Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Zostań patronem/patronką społeczną

Opublikowano: 25-10-2024
Patronat społeczny (z ang. community sponsorship) to model realizowany w różnych krajach na świecie. Polega na tym, że grupy 5-6 osób mieszkających w danym mieście, przez określony czas wspierają osoby z doświadczeniem uchodźczym czy migranckim przybywające do ich społeczności. Obecnie projekt pilotażowo jest testowany w kilku miastach w Polsce, w tym w Świdnicy.

Zapraszamy do współpracy osoby, które chciałyby włączyć się w to działanie i utworzyć własną grupę patronacką lub stać się częścią takiej grupy. Państwa zadaniem będzie wspieranie wybranej osoby lub rodziny przez okres 6 miesięcy - od grudnia 2024 do maja 2025 roku. 


Aby zgłosić się do udziału w programie, prosimy o wypełnienie formularza: https://forms.gle/gHDLAE19b3g3Wr537 

Przez cały ten czas będą państwo mieć wsparcie animatorek z Fundacji Ładne Historie oraz Klubu Migranta, a także ze strony powiatowych i miejskich instytucji.

Zostanie patronką lub patronem społecznym to nie tylko możliwość bezpośredniego wsparcia osób z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym, ale także szansa na budowanie silniejszej i bardziej otwartej społeczności. Wspierając osoby, które przybywają do Świdnicy w poszukiwaniu nowego życia, masz okazję nie tylko im pomóc, ale także wzbogacić własne doświadczenia poprzez współpracę z różnorodnymi ludźmi i organizacjami. Razem możemy tworzyć przyjazne, wspierające środowisko, które daje szansę na lepsze jutro nie tylko osobom migrującym, ale i całej lokalnej społeczności​.


Więcej szczegółów na temat Patronatu Społecznego w Świdnicy znajdziecie na naszej stronie: https://ladnehistorie.pl/patronat-spoleczny/


Masz pytania odnośnie udziału w programie?

Napisz lub zadzwoń do nas!

mailowo fundacja@ladnehistorie.pl

telefonicznie 530165873

 

Role i obowiązki w patronacie społecznym:

Grupa patronacka wspiera osobę lub rodzinę z doświadczeniem przymusowej migracji w następujących obszarach: 

Zakwaterowanie: pomoc w znalezieniu stałego miejsca zamieszkania, w tym wyszukiwanie ofert, negocjacje z właścicielami i wsparcie w formalnościach.

Rynek pracy: wsparcie w dostępie do ofert pracy, tworzeniu CV i przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych.

Edukacja: pomoc w zapisaniu dzieci do szkół oraz w uzyskaniu dostępu do kursów i szkoleń dla dorosłych.

Nauka języka: organizacja dostępu do kursów językowych i wsparcie w nauce języka polskiego.

Ochrona zdrowia: wsparcie w dostępie do opieki zdrowotnej, rejestracja u lekarza i pomoc w umawianiu wizyt.

Pomoc administracyjna: pomoc w załatwianiu formalności, w tym kontakt z urzędami i wypełnianie dokumentów.

Wsparcie materialne: organizacja i dostarczanie niezbędnych zasobów, takich jak odzież, żywność i środki higieny. Dodatkowo, jeśli grupa się na to zdecyduje, również wsparcie finansowe (np. przeprowadzenie zbiórki) - w przypadku kryzysowych sytuacji dot. zdrowia, miejsca zamieszkania itp.

Integracja społeczno-kulturowa: wsparcie w integracji z lokalną społecznością, zapoznanie z instytucjami kultury oraz lokalnymi zwyczajami.


Patronat Społeczny realizujemy w partnerstwie z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę" oraz organizacjami Pathways International, Homo Faber, KIK - Klub Inteligencji Katolickiej, Polskie Forum Migracyjne, Nomada Stowarzyszenie oraz Dom Sąsiedzki Podgórze 2-4.

 

Autor: Fundacja Ładne Historie

Liczba wyświetleń: 124

Powrót