Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Zapytaj Burmistrza

 
Szanowni Mieszkańcy Świebodzic

Zapraszamy do nowej formy kontaktu z Burmistrzem Miasta. Za pośrednictwem tej strony możecie zadać pytanie burmistrzowi Miasta Świebodzice. Należy je wpisać w oknie, które się wyświetla a następnie kliknąć na przycisk "WYŚLIJ". W ciągu maksymalnie 7 dni na tej stronie zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby nie tylko osoba zainteresowana ale każdy mieszkaniec mógł się z nią zapoznać. Zadawane przez Państwa pytania niejednokrotnie wymagają sięgnięcia po materiały do różnych dokumentacji oraz baz danych i opracowania zebranych informacji, dlatego zastrzegamy sobie w takich wypadkach prawo do wydłużenia terminu udzielenia odpowiedzi. Zachęcamy do skorzystania z tej formy kontaktu.

Szanowni Państwo, pytania do Burmistrza nie powinny zawierać sformułowań obraźliwych. Administrator systemu zastrzega sobie prawo do ich usuwania.

Za pomocą poniższego formularza mogą Państwo w prosty sposób wysłać do Nas wiadomośc e-mail.


Łączysz się z adresu: 34.231.247.88

Wyślij wiadomość
 
 
Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielane odpowiedzi i nie będą one publikowane.

Zapytaj Burmistrza

PYTANIE: 2848 Imię/NICK: Robert

Opublikowano: 20-05-2022
Szanowny Panie Burmistrzu, Proszę uprzejmie o spowodowanie podjęcia w możliwie krótkim terminie udrożnienia kanalizacji burzowej na odcinku magistralnym dla budynków Osiedla WSK w Świebodzicach (Pełcznicy). Problem ten, gdy chodzi w szczególności o budynek nr 7-8, sięga okresu od ok. 2000 r., kiedy zarządcą budynku był jeszcze Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej w Świebodzicach. Już wtedy w czasie obfitych opadów deszczu w mojej piwnicy zbierała się woda. Po pewnym czasie, wskutek znacznego zawilgocenia przyziemia budynku, ze ścian elewacyjnych zaczął płatami odpadać tynk, zarówno w piwnicy, jak też na elewacji. Przybyła komisja z ZGM stwierdziła konieczność udrożnienia odpływu. Podobną opinię wyraziła kolejna komisja, tym razem zarządcy budynku działającego pod firmą Prefekt sp. z o.o. Następnie kilka lat temu Prefekt dokonał udrożnienia/naprawy odcinka poziomego kanalizacji przy budynku, przeprowadzając jednocześnie inspekcję kamerową dostępnej kanalizacji i stwierdzając, że w dalszej części odpływu na odcinku pozostającym w gestii Gminy Świebodzice kanalizacja nadal jest niedrożna. Tym samym dokonana przez zarządcę Prefekt naprawa kanalizacji przy budynku nie rozwiązała problemu mimo zgłoszenia przez niego do Gminy wniosku o naprawę dalszego odcinka, który to wniosek według Prefekt nie spowodował należnych działań Gminy. Zważając na opisaną powyżej, trwającą od dziesiątków lat awarię skutkującą przyspieszoną degradacją budynku nr 7-8, w szczególności jej części północno-wschodniej, a także wobec posiadania przez Gminę udziału własnościowego tego budynku, proszę jak na wstępie. Dodatkowym argumentem za podjęciem energicznych działań na rzecz rozwiązania tego problemu jest planowana przez zarządcę na przyszły rok termomodernizacja budynku, która bez usunięcia w tym roku opisanej awarii i osuszenia przyziemia nie będzie ani możliwa, ani wskazana. Z góry dziękuję za życzliwe przyjęcie mojego wniosku. Z poważaniem Robert Aftyka Osiedle WSK 8/3 58-160 Świebodzice

 

ODPOWIEDŹ:
 
Szanowny Panie Robercie,
 
dziękuję za zgłoszenie problemu, pracownicy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach powiadomili o tym ZWiK Świebodzice Spółka z o.o., który pracuje nad rozwiązaniem problemu. Z informacji uzyskanych od Spółki wynika, że przewidywany termin udrożnienia kanalizacji nastąpi do dnia 3 czerwca.

Z wyrazami szacunku
Tobiasz Wysoczański
Zastępca Burmistrza Miasta Świebodzice
 

PYTANIE: 2847 Imię/NICK: Roksana

Opublikowano: 20-05-2022
Bardzo proszę o przekazanie treści pani Szynalskiej Dzień dobry byłam u Pani w poniedziałek z prośbą o wystawienie zaświadczenia o rewitalizacji , złożyłam podanie .Umówiłyśmy się , że otrzymam zaświadczenie na meila . Bardzo proszę o szybką realizację jest to jedyny dokument , którego brakuje do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości . Pozdrawiam Roksana Łęcka

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Roksano,

uprzejmie informuję, że „Zgodnie z art. 217 § 3 k.p.a. zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie siedmiu dni. Pani złożyła pismo 16.05.2022 r., dokument został zarejestrowany w EZD. Zaświadczenie zostało przesłane do Pani drogą elektroniczną w dniu 19.05.2022 r. oraz tradycyjnie pocztą.

Z wyrazami szacunku
Tobiasz Wysoczański
Zastępca Burmistrza Miasta Świebodzice
                                  

PYTANIE: 2846 Imię/NICK: Halina

Opublikowano: 09-05-2022
Witam... W imieniu mieszkańców miasta Świebodzice, w tym - swoim własnym, jako była radna RM, ale wciąż zainteresowana obecnym życiem naszego miasteczka, proszę o uaktywnienie zapisu przekazu przebiegu ostatniej sesji RM, tej - która odbyła się 26 kwietnia 2022 r.i do dzisiaj nie można odtworzyć jej przebiegu, bo włącza się zapisana transmisja sesji LVIII. Proszę również o regulaminowe wypełnienie obowiązku odpowiedzi (w określonym ustawowo czasie) - kiedy mieszkańcy powinni (a nie - mogą lub - nie muszą, jak ma to obecnie miejsce) być poinformowani o możliwości odtworzenia zapisanych obrad radnych - w ramach planowo zorganizowanej sesji RM oraz czym spowodowana jest przerwa uaktywnienia tego zapisu obrad i braku dostępu do prześledzenia przebiegu prac rady na ostatniej sesji... I na koniec już tych obywatelskich dociekań, pojawia się kolejne zasadne pytanie: - czy już zawsze tak będzie, że nie ma możliwości w krótszym czasie po zamknięciu transmisji obrad, obejrzenia zapisu sesji - niż ten - aktualny, tak długo trwający, bo od 26 kwietnia, i co zaczyna już irytować mieszkańców; oraz - jaka jest podstawa prawna regulująca te obowiązki Urzędu RM emisji w czasie i przestrzeni - przekazu zapisanej sesji do oglądu mieszkańcom Świebodzic. Z poważaniem Halina Serafin

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Halino,
Informuję, że LIX Sesja Rady Miejskiej z dnia 26 kwietnia 2022 roku została opublikowana na stronie 5 maja 2022. Opóźnienie w publikacji sesji wynika z wprowadzenia wymogów prawnych wynikających z Ustawy o Dostępności Cyfrowej, które m.in. nakładają na samorządy obowiązek udostępniania wraz z materiałem video, również napisów dla osób niesłyszących. Transkrypcja napisów, korekta, synchronizacja z nagraniem, wszystko to jest procesem czasochłonnym, szczególnie w przypadku gdy jest to ponad 6 godzin nagrania.

 
 
Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzic

 

PYTANIE: 2845 Imię/NICK: Paweł

Opublikowano: 25-04-2022
Mam pytania dot. zarządzania śmieciami na Osiedlu Green Park: 1. Dlaczego na osiedlu Green Park w boksach śmietnikowych nie ma pojemników na szkło i mieszkańcy nie mają gdzie wyrzucać szkła? 2. Co mieszkańcy mają robić ze śmieciami wielkogabarytowymi? Ludzie wkładają do boksów łóżka, materace i one leżą tygodniami i nikt ich nie wywozi? 3. Jak należy postępować w przypadku bioodpadów? Przykładowo choinki po świętach są składowane w boksach tygodniami zanim je ktoś wywiezie. 4. Dlaczego miasto nie zainterweniuje ws. pojemników na psie odchody i zwykłych śmietników, bo Green Park jest jedyną dzielnicą w Świebodzicach gdzie najzwyczajniej w świecie nie ma jak posprzątać bo swoich psach, albo wyrzucić zwyczajnego papierka, bo nie ma do czego?


ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Pawle,

informuję, że obszar Green Parku jest własnością prywatną. Dlatego, aby uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące kwestii związanych z zarządzaniem położonymi tam nieruchomościami, czy utrzymania czystości, należy kierować bezpośrednio do zarządcy terenu.  

W najbliższym czasie Wydział Egzekucji i Windykacji Urzędu Miejskiego w Świebodzicach planuje przeprowadzenie kontroli poprawności segregacji odpadów komunalnych na wskazanym terenie.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2844 Imię/NICK: Małgorzata

Opublikowano: 11-04-2022
Dzień dobry Panie Burmistrzu ponawiam swoje pytanie, ponieważ zostało bez odpowiedzi - od kiedy dzieci będą mogły korzystać z nowego placu zabaw w parku miejskim? Jest już wiosna a projekt nie został zrealizowany. Pozdrawiam.


ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Małgorzato,

Informuję, że zakończenie prac w Parku Miejskim zaplanowane jest na 6-go maja. Otwarcie placu zabaw po remoncie nastąpi w połowie maja i od tego momentu  dzieci będą mogły korzystać ze słonecznej pogody i bawić się na nowych, bezpiecznych urządzeniach.

                                                                                              Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2843 Imię/NICK: Krzysztof

Opublikowano: 31-03-2022
Dzień dobry, Panie Burmistrzu mam pytanie; czy jest szansa , że w tym roku zostaną zrobione dodatkowe miejsca parkingowe na ulicy Zamkowej? W obecnej chwili to jest dramat wszystko pobocza, chodniki zastawione samochodami. Tak nie może być nawet auta zabierające śmieci mają problem z dojazdem nie wspomnę już o większych autach typu straż pożarna.W razie jakiegoś nieszczęścia może dojść do tragedii i co wtedy? Jest kilka miejsc gdzie myślę niedużym kosztem można by zrobić dobrych kilkanaście miejsc parkingowych. pozdrawiam serdecznie.


ODPOWIEDŹ: 

Szanowny Panie Krzysztofie,

Informuję, że w budżecie na rok 2022 założone są środki w wysokości 100 000 zł na realizację kolejnego parkingu na ul. Zamkowej, więc w tym roku powstaną tam nowe miejsca postojowe.  

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2842 Imię/NICK: Krzysztof

Opublikowano: 31-03-2022
Witam. Jestem właścicielem mieszkania w budynku, którego Zarządcą jest Prefekt. Deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw dla właścicieli prywatnych mieszkań pod zarządem Prefekt kto ma składać? Według interpretacji opisu ma to być Zarządca budynku a jak jest w rzeczywistości?


ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Krzysztofie,

obowiązek wypełnienia deklaracji o źródłach ciepła w przypadku budynków wielorodzinnych spoczywa na podmiocie zarządzającym budynkiem (wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący lub właściciel).

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2841 Imię/NICK: Daniel

Opublikowano: 12-01-2022
Kto zezwolił na zamknięcie basenu w godzinach do 19? To jest skandal!

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Danielu.

Z informacji uzyskanej od Prezesa OSiR Świebodzice Spółka z o.o. wynika, iż Wodne Centrum Rekreacji nie jest zamknięte w godzinach do 19 jak Pan zasugerował.

Aktualne obostrzenia i wynikające z nich limity w funkcjonowaniu obiektów sportowych, spowodowały konieczność wprowadzenia ram czasowych dla poszczególnych grup klientów Wodnego Centrum Rekreacji. Chcąc zagwarantować większą dostępność Basenu oraz w trosce o bezpieczeństwo Wodne Centrum Rekreacji jest dostępne przez cały dzień jednak wg harmonogramu:

Wodne Centrum Rekreacji

Poniedziałek

Wtorek-piątek

Sobota-niedziela

Klient indywidualny

9:00-15:00

19:00-22:00

6:00-15:00

19:00-22:00

7:00-22:00

Kluby Sportowe/ Nauki pływania

15:00-19:00

15:00-19:00

----------------

 

 

 

 

 

 

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2840 Imię/NICK: Zuzanna

Opublikowano: 05-01-2022
Dzień dobry. Proszę o pilną interwencję w kwestii zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w Świebodzicach. Od kilku miesięcy dokonuję własnych pomiarów zanieczyszczenie, na bieżąco śledzę komunikaty publicznych oznaczeń. Wnioski są jednoznaczne - zanieczyszczenie przekracza jakiekolwiek dopuszczalne normy, stanowi to stałe, poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Trzeba podjąć konkretne kroki, by zmniejszyć emisję toksyn - głównie wynikająca z ogrzewania mieszkań przy pomocy pieców. Nie wystarczy tylko zachęcać do zmian - to już okazało się zupełnie nieskuteczne. Tylko jednoznaczny ZAKAZ palenia w piecach oraz pomoc w założeniu innych form ogrzewania przyniesie skutek. Z poważaniem, Zuzanna


ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Zuzanno,

Gmina co roku podejmuje realne próby poprawy jakości powietrza, między innymi wprowadzając możliwość uzyskania dotacji na wymianę ogrzewania, z której w roku 2021 skorzystały 62 osoby na łączną kwotę ponad 290.000,00 zł. Natomiast w ramach programu „Wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej”, zostało wymienionych 16 źródeł ciepła, a program przewiduje zwiększenie tej liczby do 30. Nie bez znaczenia są również regularnie dokonywane nasadzenia drzew na terenie Gminy. 
Ponadto, na terenie województwa dolnośląskiego obowiązuje uchwała nr XLI/1407/17 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Zgodnie z tą uchwałą, od dnia 1 lipca 2018 r. obowiązuje zakaz stosowania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów węglowych i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej (miału) o uziarnieniu poniżej 3 mm, biomasy stałej (drewna) o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 %. Od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywał zakaz użytkowania instalacji pozaklasowych nie spełniających minimum wymogów dla klasy 3, natomiast od 1 lipca 2028 r. – zakaz użytkowania instalacji nie spełniających wymagań emisyjności pyłu minimum 5 klasy.

Wprowadzenie zmian wymaga zachowania buforu czasowego, z uwagi na niemożliwość dokonania inwestycji zarówno przez Gminę, jak i Mieszkańców w krótkim czasie.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2839 Imię/NICK: Tomasz

Opublikowano: 16-12-2021
Witam. Czy istnieje możliwość doświetlenia przejścia dla pieszych przy Polo markecie? Uważam, że w okresie jesienno zimowym jest tam dość ciemno, a przejście dość ruchliwe przez pieszych. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Tomaszu,

uprzejmie informuję, że wykonanie doświetlenia przejścia dla pieszych na ul. Strzegomskiej wymaga uzyskania zgody od właściciela drogi (Dolnośląska Służba Dróg i Kolei) na montaż latarni. Ponadto z uwagi,  na fakt, że w chwili obecnej Gmina Świebodzice nie posiada środków finansowych na realizację przedmiotowej inwestycji, prace zostaną wykonane w przypadku otrzymania dofinansowania na modernizację oświetlenia na przejściach dla pieszych w naszej Gminie.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2838 Imię/NICK: Marian

Opublikowano: 10-11-2021
Witam Ile bedzie kosztowac od listopada wywoz smieci na osobe Dziekuje


ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Marianie,

uprzejmie informuję, iż w związku z wejściem w życie uchwały nr L/306/2021 z dnia 4 października 2021 r. Rady Miejskiej w Świebodzicach zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności (Dz. Urz. Woj. Doln. z 13 października 2021 r. poz. 4682), opłata za odpady począwszy od listopada 2021 roku wynosi 22,00 zł/os za każdy miesiąc.

 

                                                                                                          Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2837 Imię/NICK: Małgorzata

Opublikowano: 26-10-2021
Panie Burmistrzu proszę o interwencję w sprawie oświetlenia przejścia dla pieszych na ulicy Kolejowej - mowa o pierwszym przejściu dla pieszych wyjeżdżając w lewo z ulicy Aleje Lipowe. W nocy oświetlenie nie działa i jest naprawdę niebezpiecznie, ponieważ nie widać czy ktoś przechodzi na przejściu. Drugim problemem jest wysokość żywopłotu na w/w skrzyżowaniu. Powinien być obcięty o połowę, ponieważ ciężko jest dostrzec czy nadjeżdża jakiś pojazd od strony "Warszawianki" albo od strony dworca PKP. Przecież dobra widoczność to podstawa poruszania się kierowcy po drodze. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Małgorzato,

uprzejmie informuję, że odpowiednie służby zostały poinformowane o zaistniałych problemach. Awarie zostaną usunięte w najbliższym czasie.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2836 Imię/NICK: Marcelina

Opublikowano: 25-10-2021
Jestem oburzona odpowiedzią burmistrza na moje pytanie nr 2830. Żadnego merytorycznego odniesienia się, tylko szukanie jakiś nielogicznych argumentów, żeby uzasadnić swoje decyzje. Dlaczego uważa Pan, że szerszy chodnik zmniejszyłby szerokość jezdni do niezgodnej z przepisami. Przecież to nieprawda. Od strony parku jest na tyle terenu, że nikt nie mówi o zwiększaniu chodnika kosztem jezdni. Można było zrobić chodnik nawet szeroki na 5 m, trzeba było tylko chcieć i widzieć taką potrzebę, a nie zrobić niepraktyczną atrapę, żeby zaoszczędzić na kostce brukowej. Równocześnie budowa stała prawie rok czasu, nic się na niej nie działo i była rozkradana. Proszę się wybrać w to miejsce czasem i znaleźć chociaż jedną osobę, która chodzi tym chodnikiem. Nie ma takiej, bo to jest atrapa a nie chodnik. A odsyłanie pieszych na drugą stronę ulicy jest niepoważne. To po to jest budowany park, że ludzie spacerowali drugą stroną ulicy? A co do łąwek to kiedyś już ktoś o to pytał, ale wtedy Pan kwestionował zasadność pytania, że niby na etapie budowy nie ma pojęcia ile będzie ławek i miejsc siedzących. Teraz okazuje się, że nie będzie więcej bo niepotrzebne. Przecież to tylko park sportowy, a ludzie nich posiedzą w domach. To taki jest cel budowy parku? A w temacie oświetlenia to kolejne bzdury. Lampy uliczne są w tej chwili pomontowane na całym osiedlu Greenpark nawet przy samych oknach i nikomu nic nie przeszkadzają, bo są skierowane punktowo, a co dopiero z takiej odległości jak z parku. Tu nie jest problem oślepiania mieszkańców w pobliskich blokach, tu jest problem, że ich jest za mało i park to jest jedna wielka ciemność, w której urzęduje sama młodzież zanieczyszczająca otoczenie, hałasująca, a zwykli ludzie boją się przez ten park przejść. Czy Pan kiedykolwiek był wieczorem w tym parku? Zapraszam do częstych odwiedzin. Może wtedy Pan zrozumie zwykłego mieszkańca miasta jak jest on nieudany . Ale gdy już próbowano Panu zwrócić uwagę w czasie budowy parku na niektóre mankamenty to Pan sobie kpił, że nie ma pojęcia ile będzie miejsc siedzących. Teraz nie ma ich tak naprawdę wcale. Bo te kilka ławek które jest zawsze będzie okupowała młodzież w ciemnościach, a ci mieszkańcy którym powinien on służyć, co najwyżej przemkną przez niego w pośpiechu ze strachu.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Marcelino,
uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia spotkania, podczas którego pracownicy wydziału Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej dokładnie wytłumaczą przyjęte rozwiązanie i przedstawią dokumentację projektową Parku.
Tel. 74 666-95-30.


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2835 Imię/NICK: Łukasz

Opublikowano: 21-10-2021
Dzień dobry, jako mieszkaniec ulicy Bocznej, proszę o interwencje dotyczącą ,uzupełnienia ubytków w nawierzchnie tejże drogi, skoro płacimy podatek od deszczu ,chcielibyśmy mieć możliwość dojazdu do pracy bez uszkodzenia auta by na ten podatek zarobić.Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Łukaszu,
uprzejmie informuję, że z myślą o mieszkańcach ubytki zostały uzupełnione. Ponadto informuję, że opłaty za wody opadowe uiszczane są przez Gminę do Wód Polskich.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2834 Imię/NICK: Natalia

Opublikowano: 19-10-2021
WITAM SERDECZNIE Zwracam się z prośbą o wskazanie Mi organu który zajmie się sprawą nie używanych( zajmujących duża część wspólnego podwórka) samochodów. Z wiedzy którą posiadam, podwórko jest własnością Gminy Świebodzice. Czekam na Państwa odpowiedź. Pozdrawiam Bartków Natalia.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Natalio

uprzejmie proszę o sprecyzowanie lokalizacji, gdyż na podstawie zawartych w pytaniu informacji nie mogę udzielić odpowiedzi. Uprzejmie informuję, że właściciele w zależności od danej lokalizacji mogą być różni.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2833 Imię/NICK: Damian

Opublikowano: 19-10-2021
Czy są podejmowane jakieś kroki i zachęta dla mieszkańców przy wymianie starych pieców.Może warto promować czyste powietrze w mieście.Codziennie jest przekraczany limit pm 2.5 na czujniku miejskim.Powietrze jest tragiczne wieczorami.Dlaczego w Dobromierzu piece wymieniono u kilkunastu mieszkańców, a u nas tylko u kilku?(według strony Czyste powietrze).

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Damianie,

Uprzejmie informuję, że Gmina Świebodzice podjęła działania w zakresie poprawy jakości powietrza poprzez:

  1. Przystąpienie do projektu grantowego pn. „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej” nr RPDS.03.03.04-02-0008/19, projekt ten dał możliwość pozyskania dofinansowania dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych do 10 000,00 zł oraz dla właścicieli domu jednorodzinnego do 25 000,00 zł grantu na wymianę wysokoemisyjnego źródła ciepła.
  2. Przystąpienie do porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Czyste Powietrze – utworzono punkty informacyjne oraz punkt informacyjno-konsultacyjny, w którym mieszkańcy mogą uzyskać informacji o dofinansowaniu oraz otrzymać pomoc przy wypełnieniu wniosków. W programie Czyste Powietrze są dwa progi dofinansowań:
  •  Podstawowy, gdzie beneficjentami mogą być osoby fizyczne, będące właścicielami/współwłaścicielami  budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub z wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, o dochodzie nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł
  • Podwyższony, gdzie beneficjentami mogą być osoby fizyczne, które łącznie spełniają dwa warunki: 1) są właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębniona księgą wieczystą; 2) Przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać kwoty: a) 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym, b) 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
  1. Gmina Świebodzice przeznaczyła w budżecie 500 000 zł na wymianę „kopciuchów”.
    Gmina prowadzi spotkania kwartalne w ramach programu Czyste Powietrze, wszystkie informacje są również zamieszczane na funpage, plakatach, ulotkach oraz na stronie internetowej miasta.

Od 2018 roku w Gminie Świebodzice każdego roku podejmowana jest uchwała w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na dofinansowanie zadań inwestycyjnych związanych z ograniczeniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice. W ramach tegorocznych dotacji zostało złożone 78 wniosków, a do dnia 14 października 2021 r. potwierdzono wykonanie zmiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie ekologiczne u 19 wnioskodawców. W tym roku dotacja jest rozliczana w wysokości 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5.000 zł. Aby skorzystać z tegorocznej dotacji należy złożyć wniosek do 30 października 2021 r., a prace inwestycyjne zakończyć do 30 listopada 2021 r., przy czym koszty kwalifikowane mogą zostać poniesione po dacie zawarcia umowy z Gminą.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2832 Imię/NICK: Małgorzata

Opublikowano: 07-10-2021
Dzień dobry, Tworzę maskotki, chusty itp. na szydełku i chciałam się dowiedzieć w jaki sposób można zgłosić swój udział jako wystawcy na giełdzie staroci i różności? Pozdrawiam serdecznie, Małgorzata Skarżyńska

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Małgorzato,
uprzejmie informuję, że w Giełdzie Staroci i Różności można wziąć udział bez wcześniejszego zgłaszania. Każdy kto chce wystawić swoje rękodzieło, czy kolekcję różnych przedmiotów może to uczynić w każdą pierwszą sobotę miesiąca na płycie ratuszowej bez konieczności zgłaszania w Urzędzie Miejskim.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2831 Imię/NICK: Anna

Opublikowano: 23-09-2021
Dzien dobry .Chciałabym zapytac Pana dlaczego w Swiebodzicach nie organizuje się opieki dla ludzi starych często niesprawnych fizyc znie ktorych zycie ogranicza sie do siedzenia w domu jak powiedziala pani z opieki społ.jesli ktos ma sucho czysto i jest nakarniony to jest.ok.To nie jest ok w innych miastach samochód z Urzedu zwozi ludzi na kilka godzin moga pospiewac.pograc.porozmawiac itp. Mamy przeciez takie miejsca i pracownikow socjalnych .Powiedzenie oddac do Zolu jest podle.Drugie pytanie w porownaniu do innych miast opieka spoleczna w Swiebodzicach jest bardzo droga myslal Pan kiedys o tym ze takich ludzi w Swiebodzicach jest wielu którzy chcieliby spedzic troche czasu miedzy ludżmi.Bedzie Pan kiedys tez starym człowiekiem jak kazdy z nas naoewno nie zechce sie Pan znalez w czterech ścianach samotny i zapomniany.Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Anno,

Gmina świadczy opiekę nad osobami starszymi, samotnymi i pozbawionymi wsparcia innych, poprzez organizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej usługi opiekuńcze. Usługi te świadczone są odpłatnie, ale przy znaczącym dofinansowaniu przez Gminę - wielkość odpłatności zależy od uzyskiwanego dochodu.
W Gminie Świebodzice funkcjonuje także kilka podmiotów zajmujących się organizacją czasu i aktywizującą seniorów. Jedną z takich placówek jest Klub Senior + na Osiedlu Sudeckim. Placówka ta zgodnie z założeniami programowymi nie może jednak finansować z otrzymanej dotacji transportu uczestnikom, a Gmina Świebodzice zapewnia już nieodpłatną komunikację miejską wszystkim mieszkańcom. Planuje się także utworzenie kolejnego Klubu Seniora na Osiedlu WSK.
Są to jednak kluby samopomocy, nie zapewniające opieki osobom tego wymagającym. Osoby starsze, z zaburzeniami psychicznymi mogą także korzystać z oferty Środowiskowego Domu Samopomocy. Ponadto dla osób starszych ciekawą ofertę oferują organizacje pozarządowe w tym: Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenie Senior=Aktywny Obywatel, czy Centrum Edukacji Gerontologicznej. Seniorzy korzystają też z zajęć proponowanych przez Miejski Dom Kultury. Większość działań jest nieodpłatna.
Staramy się także o utworzenie placówki  zapewniającej pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności poprzez zapewnienie usług zamieszkiwania w formie pobytu całodobowego lub pobytu dziennego.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2830 Imię/NICK: Marcelina

Opublikowano: 23-09-2021
Mam pytania dot. parku sportowego, świeżo budowanego. 1. Dlaczego w nocy park jest tak fatalnie oświetlony, dlaczego nie przewidziano lamp nigdzie poza głównymi chodnikami? Strach przez niego przejść, słychać odgłosy ludzi, ale jest jedna wielka ciemność i nic nie widać? 2. Dlaczego w parku brakuje ławek, jest ich dosłownie kilkanaście w całym parku, a dla porównaniawięcej jest ich na o wiele mniejszym nowym parku na ul. Dąbrówki? Z założenia park miał służyć mieszkańcom, a służy wielbicielom nocnych imprez, którzy w ciemnościach okupują wszystkie ławki (bo jest ich niewiele), często zostawiając po sobie śmieci? 3. Po co wykonano tak wąski chodnik wzdłuż parku, że mam problemy żeby przejechać z rodziną wózkiem, więc i tak z niego nie korzystam. Są to wywalone pieniądze, lepiej było przeznaczyć je na dodatkowe ławki. Chodnik powinien być szeroki, żeby można było po nim spacerować, a nie zrobiony sztuka dla sztuki dla nikogo. No i nikt z niego nie korzysta. Wszyscy chodzą ścieżką rowerową, bo chodnik to jest totalne nieporozumienie.


ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Marcelino,

Uprzejmie informuję, że świetlenie Parku nie może być mocniejsze ani w większej ilości, ponieważ przeszkadzałoby mieszkańcom przyległych nieruchomości, zostało zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami dla terenu o takim przeznaczeniu. Ponadto informuję, że park jest Parkiem Sportowym, przewidzianym do aktywnego spędzania czasu - gry w gry zespołowe na boisku, jazdy na rolkach na torze dla rolkarzy, gier i zabaw na trawnikach, ilość ławek została dobrana zgodnie ze specyfiką parku. Natomiast przedłużenie chodnika wzdłuż parku wykonano, aby kontynuować istniejący chodnik, który był wykonany od strony boiska do wysokości basenu. Chodnik jest wąski tylko dlatego, że szerszy zmniejszyłby szerokość jezdni do niezgodnej z przepisami. Po drugiej stronie ulicy Księcia Bolka jest szeroki chodnik. Ponadto informuję, że Park będzie monitorowany, co miejmy nadzieję, że spowoduje, iż nie będzie występował problem z zaśmiecaniem.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2829 Imię/NICK: Michał

Opublikowano: 09-09-2021
Dzień dobry czy u nas będą dożynki


ODPOWIEDŹ: 

Szanowny Panie Michale,

uprzejmie informuję, że wspólnie z przedstawicielami rolników z Gminy Świebodzice ustaliliśmy, że w tym roku odbędzie się msza św. dziękczynna w Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski o godz. 15:30 w dniu 18 września (sobota), a po niej zagra Kapela „Janicki”.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice