#skarpetkowewyzwanie | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Brak zdjęcia

#skarpetkowewyzwanie

Opublikowano: 22-03-2021
21 marca zazwyczaj kojarzy nam się z początkiem kalendarzowej wiosny. Symbolizuje narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Nadejście wiosny to również okazja do świętowania. Od 2005 roku jest to także Światowy Dzień Zespołu Downa.

Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21. chromosom składa się z trzech „ramion” zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc „nie do pary”.

Dlaczego ten dzień jest obchodzony 21 marca?

Liczby 3 i 21 symbolizują trzecie, „nadprogramowe” ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej.
Jest to kolorowy dzień. Wszyscy zakładamy kolorowe skarpetki najlepiej nie do pary na znak solidarności i akceptacji osób z zespołem Downa. Dajemy dowód naszej tolerancji i życzliwości.
Co roku w naszej szkole odbywały się apele, konkursy, happeningi, które propagowały i zwiększały świadomość społeczeństwa na temat osób z zespołem Downa. W dobie pandemii szczególnie ważne jest promowanie pozytywnych idei również online. W tym roku w naszej szkole powstała akcja #skarpetkowewyzwanie. Każdy w prosty sposób mógł przyłączyć się do akcji.
W dniach od 19marca do 21marca zachęcaliśmy uczniów, rodziców, pracowników szkoły, dyrekcję szkoły oraz nauczycieli do robienia zdjęć w kolorowych skarpetkach i wysyłaniu ich na konta organizatorów. W akcję włączyło się bardzo wiele osób. Otrzymaliśmy bardzo dużo zdjęć, za które serdecznie dziękujemy.
Nie mogło również zabraknąć naszej symbolicznej dekoracji "skarpetkowego prania”, która jak co roku wzbudzała radość i zainteresowanie uczniów i osób odwiedzających naszą szkołę.
Do naszej akcji dołączyły również władze miasta oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
Serdecznie podziękowania kierujemy do Burmistrza Miasta Świebodzice Pana Pawła Ozgi oraz Zastępcy Burmistrza Pana Tobiasza Wysoczańskiego. Dziękujemy serdecznie Pani Sabinie Cebuli Sekretarz Miasta oraz wszystkim pracownikom Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w naszej akcji.
Dziękujemy Pani Magdalenie Stąpor Dyrektor Szkoły oraz Wicedyrektor Małgorzacie Radwan. Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, zwłaszcza klasy II, III i VI oraz oddziałowi przedszkolnemu, którzy bardzo aktywnie włączyli się do akcji i przysłali najwięcej zdjęć.

Dziękujemy Pani Karolinie Mielnik,Violettcie Siwiak, Lidii Półtorak za ogromną pomoc w organizacji akcji.

#skarpetkowewyzwanie DO ZOBACZENIA ZA ROK
Organizatorzy:
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Agnieszka Różycka, Adriana Bącal

 

 

Autor: Szkoła Podstawowa Integracyjna w Świebodzicach / Wydział PK

Liczba wyświetleń: 776

Powrót