Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Zapytaj Burmistrza

 
Szanowni Mieszkańcy Świebodzic

Zapraszamy do nowej formy kontaktu z Burmistrzem Miasta. Za pośrednictwem tej strony możecie zadać pytanie burmistrzowi Miasta Świebodzice. Należy je wpisać w oknie, które się wyświetla a następnie kliknąć na przycisk "WYŚLIJ". W ciągu maksymalnie 7 dni na tej stronie zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby nie tylko osoba zainteresowana ale każdy mieszkaniec mógł się z nią zapoznać. Zadawane przez Państwa pytania niejednokrotnie wymagają sięgnięcia po materiały do różnych dokumentacji oraz baz danych i opracowania zebranych informacji, dlatego zastrzegamy sobie w takich wypadkach prawo do wydłużenia terminu udzielenia odpowiedzi. Zachęcamy do skorzystania z tej formy kontaktu.

Szanowni Państwo, pytania do Burmistrza nie powinny zawierać sformułowań obraźliwych. Administrator systemu zastrzega sobie prawo do ich usuwania.

Za pomocą poniższego formularza mogą Państwo w prosty sposób wysłać do Nas wiadomośc e-mail.


Łączysz się z adresu: 35.175.201.191

Wyślij wiadomość
 
 
Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielane odpowiedzi i nie będą one publikowane.

Zapytaj Burmistrza

PYTANIE: 2931 Imię/NICK: Daniel

Opublikowano: 08-02-2024
Dzień dobry, wraz z rodziną w niedzielny poranek chcieliśmy skorzystać z basenu. Niestety na parkingu brak był jakiegokolwiek miejsca parkingowego, patrząc na frekwencję na basenie nie były to auta osób korzystających z basenu. Proszę rozważyć wprowadzenie na jednej z alejek parkingu zakazu parkowania ponad 2 - 3 godziny jak ma to miejsce w rynku.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Danielu,

odnosząc się do Pana informacji o braku miejsc parkingowych w niedzielny poranek, uprzejmie informuję, że w tym dniu na hali sportowej Green Park Due Soccer Świebodzice organizował kolejny turniej piłkarski, w którym udział wzięło 7 drużyn. Jest to około 70 dzieci oraz trenerzy i sędziowie. Dzieci z reguły przyjeżdżają ze swoimi rodzicami, dlatego parking był zatłoczony. Spółka OSiR Świebodzice podejmie działania, aby ograniczyć korzystanie z tego parkingu przez samochody dostawcze.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2930 Imię/NICK: Katarzyna

Opublikowano: 02-02-2024
Szanowny Panie Burmistrzu, Z wielką przykrością obserwujemy, że tereny Rodzinnych Ogródków Działkowych "Stokrotka" zlokalizowane w okolicy ulicy Piasta zostały wywłaszczone i obecnie są "porządkowane" pod Łącznik Małej Obwodnicy Osiedla Piastowskiego. Setki osób, które podpisały i przekazały listę o zachowanie i ochronę POD Stokrotka do Pana Burmistrza, z przykrością widzą likwidację terenów zielonych, ekosystemu, terenu bioróżnorodności przyrodniczej, tak ważnej i potrzebnej w dobie walki z ociepleniem klimatu i zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Czy zapewni Pan bezpieczeństwo dla wszystkich działkowców w obliczu, maszyn budowlanych, koparek, wywrotek i przyszłego zwiększonego natężenia ruchu (być może ciężarówek i tirów, które mieliśmy okazję niedawno obserwować na Osiedlu Piastów w związku z zamkniętą ulicą Jeleniogórską)? Proszę wziąć pod uwagę, że większość osób to emeryci, którzy będą musieli w przyszłości pokonywać bardzo ruchliwe skrzyżowanie w przyszłości. Na chwilę obecną w okolicach budowy łącznika jest bardzo niebezpiecznie, jezdnia jest zabłocona i śliska, maszyny budowlane jeżdzą bez żadnej kontroli. Czy kiedykolwiek rozważał Pan lokalizacje pod nowe ogródki działkowe? Dziękuję bardzo z możliwość zadania pytań. Z poważaniem, Katarzyna Cz.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Katarzyno,

wszyscy Państwo, którzy posiadali ogrody na terenie działki gminnej, która przeznaczona jest od 2009 roku pod budowę drogi, otrzymali odszkodowania, a część ROD „Stokrotka” uległa likwidacji. Działkowcom użytkującym działki rodzinne zostały wypłacone odszkodowania za znajdujące się na działkach nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące ich własność. Działkowcom zaproponowano również grunt w zamian za teren objęty inwestycją na przejęcie którego Polski Związek Działkowców nie wyraził zgody. Prace, o których Pani pisze, prowadzone są po to, aby założyć ogrodzenie i zabezpieczyć działkowców co oznacza, że droga obustronnie będzie wygrodzona przed rozpoczęciem przez działkowców prac na wiosnę.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2929 Imię/NICK: Damian

Opublikowano: 26-01-2024
Czy ktoś załata ubytki w nawierzchni na ulicy Strzegomskiej? Na niektórych dziurach mozna juz uszkodzic zawieszenie.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Damianie,

ulica Strzegomska nie jest w zarządzie Gminy Świebodzice, tylko Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei,  ponieważ jest drogą wojewódzką. Wszystkie roszczenia z tytułu uszkodzeń pojazdów mogą Państwo kierować do DSDiK. Gmina monituje o naprawę nawierzchni.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2928 Imię/NICK: Dagmara

Opublikowano: 26-01-2024
Trwają intensywne prace przy drodze Węglowej, nawierzchnia, chodnik i wyczekane kanalizacja. Czy w związku z tym mieszkańcy ulic Wiśniowej,Malinowej oraz Poziomkowej będą mogli przyłączyć się do kanalizacji ?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Dagmaro,

Mieszkańcy będą mogli przyłączyć się do kanalizacji prawdopodobnie w roku 2026, ponieważ Gmina musi wybudować odcinek kanalizacji z Drogi Węglowej w kierunku ulicy Ciernie, ale od strony numeru 113.  Droga Węglowa jest przełamana i nie dało się technicznie sprowadzić kanalizacji grawitacyjnej w kierunku budowanego obecnie wpięcia ul. Droga Węglowa do ulicy Ciernie z całej długości budowanej drogi.  W tym celu mieszkańcy będą musieli wykonać dokumentację kanalizacji w drogach wewnętrznych będących ich współwłasnością.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2927 Imię/NICK: Ela

Opublikowano: 22-01-2024
Dzień dobry. Prosze mi powiedzieć czy w tym roku będzie nabór na wymiane ogrzewania?

Szanowna Pani Elżbieto,

aktualnie funkcjonują dwa programy związane z finansowaniem przedsięwzięć polegających na wymianie źródeł ciepła w budynkach lub mieszkaniach: Program Ciepłe Mieszkanie oraz Czyste Powietrze. Wszelkie informacje dotyczące naboru znajdzie Pani w zakładce:  

https://swiebodzice.pl/miasto-i-gmina/aktualnosci/n,268949,rozpoczal-sie-nabor-wnioskow-do-programu-cieple-mieszkanie.html 

oraz

https://swiebodzice.pl/program-czyste-powietrze/.

Poza wskazanymi powyżej nie są realizowane dodatkowe programy ani dofinansowania.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2926 Imię/NICK: Magdalena

Opublikowano: 15-01-2024
Proszę ponownie o interwencję w sprawie lampy drogowej naprzeciw budynku przy ul. Kazimierza Pułaskiego 29. Świeciła ok. tygodnia, teraz ponownie nie świeci.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Magdaleno,

problem został zgłoszony do Właściciela oświetlenia ulicznego  TAURON Nowe Technologie S.A. celem usunięcia awarii.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE: 2925 Imię/NICK: Damian

Opublikowano: 09-01-2024
Czy Świebodzice złożyły wniosek do zarządu województwa dolnośląskiego o dotację na budowę i renowację ścieżek rowerowych w tym roku? Termin mija podobno 24 stycznia.

 

Odpowiedź:

Szanowny Panie Damianie,
Uprzejmie informuję, że Gmina Świebodzice nie przewiduje złożenia wniosku w przedmiotowym naborze o nr: FEDS.02.07-IZ.00-056/23 ponieważ Gmina Świebodzice złożyła w ramach projektów niekonkurencyjnych FEDS 2021- 2027 do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej na lata 2021-2027 m.in. projekt dotyczący budowy ścieżek rowerowych : „Rozwój infrastruktury rowerowej w północnej części Aglomeracji Wałbrzyskiej” w ramach transformacji środowiskowej – ZIT. 


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2924 Imię/NICK: Monika

Opublikowano: 03-01-2024
Dzień dobry, szanowni Państwo, prowadzę kanał na urbexie oraz dotyczący tematów II wojny światowej. Chciałabym podpytać, jaka jest szansa - za Państwa zgodą - aby wejść na teren nieczynnego, poniemieckiego szpitala w Świebodzicach, aby nakręcić krótki materiał. Pozdrawiam serdecznie, Monika Chałupka

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Moniko,

proszę złożyć oficjalne pismo z terminem i udzielimy warunkowej zgody, informując o stanie technicznym budynku i możliwych zagrożeniach przy wejściu na jego teren.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2923 Imię/NICK: Paweł

Opublikowano: 03-01-2024
Dlaczego o godz. 6.00 połowa Cierni jest nieoświetlona? Dwie kładki od roku są zablokowane, a teraz jeszcze nie ma światła. Czy musi dojść do tragedii, żeby wreszcie Pan burmistrz coś z tym zrobił?


ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Pawle,

na terenie całego Miasta nastąpiła awaria układów sterujących oświetlenia ulicznego, informatycy firmy TAURON Nowe Technologie S.A. pracują nad pilnym rozwiązaniem problemu. 

                                                                                                             Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2922 Imię/NICK: Maria

Opublikowano: 19-12-2023
panie burmistrzu dlaczego od wielu lat mamy tę brzydką choinkę. czy dział promocji mógłby się zainspirować choćby piękną dekoracją w Strzgomiu ? pozdrawiam mieszkanka Świebodzic

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Mario,

każdego roku dokładamy wszelkich starań, aby w tym szczególnym przedświątecznym czasie nasze miasto, zostało przystrojone zgodnie z bożonarodzeniową tradycją. Dbamy o to, aby świebodzickie dekoracje miały oryginalny i niepowtarzalny charakter. W tym roku zakupiona została podświetlana  bombka, w której Mieszkańcy i odwiedzający mogą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. W przyszłym roku planowany jest zakup nowej choinki.

                                                                                              Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2921 Imię/NICK: Mieszkańcy ulicy Ofiar Oświęcimskich

Opublikowano: 12-12-2023
Szanowny Panie Burmistrzu. Zwracamy się do Pana z prośbą o rozwiązanie problemu jakim jest fatalny stan naierzchni podwórka przy ul. Ofiar Oświęcimskich nr 40, 42, 44. Naierzchnia na podwórku jest nieutwardzona z wielkimi dziurami. Ten problem z dnia na dzień się poglębia uniemożliwiając korzystanie z podwórka. Po każdym deszczu w tych dziurach zbiera się woda utrudniając korzystanie z podwórka. Dziury odsłoniły wielki kamień przy samym wjeździe który uszkadza koła samochodów. Podwórko jeszcze nigdy nie było naprawiane przez miasto. Z tego podwórka korzysta wielu mieszkańców, którzy będą wdzięczni za udzieloną pomoc. Naprawa stanu nawierzchni nie będzie dużym kosztem dla miasta. Wystarczy wysypać tam tłuczeń i utwardzić. Bardzo prosimy o pomoc.

 

Odpowiedź:


Szanowni Mieszkańcy,
uprzejmie informuję, że z informacji uzyskanych od Miejskiego Zarządu Nieruchomościami, na wiosnę 2024 roku zostanie zlecone utwardzenie podwórza wraz z wjazdem przy budynkach ul. Ofiar Oświęcimskich 40, 42, 44 w Świebodzicach.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2920 Imię/NICK: Krzysztof

Opublikowano: 07-12-2023
Witam. Mam pytanie kiedy na ulicy Zamkowej zostaną w końcu wymienione żarówki ulicznych latarniach? Na całym osiedlu panuje coraz większa ciemność i nikt nic z tym nie robi Ludzie wychodzący na spacer wieczorem wychodzą z latarkami. pozdrawiam

 

Odpowiedź:

Szanowna Panie Krzysztofie,

Uprzejmie informuję, ze Pana interwencja została zgłoszona do Właściciela ( Tauron Nowe Technologie S.A.) oświetlenia ulicznego celem naprawy latarni.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2919 Imię/NICK: Magdalena

Opublikowano: 07-12-2023
Proszę o interwencję w sprawie lampy drogowej naprzeciw budynku przy ul. Kazimierza Pułaskiego 29. Nie świeci od 3 tygodni.

 

Odpowiedź:

Szanowna Pani Magdaleno,

Uprzejmie informuję, że Pani interwencja została zgłoszona do Właściciela (Tauron Nowe Technologie S.A.) oświetlenia ulicznego celem usunięcia awarii.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2918 Imię/NICK: Karolina

Opublikowano: 22-11-2023
Dzień dobry, proszę o informację jaki jest powód tego, iż na placu zabaw w parku miejskim 1/3 powierzchni placu zabawy jest pusta? (stoi słup, który nikomu do niczego nie jest przydatny!) Jeśli było tam urządzenie, które uległo zepsuciu lub było niebezpieczne to może warto by było zdemontować je całkowicie i w zwolnionej przestrzeni dołożyć z 2 lub 3 nowe urządzenia! Proszę o reakcję i wyjaśnienie wątpliwości


Odpowiedź:

Szanowna Pani Karolino,
uprzejmie informuję, że wymiana urządzeń na placu zabaw została wykonana w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego. Niestety, tzw. karuzela słupowa okazała się urządzeniem, z którego nasze nastolatki korzystały w sposób nieprawidłowy. 
Po kilkudniowej obserwacji systemem monitoringu, w trosce o bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw i samych nastolatków, służby miejskie zdemontowały górną część urządzenia. Docelowo,  w tym miejscu zostanie zamontowane inne urządzenie zabawowe.


Z wyrazami szcunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2917 Imię/NICK: Michał Mieczysław Kwiatek

Opublikowano: 22-11-2023
Panie Burmistrzu, czy na osiedlu Strzelecka można zamontować progi ograniczające prędkość? Mamy tu dużo dzieci i staruszków, a kierowcy czasami znacznie przekraczają dopuszczalną prędkość. Szczególnie młodzi kierowcy. Na przykład kontenery na śmieci są tak umiejscowione, że trzeba przejść przez ulicę. Wiele razy widziałem uciekające przed pędzącymi samochodami dzieci, które rodzice wysłali wyrzucić śmieci. To niedopuszczalne. Progi ograniczajace prędkość rozwiązałyby problem. Czy dałoby się coś z tym zrobić? Proszę o odpowiedź.

 

Odpowiedź:

Szanowny Panie Mieczysławie,
uprzejmie informuję, że w związku z wcześniejszymi rozmowami z mieszkańcami ulicy Strzeleckiej, aby poprawić bezpieczeństwo na tym terenie, Gmina Świebodzice zaplanowała już wprowadzenie strefy ograniczonej prędkości do 20 km/h. W styczniu-lutym 2024 r. Wydział Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach zleci opracowanie i zatwierdzenie w Starostwie Powiatowym w Świdnicy projektu zmiany stałej organizacji ruchu na drodze gminnej ul. Strzeleckiej, polegającej na wprowadzeniu strefy ograniczonej prędkości do 20 km/h.Z wyrazami szacunku 
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta ŚwiebodzicePYTANIE: 2916 Imię/NICK: Michał

Opublikowano: 21-11-2023
Szanowny Panie Burmistrzu, Na ulicy Mieszka I przy sklepie Biedronka i Dino warto byłoby zrobić podwyższenie tych dwóch przejść dla pieszych tak jak jest przy bibliotece miejskiej na ul. Wolności. Może pohamowałoby to zapędy niektórych do rozwijania prędkości ponad 100km/h na odcinku pizzeria "Green Day" <> postój taksówek.


Odpowiedź:

Szanowny Panie Michale,
Uprzejmie informuję, że wyniesione przejścia dla pieszych Gmina wykonała w 2021 r. z dotacji, jaką pozyskała z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Obecnie Gmina Świebodzice nie posiada środków finansowych na realizację takiego zadania. W momencie pojawienia się programu obejmującego poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu tut. Urząd ustali miejsca najbardziej niebezpieczne na terenie Świebodzic i będzie wnioskować o dofinansowanie na realizację wytypowanych zadań.  


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2915 Imię/NICK: Marek

Opublikowano: 17-11-2023
Panie Burmistrzu, czy po zakończeniu prac na ul. Jeleniogórskiej planowana jest naprawa zniszczonej nawierzchni ul. Cichej ? Ruch jaki sie tam obecnie odbywa spowodował że nawierzchnia jest silnie zniekształcona (pofałdowana) i wymagałaby napraw (wyrównania i miejscowego przełożenia kostki betonowej) zwłaszcza wokół studzienek kanalizacyjnych i deszczowych. Jako mieszkaniec tej ulicy mam obawy że ulica która bez funkcjonującego "objazdu" byłaby w znośnym stanie jeszcze przez wiele lat, nie doczeka sie rewitalizacji nawierzchni po zakończeniu wspomnianej inwestycji.

 

Odpowiedź:

Szanowny Panie Marku,

po zakończeniu remontu ul. Jeleniogórskiej zostanie oceniony stan nawierzchni ulic służących za objazdy podczas remontu (gmina na koniec roku wykonuje taki przegląd). Na jego podstawie oszacowane zostaną koszty napraw. Prace mogą zostać zaplanowane, dopiero kiedy będzie znany ich koszt, gdyż jest to dla Gminy duże obciążenie finansowe. Gmina ma zaplanowany na przyszły rok szereg robót drogowych, które są dotowane i te prace muszą być wykonane w terminach wynikających z dotacji.

            Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

 

PYTANIE: 2914 Imię/NICK:Kaziu

Opublikowano: 17-11-2023
Dlaczego nie odpisuje Pan na pytania mieszkańców Świebodzic?! Mało tego Pan smie pisać że odpowiada na wszystkie pytania....

 

Odpowiedź:

Szanowny Panie Kazimierzu,
uprzejmie informuję, że przeglądając pytania, które wpłynęły, nie znalazłem pytania z imieniem/nickiem Kaziu, w związku z tym jest mi trudno odnieść się do Pana wypowiedzi. Podtrzymuję swoje stanowisko i odpowiadam na wszystkie pytania. Skoro Pan sugeruje, że jest inaczej, to proszę przesłać zadane przez Pana pytanie z podaniem daty przesłania tego pytania.


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2913 Imię/NICK:Gal

Opublikowano: 17-11-2023
Czy to prawda że miasto sprzedaje dwie działki znajdujące się na osiedlu piastowskim za parkiem, i że teren ten przeznaczony jest na budowę hotelu. Czy nie uważa Pan że teren ten powinien być zagospodarowany przez miasto jako np. jako przedłużenie parku osiedlowego i powinien on służyć mieszkańcom naszej wspólnoty jako teren rekreacyjny. Przecież tka mało jest terenu do wypoczynku. Stawianie kolejnego budynku to bzdura. Proszę o odpowiedź bo nie mogę doczekać się odpowiedzi na kolejne pytanie


Odpowiedź:

Szanowny Panie Galu,
uprzejmie informuję, że został ogłoszony przetarg na sprzedaż nieruchomości gruntowych niezabudowanych, będących własnością Gminy Świebodzice, położonych w Świebodzicach, obręb ewidencyjny 0001 Pełcznica 1, oznaczonych jako działki nr 292/5, nr 475/60 oraz nr 296/3. Zgodnie z ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, ww. działki przeznaczone są pod teren zabudowy usług turystyki, teren usług sportu i rekreacji oraz ulicę wewnętrzną i teren istniejącego parkingu. Z takim przeznaczeniem działki zostały przeznaczone do sprzedaży w ramach przetargu. 

Z wyrazami szacunku 
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE: 2912 Imię/NICK: Liwia

Opublikowano: 16-11-2023
Dzień dobry, czy przy urzędzie działa Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji? Jeśli tak to gdzie, prosze podać jakiś adres lub telefon, po prostu kontakt, a jeśli nie to gdzie jest taki w najbliższej okolicy. pozdrawiam

 

Odpowiedź:

Szanowna Pani Liwio,
uprzejmie informuję, że Rzecznik Praw Konsumenta przyjmuje w Świdnicy przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 7 – tel. 74 850 04 06 w godz. 7:15 do 15:15.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice