Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie przedstawia Ratusz Miejski

Wyższe diety radnych z wyrównaniem od sierpnia

Opublikowano: 04-01-2022
W środę (22 grudnia) odbyła się LIV sesja Rady Miejskiej Świebodzicach. Ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo uczestników posiedzenie zorganizowano w trybie zdalnym.

Początkowo w obradach brało udział 17 radnych, a ostatecznie zalogowało się 20. Wnioskodawcą sesji był Burmistrz Miasta Świebodzice. W posiedzeniu nie mogła uczestniczyć Przewodnicząca Rady Miejskiej Halina Mądra, w jej zastępstwie obrady poprowadził wiceprzewodniczący Tomasz Czekaj. Na sesji nie był również obecny Burmistrz Miasta Paweł Ozga, w którego imieniu występował Zastępca Tobiasz Wysoczański. W porządku obrad znalazło się 5 projektów uchwał przedłożonych przez Burmistrza  i ostatni projekt uchwały przedłożony przez Klub Radnych Obywatelskie Świebodzice w sprawie:

  • zmian budżetu gminy Świebodzice na 2021 r.;
  • zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Świebodzice na lata 2021-2027;
  • ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2021;
  • pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi;
  • utworzenia ośrodka wsparcia pod nazwą „Klub Senior + w Świebodzicach” i połączenie go z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świebodzicach;
  • zmiany uchwały nr LIII/312/2021 z dnia 29 listopada 2021 r. w sprawie ustalenia wysokości miesięcznych diet i zasad ich wypłacania oraz zwrotu kosztów podróży służbowych dla radnych Gminy Świebodzice.

Podczas dyskusji nad zmianami w budżecie radny Łukasz Kwadrans zwrócił się o informację ile i jakich pojemników do segregacji odpadów zakupi ZGK Świebodzice za zaproponowaną w budżecie kwotę. Zastępca Burmistrza w odpowiedzi wyjaśnił, że rodzaj i ilość pojemników zależne są od bieżących potrzeb spółki  i nie da się w danej chwili jednoznacznie sprecyzować tych wartości. Wypowiedź uzupełnił kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska i Zagospodarowania Przestrzennego, który wskazał, jak wiele elementów wpływa na zapotrzebowanie na ilość pojemników w danej lokalizacji m.in. ilość mieszkańców, rodzaj produkowanych odpadów czy akty wandalizmu. Następnie dodał, że  jest zapotrzebowanie na 126  pojemników o pojemności 1100 na odpady komunalne. Radny Klubu Wspólne Świebodzice Sławomir Łukawski sugerował, że konieczność wymiany używanych dotychczas pojemników typu KP 7 wynika z niedostosowania śmieciarki zakupionej przez spółkę ZGK do odbioru z nich śmieci. Jest to ewidentna nieprawda i próba zakłamania, co zaznaczył Zastępca Burmistrza, który zaapelował do radnego, aby przestał szerzyć nieprawdę. Wyjaśnił, że Spółdzielnia Mieszkaniowa podjęła decyzję o budowie boksów śmietnikowych na Osiedlu, dlatego kolejnym krokiem jest konieczność wymiany dotychczasowych kontenerów na nowe dostosowane do takiego rozwiązania. Podkreślił również, że utrzymanie czystości to zadanie Gminy, a część pojemników usuwanych z terenu Osiedla Piastowskiego może zostać wykorzystana w innych lokalizacjach. Jednak zauważył też, że  niektóre z nich są już zniszczone i nadają się jedynie do ze złomowania. Pomimo obszernych wyjaśnień radny Klubu Wspólne Świebodzice Łukasz Kwadrans zawnioskował o nieprzekazywanie kwoty 140 000 zł spółce ZGK Świebodzice z przeznaczeniem na zakup pojemników do segregacji odpadów komunalnych. W glosowaniu 12 radnych poparło wniosek, 7 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Następnie uchwałę po zmianach radni przyjęli 7 głosami za, 11 radnych się wstrzymało. Kolejny projekt w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy na lata 2021-2027 został przyjęty 8 głosami radnych.       

Kolejny projekt uchwały dotyczący ustalenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2021, został przyjęty jednogłośnie.

Przy procedowaniu projektu w sprawie pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi głos zabrał radny Klubu Obywatelskie Świebodzice Sebastian Biały. Zakwestionował przedstawiony projekt, gdyż w jego odczuciu powinny być do niego wpisane konkretne kwoty dopłat. Zarówno Zastępca Burmistrza, jak i Kierownik Wydziału GNZ pospieszyli z wyjaśnieniem, że  uchwała w takim kształcie jest podejmowana we wszystkich gminach, a konieczność jej przyjęcia wynika z ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Dzięki temu możliwe będzie dofinansowanie gospodarowania odpadami przez Gminę Świebodzice. Konkretne kwoty są zależne od wydatków i dochodów, które Spółka ZGK Świebodzice faktycznie poniosła, a będzie to wiadome dopiero w styczniu po podliczeniu wszystkich kosztów. Radny otrzymał również informację, że system gospodarowania odpadami w gminie nie bilansuje się od dłuższego czasu i obecnie jest to około 2,5 mln brakujących środków. Pieniądze na zbilansowanie systemu są zarezerwowane w budżecie, a uchwała jest jedynie aktem prawnym pozwalającym na wykonanie niezbędnych działań. Głos zabrał radny Rady Miejski Zdzisław Pantal, który podkreślił, że w jego opinii nikt nie jest obecnie w stanie określić kwoty, jaka miałaby zostać wpisana do dokumentu, bo składają się na nią m.in. koszty paliwa, energii, zatrudnienia i wiele innych. Radni opozycyjni starali się przekonać mieszkańców oglądających sesję, że podjęcie uchwały będzie konieczne dopiero w momencie, kiedy gospodarka odpadami przestanie się bilansować. Jest to szerzenie nieprawdy. Pomimo rzeczowego przedstawienia sytuacji 12 radnych opozycyjnych odrzuciło projekt. 
Radni jednogłośnie i bez uwag przyjęli dokument dotyczący utworzenia ośrodka wsparcia pod nazwą „Klub Senior + II w Świebodzicach” i połączenie go z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świebodzicach.

Jako ostatni omawiany był projekt zmiany uchwały  w sprawie ustalenia wysokości miesięcznych diet i zasad ich wypłacania oraz zwrotu kosztów podróży służbowych dla radnych Gminy Świebodzice. Zaproponowane przez radnych Klubu Obywatelskie Świebodzice zmiany dotyczyły wyrównania diet pobieranych przez radnych Rady Miejskiej w Świebodzicach w nowej wysokości, przyjętej na sesji 29 listopada, od sierpnia br.
Przypomnijmy, że diety radnych wzrosły w związku z nowelizacją ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw i wynoszą obecnie:
- Przewodnicząca Rady Miejskiej  65% maksymalnej kwoty, tj. 2791 zł;
- Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i Przewodniczący komisji 50% maksymalnej kwoty, tj. 2147 zł;
-  Radni Rady Miejskiej 35% maksymalnej kwoty tj. 1503 zł.
Kwoty te wymienił na początku dyskusji nad projektem Radny Rady Miejskiej Janusz Kościukiewicz, podkreślając, że zgodnie z definicją radny wykonując swoje prawa i obowiązki, powinien kierować się przede wszystkim dobrem wspólnoty samorządowej, a jego obowiązkiem jest praca społeczna. Dodał, że w jego ocenie jako taka powinna być wykonywana za darmo. Zaproponował również, aby jeśli radni przyjmą uchwałę, otrzymaną z wyrównania kwotę przekazać na cele charytatywne, bądź społeczne, jednak pomysł nie spotkał się uznaniem. Jego zdanie podzielił również radny niezależny Zdzisław Pantal. Zapytany o opinię mecenas podtrzymał stanowisko wyrażone na poprzedniej sesji, że ustawa nie nakłada obowiązku wyrównania diet radnych, inaczej niż w przypadku burmistrzów, wójtów czy prezydentów. W głosowaniu projekt uchwały został przyjęty. 

Po przyjęciu interpelacji i przekazaniu informacji dla radnych wiceprzewodniczący zamknął obrady.

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 531

Powrót