Narodowe Czytanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach
Za nami XI edycja Narodowego Czytania, którą 2012 roku zainicjował ówczesny Prezydent RP Bronisław Komorowski. Akcja przez wszystkie lata cieszyła się ogromnym zainteresowaniem Polaków i Polonii na całym świecie.
Świebodzicka biblioteka niemal od początku brała udział w NC (2013), a o idei można przeczytać w poprzednim wydaniu GŚ (nr 306/ 35).
W Roku Romantyzmu, w 200 lat po wydaniu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza właśnie na te dzieła wskazał Prezydent RP Andrzej Duda i w dniu 03 września b.r. cała literacka Polska i polonijny świat czytał utwory naszego największego wieszcza.
Tego dnia świebodzicka biblioteka wypełniła się po brzegi, a wśród zaproszonych gości pojawił się Wiceminister Klimatu i Środowiska pan Ireneusz Zyska, Sekretarz Miasta Świebodzice pani Sabina Cebula, przedstawiciele Rady Miasta- pani Ewa Dziwosz i pan Adam Tobiasz, przedstawiciel Stowarzyszenia Młodzi dla Świebodzic pan Jakub Górski, dyrektor MDK pani Beata Rejek, kierownik Klubu Senior+ Agata Koperska, Prezes Stowarzyszenia Senior Aktywny Obywatel pani Irena Czapkowska, przedstawiciele placówek oświatowych: wicedyrektor SP nr 2 pani Dorota Piwko oraz nauczycielka języka polskiego pani Małgorzata Chojda- Ozga wraz z uczniami oraz bibliotekarka Anna Sędziak, dyrektor
SP nr 3 pani Jolanta Styrna-Grossman wraz z nauczycielką języka polskiego panią Ewą Tomczak i uczniami, dyrektor SP nr 4 pani Anna Nowak, dyrektor SP nr 1 pani Elwira- Kirklo-Rusek wraz z nauczycielką języka polskiego panią Justyną Gąsior, dyrektor Szkoły Podstawowej Integracyjnej na Cierniach pan Łukasz Kucemba wraz z nauczycielką języka polskiego panią Ewą Topą i bibliotekarką panią Ewą Tadeuszak oraz nauczycielka języka polskiego Zespołu Szkół w Świebodzicach pani Jolanta Bieniasz wraz z uczniami, prezes ZNP pani Urszula Kruczek oraz Czytelnicy-dorośli i młodzież, co szczególnie napawa optymizmem, bowiem w sposób aktywny włączyli się w akcję Narodowego Czytania.
Przedstawiciele SP nr 2 przygotowali z podziałem na role dwa utwory: „Świteziankę” oraz „Rękawiczkę”, gdzie ostatnia zwrotka ballady wybrzmiała w języku ukraińskim, co ma szczególne znaczenie właśnie teraz w czasie trwającej wojny Rosji z Ukrainą.
Równie pięknie zaprezentowali się uczniowie ze SP nr 3, przedstawiając „Lilie”, nie tylko czytając, ale równie dobierając swój ubiór zgody z epoką romantyzmu. Balladę „Rybka” wraz z nauczycielką panią Jolantą Bieniasz pięknie przeczytał uczeń Zespołu Szkół w Świebodzicach.
Oprócz wymienionych utworów tego dnia czytaliśmy jeszcze „Romantyczność”, „Powrót taty” angażując i włączając do udziału pozostałych czytelników.
A jaki charakter miało to święto w naszej placówce? Było to dla nas nie lada wyzwanie, gdyż marzyło się nam połączenie tradycji i nowoczesnego stylu. Ostatecznie nasze Narodowe Czytanie i że względu na ogromną ilość osób i wyjątkową liczbę młodzieży, a także wkomponowanie elementów filmowych w formie piosenki i włączenie uczestników w Narodowe Czytanie sprawiło, że miało ono charakter performance. Wszystko się wymieszało widz był artystą, by za chwilę wchłonęła go publiczność....
Na zakończenie wyrapowaliśmy jak jeden mąż „Panią Twardowską”, stanęliśmy do wspólnego zdjęcia, a w czasie nieoficjalnym zaproszeni goście udali się na poczęstunek złożony z chleba, smalcu, ogórków i ciasta drożdżowego, by dalej pozostać w klimacie „Ballad i romansów”.
Pozytywne wpisy do Kroniki bibliotecznej oraz na fanpage biblioteki świadczą, że Narodowe Czytanie 2022 przeszło do historii jako Wydarzenie Kulturalne w pełni udane.
W czasie Narodowego Czytania przybyli typowali kolejny utwór na rok 2023. Jak już wiemy Prezydent RP ogłosił, że będzie to „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Wśród propozycji złożonych w konkursowym koszyczku pojawiły się m.in. „Chłopi” Władysława Reymonta czy „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej. I mimo, iż w kuluarach pojawiał się tytuł „ Nad Niemnem” nikt niestety nie odważył się oficjalnie wpisać właśnie tej powieści.
Serdecznie raz jeszcze dziękujemy Wszystkim, którzy tego dnia byli w bibliotece. Udowodniliśmy, że jest to bardzo ważne święto literatury, a także wielkie wydarzenie kulturalne i narodowe. Dzięki wspólnemu czytaniu przepięknych ballad przenieśliśmy się w świat niezniszczalnych wartości: patriotyzmu, dziedzictwa kulturowego, poczucia własnej tożsamości narodowej, a także odwiecznych ludowych prawd, że zło musi być ukarane, a dobro nagrodzone, że w życiu zawsze będziemy tęsknić szczęściem i miłością pamiętając o słowach Adama Mickiewicza: „Wierz w serce i patrzaj w serce”
Liczba wyświetleń: 562
Powrót