Kreatywne warsztaty z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Burmistrz i Zastępca Burmistrza z uczestnikami i organizatorami warsztatów

Kreatywne warsztaty z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi

Opublikowano: 16-03-2022
Dzisiaj tj. 16 marca (środa) w SP nr 2 uczniów uczestniczących w kreatywnych warsztatach prowadzonych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne pn. Akademia Mocy, odwiedził Burmistrz Miasta Paweł Ozga oraz Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański. Warsztatom przyglądały się: Dyrektor placówki Teresa Walczak-Jusiel oraz Zastępca Dyrektora Renata Kaczmarek.
To świetne wydarzenie było  możliwe dzięki PSE, które w ramach budowy linii 400 kV na trasie Mikułowa - Świebodzice planuje mnóstwo dodatkowych inicjatyw wspierających lokalną społeczność. PSE nie zapomina o dzieciach i młodzieży i podejmuje ciekawe działania edukacyjne.
Akademia Mocy postawiła sobie za cel, aby przybliżyć uczniom zagadnienia, którymi zajmuje się PSE, a o których młodzież uczy się na lekcjach fizyki. W związku z tym uczniowie mogli zapoznać się z takimi pojęciami jak: prąd elektryczny, energia, energetyczna, przesył prądu na duże odległości, bezpieczeństwo oraz różnego rodzaju ciekawostki związane z prądem.
Wiedząc, że zagadnienia te często nie są łatwe do wyjaśnienia, a także biorąc pod uwagę wiek grupy docelowej, PSE postawiło na widowiskową i dynamiczną formę przekazu. Działo się całkiem sporo. Były wielkie generatory, zwane generatorami Van De Graffa, kule, talerze i tuby plazmowe, ogromna klatka Faraday’a, rowerek elektryczny, maszyny elektrostatyczne, świetlówki, które świecą bez podłączenia do gniazdka. Za pomocą specjalnych mierników uczestnicy mogli porównać natężenie pól elektrycznych i magnetycznych wytwarzanych przez sprzęt użytku domowego do tego wytwarzanego przez linie elektryczne. Uczniowie z ciekawością odkryli, że już w odległości 50 m od linii natężenie to jest znacznie mniejsze, niż np. to wytwarzane przez monitor komputerowy.
Najważniejsze zadanie, z jakim zmierzyła się młodzież, związane było ze specjalnie zaprojektowanymi makietami, które już na wejściu przykuły naszą uwagę. Okazało się, że musieli oni poprowadzić linię wysokich napięć między elektrownią a miastem. Dowiedzieli się dzięki temu, w jaki sposób prąd trafia do naszych domów i jaką rolę odgrywają w tym linie przesyłowe, m.in. te, które budowane są w naszej okolicy.
Podczas warsztatów odbywały się najróżniejsze doświadczenia i eksperymenty, których finałem było doprowadzenie prądu elektrycznego do miasta.
Cała akcja przypomniała nam, skąd prąd bierze się w naszych gniazdkach oraz jak wiele pracy wkładane jest w to, abyśmy mogli bez przeszkód z niego korzystać w naszych domach. Ponadto pomogła w innowacyjny sposób, wykorzystując nowoczesne metody i techniki utrwalić i przypomnieć uczniom ważne pojęcia z fizyki, biologii i geografii, związane z energią elektryczną i energetyką.
Warsztaty odbyły się także w ubiegłym tygodniu w SP nr 4, a już jutro i pojutrze odbędą się także w SP nr 3.
Autor: Wydział PK, Akademia Mocy, SP nr 2

Liczba wyświetleń: 326

Powrót