Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka
Ikona Aparatu
Flaga Świebodzic w różnych stronach świata
Ikona Dymek rozmowa
Zapytaj Burmistrza
Ikona dwóch dokumentów
Ważne Dokumenty
ikona budynku
Nieruchomości
Ikona Autobusu
Komunikacja Miejska
Ikona czapki
Kultura i oświata
Ikona kliszy
TV Internetowa
Ikona dwóch dokumentów
Organizacje pozarządowe
Ikona Aparat
Fotogaleria
ikona tabelki
Fundusze Unijne i Krajowe
ikona
Zamówienia publiczne
Ikona fabryki
Aglomeracja Wałbrzyska
Ikona Teczka
Przedsiębiorcy i Firmy

TURYSTYKA

Świebodzice to liczące 22 539 mieszkańców miasto z bogatą ponad siedemsetczterdziestoletnią historią, położone w południowej części Dolnego Śląska, około 30 km od granicy z Republiką Czeską. Usytuowane są w środkowym biegu górskiej rzeki Pełcznica, na Pogórzu Świebodzickim, u stóp Gór Wałbrzyskich, w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Książ, co czyni je idealną bazą wypadową dla osób zainteresowanych eksplorowaniem „Perły Dolnego Śląska” oraz przylegającego Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Wśród zabytków na szczególną uwagę zasługują: klasycystyczny Ratusz, średniowieczne mury obronne, ruiny kościoła Św. Anny, romański kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, z cennymi polichromiami, pałac Seidlów – budowla reprezentująca styl renesansu angielskiego, ruiny Pałacu Wdów oraz krypta Hochbergów. 

Do pozostałych atrakcji turystycznych należą zlokalizowane na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego: Zimny Dwór, Jeziorko Daisy, przełomy Pełcznicy i Szczawnika, wyrobisko „sztolnia Daisy", Moja Fantazja, tereny Natura 2000 oraz piece wapienne i zaskakujące formy skalne w okolicznych lasach.

Walory turystyczne

Specyfika krajobrazowa Świebodzic, związana między innymi z ukształtowaniem terenu spowodowała, że już około połowy XIX w. (szczególnie po uruchomieniu połączenia kolejowego z Wrocławiem w 1843 r. i dziesięć lat później z Wałbrzychem) organizowano w tym kierunku jedno, dwu, lub trzydniowe wycieczki. Znalazło to odbicie w wydawanych wówczas przewodnikach turystycznych. Do osobliwości w samym mieście zaliczano wówczas fabrykę zegarów i stary kamieniołom wapienny, ale też i nie szczędzono pochwał widokom rozciągającym się wokół Świebodzic.

Przez Świebodzice przebiegają następujące szlaki turystyczne:

Flaga czerwona   Cis Bolko - Góra Marii

Przebiega on mniej więcej wzdłuż sudeckiego uskoku brzeżnego od Pełcznicy przez Książ, Świebodzice, Witoszów Górny (wzgórze), Złoty Las, Bystrzycę Górną, Lutomię i Glinno do Przełęczy Walimskiej.W Świebodzicach i najbliższej okolicy warto zwrócić uwagę na: Zamek Książ, Stare Miasto z zespołem zabytkowych kamienic oraz zabytkowymi kościołami.

 

Flaga zielona   Grodno - Książ - Bolków - Grodziec

Przez Pełcznicę biegnie również zielono znakowany Szlak Zamków Piastowskich, rozpoczynający się na zamku Grodziec koło Złotoryi i kończący się na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. W Świebodzicach i okolicach na szlaku na uwagę zasługują przede wszystkim takie obiekty jak: Zamek Książ, Stado Ogierów Książ, pomnikowy cis "Bolko", ruiny kościoła św. Anny w Pełcznicy, krzyż pokutny powyżej Pełcznicy, zamek Cisy.

 

Flaga Czarna   Świebodzice Dworzec PKP - ul. Świdnicka  Flaga czerwona

 

Pozostałe ścieżki

Warto podkreślić, że ze względu na sąsiedztwo dużych kompleksów leśnych wchodzących w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego, w mieście i jego najbliższych okolicach znajduje się bardzo gęsta sieć nieoznakowanych ścieżek i dróżek biegnących ze Świebodzic do wielu ciekawych i często bajecznych miejsc.

Tereny te są bardzo zróżnicowane, trasy biegną wśród zalesionych wzgórz Pogórza Wałbrzyskiego i Świebodzickiego. Poza bogatą fauną i florą na swojej drodze ujrzymy często przepiękne widoki okolic oraz ciekawe obiekty architektury. Oprócz tych najbardziej znanych warto zwrócić uwagę na te mniej znane i często niedostrzegane.

 

Szczególnie polecane są trasy w Wąwozie Pełcznicy i Szczawnika.

Wąwóz Pełcznicy (zwany także Wąwozem Książ) zaliczany jest do najpiękniejszych w Sudetach, i to nie tylko tych polskich. W XIX wieku były tu "piękne i liczne mostki, brzeg z brzegiem, skałę ze skałą łączące, pawilony, dziwaczne przejścia przez skały, wyłomy (...), pustelnia romantycznie w drzewach ukryta, Świątynia Karoliny, Siedzenie Myśliwego (...)". Obecnie wąwóz jest nieco zaniedbany, jednakże od kilku lat przywracany jest do stanu sprzed kilkudziesięciu lat.

Ściany wąwozu wznoszą się niespełna na 100 metrów wysokości i miejscami tworzą kilkudziesięciometrowe przepaści. Porasta je stary las mieszany, co czyni to miejsce szczególnie bajkowym latem i jesienią. Nietrudno w cieniu grubych buków, lip czy dębów, wśród wszechobecnych różaneczników wczuć się w czasy, gdy przemierzali te miejsca świdniccy Piastowie, władający okolicą. W okolicach świebodzickiej Pełcznicy znaleźć można wyloty z podziemnych sztolni, drążonych pod Książem przez więźniów pobliskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Nie wiadomo do końca w jakim celu wykuwano w skałach pod zamkiem ogromne korytarze. Przypuszcza się jednak, że mogło to się odbywać w ramach przygotowań do produkcji pocisków balistycznych dalekiego zasięgu.

U wylotu wąwozu, w granicach Świebodzic (Pełcznicy), rośnie pomnikowy cis, którego przyjęło się nazywać "Bolko", a w zasadzie Bolkówna, gdyż jest to drzewo rodzaju żeńskiego. Bolko jest najstarszym cisem w Sudetach Środkowych i ma prawdopodobnie ok. 600 lat, jednakże niemiecki przyrodnik Aleksander von Humboldt w XIX w. szacował wiek tego okazu na 800 lat, co jest niestety nie do zweryfikowania, bo cis ma w środku wypalone korzenie.

Nieco mniej znany, jednakże równie atrakcyjny i nawet bardziej "dziki" jest Wąwóz Szczawnika, położony nieco na zachód od Wąwozu Książ.

Książański Park Krajobrazowy to jednak nie jedynie miejsce w okolicach Świebodzic, gdzie można pospacerować. Polecamy również spacer Drogą Węglową, która niegdyś prowadziła z Wałbrzycha przez Świebodzice do portów odrzańskich. Droga ta pomiędzy świebodzickimi Cierniami, a Jaworzyną Śląską jest dość dobrze utrzymana. Wiedzie płaskimi terenami Równiny Świdnickiej wśród bujnych pól. W kierunku południowym z drogi rozciąga się przepiękna panorama Sudetów z Chełmcem, Masywem Trójgarbu i Wielką Sową na pierwszym planie. Z drugiej strony nad okolicą góruje mityczna Ślęża.

Niezwykle atrakcyjne położenie Świebodzic sprawia, że warunki do uprawiania turystyki rowerowej są wręcz idealne. Przez miasto przebiega sudecki uskok brzeżny. Dzieli on miasto na dwie części: południową - górską, z urozmaiconą rzeźbą terenu i północną - równinną. Dzięki tak ubogaconej rzeźbie terenu, w okolicy znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy kolarstwa górskiego, dla których przygotowano odcinki MTB, jak i mniej doświadczeni rowerzyści. To właśnie dla nich, jak i całych rodzin z małymi dziećmi wytyczono takie trasy, których pokonanie nie wymaga wzmożonego wysiłku kondycyjnego, a dostarczyć może równie niezapomnianych wrażeń.

Podróżowanie rowerem w naszej okolicy to nie tylko bliskość natury i urzekające widoki. To także spotkanie z historią, którą poznajemy zwiedzając po drodze liczne zabytki.

 

Maskotka promocyjna miasta 

SOWA ŚWIEBODKA MASKOTKĄ PROMOCYJNĄ ŚWIEBODZIC!
Od listopada 2009 roku Sowa Świebodka promuje nasze miasto. Właśnie taka propozycja zwyciężyła w konkursie na maskotkę reklamującą Świebodzice. Komisja konkursowa, po obejrzeniu wielu prac, zdecydowała, że ze wszystkich propozycji sympatyczna sówka będzie naszym "ambasadorem", gdyż ptak ten dość powszechnie występuje na terenie naszego miasta. Jest nim dokładnie puchacz, którego napotkać możemy w wielu częściach miasta. Idea była właśnie taka, aby maskotka prezentowała zwierzątko występujące na terenie Świebodzic.

Sowę zaproponowały dwie autorki: Patrycja Ślęzak z klasy 5, Publiczny Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi oraz Julia Mikołajczyk z Mamą - klasa 2, Szkoła Podstawowa nr 2.

 

Maskotka SOWA

Powrót