmistrzu. Dodatkowo, plan miasta ( fajnie, że w ogóle jest ) na ul. Kolejowej przy stacji to maleństwo i zbyt wysoko umieszczony, przez co nie każdy go zauważy i rozczyta... Gdyby był większy i ustawiony przy stacji i miał zaznaczone wyraźnie ciekawe ( wytyczone nie tylko na mapie, ale i w terenie ) tematyczne trasy np. szlak kolejowy ( obecny dworzec, stary dworzec z magazynem z muzeum ) szlak zegarów ( postać Gustawa Beckera, gdzie mieszkał, pracował ), szlak przemysłu, szlak zabytków itd. które prowadziłyby po ciekawych miejscach w mieście. Inaczej, ktoś kliknie w google na Świebodzice i co zobaczy? Mury miejskie, kilka kościołów...i wszystko. To za mało by przyciągnąć na dłużej turystę. A gdyby tak kliknął i zobaczył tematyczne szlaki z opisami na obiektach, lub po drodze o historii tego miejsca lub człowieka? Gdyby zobaczył, że w mieście istnieje muzeum? I to w takim miejscu jak stary magazyn kolejowy, przystosowany do tego tak wewnątrz jak i na zewnątrz? Panie Pawle, Panie Burmistrzu. Wiele miejsca jest wokół magazynu. Niechby powstały tam i jakieś mieszkalne domki, i jakieś inne inwestycje, a i tak znajdzie się miejsce na mały parking dla przybywających do muzeum. Można też posadzić niewielkie drzewka, wstawić kilka ławek i lamp i już mamy ciekawy skwer, plac, miejsce przy muzeum, gdzie ludzie mogą odsapnąć, odpocząć i milo spędzić czas. Idąc dalej tym tokiem myśli, przy magazynie można postawić stary wagon kolejowy i ustawić na fragmencie toru ( towarowy lub/i osobowy jako dodatkowa atrakcja ), do którego z poziomu magazynu byłaby możliwość wejścia i zobaczenia. A na terenie gdzie do 2013 leżały tory - od magazynu do ul. Strzegomskiej, posiać trawę, drzewka, krzewy i wytyczyć chodniki w dawnym śladzie torowisk, a na samym chodniku zaznaczone kostki innym kolorem imitujące dawne szyny ( tak jest u nas w Poznaniu zrobione w parku Ratajskim, a dodatkowo lokomotywy dwie i wagony ustawione - dawniej tamtędy przebiegała trasa kolei ). Reasumując. W dawnym magazynie kolejowym utworzyć stałe muzeum. Teren wokół zamienić w przyjemne miejsce dla odwiedzających to muzeum. Mapę większą postawić w odp. miejscu z zaznaczonymi ciekawymi miejscami w mieście i wytyczyć tematyczne szlaki Historyczny magazyn zostanie uratowany i będzie spełniał pożyteczną rolę z korzyścią dla mieszkańców i przyjezdnych. Będzie inwestycją, która pozytywnie wpłynie na wizerunek Pana, miasta, mieszkańców. Jeśli jednak muzeum nie w tym magazynie, to czy nie można go choć na tyle zabezpieczyć i wyremontować aby cieszył oko jeszcze długo, wytyczyć ścieżkę do niego a obok wstawić tablicę, na której znalazłby się obszerny opis o nim jak i zwłaszcza o historii tej stacji i w ogóle o historii kolei w mieście Świebodzice? Panie Burmistrzu, jest jeszcze duża sala ( dawne przedwojenne kino ) na placu Jana Pawła II, bodajże pod nr 2, na piętrze. Obecnie nie wykorzystywane ( od lat ). Może tam? Albo w samym rynku nr 3, w dawnym domu towarowym? Albo w jakiejś hali po dawnych zakładach meblowych przy placu Dworcowym? Przepraszam, że tak dużo napisałem i zabrałem czasu, ale sprawa tego magazynu i muzeum w nim ( najlepiej ) lub innym miejscu jest myślę potrzebą chwili. Miasto Świebodzice już dawno powinno posiadać muzeum z prawdziwego zdarzenia! Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję. Z uszanowaniem Sebastian Kotliński P.S. Panie Burmistrzu, jeśli nie w Pana czy gminy kompetencji jest zajęcie się tym magazynem ( kwestia własności jego i terenu wokół ), to proszę poruszyć - na ile jest to możliwe - jego sprawę ( ratunku/remontu w celach zachowania go lub muzealnych ) w rozmowach z potencjalnym lub obecnym właścicielem.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Sebastianie,


cieszy mnie, że mimo zmiany miejsca zamieszkania nadal chce Pan działać na rzecz Świebodzic. W odpowiedzi na Pana sugestie informuję, że obecnie planowane jest utworzenie izby regionalnej na terenie Dworca PKP w Świebodzicach. Zaproponowane przez Pana lokalizacje są ciekawe, jednak w obu przypadkach (magazyn na dawnym dworcu oraz sala przedwojennego teatru) obiekty stanowią własność prywatną. W sprawie map turystycznych, których również dotyczyło pytanie, informuję, że w bieżącym roku zaplanowane zostało zadanie związane z montażem tablic z mapami turystycznymi na terenie Świebodzic.


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2777: Imię/NICK: Monika

Opublikowano: 13-01-2021
Szanowna Pani, przecież w odpowiedzi na moje pytanie Burmistrz odpowiedział że remont zostanie przeprowadzony w 2020roku : Odpowiedź niby Burmistrza...: Dodatkowo Wspólnota Mieszkaniowa budynku przy ul. Kolejowej 25 w Świebodzicach na zebraniu w 2020 r. podjęła uchwałę w sprawie wymiany instalacji elektrycznej w okresie jesienno- zimowym.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Moniko,
z informacji, które uzyskałem od prezesa firmy Prefekt wynika, że spotkanie w sprawie poruszanej przez Panią kwestii odbędzie się w czwartek (14 stycznia 2021 r.). Podczas spotkania wyjaśniona zostanie sytuacja finansowa Wspólnoty oraz możliwości remontowych z nią związanych.
Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta ŚwiebodzicePYTANIE 2776: Imię/NICK: Monika

Opublikowano: 07-01-2021
Witam, kiedy zostanie przeprowadzony OBIECANY remont fatalnej instalacji elektrycznej w budynku przy ulicy kolejowej 25?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Moniko,

z informacji uzyskanych od prezesa firmy Prefekt wynika, że we Wspólnotach mieszkaniowych nie istnieje pojęcie "obiecany remont". O remoncie decydują Współwłaściciele budynku, a Zarządca jest tylko wykonawcą uchwały. Współwłaściciele są jedynie zobowiązani do zapewnienia źródła finansowania. W tej konkretnie Wspólnocie mieszkaniowej nie ma środków finansowych na koncie, więc jedynym źródłem finansowania są wpłaty gotówkowe poszczególnych Współwłaścicieli. Obecnie procedowane jest podejmowanie Uchwały i po jej podjęciu przez ponad 50% współwłaścicieli oraz dokonaniu wpłat, nastąpi jej realizacja. Pani jako osoba reprezentująca Wspólnotę taką informację może uzyskać u Zarządcy budynku, na jakim etapie jest podejmowanie Uchwały.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2775: Imię/NICK: Mariusz

Opublikowano: 05-01-2021
Szanowny Panie Burmistrzu, Czy wiadomo kiedy będzie dostępny Orange Światłowód w naszym mieście? Z góry dziękuję za informację.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Mariuszu,

w odpowiedzi na pytanie informuję, że firma Orange Polska S.A. jest podmiotem prywatnym, Gmina nie ma wpływu na jej działania i nie posiada takich informacji.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2774: Imię/NICK: Mieszkanka

Opublikowano: 04-01-2021
Dzień dobry, pisze tutaj w sprawie która być może nie zostanie tutaj opublikowana, bo to wstyd dla gminy i Pana jako włodarza miasta...ale cóż...przynajmniej Pan będzie wiedział,a może już wie...jak ten temat funkcjonuje w gminie....a chodzi o dostęp do internetu..... W tym tygodniu miałam awarie dostępu do internetu....mam w domu internet ale jak to w życiu bywa nastąpiła awaria w dostępie. Musiałam pilnie skorzystać z internetu.......i co.....niestety gmina nie zapewnia mieszkańcom takiej możliwości...odpłatnie nawet....nie pomogła mi dyrektor biblioteki, gdyż trwa liczenie księgozbioru i do 27 grudnia biblioteka jest zamknięta, nie pomogła mi także dyrektor MDK, a podobno instytucja ma pomagać mieszkańcom...także urząd miał mnie gdzieś....chodziłam po mieście i szukałam miejsca gdzie mogłabym pilnie skorzystać z internetu....niestety nie ma takiego miejsca w mieście. Pomogła mi któraś z kolei obca życzliwa osoba. To skandal, że w mieście powyżej 20 tys. mieszkańców, mieście które pozyskuje fundusze z Unii Europejskiej na edukacje, na rozwój....nie ma możliwości skorzystania w kafejce internetowej lub w urzędzie w wydzielonym miejscu z internetu. A przecież różnie w życiu bywa....nie otrzymałam pomocy z urzędu, jak również nie zaproponowano mi alternatywnej formy w zamian za zamknięcie biblioteki. Rozumiem, że trwa liczenie itd. no ale życie nadal się toczy, i nie zaproponowano mi po prostu czegoś w „zastępstwie” Gmina zakłada, że każdy ma internet, albo wielu znajomych którzy ochoczo udostępnią internet... Są pieniądze na świetlice środowiskową, są pieniądze na ławki, chodniki i śmietniki, i są pieniądze dla budynku zajmującego się osobami z problemami alkoholowymi...tylko nie ma nic dla ludzi którzy potrzebują „pilnie i awaryjnie” skorzystać z internetu.......brak słów.... Żyjemy na zachodzie Polski, miasto wcale takie małe nie jest, a poczułam się jakbym żyła na Białorusi. Bo dziś brak internetu to jak brak kończyn....zero pomocy, zero czegoś w zamian, osoba pozostawiona sama sobie i niech sobie radzi, co nas to tam obchodzi.....duże miasto i ani jednej kafejki internetowej......są kościoły, banki i apteki, ale to co tak naprawdę człowiek potrzebuje to nie ma..... Świebodzice są wykluczone cyfrowo. I to jest fakt, i to jest hańba. Każda osoba która chciałaby skorzystać z internetu musi jechać w ościenne miasta albo mieć miłych znajomych, bo gmina nie zapewni żadnej pomocy cyfrowej.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

w odpowiedzi na pytanie informuję, że od sierpnia 2019 r. na terenie budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego 27 oraz w Ratuszu przy ul. Rynek 1 można skorzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu za pomocą bezpłatnego HOTSPOT`u o nazwie HotSpot-UM. Wystarczy wybrać sieć i  połączyć się jako Gość. Działanie bezpłatnych punktów dostępu jest praktykowane we wszystkich gminach ościennych. Kawiarenki internetowe to działalność gospodarcza prowadzona przez pomioty prywatne i gmina nie nadzoruje ich funkcjonowania.  

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2773: Imię/NICK: Marcin W.

Opublikowano: 04-01-2021
Szanowni Państwo, w najnowszym numerze "Życia Świebodzic" na stronie 12 znalazłem artykuł „Świebodzice dołączyły do protestu Stowarzyszenia Tak! Samorządy dla Polski”. Treść tegoż tekstu bardzo mnie zasmuciła, gdyż jestem nowym mieszkańcem miasta i przeprowadziłem się tu w 2020 roku z jednej z największych metropolii w naszym kraju, licząc, że miejscowe władze i różnorakie srodowiska skupiać się będą wyłącznie na pracy na rzecz mieszkańców i lokalnej społeczności. Zmorą dużych polskich miast od dłuższego czasu jest bowiem w mojej ocenie przekraczający granice przyzwoistości poziom nachalnego marketingu politycznego, nieustająca konfrontacja z władzami centralnymi oraz nieudolność w rozwiązywaniu problemów trapiących mieszkańców, przy jednoczesnym gwałtownym wzroście opłat za usługi komunalne (np. Warszawa wciąż zatruwająca Wisłę, czy Wrocław i jego koszmarnie nieudolna spółka odpowiadająca za lokalną komunikację). W nowym roku życzę władzom miasta, które wybrałem na swój nowy dom, aby wyłącznie pracą, a nie "małpowaniem" różnych głupawych, demontracyjnie antyrządowych kampanii marketingowych, zaskarbiały sobie uznanie i sympatię mieszkańców Świebodzic. Wiem, że w mieście jest silna i dobre zorganizowana opozycja wobec obecnego burmistrza (w skrzynce pocztowej co rusz znajduję różne listy i biuletyny wytykające włodarzom miasta liczne zaniedbania). Tym bardziej proszę więc o więcej pracy i dobrych, uczciwych pomysłów, a mniej manifestacji i propagandy w warszawsko-wrocławsko-gdańskim stylu. Z poważaniem, Marcin Wróblewski

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Marcinie,

cieszę się, że zdecydował się Pan zamieszkać w naszym pięknym mieście. Pragnę poinformować, że akcja Stowarzyszenia Tak! Samorządy dla Polski w którą włączyły się Świebodzice oraz ponad 100 innych miast i i wsi, była związana z planowanym ograniczeniem wpływów gminy z podatku PIT i CIT. Dzięki tym środkom możliwy jest stały i stabilny rozwój naszego miasta. Działanie to nie miało wymiaru politycznego, było solidarnym wyrazem sprzeciwu samorządów przeciwko pozbawianiu ich dochodów potrzebnych do niezakłóconego funkcjonowania.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2772: Imię/NICK: Marta

Opublikowano: 07-12-2020
Dzień dobry będzie coś zorganizowane dla dzieci z okazji sw Mikołaja w Świebodzicach??

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Marto,

ze względu na obowiązujące zasady sanitarne oraz przez wzgląd na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, w tym roku zrezygnowano z tradycyjnej miejskiej zabawy Mikołajkowej. W piątek 4 grudnia odbyło się symboliczne zapalenie światełek na miejskiej choince, a najmłodsi mogli spotkać św. Mikołaja spacerującego po centrum. Ponadto Miejski Dom Kultury zorganizował akcję „MDK tańczy dla św. Mikołaja”, w ramach której dzieci z sekcji tanecznych wystąpiły przed kamerą Miejskiej Telewizji Internetowej, jednocześnie zachęcając innych do włączenia się w akcję. Ponadto tradycyjnie mikołajkowe słodkości zostały przekazane do szkół i przedszkoli oraz do Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2771: Imię/NICK:

Opublikowano: 27-10-2020
Dzień dobry Trwa remont chodnika ul. Wolności, czy nie można wykończyć i oddać odcinka np od ul Kolejowej do targowiska i kolejny etap do następnego skrzyżowania itd a nie rozgrzebać całość i pozostawić niebezpieczne dziury i wyłączony parking, co z pieszymi, mieszkańcami i klientami targu. Co z zapewnieniami "Gmina Świebodzice dołoży wszelkich starań, aby prace na poszczególnych etapach trwały możliwie jak najkrócej" Ponawiam pytanie przesłane w dniu 21-10 br i pozostawione bez odpowiedzi Trwa remont chodnika ul. Wolności, czy nie można wykończyć i oddać odcinka np od ul Kolejowej do targowiska i kolejny etap do następnego skrzyżowania itd a nie rozgrzebać całość i pozostawić niebezpieczne dziury i wyłączony parking, co z pieszymi, mieszkańcami i klientami ? Co z zapewnieniami "Gmina Świebodzice dołoży wszelkich starań, aby prace na poszczególnych etapach trwały możliwie jak najkrócej"

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani/Szanowny Panie,
uprzejmie informuję, że termin inwestycji wykonania przewidziany jest na 15 listopada 2020 roku. Prace na chodniku zakończą się w tym miesiącu, postępują one szybko zgonie z zatwierdzoną, czasową organizacją ruchu. Wykonawca dokłada wszelkich starań, aby utrudnienia były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2770: Imię/NICK: Rodzic

Opublikowano: 23-10-2020
Czy Pan Burmistrz zapomniał o stypendiach dla dzieci ?

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani/ Szanowny Panie,

uprzejmie informuję, że rozpatrzone zostały wnioski o przyznanie stypendiów uzdolnionym uczniom, pobierającym naukę na terenie Gminy Świebodzice za rok szkolny 2019/2020. Zarządzeniami Nr 0050/628/2020 oraz Nr 0050/629/2020 z dnia 9 października 2020 r. przyznałem uczniom jednorazowe stypendia za wysokie wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe, które zostaną przesłane na wskazane we wnioskach rachunki bankowe w miesiącu październiku.
O sposobie rozpatrzenia i wysokości przyznanego stypendium pisemnie powiadomiono wszystkich wnioskodawców. Jednocześnie informuję, że z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną (zagrożenie koronawirusem), odwołana została uroczystość wręczenia stypendiów, zaplanowana na dzień 23 października 2020 r. w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2769: Imię/NICK: Andrzej

Opublikowano: 23-10-2020
Witam serdecznie Panie burmistrzu. Mam kilka pytań. 1. Dlaczego firma Pana Stańczyka wygrywa przetargi mimo że mają droższe oferty? 2. Dlaczego nikt nic nie robi z pałacem w parku który został doprowadzony przez właściciela do totalnej ruiny? Z tego co wiem są na to paragrafy dotyczące zanedbania zabytków przez właściciela. 3. Dojazd do starego dworca od ul. Aleje lipowe. Tak jak było to nim powstał salon Toyoty Pana Nowakowskiego. Można przecież zrobić to ponownie? 4. Kiedy wreszcie będzie wybudowana droga od rąda Solidarności do Cierni. Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Andrzeju,

  1. Uprzejmie proszę wskazać, w którym przetargu firma Pana Dariusza Stańczyka wygrała mając najdroższą ofertę, wg. Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, taka sytuacja nie miała miejsca.
  2. Pałac w Parku Miejskim jest własnością prywatną i widnieje w wykazie Dolnośląskiego Urzędu Ochrony Zabytków, dlatego tylko DUOZ i PINB są instytucjami władnymi nakazać właścicielowi wykonanie jakiś prac, na jego prywatnym obiekcie.
  3. Jeżeli uważa Pan dojazd do Starego Dworca za konieczny, uprzejmie  proszę o złożenie stosownego wniosku w Urzędzie Miejskim wraz z uzasadnieniem, starannie rozpatrzymy Pana argumenty i odniesiemy się do wniosku.
  4. Budowa nawierzchni na ulicy Olszańskiej to odległy temat, w pierwszej kolejności należy tą drogę uzbroić w sieci.
Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2768: Imię/NICK: Tadeusz

Opublikowano: 23-10-2020
Panie Burmistrzu. Czy Miasto planuje zakup darmowy szczepionki wzorem innych miast dla seniorow? Na cowid19. Prosze o odpowiedz. Juz zadawalem to pytanie niestety cisza.

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Tadeuszu,
uprzejmie informuję, że prace nad  szczepionką na COVID 19 trwają na całym świecie, nie ma dostępnej szczepionki. Uprzejmie informuję, że pytanie dotyczące szczepionki otrzymaliśmy po raz pierwszy.
Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2767: Imię/NICK: Roman

Opublikowano: 28-09-2020
Co prawda już pytałem ale nie widzę odpowiedzi Co się stało ,że autobusy nie dojeżdżają już do Intermarche i Bricomarche. Dla mieszkańców Cierni było to wyjątkowe połączenie.


ODPOWIEDŹ:

 

Szanowny Panie Romanie,
na podstawie informacji uzyskanych od ZGK Świebodzice Spółka z o.o. uprzejmie informuję, że przystanek na terenie parkingu przy Intermarche został zlikwidowany z kilku względów. Bardzo istotnym powodem, który spowodował, że przystanek został zlikwidowany były względy bezpieczeństwa (wjazd i wyjazd z parkingu był dla autobusów bardzo trudny technicznie i jednocześnie niebezpieczny ze względu na organizację ruchu na ul. Jeleniogórskiej). Bezpieczeństwo jest dla mnie priorytetem. Znaczący wzrost wypełnienia parkingu samochodami osobowymi i nie rzadko dostawczymi, powodował utrudnienia dla autobusów łącznie z wymuszonymi przestojami, a w konsekwencji opóźnieniami kursów na kolejnych przystankach.

Markety Intermarche i Bricomarche obecnie nie są już jedynymi marketami w mieście. Uprzejmie informuję, że dokonaliśmy analizy wykorzystania tego przystanku (liczenie pasażerów), z której wynikało, że korzysta z niego bardzo niewielka liczba osób tj. do 5 pasażerów w ciągu dnia. Liczę na to, że przedstawione powody spotkają się z Pana zrozumieniem.


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice