Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Co warto zobaczyć w okolicach Świebodzic?

Niezwykle atrakcyjne położenie Świebodzic sprawia, że w niewielkiej odległości od miasta możemy zobaczyć szereg miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić przebywając w tych okolicach. Do największych atrakcji Dolnego Śląska z pewnością należy zaliczyć niezliczoną ilość zamków i pałaców. W okolicach Świebodzic są to średniowieczne warownie w Książu (4 km), Bolkowie (19 km), Zagórzu Śląskim (zamek Grodno, 24 km). Dla spragnionych wypoczynku proponujemy wizytę w sudeckich uzdrowiskach. Te zlokalizowane najbliżej Świebodzic to Szczawno-Zdrój (8 km) i Jedlina Zdrój (19 km). Niedaleko znajdują się także słynne uzdrowiska Ziemi Kłodzkiej takie jak Kudowa, Duszniki, czy Polanica.

Okolice Świebodzic to także niesamowita gratka dla miłośników zabytków. Dolnośląskie miasta aż „kipią” od tego typu atrakcji. Nie sposób wymienić wszystkie ciekawe obiekty, ale z pewnością warto zwiedzić Świdnicę (13 km) z zabytkową starówką, XIII-wieczną katedrą oraz Kościołem Pokoju (obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO). Podobny kościół znajduje się także w Jaworze (30 km). Oprócz Świdnicy na szczególną uwagę zasługują także takie obiekty jak Domki 12 Apostołów w Chełmsku Śląskim (39 km), Palmiarnia oraz Stado Ogierów Książ w Wałbrzychu (3 km), Bazylika w Strzegomiu (13 km), czy Rynek w Boguszowie-Gorcach (18 km), najwyżej położony rynek w Polsce.

Okolice Świebodzic to także raj dla amatorów sportów, zarówno zimowych jak i letnich. W Rzeczce (35 km), Rybnicy Leśnej (21 km) i Łomnicy (30 km) na amatorów białego szaleństwa zimą czekają zarówno liczne wyciągi narciarskie, jak i dobrze utrzymane trasy zjazdowe. Niewiele ponad 50 km od miasta usytuowane są także słynne kurorty narciarskie Kotliny Jeleniogórskiej, takie jak Karpacz i Szklarska Poręba.

Tropicielom tajemnic II Wojny Światowej proponujemy wizytę w Podziemnym Mieście Osówka w Głuszycy (29 km) oraz sztolniach walimskich (34 km), budowanych w ramach ogromnego projektu pod kryptonimem „Riese”. Historię II Wojny Światowej na tych ziemiach poznamy także wybierając się do muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy koło Strzegomia, zlokalizowanym na terenie byłego obozu koncentracyjnego.

Amatorzy kolarstwa górskiego (MTB) odnajdą doskonale utrzymane i oznakowane trasy między innymi w okolicach Głuszycy, Wałbrzycha, czy Kamiennej Góry.

Miłośnikom pieszych wędrówek nie sposób wskazać konkretne miejsca. Czeka na nich bowiem gęsta sieć szlaków pieszych w Sudetach, rozciągających się na południe od Świebodzic.

Nieco dalej od Świebodzic warto wybrać się do skalnego miasta w Teplicích nad Metují (43 km) i Adršpachu (51 km) oraz w okolicach Kudowy-Zdroju (71 km), czy poznać niesamowite ZOO Safari w Dvůr Králové nad Labem (73 km). Północne Czechy, podobnie jak Dolny Śląsk, to kraina niezwykle obfitująca w zamki, pałace, czy inne zabytki kultury. Również i tutaj na turystów czekają uzdrowiska i kurorty, w których latem pojeździmy na rowerach, a zimą zasmakujemy przygody z nartami. Do Czech najlepiej kierować się drogą krajową nr 5 oraz 35. Do najbliższych miejscowości granicznych, takich jak Lubawka i Golińsk jest zaledwie 30 km.

Powrót