Spotkanie autorskie z historią w tle | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie przedstawia stół prezydialny, przy którym siedzą zaproszeni goście

Spotkanie autorskie z historią w tle

Opublikowano: 21-08-2020
W czwartek, 20 sierpnia, w Miejskim Domu Kultury mieszkańcy Świebodzic spotkali się z dwoma pasjonatami historii: Sobiesławem Nowotnym i Andrzejem Dobkiewiczem.

Goście przyjechali do Świebodzic na zaproszenie Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Małgorzaty Grudzińskiej. Na spotkaniu omawiano powieść „W Leśnym Młynie”, niegdyś znanego, dziś już nieco zapomnianego śląskiego pisarza, urodzonego w Dobromierzu Fedora Sommera. Pierwszego tłumaczenia książki na język polski dokonał Sobiesław Nowotny, zachęcony przez Andrzeja Dobkiewicza. Słowo od tłumacza zilustrowano zdjęciami z kolekcji Edwarda Hałdasia.

Podczas spotkania, w którym udział wzięli m.in.: sekretarz miasta Sabina Cebula, wójt gminy Dobromierz Jerzy Ulbin,  Prezes Stowarzyszenia LGD „Szlakiem Granitu” Krystian Ulbin, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Katarzyna Woźniak, autorka powieści historycznej „Mała Norymberga” Agnieszka Dobkiewicz i Edward Hałdaś, który użyczył zdjęć ze swojej kolekcji do zilustrowania tłumaczenia „W Leśnym Młynie”, uczestnicy poznali wiele ciekawych wątków dotyczących historii regionu.

Znany świdnicki historyk Sobiesław Nowotny opowiedział zebranym o autorze książki Fedorze Sommerze, trudnościach, jakie napotkał podczas tłumaczenia jego dzieła (wymarłe dialekty dolnośląskie używane w oryginale powieści) oraz planach na przyszłość. 

Prelekcja spotkała się z dużym uznaniem zgromadzonych. Na zakończenie rozdane zostało kilka egzemplarzy książki, na których swój autograf złożył tłumacz.

Ze względu na spore zainteresowanie tematyką historii naszego regionu, planowane są następne spotkania autorskie. Informacje o nich będą publikowane na naszej stronie. W imieniu organizatora serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach. 

 

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 1249

Powrót