Zabytkowy sarkofag rodziny Hochbergów wrócił do Świebodzic | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Na zdjęciu odrestaurowany sarkofag polichromowany, złocony.

Zabytkowy sarkofag rodziny Hochbergów wrócił do Świebodzic

Opublikowano: 18-12-2020
W czwartek, 17 grudnia, odbył się odbiór prac renowacyjnych sarkofagu barona i hrabiego Jana Henryka I z rodziny Hochbergów. Jest to drugi odrestaurowany sarkofag z 9 zabytkowych odkrytych podczas remontu kościoła św. Mikołaja w Świebodzicach.
W trakcie prac w 2014 roku w odkrytej krypcie znajdowało się 10 trumien (1 miedziana, 8 cynowych i 1 drewniana), należących do członków rodu Hochbergów-dawnych właścicieli Książa, Świebodzic i okolicznych ziem. W 2017 roku udało się wyremontować pierwszy z dziewięciu zabytkowych sarkofagów, miedziany Zuzanny Jadwigi z rodu Schaffegotsch. Odnowiony zabytek powrócił do krypty rodowej rodziny w kościele pw. św. Mikołaja po niemal trzech latach. Tak jak przy pierwszym, tak i teraz prace renowacyjne prowadziła pracownia konserwatorska Agnieszki i Tomasza Trzosów z Tych.

- To wspaniała rzecz zarówno dla parafii, jak i wszystkich mieszkańców. Mamy już dwa odrestaurowane sarkofagi. Cieszę się, że możemy uczcić tak znamienitych ludzi, którzy władali dawniej naszym miastem-mówi burmistrz miasta Paweł Ozga.

Gmina Świebodzice z budżetu dołożyła 50 tys. złotych do prac renowacyjnych sarkofagu.

W pierwszej fazie prac konserwatorzy przeprowadzili bardzo złożone i skomplikowane prace, które miały na celu przywrócenie pierwotnej bryły i geometrii sarkofagu. Wykonano do niego wtórną konstrukcję wzmacniającą ze stali nierdzewnej. Został rozebrany na części składowe. Następnie Oczyszczono go z produktów korozji i uzupełniono wszystkie braki w ornamentach. Na koniec zabezpieczono, pozłocono i uzupełniono polichromię.

W odbiorze prac uczestniczyli: burmistrz miasta Paweł Ozga, Proboszcz parafii Józef Siemasz, Anna Nowakowska-Ciuchera z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków-Delegatura Wałbrzych, prezes zarządu Zamku Książ Anna Żabska, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusz Myktyszyn oraz wykonawca konserwator dzieł sztuki Tomasz Trzos. W wydarzeniu udział wzięły lokalne media, m.in.: Radio Sudety, Telewizja Internetowa, TVP3, Świdnica24, TV Wałbrzych, Telewizja Dami, Radio Wrocław.

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 2419

Powrót