Teatr w świebodzickim liceum - świebodzickie liceum w teatrze… | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Uczniowie świebodzickiego LO

Teatr w świebodzickim liceum - świebodzickie liceum w teatrze…

Opublikowano: 05-01-2022
W imieniu nauczycieli i uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach przekazujemy informację o zrealizowanych zajęciach teatralnych.
W czwartek 16. grudnia po raz kolejny mieliśmy okazję gościć na lekcji języka polskiego (tym razem w klasie 1b) panią Nikolę Olszak- pedagożkę ,,Teatru Dramatycznego” w Wałbrzychu.
Spotkanie stanowiło wstęp do odbioru spektaklu „Orfi”, który zaplanowaliśmy obejrzeć w dwóch ponad dwudziestoosobowych grupach- 18. i 19. grudnia. Rozmowa stała się okazją do poznania szczegółów pracy twórców spektaklu, w tym również obejrzenia zdjęć zza kulis, przedstawiających proces jego tworzenia, których autorem jest Tobiasz Papuczys.
Oprócz istotnych słów wstępu do odbioru spektaklu Pani Pedagog wspomniała o pracy teatru w czasie pandemii, jego działalności w najbliższej przyszłości oraz o zapowiadających się premierach. Zaprosiła nas również na spotkania po obu spektaklach z reżyserem- Michałem Buszewiczem, których będzie moderatorką. Zapewniła też, że chętnie spotka się z nami ponownie, by porozmawiać o obejrzanym spektaklu i innych propozycjach repertuarowych zaprzyjaźnionego z naszą szkołą wałbrzyskiego teatru.
Lekcja teatralna z pewnością poszerzyła wiedzę uczniów i stała się ciekawą odskocznią od codziennych zajęć przed komputerem, do których zmusiła nas obecna sytuacja epidemiologiczna.
Natomiast w sobotni i niedzielny wieczór wszyscy pierwszoklasiści uczestniczyli w spektaklu „Orfi, mając okazję obejrzeć kolejne odczytanie mitu o Orfeuszu i Eurydyce i spotkać się z reżyserem. Spektakl inspirowany jest komiksem D. Buzzattiego i innymi wersjami tej historii. Współczesny Orfi podąża do Hadesu, by odzyskać ukochaną Eurę. A co na to Eura? Czy dowiemy się o jej odczuciach? Co reinterpretacja mitu, przez reżysera i świetną aktorkę- Irenę Sierakowską, która odtwarza rolę Orfeusza, mówi o kondycji współczesnych kobiet w ich relacjach z mężczyznami? Na ile ta wersja odzwierciedla nasze o nim wyobrażenia? Co nowego wnosi do naszej kulturowej wyobraźni? Takie pytania nasuwały się podczas oglądania sztuki, takie tropy dyskusji z reżyserem nadali widzowie.
A teraz niecierpliwie czekam na wrażenia uczniów zawarte w ich recenzjach…
Dziękujemy Pani Nikoli Olszak za przeprowadzenie interesujących zajęć i kolejne zaproszenie do teatru.
Autor: Ambasadorka „Teatru Dramatycznego” - Ewa Grochowska

Liczba wyświetleń: 523

Powrót