Stop Hejt! | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Na zdjęciu widać sześć osób kobiet i mężczyzn stojących w jasnej sali. W tle dwa roll-upy, jeden czarny, drugi niebieski.

Stop Hejt!

Opublikowano: 18-11-2021
W czwartkowe przedpołudnie, 18 listopada, w Sali Posiedzeń Ratusza Miejskiego odbyła się konferencja prasowa, dotycząca nowej akcji społecznej Stop Hejt.
Spotkanie poprowadzili koordynator akcji Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański,  Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Robert Sysa i pomysłodawca akcji Kierownik I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej  Maciej Więcek. Wzięli w nim udział również Kierownik  Klubu Senior + Agata Koperska, Pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej ds. profilaktyki Aneta Rajca oraz Kierownik  Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Ilona Szczygielska.
O godzinie 10:00 rozpoczęła się konferencja prasowa zwołana przez Burmistrza Miasta Pawła Ozgę. Zgromadzonych powitał Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański.
Wyjaśnił przedstawicielom mediów lokalnych i regionalnych, skąd wziął się pomysł na kampanię o tej tematyce. Jak podkreślił zjawisko hejtu, głównie w Internecie stale się nasila, a mowa nienawiści i agresywne komentarze stały się niemal codziennością. W odpowiedzi na rosnącą skalę problemu w Świebodzicach przeprowadzona zostanie kampania edukacyjno-informacyjna pod nazwą Stop Hejt. To druga po akcji społecznej Pomóż Mi tego rodzaju kampania skierowana do mieszkańców. Zastępca Burmistrza zaznaczył, że głównym przesłaniem działań nie jest tylko informowanie o problemie, ale uświadomienie ofiarom cyberprzemocy, że mogą się bronić, a oprawcom, że nie są bezkarni.
Wypowiedź Zastępcy Burmistrza uzupełnił Maciej Więcek, który na co dzień w swojej pracy mierzy się z negatywnymi skutkami hejtu kierowanego zarówno w stronę jego osoby, jak i młodych ludzi, z którymi pracuje. Opowiedział, jak problem nienawiści w Internecie narastał przez lata i jakie osiągnął obecnie rozmiary. Podkreślił, że jedynym sposobem na zatrzymanie nakręcającej się spirali hejtu jest uświadomienie głównie młodym, że nikt nie jest anonimowy w sieci, a każde działanie ma określone konsekwencje. Zapowiedział, że w ramach akcji odbędą się spotkania informacyjne, edukacyjne, ale również warsztaty w szkołach, gdzie dzieci będą mogły same sprawdzić, do czego prowadzi prześladowanie i wyśmiewanie innych osób w sieci. Ponadto specjalnie na potrzeby akcji stworzony zostanie Świebodzicki słownik mowy nastolatka, który pozwoli rodzicom na zrozumienie, o czym tak naprawdę piszą ich dzieci w Internecie. W szkołach staną specjalne skrzyneczki, gdzie każdy uczeń będzie mógł anonimowo zgłosić, jeśli stanie się ofiarą prześladowań lub będzie wiedział o osobie, która może potrzebować pomocy, bądź podejrzewa, kto jest sprawcą takich zachowań. Robert Sysa dodał, że Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach będzie koordynatorem całego projektu.
W ramach akcji planowane jest również wywieszenie banerów i bilbordów informacyjnych w mieście, spotkania z terapeutą w szkołach, rozmowy z rodzicami, konkurs na dowolną pracę artystyczną dotyczącą tematyki walki z hejtem, a na zakończenie przedstawienie teatralne, które podsumuje wszystkie działania.
Jak zgodnie podkreślili organizatorzy akcji, głównym celem jest odhejtowanie naszego miasta i sprawienie, aby nikt nie czuł się bezkarny szerząc nienawiść i pogardę wobec innych.
Za udział w spotkaniu dziękujemy przedstawicielom mediów:
  • Doba.pl;
  • Swidnica24;
  • Moja Świdnica;
  • Dziennik Wałbrzych;
  • Muzyczne Radio;
  • RMF MAXXX;
  • Radio Sudety;
  • Miejska Telewizja Internetowa.
Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 888

Powrót