Park przy ul. Jeleniogórskiej na ukończeniu | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

park przy ul. Jeleniogórskiej

Park przy ul. Jeleniogórskiej na ukończeniu

Opublikowano: 01-04-2021
Już niedługo zakończą się prace związane z inwestycją w ramach projektu dofinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pn. „Rozwój funkcji zdrowotnych i rekreacyjnych w Gminie Świebodzice poprzez tworzenie i odnowienie terenów zieleni w celu poprawy życia mieszkańców”.
Na terenie Parku przy ul. Jeleniogórskiej prace budowlane rozpoczęły się pod koniec czerwca 2020 roku.
Przypomnijmy, że park powstaje na terenie byłego cmentarza ewangelickiego, który figuruje w Gminnej Ewidencji Zabytków. Z tego względu projekt był konsultowany z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oddział w Wałbrzychu i uzyskał pozytywną opinię. Wszystkie czynności związane z przeniesieniem ocalałych płyt nagrobnych zostały wykonane w 2002 roku, jednak dopiero w styczniu 2019 roku uchwałą Rady Miejskiej zmieniono zagospodarowanie przestrzenne na teren zieleni publicznej urządzonej z zachowaniem wartości historycznych. Z tych względów też projekt w zakresie kompozycji zieleni zakłada adaptację istniejących szpalerów i alei drzew. Z uwagi na dawną funkcję miejsca nowa koncepcja zagospodarowania uwzględnia wprowadzenie funkcji związanych z wypoczynkiem i relaksem.
Do tej pory zostały wykonane wszelkie prace związane z uporządkowaniem drzewostanu: wycięto samosiejki oraz drzewa będące w złym stanie sanitarnym i zagrażające bezpieczeństwu przyszłych spacerowiczów. Posadzono 5 sztuk kasztanowca pospolitego, prawie tysiąc krzewów oraz ponad 25 tysięcy sztuk traw ozdobnych, paproci, bluszczu, bylin i krzewinek. Natomiast Ścieżki spacerowe wykonano z kruszywa mineralnego o obrzeżach z kostki granitowej, a nawiązują do historycznego systemu alejek. Jedna z nich prowadzi do terenu Sali Królestwa Świadków Jehowy.
Aby mieszkańcy mogli korzystać z parku w całej jego okazałości, pozostało jeszcze wysianie trawników oraz wyłożenie w wyznaczonych miejscach zrębków. Natomiast pięknem tego miejsca będziemy cieszyć się już za parę miesięcy, kiedy wzejdą trawy, a kwiaty zakwitną. Będzie to kolejny park w naszym mieście, gdzie będzie można spędzić wolny czas na łonie natury.
Zakończenie inwestycji jest przewidziane na 30 kwietnia 2021 r.
 

Zadanie realizowane w ramach projektu pn. "Rozwój funkcji zdrowotnych i rekreacyjnych w gminie Świebodzice poprzez tworzenie i odnowienie terenów zieleni w celu poprawy jakości życia mieszkańców" nr POIS.02.05.00-00-0085/16.
Oś priorytetowa II  Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu.
Działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego.
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

Unijne

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 2946

Powrót