Wyjątkowe Święto Zegarów „Gustavy” | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie budzika z fabryki Gustava Beckera

Wyjątkowe Święto Zegarów „Gustavy”

Opublikowano: 27-09-2021
25 września (sobota) w Miejskim Domu Kultury odbyły się Gustavy. Niezwykłe wydarzenie kulturalne, historyczne poświęcone osobie Gustava Beckera, wybitnego twórcy znanych na całym świecie zegarów.

Gospodarzami i organizatorami wydarzenia byli: Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Katarzyna Woźniak oraz dr Janusz Kujat, którzy serdecznie powitali zaproszonych gości: Burmistrza Miasta Świebodzice Paweł Ozgę, Sekretarz Miasta Sabinę Cebulę, Radnych Rady Miejskiej: Ewę Dziwosz, Jana Klepca, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Beatę Wiciak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Teresę Walczak-Jusiel oraz Dyrektor Zespołu Szkół Magdalenę Pawiłojć. W wydarzeniu uczestniczyli także: wielki pasjonat zegarów, zegarmistrz Adam Mroziuk, mieszkańcy miasta, pasjonaci lokalnej historii, przedstawiciele stowarzyszeń. Burmistrz Miasta Paweł Ozga podczas przemówienia skierował szczególne podziękowania do organizatorów, doceniając ich zaangażowanie w przygotowanie wydarzenia. Burmistrz dziękował dr. Januszowi Kujatowi za pielęgnowanie historii naszego miasta, za wspaniałą wiedzę jaką przekazuje kolejnym pokoleniom na temat zasłużonego dla naszego miasta Gustava Beckera. Ponadto podziękował także Adamowi Mroziukowi za wspaniałą opiekę nad świebodzickimi zegarami, które naprawia z wielką czułością i precyzją.

Podczas wydarzenia odbyły się bardzo ciekawe wykłady „Gustav Becker i jego zegary " , wiedzę na temat Gustava Beckera i jego działalności przekazał Wojciech Magierski, pasjonat sztuki zegarmistrzowskiej, który od kilkunastu lat ratuje i przywraca do życia stare zegary, głównie wyprodukowane z fabryki Gustava Beckera w Świebodzicach. Wykład był zobrazowany prezentacją multimedialną. Tuż po wykładzie odbyła się inauguracja Banknotu O Euro z Gustavem Beckerem oraz wykład dra Szymon Bereski pt. "Odkrywaj Polskę z Banknotami 0 Euro", Szymon Bereska przekazał na ręce Burmistrza Miasta Pawła Ozgi okolicznościowy folder z banknotami. Burmistrz Miasta kierując słowa podziękowania zaznaczył, że banknoty będą wyeksponowane w gabinecie i są wspaniałym materiałem promującym miasto dla następnych pokoleń. Już teraz Świebodzice są wśród miast, m.in. Warszawy, Opola, Krakowa, Wadowic, Częstochowy, Tarnowa, Legnicy, Radomska, które posiadają własny banknot. Wielkim zainteresowaniem podczas wydarzenia cieszyła się sprzedaż banknotu 0 EURO. Ciekawostką jest to, że został on wyprodukowany w ilości 5000 sztuk we francuskiej drukarni papierów wartościowych Oberthur, która odpowiada za druk oryginalnych banknotów Euro.

Następnie odbyło się spotkanie autorskie i promocja książki pt. „Szczęśliwy Zegar Freiburga”, jednocześnie trwała sprzedaż publikacji. Z myślą o świebodzickich uczniach Burmistrz Miasta Paweł Ozga zakupił dla każdej szkoły podstawowej bardzo ciekawą publikację. Ma ona wyjątkową wartość , gdyż zawarta jest w niej dedykacja autora oraz Burmistrza Miasta.

Tego dnia została otwarta także wystawa „Zegary Gustava Beckera" oraz wystawy plastyczna „Nasze Zegary - Nasz Czas". Na wystawach były wyeksponowane historyczne czasomierze oraz bardzo ciekawe prace plastyczne, autorzy prac plastycznych zostali uhonorowani przez Burmistrza Miasta Pawła Ozgę oraz organizatorów wydarzenia. Podczas kilkugodzinnego wydarzenia odbył się także wykład Prezesa Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Przemysława Ziemby pt. Numizmatyk czy kolekcjoner" oraz miało miejsce
wystąpienie Prezesa Oddziału PTN Wrocław Kazimierza Chorosia.

W wyraz wdzięczności prelegenci otrzymali od Burmistrza Miasta Pawła Ozgi materiały promujące miasto.

Podczas wydarzenia miała miejsce inauguracja działalności społecznego komitetu budowy Gustava Beckera w Świebodzicach, która zainicjowana została przez dra Janusza Kujata.

Uprzejmie informujemy, że trwa sprzedaż banknotu O EURO w Miejskim Domu Kultury, w specjalnie na ten czas przygotowanym automacie. Koszt banknotu wynosi 20 zł. Automat przyjmuje monety 5 zł, na miejscu jest także możliwość rozmienienia banknotu na monety 5 zł. Sprzedaż trwa w poniedziałki i środy godz. 8:00:00-20:00, wtorek, czwartek, piątek godz. 8:00-16:00. Więcej informacji pod nr telefonu: 666-95-70.

Wydarzenie zrealizowane zostało z inicjatywy dra Janusza Kujata przy wsparciu Miejskiego Domu Kultury, który był emitentem banknotu. Ponadto wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Świebodzice.

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 764

Powrót