Pani Róża Stolarczyk opowiedziała o Annie Anhalt | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

uczestnicy spotkania

Pani Róża Stolarczyk opowiedziała o Annie Anhalt

Opublikowano: 04-07-2022
Członkowie Klubu Senior + II w piątek (1 lipca) gościli w swoich pięknych progach Panią Różę Stolarczyk, członkinię Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków.

Pani Róża opowiedziała tym razem historię, jaką mało kto zna, o Annie Emilli Anhalt-von Kothen-Pless (małżonki Jana Henryka VI Hochberga) żyjącej w latach 1770- 1830. Pierwsza księżna w rodzie Hochbergów, która swą dobrocią, skromnością i życzliwością zyskała przydomek "Dobrej Pani". Mieszkańcy darzyli ją wielkim szacunkiem za jej dobre serce i pomoc, jakiej im udzielała przez całe swoje życie. Wystarczy wspomnieć, że w kondukcie pogrzebowym z Zamku Książ do Kościoła p.w. Św. Mikołaja w Świebodzicach uczestniczyło około 5000 osób, które szły pieszo, a trumnę, na zmianę mężczyźni nieśli na barkach.

Do dziś zachował się jej jeden portret, a niewielkie epitafium znajduje się w kościele Św. Mikołaja oraz Dobra Pani unieśmiertelniona została w nazwie wieży Anny, która stoi na skraju Parku Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju.

Spotkanie obyło się w bardzo miłej atmosferze, a opowieści dodawał uroku przepiękny widok z klubu na Zamek Książ.
Bardzo dziękujemy za przybliżenie mieszkańcom kolejnej ciekawej historii, a już 14 lipca o godz. 18:00 zapraszamy wszystkich do Miejskiego Domu Kultury na kolejną prelekcję o Historii Świebodzic.

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 240

Powrót