Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Zapytaj Burmistrza

Zdjęcie Artykułu

PYTANIE 2765: Imię/NICK: Monika J.

Opublikowano: 24-08-2020
Witam, chciałabym uzyskać informację czy mają Państwo zamiar wyremontować klatke schodowa w budynku przy ulicy Kolejowej 25? Od 30stu lat nawet nie wydali Państwo 1zł na farbę... Klatka schodowa jest w stanie tragicznym, tynk odpada od wielu lat co stanowi zagrożenie dla lokatorów. Instalacja elektryczna miała być wymieniania w związku z wypadkiem który zdarzył się w lutym: mieszkanka została porażona prądem w wannie! Poniżej proszę sobie przypomnieć prawo budowlane! Prawo budowlane w (art. 61 w związku z art. 5 ust. 2) wyraźnie mówi, że właściciel (np. wspólnota) lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany utrzymywać go w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. Dotyczy to w szczególności m.in. bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych, ochrony przed hałasem i drganiami. Prawo budowlane zobowiązuje też właściciela lub zarządcę do przeprowadzania okresowych kontroli budynku (art. 62). Co najmniej raz w roku trzeba sprawdzić stan techniczny elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska, oraz instalacje gazowe i przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne). Sprawę zgłoszę do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Moniko,
uprzejmie informuję, że klatka schodowa należy do części wspólnych budynku i wspólnota mieszkaniowa jako właściciel odpowiada za przeprowadzenie wszelkich remontów w danym budynku. W przypadku remontu klatki schodowej, wspólnota na corocznym zebraniu może zaproponować podjęcie uchwały w tej sprawie i przeznaczeniu zebranych środków na funduszu remontowym na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych.
Ponadto, z informacji uzyskanych od zarządcy nieruchomości firmy Prefekt wynika, że została już wykonana termomodernizacja w/w nieruchomości tj: remont dachu, ocieplenie budynku wraz z odnowieniem elewacji i wymianą stolarki okiennej. Dodatkowo Wspólnota Mieszkaniowa budynku przy ul. Kolejowej 25 w Świebodzicach na zebraniu w 2020 r. podjęła uchwałę w sprawie wymiany instalacji elektrycznej w okresie jesienno- zimowym.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 193

Powrót