Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Herb na rozmytym tle

Wybory Prezydenta RP w Świebodzicach

Opublikowano: 22-06-2020
Na niedzielę 28 czerwca 2020 r. zarządzone zostały wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Głosować możemy osobiście lub przez Pełnomocnika w tym dniu, w godzinach od 7:00  do 21:00  w siedzibie właściwej obwodowej komisji wyborczej. Tylko OKW nr 1 zmieniła swoją siedzibę. Obecnie mieści się w Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II ul. Bolesława Krzywoustego 46 w Świebodzicach (a nie w Spółdzielni Mieszkaniowej, jak było do tej pory). W załączeniu znajduje się Obwieszczenie Burmistrza, w którym podane są informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach OKW. Takie Obwieszczenia dostępne są również na tablicach/słupach ogłoszeń w naszym mieście. Prosimy odnaleźć swój lokal wyborczy.

Zasady głosowania w lokalu się nie zmieniły. Przy odbiorze karty do głosowania należy Komisji okazać dokument ze zdjęciem. Na prośbę Komisji powinniśmy zdjąć maseczkę.

W tym roku po raz pierwszy możemy głosować korespondencyjnie. Na obecną chwilę 105 wyborców wybrało taką formę głosowania. Do 26 czerwca mogą jeszcze zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego osoby przebywające na kwarantannie po 23 czerwca.

Wyborcy, którzy zadeklarowali, że pakiet odbiorą osobiście w Urzędzie Miejskim, mogą to już zrobić, począwszy od poniedziałku, tj 22.06.20202 r. Pozostałym wyborcom, pakiet dostarczy operator z Poczty Polskiej.

 

Co zrobić z pakietem wyborczym, który otrzymam?

W skład pakietu wyborczego wchodzi:

  1. koperta zwrotna (koperta ta jest już zaadresowana do właściwej obwodowej komisji wyborczej, dla ułatwienia pracownicy urzędu już wpisali adresy OKW);
  2. karta do głosowania;
  3. koperta na kartę do głosowania (również jest już odpowiednio opisana);
  4. oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania;
  5. instrukcja głosowania korespondencyjnego.

 

Po otrzymaniu koperty zaadresowanej na siebie mieszkaniec po jej otwarciu powinien zapoznać się z instrukcją głosowania korespondencyjnego. Tę instrukcję pozostawia dla siebie. Nie wrzuca jej do koperty zwrotnej.

Pozostałe składowe pakietu przygotowuje następująco:

- sprawdza, czy dane osobowe w oświadczeniu są prawidłowo wprowadzone, jeśli tak, to podpisuje to oświadczenie i wkłada je do tzw. koperty zwrotnej, czyli tej z adresem obwodowej komisji wyborczej. Jeśli nie, to przekreśla błędny zapis jedną linią poziomą, stawia parafę i wpisuje prawidłowo dane.

Następnie przy nazwisku kandydata, na którego chce oddać swój głos, stawia w kratce znak (znak stanowią co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki obok nazwiska wybranego kandydata). Kartę do głosowania wkłada do koperty z napisem „Koperta na kartę do głosowania”. Zakleja tę kopertę i wkłada do koperty zwrotnej.

W kopercie zwrotnej jest zatem zaklejona koperta z kartą do głosowania i podpisane oświadczenie. Teraz należy zakleić tę kopertę zwrotną. Jest kilka możliwości oddania tej koperty zwrotnej do właściwej obwodowej komisji wyborczej:

a. można osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do właściwej OKW w dniu 28 czerwca 2020 r. w godzinach od 7.00 do 21.00

lub

b. przynieść do 26 czerwca 2020 r. do Urzędu Miejskiego ul. Rynek 1 – sekretariat I piętro w godzinach pracy urzędu

lub

c. wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej również do 26 czerwca 2020 r. do godz. 24.00 skrzynki takie będą udostępnione pod adresem:

 

- 11 Listopada 5;

- Bolesława Chrobrego 3;

- Bolesława Krzywoustego 4;

- Ciernie 132;

- Długa 13;

- Henryka Pobożnego 2;

- Jana Mikulicza 11;

- Jeleniogórska 21;

- Osiedle Sudeckie 10;

- Piasta 22;

- Rynek 2;

- Stefana Żeromskiego 27;

- Strzegomska 35;

- Świdnicka 10;

- Władysława Sikorskiego 7;

- Zamkowa 3.

 

Koperty zwrotne przekazane przez wyborców do 26.06.2020 r., do Urzędu Miejskiego będą protokólarnie przekazane w dniu wyborów właściwej obwodowej komisji wyborczej. Podobnie postępuje Poczta Polska.

Pamiętajmy, że wchodząc do lokalu wyborczego, powinniśmy mieć zasłonięte usta i nos. Płyn do dezynfekcji rąk dla wyborców będzie znajdował się w każdym lokalu wyborczym przy wejściu w widocznym miejscu. 

W lokalu wyborczym może przebywać nie więcej niż 1 wyborca na 4 m kw. z wyłączeniem członków OKW, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych, jeśli tacy będą. Może się zdarzyć, że będziemy z tego powodu musieli poczekać na wejście do lokalu. Bądźmy dla siebie wyrozumiali.

Obwodowa komisja wyborcza posiada szczegółowe wytyczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa, które zobowiązana jest stosować.

Czy w tych wyborach w naszym mieście pobijemy swój rekord frekwencji? To zależy od nas.

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 1718

Powrót