Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Zapytaj Burmistrza

 
Szanowni Mieszkańcy Świebodzic

Zapraszamy do nowej formy kontaktu z Burmistrzem Miasta. Za pośrednictwem tej strony możecie zadać pytanie burmistrzowi Miasta Świebodzice. Należy je wpisać w oknie, które się wyświetla a następnie kliknąć na przycisk "WYŚLIJ". W ciągu maksymalnie 7 dni na tej stronie zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby nie tylko osoba zainteresowana ale każdy mieszkaniec mógł się z nią zapoznać. Zadawane przez Państwa pytania niejednokrotnie wymagają sięgnięcia po materiały do różnych dokumentacji oraz baz danych i opracowania zebranych informacji, dlatego zastrzegamy sobie w takich wypadkach prawo do wydłużenia terminu udzielenia odpowiedzi. Zachęcamy do skorzystania z tej formy kontaktu.

Szanowni Państwo, pytania do Burmistrza nie powinny zawierać sformułowań obraźliwych. Administrator systemu zastrzega sobie prawo do ich usuwania.

Za pomocą poniższego formularza mogą Państwo w prosty sposób wysłać do Nas wiadomośc e-mail.


Łączysz się z adresu: 34.236.191.0

Wyślij wiadomość
 
 
Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielane odpowiedzi i nie będą one publikowane.

Zapytaj Burmistrza

PYTANIE: 2946 Imię/NICK: Krzysztof

Opublikowano: 15-05-2024
Szanowny Panie Burmistrzu chciałem pana zapytać o aptekę na Osiedlu Sudeckim.Jak panu wiadomo sieć tych aptek uległa likwidacji a na osiedlu mieszka dużo ludzi starszych którym ciężko jest iść do aptek w mieście. Czy mógłby pan coś zrobić lub zachęcić jakąś sieć by otworzyła w tym miejscu aptekę


ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Krzysztofie,
W odpowiedzi na Pana pytanie dot. otwarcia apteki na Osiedlu Sudeckim wyjaśniam, iż Urząd Miejski nie jest organem kompetentnym do wydawania zezwoleń na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jest nim Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny właściwy ze względu na lokalizację apteki. Aby prowadzić aptekę ogólnodostępną osoba taka musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i posiadać kierunkowe wykształcenie farmaceutyczne oraz przejść odpowiednią procedurę formalno – prawną aby spełnić niezbędne wymogi.

Do Burmistrza Miasta w drodze postępowania o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki może jedynie wpłynąć zapytanie od Ministra Zdrowia o wyrażenie opinii co do lokalizacji apteki na terenie miasta Świebodzice.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2945 Imię/NICK: Andrzej

Opublikowano: 08-05-2024
Witam panie burmistrzu. Dlatego targowisko miejskie nie jest sprzątane? Od czasu rozpoczęcia remontu drugiej połowy nikt nie sprząta śmieci się walają z konta w kont. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Andrzeju,

Targowisko Miejskie jest regularnie sprzątane przez pracowników spółki ZGK Świebodzice. Codziennie opróżniane są również kontenery na odpady. W chwili obecnej trwa jeszcze remont, co może mieć wpływ na pojawiający się kurz i piach na placu targowiska.

                                   Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2944 Imię/NICK: Piotr

Opublikowano: 08-05-2024
Panie burmistrzu,kiedy rozpocznie się remont ulicy B.Chrobrego? Piotr

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Piotrze,

przetarg został otwarty, lecz trwają jeszcze procedury przetargowe zmierzające do podpisania umowy. Powinno to nastąpić w maju, a przekazanie placu budowy planowane jest na początek czerwca. Po podpisaniu umowy wykonawca przedstawi harmonogram prac. Oczywiście o terminie rozpoczęcia prac Mieszkańcy zostaną powiadomieni z wyprzedzeniem.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2943 Imię/NICK: Mieszkanka

Opublikowano: 17-04-2024
Mieszkam na ulicy Park miejski . Błagają się koło domów bezpańskie koty . Koty te nie tylko wchodzą do domów i zanieczyszczają ale również wchodzą na maski samochodów . Samochody przez te koty są porysowane i są uciążliwe czy można prosić o usunięciu tych kotów z okolicy . Jest ich na oko 8 lecz może być ich więcej

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,
kot wolno bytujący, zgodnie z interpretacją obecnie obowiązujących przepisów, jest zwierzęciem półdzikim, żyjącym w ekosystemie miasta, przy umiarkowanym wsparciu człowieka.   Nie jest zwierzęciem bezdomnym. Koty miejskie nie powinny trafiać do schronisk dla bezdomnych zwierząt. W okolicy ul. Park Miejski mieszkają opiekunowie społeczni, którzy składają wnioski do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach o sterylizację i kastracje kotów wolno żyjących, działania te zapobiegają rozmnażaniu się kotów w związku z powyższym nie ma możliwości odłowienia ich i umieszczenia w schronisku.

Z wyrazami szacunku 
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2942 Imię/NICK: Karolina

Opublikowano: 05-04-2024
Witam, Panie Burmistrzu czy jest w planie budowa dodatkowego parkingu na osiedlu Piastowskim w okolicach basenu? Osiedle bardzo się rozrasta a niestety mieszkańcy mają coraz większy problem z parkowaniem. Nie wspominając o przyjezdnych odwiedzających nasze piękne miasto. Z wyrazami szacunku Karolina

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Pani Karolino,
uprzejmie informuję, że przy ulicach: Generała Władysława Andersa, Generała Augusta Fieldorfa oraz Magnoliowej w miejscowym planie do realizacji przewidziane są parkingi, po ukończeniu budowy małej obwodnicy udostępnione będą w tych miejscach parkingi z nawierzchnią szutrową, natomiast w następnych latach planowane jest wykonanie nawierzchni z kostki. 


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2941 Imię/NICK: Damian

Opublikowano: 04-04-2024
Witam Pana Burmistrza. Piszę z zapytaniem czy zainteresował by się pan sprawą o bezpośrednie zwrócenie się z urzędu do zarządcy linii kolejowej w sprawie utworzenia przez nich bezpiecznego pieszego przejścia kolejowego na ogrody działkowe te za krajową 35 gdzie jeszcze niedawno doszło do śmiertelnego wypadku. Naszą linią 274 zarządza PKP Polskie Linie Kolejowe odział w Wałbrzychu tel. (74) 637-46-40 fax (74) 637-46-53 ul. Parkowa 9 58-302 Wałbrzych Zwróciłem się z zapytaniem w imieniu swoim jak i mojej strony FB "Z pasją do kolei" Pozdrawiam serdecznie oraz życzę miłego dnia.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Damianie,
uprzejmie informuję, że Pana wniosek w sprawie wyznaczenia bezpiecznego pieszego przejścia kolejowego na ogrody działkowe za drogą krajową 35 został przekazany do PKP w Wałbrzychu.


Z wyrazami szacunku 
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2940 Imię/NICK: Michał

Opublikowano: 04-04-2024
Dzień dobry, Piszę w sprawie przejazdu kolejowego w przedłużeniu ulicy Sportowej (w lesie, za mostkiem na Lubiechowskiej Wodzie, prowadzący do Lubiechowa). Wspomniany powyżej przejazd został zamknięty wbrew zapewnieniom nadleśnictwa, które obiecało utrzymywać przejazd i pozostawić otwarty dla ruchu pieszego i lekkiego. Przejazd został całkowicie zamknięty co uważam za skandaliczne podobnie jak wielu mieszkanców Świebodzic okolicznych miejscowości którzy wybierają tą drogę na codzienne spacery. Droga tamtędy prowadząca istniała długo przed powstaniem linii kolejowej, czyli co najmniej od XIX wieku co potwierdzają źródła historyczne. Teraz została przecięta. Jest to co najmniej wysoce oburzające posunięcie strony PKP Polskich Linii Kolejowych. Czy Gmina Miasto Świebodzice nie jest w stanie nic zrobić w tej sprawie? Dziękuję i proszę o odpowiedź, Michał

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Michale,
uprzejmie informuję, że Gmina, niestety nie ma możliwości podjęcia decyzji w tej sprawie. Pana zapytanie w tej sprawie zostało przesłane do PKP w Wałbrzychu.


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2939 Imię/NICK: Witold

Opublikowano: 04-04-2024
Szanowny Panie Burmistrzu, mieszkam na ulicy Wałbrzyskiej, pierwszy budynek wielorodzinny obok wjazdu na Strzelecką. Od około sierpnia 2023 roku codziennie, od wczesnych godzin porannych aż po wieczór słyszę piskliwy dźwięk powtarzający się dokładnie co minutę. Słyszą go moi sąsiedzi. Skąd dobiega? Jaką pełni funkcję? Nie mamy zielonego pojęcia. Czy mógłby Pan wyjaśnić w czym rzecz? Chyba najgłośniej jest słyszalny obok ogródków działkowych na Strzeleckiej. Dźwięk przeszkadza. Jest głośny. Wysoki ton. Oszaleć można. Jestem osobą starszą. Uprzykrza mi to życie. Proszę o pomoc. Z poważaniem, Witold Kałys

 

Odpowiedź:

Szanowny Panie Witoldzie,

Uprzejmie informuję, że Źródło hałasu zostało namierzone przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Źródło dźwięku pochodziło z maszyny znajdującej się na terenie jednego z okolicznych zakładów przy ul. Wałbrzyskiej w Świebodzicach.
Maszyna, z której wydobywały się dźwięki została naprawiona. 

 

Z wyrazami szacunku 
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2938 Imię/NICK: Wojciech

Opublikowano: 05-03-2024
Witam zbliżają się dni Świebodzic . Pomysłam pomysł zaproszenia zespołu Paktofonika wraz jej liderem Magikiem. Myślę że wielu młodych mieszkańców ucieszyłoby się na fakt na występ tego znanego i cenionego artysty. Czy będzie to brane pod uwagę?pozdrawiam Wojciech

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Wojciechu,

niestety ze względu na brak środków w budżecie przeznaczonych na promocję miasta nie planujemy obecnie wydarzenia pod nazwą Dni Świebodzic. Oczywiście, jeśli Rada Miejska wyrazi zgodę na zabezpieczenie środków na ten cel, będzie możliwość zorganizowania wydarzenia.

Odnosząc się do drugiej poruszonej kwestii, jak wiadomo, lider zespołu Paktofonika Magik, właśc. Piotr Łuszcz zmarł tragicznie w 2000 r. Dlatego bardzo proszę o okazanie należytego szacunku zmarłym.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE: 2937 Imię/NICK: Bogna

Opublikowano: 28-02-2024
Dzień dobry, czy na obszarze Gminy Świebodzice można w dalszym ciągu korzystać z pieców kaflowych? Jeśli można je nadal używać Panie Burmistrzu, to od kiedy będzie obowiązywał zakaz? Mamy w mieszkaniu przepiękny, poniemiecki piec kaflowy, perełka, rarytas. Wciąż sprawny. Mamy nadzieję, że po wprowadzeniu zakazu nie będziemy musieli go rozebrać. Prosimy o pomoc. Pozdrawiamy


Odpowiedź:

Szanowna Pani Bogno,
uprzejmie informuję, że na terenie Gminy Świebodzice piece kaflowe można użytkować do 30 czerwca 2024 roku.
Według obowiązującej uchwały Antysmogowej dla Dolnego Śląska od 01.07.2024 r. obowiązuje całkowity zakaz użytkowania „kopciuchów” (źródeł ciepła nie spełniających wymagań w zakresie minimalnych standardów emisyjnych pyłu wg normy PN-EN 303-5:2012), czyli instalacji na paliwo stałe, które nie spełniają minimum 3 klasy.
Jeżeli piec objęty jest ochroną konserwatorską lub przedstawia wysokie walory estetyczne należy go jedynie  trwale wyłączyć z eksploatacji, bez konieczności jego trwałej likwidacji.
Na terenie Gminy Świebodzice funkcjonuje  Program Ciepłe Mieszkanie skierowany do właścicieli mieszkań z którego można uzyskać  dofinansowanie na przedsięwzięcie polegające na wymianie źródeł ciepła w mieszkaniu.
https://swiebodzice.pl/miasto-i-gmina/aktualnosci/n,268949,rozpoczal-sie-nabor-wnioskow-do-programu-cieple-mieszkanie.htmlZ wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2936 Imię/NICK: Krzysztof

Opublikowano: 28-02-2024
Szanowny Panie Burmistrzu, oglądając film promocyjny Świebodzic ani razu nie było pokazane Osiedle Sudeckie.Oczywiście osiedle Piastowskie to wygłąda pięknie ale co z naszym osiedlem. Wygląda jak kula u nogi.Marazm i smutek żadnych inwestycji bo i po co,że klub seniora jest ale co dla młodych Nic tylko pustka.Ja wiem że jest tylko spółdzielna mieszkaniowa i dlatego urząd miasta nie będzie inwestował bo szkoda pieniędzy.Gratuluę bezczynności'


Odpowiedź:

Szanowny Panie Krzysztofie,
staram się dbać o wszystkie osiedla, ale też muszę brać pod uwagę na jakie zadanie można otrzymać dofinansowanie.  Mogę wymienić, że na Os. Sudeckim wykonano: remont chodnika wraz z budową miejsc postojowych na ulicy Spokojnej, utwardzono nawierzchnię przy bloku nr 3 oraz wybudowano nowe oświetlenie przy parkingu w pobliżu bloku nr 9.
Ponadto uprzejmie informuję, że Gmina starała się o dofinasowanie i otrzymała dotację z programu „Maluch +” w wysokości 1.953 624,05 zł na zadanie „Budowa żłobka miejskiego na 48 miejsc opieki dla dzieci w wieku do 3 lat przy Os. Sudeckie 12 w Świebodzicach”.
W tym roku zostanie ogłoszony przetarg w systemie zaprojektuj i wybuduj.  Obecnie trwają prace przygotowawcze do wykonania programu funkcjonalno- użytkowego, sporządzenie mapy do celów projektowych i badań geologicznych. Natomiast zakończenie realizacji zadania przewidziano na 31.08.2025 r.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2935 Imię/NICK: Grzegorz

Opublikowano: 28-02-2024
Dzień dobry, jakie są plany miasta Świebodzice względem budynku dawnego przedszkola na Osiedlu Sudeckim?


Odpowiedź:

Szanowny Panie Grzegorzu,
uprzejmie informuję, że w budynku po przedszkolu na Osiedlu Sudeckim będzie żłobek. Gmina starała się o dofinasowanie i otrzymała dotację z programu „Maluch +” w wysokości 1.953 624,05 zł na zadanie „Budowa żłobka miejskiego na 48 miejsc opieki dla dzieci w wieku do 3 lat przy Os. Sudeckie 12 w Świebodzicach”.
W tym roku zostanie ogłoszony przetarg w systemie zaprojektuj i wybuduj.  Obecnie trwają prace przygotowawcze do wykonania programu funkcjonalno- użytkowego, sporządzenie mapy do celów projektowych i badań geologicznych.
Zakończenie realizacji zadania przewidziano na 31.08.2025 r.


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2934 Imię/NICK: Paweł

Opublikowano: 26-02-2024
Czy można się dowiedzieć dlaczego i jak długo jeszcze będą zablokowane kładki w Cierniach? Oczywiście burmistrza to nie obchodzi, bo porusza się po innych terenach samochodem, ale niektórzy tu żyją, mieszkają i się męczą, bo nikomu w mieście nie chce się nic z tym zrobić, ani nawet wyjąśnić jak długo to potrwa?

 

Odpowiedź:

Szanowny Panie Pawle,
Uprzejmie informuję, że Kładka została wykonana jako monolityczna kładka betonowa, aktualnie zlecony został montaż kładki wraz z przebudową przyczółków, wykonywane jest zbrojenie (czas oczekiwania na wiązanie betonu to około 14 dni).  Kładka powinna być otwarta do użytkowania do 15.03.2024 r. 


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga 
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2933 Imię/NICK: Michał

Opublikowano: 26-02-2024
Czy odcinek "Drogi węglowej" biegnący między polami w kierunku Milikowic też będzie wyrównany, żeby można było tędy jeździć rowerem, bo w tej chwili się nie da ze względu na tony ostrych drobnych kamieni, albo wielkie kałuże?


Odpowiedź:

Szanowny Panie Michale,
uprzejmie informuję, że w budżecie Gminy tego roku nie ma zabezpieczonych środków na prace we wskazanym odcinku drogi. Natomiast w roku 2025 planowana jest budowa dalszej części kanalizacji w ulicy Droga Węglowa.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2932 Imię/NICK: Mieczysław

Opublikowano: 26-02-2024
Dzień dobry Panie Burmistrzu, zapytanie dotyczy pytania nr 2917. Czy wiadomo już coś o projekcie zmiany stałej organizacji ruchu na drodze gminnej ul. Strzelecka polegającej na wprowadzeniu strefy ograniczonej prędkości do 20 km/h? Wydział Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach miał się zająć tym projektem w styczniu, lutym 2024 roku. Pozdrawiam

 

Odpowiedź:

Szanowny Panie Mieczysławie,
uprzejmie informuję, że wykonanie projektu stałej organizacji ruchu polegającej na wprowadzeniu na ul. Strzeleckiej strefy ograniczonej prędkości do 20 km/h zostało zlecone. Aktualnie oczekujemy na zatwierdzenia projektu ze Starostwa Powiatowego w Świdnicy.


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2931 Imię/NICK: Daniel

Opublikowano: 08-02-2024
Dzień dobry, wraz z rodziną w niedzielny poranek chcieliśmy skorzystać z basenu. Niestety na parkingu brak był jakiegokolwiek miejsca parkingowego, patrząc na frekwencję na basenie nie były to auta osób korzystających z basenu. Proszę rozważyć wprowadzenie na jednej z alejek parkingu zakazu parkowania ponad 2 - 3 godziny jak ma to miejsce w rynku.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Danielu,

odnosząc się do Pana informacji o braku miejsc parkingowych w niedzielny poranek, uprzejmie informuję, że w tym dniu na hali sportowej Green Park Due Soccer Świebodzice organizował kolejny turniej piłkarski, w którym udział wzięło 7 drużyn. Jest to około 70 dzieci oraz trenerzy i sędziowie. Dzieci z reguły przyjeżdżają ze swoimi rodzicami, dlatego parking był zatłoczony. Spółka OSiR Świebodzice podejmie działania, aby ograniczyć korzystanie z tego parkingu przez samochody dostawcze.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2930 Imię/NICK: Katarzyna

Opublikowano: 02-02-2024
Szanowny Panie Burmistrzu, Z wielką przykrością obserwujemy, że tereny Rodzinnych Ogródków Działkowych "Stokrotka" zlokalizowane w okolicy ulicy Piasta zostały wywłaszczone i obecnie są "porządkowane" pod Łącznik Małej Obwodnicy Osiedla Piastowskiego. Setki osób, które podpisały i przekazały listę o zachowanie i ochronę POD Stokrotka do Pana Burmistrza, z przykrością widzą likwidację terenów zielonych, ekosystemu, terenu bioróżnorodności przyrodniczej, tak ważnej i potrzebnej w dobie walki z ociepleniem klimatu i zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Czy zapewni Pan bezpieczeństwo dla wszystkich działkowców w obliczu, maszyn budowlanych, koparek, wywrotek i przyszłego zwiększonego natężenia ruchu (być może ciężarówek i tirów, które mieliśmy okazję niedawno obserwować na Osiedlu Piastów w związku z zamkniętą ulicą Jeleniogórską)? Proszę wziąć pod uwagę, że większość osób to emeryci, którzy będą musieli w przyszłości pokonywać bardzo ruchliwe skrzyżowanie w przyszłości. Na chwilę obecną w okolicach budowy łącznika jest bardzo niebezpiecznie, jezdnia jest zabłocona i śliska, maszyny budowlane jeżdzą bez żadnej kontroli. Czy kiedykolwiek rozważał Pan lokalizacje pod nowe ogródki działkowe? Dziękuję bardzo z możliwość zadania pytań. Z poważaniem, Katarzyna Cz.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Katarzyno,

wszyscy Państwo, którzy posiadali ogrody na terenie działki gminnej, która przeznaczona jest od 2009 roku pod budowę drogi, otrzymali odszkodowania, a część ROD „Stokrotka” uległa likwidacji. Działkowcom użytkującym działki rodzinne zostały wypłacone odszkodowania za znajdujące się na działkach nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące ich własność. Działkowcom zaproponowano również grunt w zamian za teren objęty inwestycją na przejęcie którego Polski Związek Działkowców nie wyraził zgody. Prace, o których Pani pisze, prowadzone są po to, aby założyć ogrodzenie i zabezpieczyć działkowców co oznacza, że droga obustronnie będzie wygrodzona przed rozpoczęciem przez działkowców prac na wiosnę.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2929 Imię/NICK: Damian

Opublikowano: 26-01-2024
Czy ktoś załata ubytki w nawierzchni na ulicy Strzegomskiej? Na niektórych dziurach mozna juz uszkodzic zawieszenie.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Damianie,

ulica Strzegomska nie jest w zarządzie Gminy Świebodzice, tylko Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei,  ponieważ jest drogą wojewódzką. Wszystkie roszczenia z tytułu uszkodzeń pojazdów mogą Państwo kierować do DSDiK. Gmina monituje o naprawę nawierzchni.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2928 Imię/NICK: Dagmara

Opublikowano: 26-01-2024
Trwają intensywne prace przy drodze Węglowej, nawierzchnia, chodnik i wyczekane kanalizacja. Czy w związku z tym mieszkańcy ulic Wiśniowej,Malinowej oraz Poziomkowej będą mogli przyłączyć się do kanalizacji ?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Dagmaro,

Mieszkańcy będą mogli przyłączyć się do kanalizacji prawdopodobnie w roku 2026, ponieważ Gmina musi wybudować odcinek kanalizacji z Drogi Węglowej w kierunku ulicy Ciernie, ale od strony numeru 113.  Droga Węglowa jest przełamana i nie dało się technicznie sprowadzić kanalizacji grawitacyjnej w kierunku budowanego obecnie wpięcia ul. Droga Węglowa do ulicy Ciernie z całej długości budowanej drogi.  W tym celu mieszkańcy będą musieli wykonać dokumentację kanalizacji w drogach wewnętrznych będących ich współwłasnością.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2927 Imię/NICK: Ela

Opublikowano: 22-01-2024
Dzień dobry. Prosze mi powiedzieć czy w tym roku będzie nabór na wymiane ogrzewania?

Szanowna Pani Elżbieto,

aktualnie funkcjonują dwa programy związane z finansowaniem przedsięwzięć polegających na wymianie źródeł ciepła w budynkach lub mieszkaniach: Program Ciepłe Mieszkanie oraz Czyste Powietrze. Wszelkie informacje dotyczące naboru znajdzie Pani w zakładce:  

https://swiebodzice.pl/miasto-i-gmina/aktualnosci/n,268949,rozpoczal-sie-nabor-wnioskow-do-programu-cieple-mieszkanie.html 

oraz

https://swiebodzice.pl/program-czyste-powietrze/.

Poza wskazanymi powyżej nie są realizowane dodatkowe programy ani dofinansowania.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice