Spotkanie dotyczące przyszłości regionu | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie przedstawia grupę osób stojących na schodach Ratusza w Świebodzicach

Spotkanie dotyczące przyszłości regionu

Opublikowano: 16-06-2021
W środę 16 czerwca, na zaproszenie Burmistrza Miasta Pawła Ozgi do Świebodzic przyjechali przedstawiciele regionalnych samorządów: Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz, Wójt Gminy Długołęka Wojciech Błoński. W spotkaniu wzięli udział: Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, Sekretarz Miasta Sabina Cebula, prezesi spółek miejskich, dyrektorzy jednostek oraz przedstawiciele lokalnych i regionalnych mediów.

Głównym tematem spotkania była siła wspólnych działań i współpracy samorządów w dążeniu do zrównoważonego rozwoju naszego regionu, w tym również Świebodzic. Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz Miasta Paweł Ozga, który powitał gości i podziękował za przybycie. Następnie opowiedział o wspólnych inicjatywach, które są już od dłuższego czasu podejmowane oddolnie przez prezydentów, wójtów, burmistrzów dolnośląskich miejscowości. Podkreślił, że właśnie takie oddolne działania pozwalają usłyszeć o potrzebach, dążeniach i oczekiwanym wsparciu, na jakie liczą dzisiaj samorządy. W staraniach o łagodzenie skutków transformacji energetycznej, ograniczaniu negatywnego wpływu działalności ludzkiej na środowisko,  dotyczących sprawiedliwej transformacji, czy zielonego ładu wszyscy są zgodni.

 - Zależy nam, aby Dolny Śląsk, był jednym głosem. Tak, aby rząd usłyszał nasze potrzeby. – podkreślił Burmistrz Miasta.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk opowiedział o powodach, dla jakich powstało i celach, jakie przyjęło Stowarzyszenie Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, które chce przede wszystkim Polski samorządnej i solidarnej, gdzie sami mieszkańcy decydują o losach swoich lokalnych wspólnot. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej dodał, że integracja samorządowców z Dolnego Śląska jest wyjątkowa, nie ma tu lepszych i gorszych. Wszyscy są równi. Beata Moskal-Słaniewska – Prezydent Świdnicy podkreśliła również, że ograniczenie dochodów samorządów to  tak naprawdę ograniczenie tego,  czego chcą i potrzebują mieszkańcy. Obecnie poszczególne samorządy już są zmuszone do ograniczania środków przeznaczanych na kulturę, sport, czy usługi opiekuńcze. Głos zabrał również świebodziczanin Starosta Powiatowy Piotr Fedorowicz, który zaznaczył, że Świebodzice są obecnie w bardzo ważnym punkcie dziejowym. Jeżeli uda się kontynuować rozpoczęte działania i przemiany, nasze miasto może bardzo skorzystać i zmienić się na lepsze. Natomiast Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak wspomniał o początkach współpracy samorządów Dolnego Śląska i tego, jak inicjatywa rozszerzała się o kolejne miejscowości. Wypowiedzi gości podsumował Wojciech Błoński – Wójt Gminy Długołęka, który stwierdził, że Dolny Śląsk ma moc. Jest to region ludzi zsolidaryzowanych ze sobą, mających moc sprawczą do dokonywania zmian. Wszyscy Goście udzielili poparcia dla działań podejmowanych i kierunków rozwoju obranych przez Burmistrza Miasta Świebodzice Pawła Ozgę. Goście wyrazili również nadzieję, że mimo niełatwej sytuacji burmistrz będzie mógł kontynuować rozpoczęte zmiany w mieście. Burmistrz podziękował wszystkim za słowa wsparcia, obecność i zaprosił do wspólnego obejrzenia kilku z wielu realizowanych w mieście inwestycji.

Warto podkreślić, że spotkania takie jak dzisiejsze budują jedność wśród samorządów i pozwalają wypracować wizję silnego Dolnego Śląska gotowego na zmiany, jakie przyniesie przyszłość.

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 905

Powrót