Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-Urząd
Miasto i Gmina
Inwestycje
Turystyka
Zapytaj Burmistrza
Zapytaj Burmistrza
Dokumenty
Ważne Dokumenty
Komunikacja miejska
Komunikacja Miejska
Kultura i oświata
Film promocyjny
TV Internetowa, Film promocyjny
Fotogaleria
Fotogaleria
Dokumenty
Organizacje pozarządowe
fundusze unijne
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja
Aglomeracja Wałbrzyska
Teczka
Firmy i instytucje
Archiwum
Strona ARCHIWALNA

Zapytaj Burmistrza

 
Szanowni Mieszkańcy Świebodzic

Zapraszamy do nowej formy kontaktu z Burmistrzem Miasta. Za pośrednictwem tej strony możecie zadać pytanie burmistrzowi Miasta Świebodzice. Należy je wpisać w oknie, które się wyświetla a następnie kliknąć na przycisk "WYŚLIJ". W ciągu maksymalnie 7 dni na tej stronie zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby nie tylko osoba zainteresowana ale każdy mieszkaniec mógł się z nią zapoznać. Zadawane przez Państwa pytania niejednokrotnie wymagają sięgnięcia po materiały do różnych dokumentacji oraz baz danych i opracowania zebranych informacji, dlatego zastrzegamy sobie w takich wypadkach prawo do wydłużenia terminu udzielenia odpowiedzi. Zachęcamy do skorzystania z tej formy kontaktu.

Szanowni Państwo, pytania do Burmistrza nie powinny zawierać sformułowań obraźliwych. Administrator systemu zastrzega sobie prawo do ich usuwania.

Za pomocą poniższego formularza mogą Państwo w prosty sposób wysłać do Nas wiadomośc e-mail.


Łączysz się z adresu: 18.206.187.81

Wyślij wiadomość
 
 
Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielane odpowiedzi i nie będą one publikowane.

Zapytaj Burmistrza

PYTANIE 2744: Imię/NICK: Agata G.

Opublikowano: 20-05-2020
Dzień dobry, szukam na stronie informacji na temat wysokości podatku od nieruchomości i nie mogę znaleźć. Czy mogę prosić o informację jak liczony jest podatek przy domach jednorodzinnych, jaka stawka jest za grunt z domem na terenie Świebodzic? Dziękuję

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Agato,

uprzejmie  informuję, że na stronie bip.swiebodzice.pl w zakładce INFORMATOR INTERESANTA – PODATKI I OPŁATY LOKALNE zamieszczona jest Uchwała Nr XXXVIII/263/2017 z dnia 30 października 2017 r.  w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości, nadal obowiązująca.

Odpowiadając w dalszej części na Pani zapytanie odnośnie wysokości stawek podatku od nieruchomości, przy domkach jednorodzinnych informuję, że stawka:

  • od  gruntów pozostałych od 1 m² powierzchni użytkowej wynosi  – 0,48 zł,
  • od budynków mieszkalnych od 1 m² powierzchni użytkowej wynosi  – 0,77 zł.

                                              

 

                                                                                                    Z wyrazami szacunku
                                                                                                              Paweł Ozga
                                                                                              Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2743: Imię/NICK: Anna

Opublikowano: 19-05-2020
Panie Burmistrzu, proszę o informację kiedy zostaną przywrócone kursy autobusów miejskich zgodnych z rozkładem. Wszystkie okoliczne miasta powracają do funkcjonowania komunikacji miejskiej sprzed epidemii koronawirusa, tylko Świebodzice pozostają daleko w tyle. Wstyd, żeby mieszkańcy odległych od centrum miasta dzielnic tj. Ciernie i Pełcznica byli pozbawieni możliwości dojazdu do lekarza, urzędu, pracy itp., bo autobusy kursują wyłącznie w określonych godzinach, kilka razy w ciągu dnia, o weekendach, kiedy komunikacja w ogóle nie funkcjonuje nie wspominając. Jeśli miasta nie stać na darmową komunikację, może warto zastanowić się nad przywróceniem odpłatności za przejazd, a nie pozbawiać możliwości przemieszczania się mieszkańców poprzez ograniczenie funkcjonowania komunikacji miejskiej, zasłaniając się epidemią.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Anno,

obecnie ZGK Świebodzice Spółka z o.o. pracuje nad ułożeniem rozkładu jazdy autobusów nazwanego roboczo „wakacyjnym". Jeżeli obostrzenia nie zostaną zniesione, dotyczy to powrotu dzieci i młodzieży do szkół, to ZGK Świebodzice Spółka z o.o.  planuje wprowadzić nowy rozkład od 1 czerwca.

                                                                                              Z wyrazami szacunku
                                                                                                    Paweł Ozga
                                                                                           Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2742: Imię/NICK: Mieszkaniec

Opublikowano: 15-05-2020
Witam. Proszę o częstsze kontrole kierowców w Świebodzicach na Osiedlu Piastowskim zwłaszcza ulica Mieszka I .Gdy jest weekend i ładna pogoda to non stop od rana do wieczora ta ulica to tor wyścigowy.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani /Panie,

z uwagi na ograniczone kompetencje funkcjonariuszy Straży Miejskiej dotyczące kontroli pojazdu znajdującego się w ruchu o powyższej sprawie poinformowaliśmy Komendanta Komisariatu Policji w Świebodzicach.

 

                                                                                                         

                                                                                              Z wyrazami szacunku
                                                                                              Paweł Ozga
                                                                                              Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2741: Imię/NICK: Anna

Opublikowano: 14-05-2020
Witam na jaki adres email mam wysłać pismo dotyczące zakazu przekazania danych osobowych Poczcie Polskiej

 

ODPOWIEDŹ: 

Szanowna Pani Anno,
nie ma potrzeby wysyłania pisma do Urzędu Miejskiego w sprawie nieudostępniania danych osobowo-adresowych Poczcie Polskiej, ponieważ żadne dane osobowo-adresowe mieszkańców Świebodzic nie zostały przekazane operatorowi pocztowemu (Poczcie Polskiej S.A.)
 
Zgodnie z wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej nr ZPOW-421/24/20 z dnia 10 maja 2020 r., które stanowią, że w związku z uchwałą PKW nr 129/2020 z dnia 10 maja 2020 r. proces wyborczy dotyczący wyborów zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. został zakończony.
 
Oznacza to, że nie ma potrzeby m.in. przekazywania przez (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast) spisów wyborców operatorowi wyznaczonemu w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, o czym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. (Dz. U. z 2020, poz. 827).

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2740: Imię/NICK: Monika

Opublikowano: 13-05-2020
Szanowny Panie Burmistrzu, w nawiązaniu do odpowiedzi 2682 proszę o informację, do kiedy Spółdzielnia ma wywiązać się z obowiązku uzupełnienia nasadzenia drzew na Osiedlu Piastów za sklepem Chata "Jednocześnie informuję, że w wydanej decyzji na wycinkę przedmiotowych drzew zobowiązałem Spółdzielnię Mieszkaniową do nowych nasadzeń w zamian za wycinkę" Obecnie miejsce to jest zaniedbane, porośnięte chwatami samosiejkami a drzew brak, najbliższy teren rozjechany. Spółdzielnia tylko chwali się nową inwestycją, a inni nie muszą mieć ładnego otoczenia. Serdecznie pozdrawiam, Monika

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Moniko,

uprzejmie informuję, że Spółdzielnia Mieszkaniowa ma wywiązać się z obowiązku uzupełnienia nasadzenia drzew na Osiedlu Piastów w terminie do 30 listopada 2020 roku.
 
Z wyrazami szacunku
                                                                                              Paweł Ozga
                                                                                              Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2739: Imię/NICK: Elżbieta

Opublikowano: 13-05-2020
Dzień dobry. W jakie dni i gdzie można z korzystać z bezpłatnej konsultacji radcy prawnego

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Elżbieto,

uprzejmie informuje, że w związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z koronawirusem od dnia 12.03.2020 r. biuro porad prawnych przy ul. Żeromskiego 27 jest nieczynne. Udzielanie porad odbywa się telefonicznie, po wcześniejszym umówieniu się na poradę w czwartki i piątki, w godzinach od 15:00 do 19:00 pod numerem telefonu 74 8500460. Udzielanie porad prawnych osobiście zawieszone jest do odwołania.

Z wyrazami szacunku
                                                                                              Paweł Ozga
                                                                                              Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2738: Imię/NICK: Emilia

Opublikowano: 07-05-2020
Dzień dobry panie burmistrzu. Cieszymy się,że rozpoczęto realizacje powstania parku sportowego,praca wrze :). Chciałam tylko zapytać jakie są plany dot. działki 292/1 i 292/2 ? Wcześniej mówiono o hotelu sportowym. Jednak w obecnej sytuacji czy hotel będzie aż tak potrzebny? Może lepiej posadzić więcej drzew i krzewów,bo budynków mamy już tak dużo,a jeszcze są plany budowy kolejnych mieszkań i domków. Zieleń na pewno jest nam potrzebna,a gdy spadnie długo wyczekiwany deszcz to co nam po deszczu w czasie suszy,gdy nie będzie trawy- tylko same betony. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

 

Szanowna Pani Emilio,

dla przedmiotowego terenu ustalony jest Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego i na chwilę obecną nie trwają żadne prace nad jego zmianą. Duży teren zieleni urządzonej powstanie już wkrótce w pobliżu budowanego obecnie Parku Sportowego przy ul. Dąbrówki, przetarg rozstrzygnięty będzie 11 maja i jeśli wybrany zostanie wykonawca już w czerwcu ruszą prace. Zachęcamy na BIP Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, gdzie w materiałach do przetargu można zobaczyć projekt parku przy Dąbrówki, opisany on będzie również w gazecie miejskiej, znajdzie się tam miejsce do zabaw dla dzieci mniejszych i większych, miejsca do spaceru i wypoczynku. Pięknie zagospodarowanych terenów zielonych na Osiedlu już wkrótce będzie pod dostatkiem. Blisko Osiedla również będzie realizowane w tym roku odnowienie parku przy ul. Jeleniogórskiej.

                                                                                                                                                                                                                                                       Z wyrazami szacunku 

                                                                                              Paweł Ozga
 
                                                                                              Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2737: Imię/NICK: Andrzej

Opublikowano: 28-04-2020
Szanowny Panie Burmistrzu, Od czerwca 2020r miały ruszyć prace związane z realizacja nawierzchni ulic Fieldorfa i Andersa. Czy te ulice będą wykonane w tym roku?

 

ODPOWIDŹ:

 

Szanowny Panie Andrzeju,

w związku z pandemią koronawirusa i koniecznymi oszczędnościami nie będą podejmowane działania związane z remontem nawierzchni na ulicach Fieldorfa i Andersa. Gmina realizuje tylko projekty, na które przyznane zostały środki zewnętrzne, realizacja pozostałych projektów zostaje wstrzymana do odwołania.

                                                                                              Z wyrazami szacunku

                                                                                              Paweł Ozga

                                                                                              Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2736: Imię/NICK: Marcin

Opublikowano: 23-04-2020
Świetna inicjatywa z tymi maseczkami tylko szkoda, że w godzinach dla osób bezrobotnych. Nie lubię teorii spiskowych ale może dlatego...

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Pani Marcinie,

wraz z dyrektor MDK w Świebodzicach niezmiernie cieszymy się, że inicjatywa pracowników tej instytucjispotkała się z dużym uznaniem mieszkańców. Informuję, że maseczki wydawane są w pierwszej kolejności seniorom i osobom potrzebującym (m.in. bezrobotnym nie mającym środków finansowych na zakup maseczki w sklepie). Jednak z powodu ilości sygnałów jakie docierają do Urzędu Miejskiego po dwóch edycjach akcji, Dyrektor MDK Katarzyna Woźniak rozważa jej rozszerzenie o przekazywanie maseczek świebodziczanom również w godzinach popołudniowych. W celu uzyskania informacji o planowanych terminach wydarzenia, zapraszamy do śledzenia strony miejskiej www.swiebodzice.pl.

 

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2735: Imię/NICK: Aneta

Opublikowano: 22-04-2020
Dzień dobry panie Burmistrzu, pytanie moje dotyczy konkursu na ozdobę stołu wielkanocnego. Dnia 19.03.2020r zadzwoniłam do pani Marzanny Ślusarczyk z wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego z pytaniem w jaki sposób można przekazać ozdobę zrobioną przez dziecko ( 7 lat ) w sytuacji jaka zaistniała -( pandemia)-przedszkola zamknięte. Pani poinformowała mnie , że na razie nic niewiadomo, a poza tym według regulaminu musi nastąpić pierwszy etap szkolny/ przedszkolny , czyli z każdej placówki dyrektor wybiera ozdoby i następnie komisja powołana przez burmistrza oceni prace. Zatem jak mógł się zakończyć konkurs i skąd wzięły się te nagrodzone prace?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Aneto,

uprzejmie informuję, że tegoroczny konkurs na „Najładniejszą Ozdobę Wielkanocnego Stołu” z przyczyn pandemii koronawirusa nie mógł przebiegać zgodnie z regulaminem, o czym informowaliśmy na stronie naszego miasta. Nie było możliwości przeprowadzenia eliminacji w szkołach i przedszkolach, zatem konkurs nie został rozstrzygnięty. Jednak bezpośrednio do Urzędu Miejskiego wraz z kartami świątecznymi złożone zostały cztery prace dzieci ze szkół podstawowych. Doceniając trud włożony w wykonanie ozdób wielkanocnych postanowiliśmy wyróżnić autorów tych prac.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2734: Imię/NICK: Krystian

Opublikowano: 03-04-2020
Witam czy jest możliwość aby na ulicy droga węglowa , ul wisniowa , malinowa powstał znak STREFA ZAMIESZKANIA, ponieważ kierowcy jeżdża tutaj ile fabryka dała a spacerują tu ludzie i bawią się dzieci.

 

ODPOWIEDŹ:

 

Szanowny panie Krystianie,

uprzejmie informuję, iż drogi: ul. Wiśniowa i ul. Malinowa nie są własnością Gminy, a drogami, których właścicielami są mieszkańcy nieruchomości do nich przyległych. Jeżeli właściciele wyrażają taką wolę mogą ustawić na swojej działce stosowne oznakowanie, Gmina nie będzie wnosić sprzeciwu. Natomiast ustawienie znaku na ul. Węglowej będzie niosło konsekwencje dla ulicy Węglowej, Wiśniowej i Malinowej oraz pozostałych ulic chociażby w zakresie ograniczenia prędkości do 20km/h i do parkowania tylko w wyznaczonych miejscach (oznacza to kopertę i stosowne oznakowanie). W tym przypadku nikt z Państwa nie będzie mógł zostawić samochodu na ulicy, jeśli nie ma do tego wyznaczonego miejsca. Jeżeli mając świadomość konsekwencji w dalszym ciągu zależeć będzie Państwu na znaku Strefa Zamieszkania zapraszamy Państwa do telefonicznego kontaktu z wydziałem IT 74 6669530. W chwili obecnej projektowana jest przebudowa zjazdu z ulicy Węglowej na Ciernie, który wymusi zmniejszenie prędkości,w tym roku realizowane będzie oświetlenie tej drogi, w roku przyszłym kolejne jej elementy.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2733: Imię/NICK: Justyna

Opublikowano: 03-04-2020
Dzień dobry, kupiłam mieszkanie od spółdzielni na Os.Piastowskim na ul. K. Odnowiciela, akt notarialny został podpisany 11.03.2020 - w przeciągu 2tyg. miałam udać się do urzędu w celu uiszczenia opłaty podatkowej chyba od nieruchomości albo gruntu. Czy jestem w stanie zrobić to zdalnie? Proszę o informację i pomoc Pozdrawiam Justyna L.

 

ODPOWIEDŹ:

 

Szanowna Pani Justyno,

uprzejmie informuję, że nie można tych formalności załatwić zdalnie. Otrzyma Pani postanowienie celem złożenia informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN – 1 wraz z załącznikiem celem zgłoszenia do opodatkowania nieruchomości.

Uprzejmie proszę o kontakt telefoniczny z wydziałem finansowym, tel. 74/ 666-95-66, który służy pomocą w tej sprawie.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice
 
 

PYTANIE 2732: Imię/NICK: MARIAN

Opublikowano: 03-04-2020
jako suweren prosze otworzyc targowisko w naszym miescie. raczej zmknac obce supermarkety.wybralismy pana na burmistrza aby pan nam sluzyl anie tzw politycznej poprawnosci i obcym wrogim Polsce interesom i tzw globalizacji.Oczekuje ,ze pan to zrobi jesli nie to zapewniam pana nie pan juz naszym burmistrzem

 

ODPOWIEDŹ:

 

Szanowny Panie Marianie,

uprzejmie informuję, że w związku z licznymi postulatami mieszkańców oraz przedsiębiorców, prowadzących działalność na terenie Targowiska Miejskiego, dopuszczalna jest (na własną odpowiedzialność) sprzedaż wyłącznie artykułów spożywczych i płodów rolnych. Jednocześnie zwracam się z prośbą do wszystkich sprzedających i klientów o stosowanie się do wszelkich zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w szczególności:

  • dbania o prawidłową higienę rąk;
  • zachowania dystansu co najmniej 2 m od drugiej osoby;
  • w miarę możliwości korzystania głównie z płatności bezgotówkowych;
  • przebywania w maksymalnej ilości 3 osób na 1 stanowisko handlowe.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2731: Imię/NICK: COWiD 19

Opublikowano: 03-04-2020
Panie Burmistrzu proszę o podjęcie działań zmierzających do zamknięcia placów zabaw, boisk itp. Pomimo tego że mamy stan epidemii młodzież i dzieci się tam spotykają i nic sobie nie robią zagrożenia oraz próśb władz lokalnych i mediów. Dla ułatwienia działań w tym temacie podam przepisy na podstawie których można to sprawnie zrobić i egzekwować: ustawa o samorządzie gminnym; art. 40 ust 3. W zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. ust. 4. Przepisy porządkowe, o których mowa w ust. 3, mogą przewidywać za ich naruszanie karę grzywny wymierzaną w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach. art 41 ust 2. W przypadku niecierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydać wójt, w formie zarządzenia. 3. Zarządzenie, o którym mowa w ust. 2, podlega zatwierdzeniu na najbliższej sesji rady gminy. Traci ono moc w razie odmowy zatwierdzenia bądź nieprzedstawienia do zatwierdzenia na najbliższej sesji rady. oraz art 54 kodeksu wykroczeń: Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Panie Burmistrzu działajmy szybko i zdecydowanie, bądźmy mądrzy przed szkodą. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

uprzejmie informuję, że place zabaw, za które odpowiada ZGK Świebodzice Sp. z o.o. zostały zamknięte. Po spotkaniu ze sztabem kryzysowym, które odbyło się 12 marca br. podjąłem decyzję, aby wszystkie siłownie zewnętrzne należące do OSiR – u również zostały zamknięte (siłownia w parku oraz plac do streetworkout’u - obok boiska ORLIK na Osiedlu Piastowskim). Ponadto od dnia 13 marca br. do odwołania zamknięte pozostają wszystkie obiekty sportowe w mieście. Dokładam wszelkich starań, aby mieszkańcy miasta stosowali się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia. O przypadkach nieprzestrzegania obowiązujących procedur i przepisów uprzejmie proszę informować straż miejską lub funkcjonariuszy komisariatu policji.

 

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2730: Imię/NICK: MIESZKANIEC

Opublikowano: 25-03-2020
Panie Burmistrzu Czy jest możliwość odgrodzenia terenu między firmą Defalin, a ulicą Sienną? Chodzi o pustostan za składem opałowym (teren po byłym magazynach Peamco). Notorycznie kierowcy wyjeżdżają z tego pustostanu na ulice Sienną i jadą nią pod prąd (sytuację zdarzają się kilka razy dziennie). Lub też wjeżdżają od ulicy granicznej na ulice Sienną pod prąd i jadą właśnie na ten pustostan. Czy jest możliwość odgrodzić go tak aby uniemożliwić wjazd i wyjazd od strony ulicy Siennej? Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

informuję, że teren pomiędzy ul. Towarową, a ul. Sienną jest własnością PKP S.A.
W związku z powyższym Gmina nie może wykonać ogrodzenia wzdłuż przedmiotowego terenu. Jednakże mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców miasta, Gmina wystosuje odpowiednie pismo do Straży Miejskiej i Policji z prośbą o wzmożoną kontrolę przestrzegania istniejącej organizacji ruchu przez kierowców na ul. Siennej. Gmina także wystąpi z wnioskiem w ww. sprawie do Zarządu Spółki PKP.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2729: Imię/NICK: Damian

Opublikowano: 25-03-2020
Czy jest zaplanowana jakaś walka z bardzo zanieczyszczonym powietrzem w Świebodzicach? Codziennie wskaźniki przekraczają 200-400 procent normy.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Damianie,

uprzejmie informuję, że w 2020 roku z budżetu Gminy Świebodzice będą udzielane dotacje celowe na dofinansowanie zadań, polegających na zmianie czynnika grzewczego.

W II kwartale br. ogłoszony zostanie nabór wniosków na wymianę tzw. "kopciuchów" w ramach projektu grantowego pn. "Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej" dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
O dofinansowanie będą mogli starać się właściciele lokali mieszkalnych oraz domków jednorodzinnych. Wysokość dofinansowania będzie wynosiła do 70% wydatków kwalifikowalnych tj. 10 tys. do mieszkania a 25 tys. do domu. 
Prosimy o śledzenie miejskiej strony internetowej gdzie zostanie umieszczona dokumentacja konkursowa.
Wnioski będzie można pobierać od 3 kwietnia br. na stronie internetowej BIP tut. Urzędu - zakładka Wydział Gospodarki Nieruchomościami Ochrony Środowiska i Zagospodarowania Przestrzennego - ochrona środowiska lub w Ratuszu.

Jednocześnie proszę, w przypadku uzasadnionych podejrzeń spalania odpadów w piecach domowych, każdorazowo zgłaszać interwencje u Strażników Miejskich, którzy przeprowadzą czynności kontrolne.

Interwencje należy zgłaszać pod nr tel. 746 379 070 lub 606 637 542

 

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2728: Imię/NICK: Paweł

Opublikowano: 12-03-2020
Witam Czy zaplanowano w budżecie 2020 budowę drogi na ulicy Andersa ? Jeśli nie w tym roku to kiedy ? Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Pawle,

uprzejmie informuję, że projekt inwestycji jest przygotowany. Ze względu na brak środków uchwalonych przez Regionalną Izbę Obrachunkową w budżecie Gminy na 2020 r. na ten cel, rozpoczęcie prac planowane jest na rok 2021.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2727: Imię/NICK: Tomasz

Opublikowano: 21-02-2020
Panie Burmistrzu, Jakiś czas temu pisałem o parkowaniu samochodów przy przejściach dla pieszych. Sytuacja nie zmieniła się. Od tamtego czasu miałem kilka incydentów w których tylko zachowanie o wiele niższej prędkości niż pozostali użytkownicy drogi, pozwoliło mi uniknąć potrącenia. Wymieniam raz jeszcze niebezpieczne punkty: - przejście przy "Łaźni", wielokrotnie przesłonięte przez samochody dostawcze. - przejście przy skrzyżowaniu Stawowej i Zwycięstwa - przejście przy skrzyżowaniu Spokojnej i Zwycięstwa Jadę tamtędy codziennie dwukrotnie a dni w których nie byłoby niepoprawnie zaparkowanego samochodu mogę policzyć na palcach jednej ręki. Co ciekawe wielokrotnie mijam się z jadącym wozem Straży Miejskiej. Rozumiem, że pracownicy mogą wracać z/na interwencję. Co jeszcze ciekawsze praktycznie to te same samochody nagminnie stoją nieprawidłowo, więc albo ich właściciele mają niesamowite szczęście nie trafiania na SM albo nic w tej sprawie się nie robi, bo nie wierzę że osoba pouczona słownie bądź mandatem nadal parkowałaby w ten sam sposób. Proszę o powtórną interwencję w tej sprawie oraz (jeśli to możliwe) o podsumowanie dotychczasowych działań SM w tym rejonie.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Tomaszu,

dziękuję za zgłoszenie, miejsca w których kierujący nie zachowali przepisowej 10 metrowej odległości od przejścia dla pieszych są stale sprawdzane przez strażników miejskich. Niemniej jednak funkcjonariusze Straży Miejskiej w Świebodzicach wzmogą częstotliwość działań w obrębie przejść dla pieszych w szczególności na ul. Kolejowej, Aleje Lipowe, Zwycięstwa w celu jak największego wyeliminowania kierujących pojazdami parkującymi w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2727: Imię/NICK: Mieszkaniec

Opublikowano: 03-02-2020
Panie Burmistrzu patrząc na zakorkowaną ulicę Wałbrzyską w godzinach szczytu aż prosi się aby umożliwić przejazd ulicą Rekraacyjną w obu kierunkach na zasadzie mijanki. Nie dość, że rozładuje to korek dla osób zmierzających w stronę Jeleniogórskiej to znacznie skróci drogę. Skręcając z Wałbrzyskiej na Strzelecką, później Rekraacyjną przez szkołę mamy piękny skrót w naszym zakorkowanym mieście. Aż dziw, że tylko ja widzę rozwiązanie tego problemu w dodatku zupełnie darmowe


ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani, Szanowny Panie,

uprzejmie informuję, że ulica Polna jest drogą jednokierunkową, od zjazdu z ul. Piłsudskiego (drogi krajowej nr 34) do skrzyżowania z ul. Strzelecką. Poza tym od skrzyżowania z ul. Rekreacyjną do skrzyżowania z ul. Strzelecką jest bardzo wąska i biegnie po łuku, brak jest widoczności, nie jest możliwe wykonanie mijanek. Z tego też względu jest drogą jednokierunkową. Nie ma zatem możliwości poprowadzenia nią ruchu dwukierunkowego. Zaproponowana przez Panią/Pana trasa prowadzi także przez drogę wewnętrzną, od stadionu do drogi krajowej nr 34 ul. Piłsudskiego. Odcinek ten nie ma chodników, a piesi poruszają się po jezdni. Ze względu na lokalizację firm w tym rejonie, na drodze tej są licznie zaparkowane samochody. Podsumowując, nie ma możliwości poprowadzenia ruchu zaproponowaną przez Panią/ Pana trasę.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2726: Imię/NICK: Mieszkanka

Opublikowano: 30-01-2020
Czy stare lampy na Sienkiewicza zostaną zdemontowane, skoro już są postawione nowe? Jeśli tak, to kiedy? I kiedy nowe zaczną działać?


ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

inwestycja zakłada demontaż starych latarni oświetleniowych na ulicach: Prusa, Sienkiewicza i Szkolnej. Jeżeli warunki atmosferyczne będą nadal optymalne inwestycja zostanie zakończona a oświetlenie uruchomione na początku lutego 2020 r.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice