Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Zapytaj Burmistrza

 
Szanowni Mieszkańcy Świebodzic

Zapraszamy do nowej formy kontaktu z Burmistrzem Miasta. Za pośrednictwem tej strony możecie zadać pytanie burmistrzowi Miasta Świebodzice. Należy je wpisać w oknie, które się wyświetla a następnie kliknąć na przycisk "WYŚLIJ". W ciągu maksymalnie 7 dni na tej stronie zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby nie tylko osoba zainteresowana ale każdy mieszkaniec mógł się z nią zapoznać. Zadawane przez Państwa pytania niejednokrotnie wymagają sięgnięcia po materiały do różnych dokumentacji oraz baz danych i opracowania zebranych informacji, dlatego zastrzegamy sobie w takich wypadkach prawo do wydłużenia terminu udzielenia odpowiedzi. Zachęcamy do skorzystania z tej formy kontaktu.

Szanowni Państwo, pytania do Burmistrza nie powinny zawierać sformułowań obraźliwych. Administrator systemu zastrzega sobie prawo do ich usuwania.

Za pomocą poniższego formularza mogą Państwo w prosty sposób wysłać do Nas wiadomośc e-mail.


Łączysz się z adresu: 44.201.72.250

Wyślij wiadomość
 
 
Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielane odpowiedzi i nie będą one publikowane.

Zapytaj Burmistrza

PYTANIE: 2907 Imię/NICK: Piotr

Opublikowano: 20-09-2023
Witam, czy w ramach remontu targowiska przewidziano wymianę ogrodzenia obiektu, które z zewnątrz wygląda potwornie?? Pozdrawiam Piotr

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny panie Piotrze,

W odpowiedzi na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że  podczas remontu Targowiska Miejskiego przewidziane jest zlikwidowanie starego ogrodzenia i wyremontowanie murków. 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2906 Imię/NICK: Andrzej

Opublikowano: 14-09-2023

Witam. Panie burmistrzu. Podobno na cierniach przy budynkach ciernie 150 i 151 działki na których są użytkowane są od lat dzialki przeznaczone są na sprzedaż, czy to prawda?

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Andrzeju,
Uprzejmie informuję, że we wskazanej w pytaniu lokalizacji znajduje się działka nr 564, Obręb Ciernie 4, która obecnie jest na etapie podziału geodezyjnego w celu wydzielenia działek przeznaczonych m.in. pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Po dokonanym podziale będzie można stwierdzić czy położenie ogrodów działkowych jest tożsame z lokalizacją działek o ww. przeznaczeniu. Kwestia ta była także przedstawiana na spotkaniu użytkowników ogrodów z moim Zastępcą Tobiaszem Wysoczańskim, podczas którego zapewniono o przeznaczeniu części terenu dla celów ogrodniczych.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta ŚwiebodzicePYTANIE: 2905 Imię/NICK: Andrzej

Opublikowano: 29-08-2023
Witam. Panie burmistrzu. Czy była by możliwość uruchomienia 2 lini autobusowych na czas remontu ul. Jeleniogórskiej? Nie było by opóźnień .

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Andrzeju,
informuję, że w ocenie Zespołu ZGK Świebodzice wynika, że uruchomienie nowej linii autobusowej przy utrudnionym przejeździe przez główne szlaki komunikacyjne miasta nie spełni swojego zadania. Dodatkowo jest to niemożliwe ze względu na ustalone już grafiki pracy kierowców oraz zbyt małą ilością autobusów. W związku z początkiem roku szkolnego od 4 września uruchomiony zostaje dodatkowy kurs dla dzieci dojeżdżających do szkoły.
Jednocześnie informuję, że harmonogram prac przewiduje otwarcie skrzyżowania na ul. Jeleniogórskiej i Łącznej  do dnia 13.09.2023 r. co umożliwi przejazd autobusów komunikacji miejskiej i wpłynie na zmniejszenie ich opóźnień.


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga 
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2904 Imię/NICK: Mieszkańcy

Opublikowano: 06-06-2023
Niniejsze zapytanie wysłaliśmy 12 kwietnia 2023 roku. Ponowiliśmy 20 kwietnia. Mamy 29 maja 2023 roku. Uschnięte drzewo jak stało tak stoi... Żadnej reakcji. Czy Szanowny Pan Burmistrz będzie łaskaw coś zrobić z naszym problemem? Czy doczekamy się wreszcie jego rozwiązania? Jak długo mamy jeszcze czekać? Rok? Dwa? Szanowny Panie Burmistrzu, rok temu zgłosiliśmy telefonicznie do urzędu miejskiego prośbę o wycięcie obumarłego drzewa znajdującego się tuż koło naszego budynku. Poinformowano nas, że zgłoszenie zostało przyjęte i zostanie przekazane do realizacji. Ale niestety nic się nie wydarzyło choć prośbę w 2022 roku ponowiliśmy. Tak więc dwukrotne zgłoszenie nie przyniosło rezultatu. Drzewo - sporych rozmiarów stara, uschnięta wiśnia - jak straszyło w 2022 roku tak straszy na wiosnę roku 2023. Szanowny Panie Burmistrzu, czy mógłby Pan zainterweniować w tej sprawie? Bardzo prosimy. Drzewo kilka lat temu uschło i stoi strasząc poszarpanymi konarami. Tylko patrzeć jak dojdzie do tragedii. Gałęzie suche, łamliwe, wejdzie nań jakieś dziecko - a dzieci u nas w okolicy dużo - i będzie nieszczęście. Uniknijmy tego. Drzewo do wycięcia znajduje się na osiedlu Strzelecka. Tuż za budynkiem o numerze 10 na ulicy Strzeleckiej. I tu jeszcze jedna uwaga. Proszę dopilnować, aby usunąć również pień pozostały po wycięciu drzewa. Zróbmy to porządnie. Kilka lat temu "miasto" usuwało drzewa z terenów pobliskich ogrodów, które zostały odebrane dzierżawcom na potrzebę poszerzenia drogi. Ktoś wówczas nie rozumiał, że wycięcie drzewa, to również usunięcie pozostałego po nim pnia. Szanowny Panie Burmistrzu, prosimy o skuteczną interwencję. A w miejsce obumarłego drzewa może warto byłoby wsadzić sadzonkę? Serdecznie pozdrawiamy

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowni Państwo, 

wycinka przedmiotowego drzewa wymagała uzyskania decyzji Starosty Powiatu Świdnickiego. Obecnie wycinka została zlecona służbom porządkowym ZGK Świebodzice Sp. z o.o. 

Z wyrazami szacunku 

Paweł Ozga 

Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE: 2903 Imię/NICK: Andrzej

Opublikowano: 08-05-2023
Witam panie Burmistrzu. Dlaczego na strefie o godzinie 22.03 zawsze gasną światła. O tej porze wychodzą pracownicy z zakładów znajdujących się na strefie. Czy jakiś wypadek ma się zdarzyć aby miasto przestawiło czas gaszenia oświetlenia ulicznego do godziny 22.30? Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Andrzeju,

sprawa oświetlenia ul. Strefowej została zgłoszona do Właściciela sieci oświetlenia drogowego w dniu 24.04.2023 r. Z informacji uzyskanej od Tauron Dystrybucja S.A. zmiana godziny wyłączenia oświetlenia zostanie wprowadzona w najbliższych dniach.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2902 Imię/NICK: Monika

Opublikowano: 21-04-2023
Dzień dobry, zwracam się z prośbą o podjęcie działań i zainteresowanie stanem czystości w naszym mieście okolicy ul. Mieszka I nr 10 od pizzerii po sklep Biedronka. Na tym terenie znajdują się ogromne ilości śmieci, zużytych toreb foliowych, czy butelek po alkoholach (tzw. małpkach). Początek wiosny, a ten teren tonie w śmieciach. Proszę o zainteresowanie się Straży Miejskiej tą sprawą lub innych odpowiednich służb. Idąc w kierunku działek po każdej stronie drogi zalegają się śmieci... Proszę o pilną interwencję, z wyrazami szacunku, Monika.

  ODPOWIEDŹ:


Szanowna Pani Moniko,

Informuje, że o zaleganiu odpadów we wskazanym miejscu został powiadomiony zarządca przedmiotowej nieruchomości, który porządkuje ten teren.
Natomiast funkcjonariusze Straży Miejskiej z uwagi na zaśmiecanie miejsca publicznego zintensyfikują działania w tym rejonie miasta.
 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice 

PYTANIE: 2900 Imię/NICK: Marek

Opublikowano: 18-04-2023
Witam, do Przedszkola Publicznego nr 2 nie dostało się ok 70 dzieci (50 przyjęto) czy miasto nie widzi problemu? Każda gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, dzieciom w wieku od trzech do sześciu lat, zamieszkałych na jej obszarze i zgłoszonym podczas postępowania rekrutacyjnego. Jakie działania miasto zamierza podjąć by rozwiązać zaistniały problem ?? Marek

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Marku,
jako Burmistrz Miasta zdaję sobie sprawę ze skali problemu jakim jest brak miejsc w przedszkolach. Na bieżąco analizuję sytuację i staram się zmierzać w kierunku poszerzenia bazy miejsc dla dzieci. Gmina posiada 2 przedszkola publiczne i 2 oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych. W chwili obecnej trwają jeszcze procesy związane z rekrutacją, tak aby można było w rekrutacji uzupełniającej wskazać wolne miejsca.
Proszę mieć na uwadze fakt, iż dzieci w wieku 6 lat, które są obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne będą miały zapewnione miejsca w placówkach. Natomiast w przypadku dzieci 3- 5 lat tak jak stanowi zapis ustawy w miarę możliwości będziemy wskazywać wolne miejsca.
 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 
 

PYTANIE: 2899 Imię/NICK: Zainteresowany

Opublikowano: 14-04-2023
Dzień dobry, Panie Burmistrzu, dwa pytania. 1. Czy w Rynku jest miejska sieć WIFI? 2. Czy w Rynku jest strefa płatnego parkowania? Pozdrawiam


ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie,
w Rynku działa bezpłatny hotspot, aby się z nim połączyć, należy zaakceptować regulamin. Odpowiadając na drugie pytanie, informuję, że w świebodzickim Rynku nie funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Jednak na jednej z pierzei obowiązuje parkowanie czasowe – czas postoju maksymalnie 1 godzina.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice 

PYTANIE: 2918 Imię/NICK: Andrzej

Opublikowano: 12-04-2023
Witam panie Burmistrzu. Dlaczego rada miasta nie zacznie myśleć o spalarni śmierci,już niedługo nie będzie gdzie składować ich składować a mieszkańcy zaczną płacić za wywóz tak jak w Wałbrzychu 70 zł od osoby. Przecież miasto na tym jeszcze by skorzystało, na darmowym ogrzewaniu i energii elektrycznej. A co do biogazowni, przez rząd Polski jest promowane stawianie właśnie biogazowni przez rolników. Zwłaszcza teraz jak mamy w naszym kraju kłopoty z wysokimi cenami energii to tylko inwestować w takie źródła energii elektrycznej i cieplnej. Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Andrzeju

Jednym z czynników umożliwiających powstanie inwestycji jest jej zgodność z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, który uchwalany jest przez Radę Miejską. Na obszarze Gminy Świebodzice są tereny przeznaczone w planach miejscowych, na których mogłaby zostać zrealizowana przedmiotowa inwestycja, jednak jej finalizacja uwarunkowana jest  zamierzeniami inwestycyjnymi prywatnych przedsiębiorców.

W chwili obecnej procedowany jest wniosek inwestora o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia "Budowa Zakładu Produkcji Biometanu z Zespołem Kogeneracyjnym i Węzłem Produkcji Nawozów w miejscowości Świebodzice na Dolnym Śląsku”, który spotkał się z dużym sprzeciwem mieszkańców Gminy Świebodzice.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2917 Imię/NICK: Łukasz

Opublikowano: 11-04-2023
Witam, ponawiam pytanie kiedy ul. Rynek zostanie podłączona do linni światłowodowych, aktualne liniia internetowa VDLS jest strasznie droga wolna i nieopłacalna

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Łukaszu

Uprzejmie informuję, że Urząd Miejski nie jest zarządcą sieci na terenie Gminy Świebodzice. Wszystkie pytania o rozwój sieci w centrum miasta należy kierować do operatorów sieci internetowej.

 

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2916 Imię/NICK: Damian

Opublikowano: 13-03-2023
Witam.Normy powietrza w mieście są stale mocno przekroczone.Może warto zainteresować się tym tematem.Plakaty,dotarcie osobiste do mieszkańców.Post na facebooku nie wystarczy.Miejsce 1546 w rankingu programu czyste powietrze to nie jest powód do dumy.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Damianie,
Gmina Świebodzice, wnioskuje o dotacje dla mieszkańców, które pozwoliłyby, chociaż częściowo pokryć koszty wymiany nieekologicznych źródeł ciepła na ekologiczne. Organizowane są również spotkania informacyjno-edukacyjne dla osób zainteresowanych dofinansowaniem do wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła, na których można dowiedzieć się o funkcjonujących na terenie Gminy Świebodzie Programach pozwalających uzyskać dotacje.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2915 Imię/NICK: Adam

Opublikowano: 27-02-2023
Panie Burmistrzu, dlaczego Miejski Ośrodek Zdrowia nie uczestniczy w programie programie profilaktyki 40 Plus?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Adamie,

Z informacji uzyskanych od Dyrektora Miejskiego Ośrodka Zdrowia informuję, że program profilaktyki 40+ powstał by monitorować i poprawiać poziom zdrowia Polaków po pandemii. Niestety w Świebodzicach dziś żadna jednostka nie prowadzi programu, w tym przychodnia na Alejach Lipowych.

Obecnie badania prowadzone są głównie przez sieciowe laboratoria medyczne. Przychodnie w zdecydowanie mniejszym stopniu. W Miejskim Ośrodku Zdrowia pacjent "pocovidowy" nie ma problemu z diagnostyką w identycznym zakresie jak w programie 40+,  a nawet więcej bo program nie przewiduje dalszych działań po otrzymaniu wyniku, a w placówce trafiają one do lekarza.
Przychodnia na bieżąco monitoruje program w kwestiach rozliczeń z NFZ.
 
Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2914 Imię/NICK: Katarzyna

Opublikowano: 27-02-2023
Szanowny Panie Burmistrzu, Czy zamiast biometanowni moglibyśmy mieć firmę farmaceutyczną lub kosmetyczną w naszym mieście? Firmę, która rozsławi nasze miasto, na wzór świebodzickich firm z dwóch poprzednich stuleci?


ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Katarzyno,
serdecznie informuję, że każdy właściciel nieruchomości może prowadzić na terenie swojej nieruchomości taką działalność, która jest zgodna z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i przepisami odrębnymi. Gmina Świebodzice nie może ingerować jaki rodzaj działalności ma być prowadzony ta terenie prywatnej nieruchomości. 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice 

PYTANIE: 2913 Imię/NICK: Robert

Opublikowano: 27-02-2023
Witam Pana. Moje pytanie dotyczy dofinansowania gminy do wymiany żródła ciepła ( z węglowego na gazowe) w mieszkaniu własnościowy w budynku wielorodzinnym będącym pod zarządem firmy Prefekt. Czy nasza gmina prowadzi jakikolwiek program wspomagający takich mieszkańców , którzy dokonali takiej zmiany? Jeśli tak to do kogo należy się udać?


ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Robercie,

informuję, że od dnia 1 marca br. rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie dla Beneficjentów będących właścicielami lokali mieszkalnych na terenie Gminy Świebodzice. W ramach Programu istnieje możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych nie wcześniej niż od dnia podpisania umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia z Gminą Świebodzice i trwających nie dłużej niż 18 miesięcy od dnia podpisania ww. umowy z zastrzeżeniem, iż termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia nie może przekroczyć 31.12.2025 r. Natomiast jeżeli Pan już dokonał wymiany źródła ciepła, to niestety nie ma możliwości dofinansowania.  
 
Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2912 Imię/NICK: Karolina

Opublikowano: 22-02-2023
Dzień dobry. Jaki jest obecnie dochód na osobe w rodzinie, aby ubiegac sie o mieszkanie komunalne?

ODPOWIEDŹ:


Szanowna Pani Karolino,
aby ubiegać się o lokal z zasobu mieszkaniowego Gminy Świebodzice, informuję, że jeśli chodzi o mieszkanie komunalne, to jest to kwota 2265,00 zł netto /osobę dla gospodarstwa wieloosobowego, natomiast w przypadku mieszkania socjalnego dochód na osobę dla gospodarstwa wieloosobowego wynosi 1132,00 zł netto.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2911 Imię/NICK: Piotr

Opublikowano: 22-02-2023
Witam, Nawierzchnia ulicy Świdnickiej na odcinku od stacji benzynowej do skrzyżowania z DK35 jest w fatalnym stanie - uzupełnianie ubytków w tym miejscu totalnie mija się z celem - dziura na dziurze i łata na łacie. Czy podejmie Pan jakieś działania by te kilkadziesiąt metrów nawierzchni położyć na nowo? Wjazd ten jest niejako wizytówką miasta.... Powiat Świdnicki też powinien być zainteresowany fatalnym stanem tego odcinka... Proszę podjąć jakieś działania w tym zakresie bo jest to sprawa naprawde pilna

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Piotrze
w odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję,  że tut. Urząd wystąpił z wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu o naprawę nawierzchni na ul. Świdnickiej w rejonie skrzyżowania z drogą krajową nr 35.
Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2910 Imię/NICK: Mieszkaniec

Opublikowano: 21-02-2023
Szanowny Panie Burmistrzu w roku 2022 i 2021 prosiłem pana o interwencję w sprawie załatwienia i zamontowania fotoradaru przed przejściem dla pieszych na wysokości pętli autobusowej które to służy do przejścia w kierunku garaży jak i na tereny działkowe.Pojazdy jadące z kierunku Wałbrzycha z góry za nic mają ograniczenia na znakach i tak samo jest z kierunku Świdnicy,Proszę sprawdzić ile już było wypadków a ile może być,Ciężko jest przejść jak samochody jeżdżą tak że hamowanie nie daję skutków . Adochodzi do takich sytacji że jeden pojazd się zatrzymuje a kolejny za nim zmienia pas na lewy i już może dojść do tragedi.Prosze o interwencję.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Mieszkańcu,
uprzejmie informuję, że przedmiotowe przejście dla pieszych przez drogę krajową nr 34 znajduje się pod zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad oddział we Wrocławiu. W ostatnich latach wielokrotnie interweniowałem do właściciela drogi o montaż urządzenia do pomiaru prędkości poruszających się pojazdów. Niestety w odpowiedzi Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad oddział we Wrocławiu oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego stoi na stanowisku, że statystyka wypadków w omawianym obszarze oraz natężenie ruchu drogi krajowej nie spełnia przesłanek do montażu stacjonarnego urządzenia do pomiaru prędkości samochodów.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2909 Imię/NICK: ZYGMUNT W.

Opublikowano: 21-02-2023
WITAM PONAWIAM PYTANIE , CO ZE ZWAŁEM ZIEMI NA POCZĄTKU ULICY ANDERSA?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Zygmuncie,
w odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję, że składowany materiał  jest wykorzystywany zarówno do budowy ulic, jak również jest materiałem zużytym przeznaczonym do usunięcia z budowy. Materiał składowany jest na działkach gminnych, które na czas budowy zostały przekazane wykonawcy. Po zakończeniu inwestycji teren zostanie uporządkowany i przywrócony do stanu pierwotnego.

 
Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2908 Imię/NICK: Piotr

Opublikowano: 16-02-2023
Panie Burmistrzu, Jakie są plany gminy odnośnie ogródków działkowych "Stokrotka"? Czy tereny zostaną wywłaszczone pod łącznik małej obwodnicy a reszta zostanie przeznaczona pod zabudowę?

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Piotrze,

informuję, że część ogrodów działkowych jest przedmiotem przejęcia przez Gminę na cele inwestycji, a ich użytkownicy zostali o tym fakcie poinformowani. Pozostałe ogrody działkowe funkcjonują w niezmiennej formie.

 Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice