Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Ratusz Miejski

Radni opozycyjni zerwali kworum

Opublikowano: 30-12-2022
W czwartek, 29 grudnia, odbyła się LXXII sesja Rady Miejskiej w formule zdalnej, zwołana na wniosek Burmistrza Miasta Świebodzice Pawła Ozgi. W porządku obrad znalazły się dwa projekty uchwał w sprawie:
  1. zmian budżetu Gminy Świebodzice na rok 2022;
  2. zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Świebodzice na lata 2022-2027.

 

Zwołanie sesji w jeszcze w tym roku kalendarzowym miało istotne znaczenie z uwagi na fakt, że w dniu 23 grudnia br. miasto otrzymało środki przeznaczone na wypłatę rekompensat energetycznych dla przedsiębiorców, które powinni oni otrzymać jeszcze w tym roku. Do tego konieczne było wprowadzenie ich do tegorocznego budżetu.          

Początkowo na posiedzeniu zalogowanych było 19 radnych, po krótkiej przerwie technicznej było 20 radnych, co oznacza, że kworum zostało osiągnięte. W punkcie interpelacje i zapytania radnych Radny Klubu Wspólne Świebodzice Łukasz Kwadrans zapytał o powód, dla którego w obradach nie uczestniczy Burmistrz Miasta. W odpowiedzi Zastępca Burmistrza Tobiasz Wysoczański wyjaśnił, że włodarz nie mógł osobiście uczestniczyć w obradach, jednak na posiedzeniu są osoby merytoryczne, które wyjaśnią rzeczowo, każdą kwestię związaną z przedłożonymi, ważnymi dla Mieszkańców projektami uchwał.

Należy zaznaczyć, że Burmistrz złożył  do Biura Rady wniosek o zwołanie sesji w piątek, 23 grudnia br. Wiceprzewodniczący Tomasz Czekaj po konsultacji z klubami radnych ustalił termin posiedzenia na 29 grudnia. Burmistrz Miasta został o terminie jedynie powiadomiony. Włodarz wyznaczył do uczestnictwa w sesji swojego Zastępcę Tobiasza Wysoczańskiego, Sekretarza Miasta Sabinę Cebulę, Zastępcę Skarbnika Miasta Iwonę Sułkowską oraz Dyrektora OPS Roberta Sysę, ponieważ osobiście nie mógł uczestniczyć w obradach. Ponadto Radni otrzymali informacje o trybie składania i terminie otrzymania odpowiedzi na wszelkie składane interpelacje. W odpowiedzi Radny Sebastian Biały zaproponował, aby sesję przerwać i wznowić 4 stycznia o godzinie 15:55. Zastępca Burmistrza oraz Sekretarz Miasta raz jeszcze wyjaśnili, że podjęcie uchwały jest konieczne jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym, aby środki mogły zostać wydatkowane. Głos zabrał również Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Robert Sysa, który wytłumaczył, że na wniosek firmy DZT Południe, będącej  częścią świebodzickiej Grupy DZT Service działającej w branży ciepłowniczej, OPS zwrócił się do Wojewody Dolnośląskiego o wypłatę tzw. rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych. Rekompensaty, o których mowa to środki dla przedsiębiorstw energetycznych, które zobligowane są do stosowania niższej ceny dla gospodarstw domowych, aby nie ponosiły strat z tytułu właściwych kosztów wytwarzania energii. Dodał również, że środki muszą być wydatkowane w bieżącym roku kalendarzowym, dlatego przeniesienie procedowania nad projektem uchwały na 4 stycznia, sprawi, że stanie się on bezzasadny. Tym samym środki, o których mowa trzeba będzie zwrócić. Radny Sebastian Biały po wysłuchaniu argumentów poinformował zebranych, że opuszcza obrady. Był to jawny sygnał, że radni opozycyjni nie chcą procedować złożonych projektów uchwał. Można było to zauważyć również podczas kontrolnego sprawdzania obecności na posiedzeniu, po przejściu do punktu rozpatrzenia uchwał, celem potwierdzenia osiągnięcia kworum. Okazało się, że na posiedzeniu jest obecnych 15 radnych, a 5 opuściło obrady. Po rozpoczęciu dyskusji Przewodnicząca Rady Miejskiej zarządziła 5 minut przerwy, po których na posiedzeniu pozostało jedynie 10 radnych, co wiązało się z nieosiągnięciem kworum, a tym samym brakiem możliwości podejmowania uchwał. Sesję rady miejskiej opuścili członkowie klubu Wspólne Świebodzice: Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Aneta Dobosz, Bogdan Kożuchowicz, Łukasz Kwadrans, Sławomir Łukawski, Zofia Marek, Adam Tobiasz oraz Rani Stowarzyszenia Obywatelskie Świebodzice: Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Czekaj (osoba, która wyznaczyła termin posiedzenia na 29 grudnia), Przewodniczący Komisji i Planowania Przestrzennego Sebastian Biały, Patryk Biały, Marcin Cichoń.

Na sesji pozostali obecni radni Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych: Grażyna Bieniada, Jan Klepiec, Janusz Kościukiewicz, Adam Pofelski, Klubu Zjednoczona Prawica: Przewodnicząca Rady Miejskiej Halina Mądra, Marek Gąsior, Krystian Wołoszyn oraz Radni niezrzeszeni: Ewa Dziwosz, Zbigniew Opaliński, Zdzisław Pantal.

Zerwanie kworum uniemożliwiło dalsze procedowanie uchwał (do ich podjęcia wymagana jest większość, czyli 11 radnych), a tym samym wprowadzenia środków na rekompensaty do budżetu Gminy. Jest to kolejny dowód rażąco nieodpowiedzialnego, szkodliwego dla Gminy i jej Mieszkańców działania opozycji. Jak podkreślili Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, Radny Janusz Kościukiewicz oraz Radna niezrzeszona Ewa Dziwosz jest to kolejna sytuacja, kiedy dobro Mieszkańców przegrało z butą kilku opozycyjnych radnych. W imieniu Burmistrza oraz własnym Zastępca Burmistrza Tobiasz Wysoczański podziękował radnym, którzy pozostali odpowiedzialnej postawy.  

Po przekazaniu informacji dla radnych oraz życzeń dla Mieszkańców przez Przewodniczącą Rady Miejskiej, Zastępcę Burmistrza i radnych obrady zamknięto.     

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 442

Powrót