Radni zablokowali inwestycje w mieście | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej

Radni zablokowali inwestycje w mieście

Opublikowano: 04-05-2023
W poniedziałek, 24 kwietnia, odbyła się LXXVII sesja Rady Miejskiej zwołana na wniosek Burmistrza Miasta. Należy przypomnieć że posiedzenie pierwotnie miało odbyć się tydzień wcześniej 17 kwietnia (poniedziałek), jednak na wniosek grupy radnych opozycyjnych termin w ostatniej chwili został zmieniony.

W porządku obrad znalazły się projekty uchwal w sprawie:

  1. zmian budżetu gminy Świebodzice na 2023 r.,
  2.  zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Świebodzice na lata 2023-2029.,
  3. utworzenia i przystąpienia do Stowarzyszenia Energetyki Obywatelskiej Ziemi Świdnickiej,
  4.  wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie na terenie Gminy Świebodzice działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości stałych.

 

Na wniosek Klubu Radnych Zjednoczona Prawica do porządku obrad wprowadzono projekt uchwały w sprawie zmiany regulaminu budżetu obywatelskiego Gminy Świebodzice. Dokument uściśla interpretacje zakresu własnościowego terenu na jakim mogą być realizowane projekty.

Po przejściu do punktu interpelacje i zapytania radnych, jako pierwszy głos zabrał Radny Rady Miejskiej Janusz Kościukiewicz, który zwrócił się do Przewodniczącej Rady Miejskiej Haliny Mądrej z prośbą o wyjaśnienie dlaczego sesja zwołana pierwotnie na 17 kwietnia, została na wniosek grupy Radnych przesunięta na 24 kwietnia oraz jakie są konsekwencje tej decyzji dla Gminy.

Burmistrz Miasta wyjaśnił, że nie było z tego tytułu konsekwencji finansowych, jednak były duże następstwa społeczne. Wśród najważniejszych i najpilniejszych zmian w budżecie było m.in. przesunięcie kwoty 200 000 zł na przebudowę kładki dla pieszych na rzece Pełcznicy. Należy podkreślić, że na sali obrad byli obecni Mieszkańcy miasta, którzy chcieli uzyskać odpowiedź, kiedy przeprawa zostanie uruchomiona i to dla nich najważniejsze jest skrócenie czasu potrzebnego na naprawę przeprawy do niezbędnego minimum. Kolejną ważną dla części Mieszkańców kwestią, która opóźniła się o tydzień było zabezpieczenie w budżecie środków na wypłatę odszkodowań dla właścicieli ogródków działkowych, które zlokalizowane są na działce przeznaczonej pod budowę łącznika.  

W trakcie interpelacji pojawiły się również pytania dotyczące m.in. ilości właścicieli  ogródków, którym mają być wypłacone odszkodowania oraz możliwości przejęcia budynków  Zespołu Szkół od Starostwa Powiatowego. 

Po rozpoczęciu dyskusji nad projektem w sprawie zmian budżetu Gminy Świebodzice na rok 2023 na wniosek trzech klubów radnych, złożony przez Radnego Sebastiana Białego  z dokumentu usunięto § 7 dotyczący upoważnienia Burmistrza Miasta do zaciągania kredytów i pożyczek na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych, zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz pokrycie planowanego deficytu do wysokość 5.600.000 zł. Tym samym zablokowano wszelkie działania Burmistrza Miasta Świebodzice w zakresie realizacji inwestycji. Jak podkreśliła Skarbnik jest to działanie, które spowoduje, że Gmina nie mogąc zaciągać zobowiązań, nie będzie mogła podpisać umów z wykonawcami prac. Radny Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych Adam Pofelski podkreślił, że wynik głosowania świadczy o świadomym działaniu na szkodę Gminy.

Ponadto  Radni: Patryk Biały, Sebastian Biały, Marcin Cichoń, Tomasz Czekaj, Aneta Dobosz, Marek Gąsior, Bogdan Kożuchowicz, Łukasz Kwadrans, Sławomir Łukawski, Zofia Marek, Adam Tobiasz i Krystian Wołoszyn głosowali przeciw podjęciu uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Świebodzice na lata 2023-2029.

Wynik głosowania pokazał, że na 20 radnych obecnych na sesji 12 było przeciwnych podjęciu tej uchwały. To działanie na szkodę gminy i brak zgody Rady Miejskiej na rozpoczęcie inwestycji drogowych oczekiwanych bez Mieszkańców. Obecnie  nierozwiązany pozostaje problem wyjazdu z Osiedla Piastowskiego, nadal zakorkowana będzie ulica Strzegomska w godzinach szczytu oraz ulica Jeleniogórska. Gmina Świebodzice nie wykona inwestycji drogowej polegającej na remoncie i przebudowie ośmiu dróg, w tym m.in. ul. Młynarskiej, ul. Sienkiewicza, ul. Prusa, ul. Szkolnej, ul. Siennej, Drogi Węglowej, ul. Kasztanowej i ul. Kopernika, co więcej pod znakiem zapytania stanęło również zakończenie budowy małej obwodnicy Osiedla Piastowskiego, której zwieńczeniem miał być łącznik. Należy przypomnieć, że Gmina Świebodzice po pozytywnej weryfikacji złożonych wniosków otrzymała rekordową kwotę dofinansowania ponad 14,6 miliona złotych w ramach II edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

W związku z tym w wymaganym terminie wskazanym we wstępnej promesie przy zabezpieczeniu części środków w budżecie gminy, zostało ogłoszone na początku marca przez gminę postępowanie zakupowe mające na celu wyłonienie wykonawców dla tych oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. W związku ze stopniem złożoności prac oraz zapisami prawa zamówień publicznych postępowanie na remont i przebudowę ośmiu dróg podzielone zostało na trzy części. Wymagania programu rządowego przewidywały, że wyboru wykonawców należało dokonać na całość inwestycji opisanej we wniosku czyli na wszystkie części postępowania pod rygorem nieważności całego postępowania i utraty promesy oraz dofinansowania.

Ponieważ w wyniku postępowania zakupowego wysokość cen wybranych ofert przewyższyła wysokość dofinansowania i środków zabezpieczonych w budżecie gminy należało dokonać zmian finansowych i przed podpisaniem umów z wykonawcami zabezpieczyć środki w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy na lata 2023-2029. Radni miejscy głosując przeciwko uchwale pozbawili Gminę Świebodzice możliwości podpisania umów z wybranymi wykonawcami, którzy od dnia wyboru czekali prawie miesiąc na ich podpisanie. Dodatkowo powtórzenie przetargów, którego zażądali Radni Sebastian Biały i Bogdan Kożuchowicz spowoduje, że Gmina zmuszona będzie do unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszych ofert, a co za tym idzie konsekwencją będzie unieważnienie postępowań zakupowych. To z kolei spowoduje nie wypełnienie przez gminę zobowiązania polegającego na ogłoszeniu postępowania w terminie 9 miesięcy od dnia udostępnienia promesy wstępnej, co oznacza, że promesa wygaśnie, gmina straci dofinansowanie i w przypadku chęci realizacji inwestycji będzie musiała pokryć jej koszt w całości ze środków własnych. Jak podkreślał Burmistrz Miasta ponowne przeprowadzenie przetargów nie zagwarantuje również uzyskania niższej oferty od wykonawców, a wręcz przeciwnie, może ze względu na stale rosnące ceny pracy i materiałów zakończyć się złożeniem propozycji wyższych niż dotychczasowe.  Pomimo rzeczowych argumentów i realnego zagrożenia utratą przyznanych środków rządowych Radni opozycyjni  zagłosowali przeciw uchwale, a tym samym wykonaniu inwestycji drogowych w Świebodzicach.

Kolejnym projektem był projekt w sprawie przystąpienia do Stowarzyszenia Energetyki Obywatelskiej Ziemi Świdnickiej. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do uchwały celem powołania stowarzyszenia jest współpraca samorządów Powiatu Świdnickiego w zakresie kompetencji i struktury organizacyjnej wobec wyzwań związanych ze sprawiedliwą transformacją energetyczną. Fundamentalne znaczenie dla transformacji energetycznej będą miały przedsięwzięcia ponad lokalne, a wspólna polityka energetyczna JST da gwarancję sprawiedliwej transformacji i otwiera zupełnie nowe szanse na rozwój gospodarczy i społeczny gmin powiatu świdnickiego. Szczegółowo zakres i cele działalności omówił obecny na sesji Prezes Stowarzyszenia Paweł Łapacz. Na prośbę Zastępcy Burmistrza Tobiasza Wysoczańskiego potwierdził również, że obecnie do stowarzyszenia należą wszystkie gminy Powiatu Świdnickiego oprócz Świebodzic. Nie przekonało to jednak Radnych opozycji, którzy 13 głosami zdecydowali o odrzuceniu projektu.

W dalszej części posiedzenia Radni przyjęli jednogłośnie projekt dotyczący wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie na terenie Gminy Świebodzice działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości stałych.

Ostatnim omawianym projektem był dokument w sprawie zmiany regulaminu budżetu obywatelskiego Gminy Świebodzice. W głosowaniu 13 radnych było za, a 7 wstrzymało się od głosu.

Po przekazaniu informacji dla Radnych Przewodnicząca zamknęła obrady.

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 324

Powrót