Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Zapytaj Burmistrza

 
Szanowni Mieszkańcy Świebodzic

Zapraszamy do nowej formy kontaktu z Burmistrzem Miasta. Za pośrednictwem tej strony możecie zadać pytanie burmistrzowi Miasta Świebodzice. Należy je wpisać w oknie, które się wyświetla a następnie kliknąć na przycisk "WYŚLIJ". W ciągu maksymalnie 7 dni na tej stronie zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby nie tylko osoba zainteresowana ale każdy mieszkaniec mógł się z nią zapoznać. Zadawane przez Państwa pytania niejednokrotnie wymagają sięgnięcia po materiały do różnych dokumentacji oraz baz danych i opracowania zebranych informacji, dlatego zastrzegamy sobie w takich wypadkach prawo do wydłużenia terminu udzielenia odpowiedzi. Zachęcamy do skorzystania z tej formy kontaktu.

Szanowni Państwo, pytania do Burmistrza nie powinny zawierać sformułowań obraźliwych. Administrator systemu zastrzega sobie prawo do ich usuwania.

Za pomocą poniższego formularza mogą Państwo w prosty sposób wysłać do Nas wiadomośc e-mail.


Łączysz się z adresu: 44.192.38.248

Wyślij wiadomość
 
 
Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielane odpowiedzi i nie będą one publikowane.

Zapytaj Burmistrza

PYTANIE: 2899 Imię/NICK: Dorota

Opublikowano: 18-11-2022
Panie Burmistrzu, kiedy w naszej gminie zostanie przedłożony projekt uchwały w sprawie określenia stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu dot. dowozu dzieci niepełnosprawnych do placówki oświatowej? Czy My jako gmina zawsze mamy czas? No przecież zapłacą za to rodzice tych dzieci, mało mają wydatków z wychowywaniem takich dzieci. Widzę, że inne gminy już w październiku podjęły takowe uchwały link (https://bip.morag.pl/akty/14/2090/okreslenia_stawki_za_1_kilometr_przebiegu_pojazdu/) Podjęcie takiej uchwały wynika z Ustawy Art. 39a. - [Sposób realizacji obowiązku dowozu niepełnosprawnych dzieci do placówek oświatowych] - Prawo oświatowe. USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Doroto,

informuję, że ustawa z dnia 15 września 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, w której art.1 przywołuje zmianę w art. 39a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 2018 z późn.zm.), została opublikowana 12 października 2022 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, tym samym weszła w życiu w dniu 27 października 2022 r.
Projekt uchwały w sprawie ustalenia stawki za 1 km przebiegu pojazdu w Gminie Świebodzice na rok szkolny 2022/2023 zostanie przedłożony Radzie na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach.
Jednocześnie nadmieniam, że ustawodawca przewidział, aby strony umowy, czyli Burmistrz Miasta i rodzice, dostosowali postanowienia umów już trwających do zmian w przepisach, w terminie 60 dni od dnia wejścia ich w życie tj. 27 grudnia 2022 r.  

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2898 Imię/NICK: Edmund

Opublikowano: 15-11-2022
Dzień dobry.Panie Burmistrzu kiedy rozpocznie się na ulicy Zamkowej budowa parkingów o których jakiś czas temu pan tu wspominał. Za chwile będzie zima a na Zamkowej nic się nie dzieje. Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny panie Edmundzie,

w tym roku wyremontowane zostało podwórko za budynkami Zamkowa nr 14 i 15, w roku ubiegłym wykonane zostały miejsca parkingowe za budynkiem nr 11. Gmina sukcesywnie prowadzi prace na ulicy Zamkowej, jednak w innych częściach miasta mieszkańcy również oczekują budowy dróg i parkingów. Obecnie trwa budowa na ulicy Fieldorfa i Andersa, na ulicy Bocznej i na małej obwodnicy Osiedla Piastowskiego. Prace na ulicy Zamkowej będą sukcesywnie realizowane w miarę posiadanych przez Gminę środków.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2897 Imię/NICK: Zuzanna

Opublikowano: 10-11-2022
Zbliża się 11 listopada myslę, że idąc Pana tokiem myślenia i dobrocią ogrodnika należałoby ukwiecić urząd na takie wielkie święto narodowe. I wszystkie pomniki także które upamiętniają wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Jesli ktoś chce pomagać to robi to bez rozgłosu a nie dla pokazu wszystkich. Pan ogrodnik mając dobre serce mógł po prostu rozdać te kwiaty ludziom potrzebującym, szaleje inflacja i nie każdego było stać na zakup kwiatu....albo położyć te kwiaty na grobach znanych świebodziczan...w tym Mikulicza...zamiast ZGK które te kwaity rozdawało...tylko że to nie miałby wówczas rozgłosu....prawda?


ODPOWIEDŹ:

 

Szanowna Pani Zuzanno,
rozumiem, że nie każdemu mogło się podobać umieszczenie kwiatów przed Urzędem. Miało to wymiar symboliczny, był to gest ze strony przedsiębiorcy, za który podziękował Urząd. Komunikat przygotował Urząd Miejski w Świebodzicach, a nie przedsiębiorca. Na grobach znanych Świebodziczan były złożone kwiaty. Uprzejmie informuję,  że w związku ze Świętem Niepodległości w miejscach pamięci jak co roku zostaną złożone wiązanki patriotyczne.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE: 2896 Imię/NICK: Zuzanna

Opublikowano: 04-11-2022
Prosze mi wyjaśnić jaki cel był stawiania chryzantem przed urzędem? Wyglada to jakby ktos tam umarł. Urząd finasowany z pieniędzy podatników nie służy takim celom. Powaga urzędu przeczy stawianiu tego typu rzeczy. Wygląda to kiczowato, nie ujmując urodzie tych kwiatów. Jeśli darczyńca z cierni miał cel rozdawania kwiatów to mógl to zrobic na grobach zapomnianych, na cmentarzach wojskowych czy podarować komus kogo nie stac na kwiaty. Wystawianie chryzantem przed urzędem ejst niesmaczne i nie na miejscu. W trakcie pandemii tez wystawiano te kwiaty, ale było to zrozumiałe bo nagle nie było gdzie zbyć tych kwiatów...mozna zrozumiec jendorazowy akt...ale prosze zaprzestać tego w przyszłości bo raz że nie pasuje to do budynku uzyteczności publicznej a dwa zwyczajnie wygląda jakby byo to mirjsce pamięci..brakowało tylko postawić jeszcze zniszcze...to nie miejsce na takie akcje Panie Burmistrzu


ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Zuzanno,

ustawienie chryzantem na schodach Ratusza Miejskiego miało charakter symboliczny. Tak jak Pani słusznie zauważyła tradycja ta została zapoczątkowana podczas pandemii Covid-19 i miała na celu wsparcie ogrodników, którzy ze względu na panujące na tamten czas ograniczenia nie mieli możliwości sprzedać zakupionych chryzantem. Jest ona kontynuowana i wynika z dobrego odruchu serca jednego ze świebodzickich przedsiębiorców, który w zamian za okazane wtedy wsparcie przekazuje chryzantemy za darmo. Szanuję Pani opinię, jednak warto podkreślić, że podczas rozmów z wieloma osobami, mieszkańcami Świebodzic słyszę wiele pozytywnych opinii na temat ukwiecenia wejścia do Ratusza, którzy kojarzą ten widok z pamięcią o wszystkich, którzy odeszli. Ten głos jest także dla mnie ważny.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
 Burmistrz Miasta Świebodzice

 

                                                                                 

PYTANIE: 2895 Imię/NICK: Jan

Opublikowano: 03-11-2022
Kiedy wykonany zostanie remont ul. Droga Węglowa?


ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Janie,

informuję, że remont ulicy Droga Węglowa zostanie rozpoczęty w roku 2023, a zakończony w 2024 r. Na przebudowę Drogi Węglowej oraz ulic  Młynarskiej, Sienkiewicza, Prusa, Szkolnej, Siennej, Kasztanowej i Kopernika Gmina pozyskała dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, prace nad realizacją poszczególnych zadań będą prowadzone sukcesywnie.

 

                                                                                              Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta  Świebodzice

PYTANIE: 2894 Imię/NICK: Robert

Opublikowano: 02-11-2022
Witam. Kiedy zamierza pan wypowiedzieć się oficjalnie na temat biometanowni?? Mieszkańcy cały czas czekają....


ODPOWIEDŹ:
Szanowny Panie Robercie,

uprzejmie informuję, że odpowiedź na zadane przez Pana pytanie została zamieszczona pod numerem 2888. 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta  Świebodzice

PYTANIE: 2893 Imię/NICK: Wojtek

Opublikowano: 02-11-2022
Zwracam się z pytaniem do Burmistrza kiedy planuje na piśmie sprzeciwić się planowanej budowy Biometanowni zgodnie ze złożoną mieszkańcom obietnicą??

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Wojciechu,

uprzejmie informuję, że odpowiedź na zadane przez Pana pytanie została zamieszczona pod numerem 2888. 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta  Świebodzice

PYTANIE: 2892 Imię/NICK: Adam

Opublikowano: 02-11-2022
Kiedy Pan Burmistrz zamierza wydać negatywną opinię na temat planowanej budowy Biometanowni przez firmę Archipol?


ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Adamie,

uprzejmie informuję, że odpowiedź na zadane przez Pana pytanie została zamieszczona pod numerem 2888. 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta  Świebodzice

PYTANIE: 2891 Imię/NICK: Młoda 33

Opublikowano: 02-11-2022
Witam czy jest przewidziana naprawa lampy przy ul . Piłsudskiego?


ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

informacja została przekazana do wydziału merytorycznego, który zleci sprawdzenie oświetlenia na ul. Piłsudskiego, a w przypadku awarii naprawę.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta  Świebodzice

PYTANIE: 2890 Imię/NICK: Daniel

Opublikowano: 28-10-2022
Witam. Proszę o informację kiedy Burmistrz wyda decyzję dotyczacą planowanej biogazowi? Mijają kolejne dni, tygodnie, miesiące i jako mieszkańcy dlaej nic nie wiemy! Na co w tej chwili jeszcze czeka Burmistrz?? Pozdrawiam. Daniel


ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Danielu,

uprzejmie informuję, że odpowiedź na zadane przez Pana pytanie została zamieszczona pod numerem 2888. 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta  Świebodzice
 

 

 

PYTANIE: 2889 Imię/NICK: Elżbieta

Opublikowano: 28-10-2022
Witam chciałabym się dowiedzieć kiedy zostanie naprawiona lampa przy ul Piłsudskiego oraz czy oświetlenie na ul. Strzegomskiej od ronda do zakładu Schule jest specjalnie wyłączone ?


ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Elżbieto,

dziękuję za informację, została ona przekazana do wydziału merytorycznego, który zleci sprawdzenie oświetlenia na ul. Piłsudskiego.

Odpowiadając na drugą cześć Pani pytania informuję, że ze względu na bardzo duży wzrost cen energii elektrycznej oświetlenie uliczne na ul. Strzegomskiej od ronda Solidarności w stronę centrum miasta jest wyłączane w godzinach nocnych. 

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta  Świebodzice

PYTANIE: 2888 Imię/NICK: Marcin

Opublikowano: 28-10-2022
Dzień dobry. Panie Burmistrzu kiedy jasno, jednoznacznie oficjalnie odpowie Pan na pytanie czy jest Pana zgoda na budowę biometanowni na terenie Świebodzic? Czy dotrzyma Pan obietnicy złożonej mieszkańcom? Cały czas jest informacja na zasadzie ogólników, a mieszkańcy oczekują konkretów - jest Pana zgoda czy jej nie ma? Przecież to ma ogromny wpływ na nasze życie, biznesy...


ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Marcinie,

w związku z licznymi uwagami mieszkańców, odnośnie planowanego przedsięwzięcia pn: „Budowa Zakładu Produkcji Biometanu z Zespołem Kogeneracyjnym i Węzłem Produkcji Nawozów w miejscowości Świebodzice na Dolnym Śląsku”, które ma być zlokalizowane na działkach położonych w Świebodzicach przy ul. Lotniczej o numerach ewidencyjnych  151, 146, 145, obręb Pełcznica 1, które zostały złożone w trakcie trwającego postępowania z udziałem społeczeństwa, zachodzi konieczność wnikliwej analizy wszystkich wniosków. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach może zostać wydana po szczegółowym rozpatrzeniu całego materiału dowodowego. W związku z powyższym informuję, że postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia zostało przedłużone do dnia 31.12.2022 r. 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta  Świebodzice

PYTANIE: 2887 Imię/NICK: Adrian

Opublikowano: 21-10-2022
Witam.Mam pytanie...gdzie w naszym mieście są schrony? pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Adrianie,

informuję, że na terenie miasta Świebodzice nie mamy budowli ochronnych spełniających kryteria przewidziane dla schronów i ukryć tj. pomieszczeń przeznaczonych do ochrony osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed skutkami działań zbrojnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, katastrof ekologicznych, przemysłowych lub innych zagrożeń.
Obecnie na terenie całego kraju Państwowa Straż Pożarna dokonuje inwentaryzacji piwnic, garaży podziemnych oraz istniejących schronów i ukryć co pozwoli określić, które ze zinwentaryzowanych obiektów można przystosować na schronienia dla ludności, a które nie nadają się do tej funkcji.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta  Świebodzice

 

PYTANIE: 2886 Imię/NICK: Malwina

Opublikowano: 18-10-2022
Witam mam do załatwienia sprawę w urzędzie i moje pytanie czy urząd będzie czynny w poniedziałek 31.10.22?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Malwino,informuję, że w poniedziałek 31 października Urząd Miejski będzie czynny bez zmian, od 7:30 do 15:30.

Z wyrazami szacunku Paweł Ozga Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE: 2885 Imię/NICK: Elżbieta

Opublikowano: 18-10-2022
Czy planowane są podwyżki za wodę i ścieki w tym lub w przyszłym roku?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Elżbieto,
informuję, że ZWiK Świebodzice Sp. z o.o. w lipcu bieżącego roku, złożyła projekt nowej taryfy zgodnie z kalendarzem obowiązywania taryf.
Aktualnie toczy się postępowanie administracyjne prowadzone przez regulatora taryf za dostawę wody i odprowadzanie ścieków tj. przez „Wody Polskie”
W obecnej dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej oraz narastających problemów z procesem taryfikacji w całym kraju nie sposób przewidzieć ostatecznie kształtu i terminu wprowadzenia nowej taryfy.


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2884 Imię/NICK: Renata

Opublikowano: 17-10-2022
Chciałam spytać czy wzrosną opłaty za mieszkania komunalne. To dla mnie bardzo ważne, proszę o odpowiedz

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Renato,

w odpowiedzi na zapytanie w sprawie podwyżek za stawkę czynszową, uprzejmie informuję, że w przyszłym roku nie przewidujemy podwyżki za czynsz w lokalach komunalnych.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2883 Imię/NICK: Wanda

Opublikowano: 17-10-2022
Witam. Moje pytanie dotyczy wniosków o dodatek węglowy bo widzę że pracownice ops prowadzą dochodzenia przy przyznaniu po zmianie ustawy nie wiadomo po co - chyba chcą udowodnić jak to jest pracochłonne a zapomnieli że zmiana ustawy utworzyła lukę która daje mieszkańcom możliwość złożenia zażalenia na opieszałość urzędu i nierozpatrzenie wniosku w terminie 30 dni. Może niech Panie się wezmą za milszą i rzetelną obsługę interesantów zgodnie z ustawą a nie tworzą własne przepisy nie znając się nawet na kpa Moje pytanie brzmi - w jakich terminach wypłacany jest dodatek i jak informowani sa klienci bez poczty elektronicznej?


ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Wando,

odpowiadając na Pani pytania informuję, że dodatek węglowy wypłacany jest w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę, przy czym wypłata uzależniona jest wpływu do gminy środków pieniężnych na ten cel.

W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę dodatku węglowego, ma możliwość osobistego odebrania informacji o przyznaniu dodatku w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej. O tej możliwości wnioskodawcy są informowani w momencie składania wniosku.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2882 Imię/NICK: Rafał

Opublikowano: 12-10-2022
Chciałem zapytać, czy coś wiadomo dlaczego dzisiaj rano rzeka Pełcznica była tak zanieczyszczona, prawie czarna z plamami tłuszczu ?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Rafale,
uprzejmie informuję, że sprawa została zgłoszona do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Nadzór Wodny w Wałbrzychu.
Z informacji uzyskanych od PGW przekazujemy, że doszło do awarii instalacji na terenie zakładu znajdującego się w Wałbrzychu. W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie wyjaśniające przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz przez Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.
Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice
 

PYTANIE: 2881 Imię/NICK: Renata

Opublikowano: 06-10-2022
Szanowny Panie Burmistrzu , chciałabym się dowiedzieć kiedy można składać wnioski na udział w programie ciepłe mieszkanie. Na pewno wielu mieszkańców będzie zainteresowanych tym dofinansowaniem. Wielu mieszkańców innych miejscowości złożyło juz wnioski, mam nadzieję że nasi urzędnicy nie prześpią ważnej sprawy dla mieszkańców. Bardzo proszę o informację.


ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Renato,

w odpowiedzi na zapytanie dotyczące Programu Ciepłe Mieszkanie informuję, że Gmina Świebodzice złożyła wniosek o dotację do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W przypadku uzyskania przez Gminę Świebodzice dotacji ze środków udostępnionych WFOŚiGW przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie ona udzielać dotacji beneficjentom końcowym tj. osobom fizycznym posiadającym tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym znajdującym się na terenie gminy, realizującym przedsięwzięcie będące przedmiotem dofinansowania.

Nabór wniosków dla beneficjentów końcowych będzie prowadzony przez Gminę Świebodzice na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej z WFOŚiGW we Wrocławiu. Po przeprowadzeniu naboru i ocenie wniosków o dofinansowanie pod względem spełnienia warunków kwalifikujących do uzyskania dofinansowania w ramach Programu, Gmina podpisze umowy o dofinansowanie z beneficjentami końcowymi.

W przypadku pozytywnej decyzji o udzieleniu Gminie Świebodzice dofinansowania, ta niezwłocznie podejmie wszelkie procedury wdrażania ww. programu na swoim terenie, tj. ogłoszenie naboru, zawieranie umów, o czym Mieszkańcy będą na bieżąco informowani poprzez stronę internetową Gminy.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2880 Imię/NICK: Piotr

Opublikowano: 05-10-2022
Witam. Czy w Świebodzicach też będzie wyloczane oświetlenie uliczne w godzinach nocnych?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie  Piotrze,
uprzejmie informuję, że na części ulic oświetlenie od miesiąca marca jest wyłączne w godzinach 00-04.  Z rozwagą będziemy podchodzić do wyłączania światła, w taki sposób, aby było to jak najmniej odczuwalne dla Mieszkańców.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice