Autor na żądanie | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie grupowe

Autor na żądanie

Opublikowano: 20-09-2022
czyli W kręgu małej ojczyzny z Jolantą Marią Kaletą w świebodzickiej bibliotece. Chociaż od rozstrzygnięcia Plebiscytu >>AUTOR NA ŻĄDANIE>> minęło kilka miesięcy, to z przyczyn niezwykłego popytu na Zwyciężczynię w innych bibliotekach, klubach, organizacjach i stowarzyszeniach dopiero 16 września b.r. gościliśmy w placówce Jolantę Marię Kaletę, która napisała takie powieści jak m.in.: Operacja Kustosz, Kolekcja Hankego, Wrocławska Madonna, Wojna i Miłość czy Tron w krwi, której premiera trzeciego tomu datowana jest na 27 września.

Nie zawiedli Czytelnicy, którzy tłumnie zgromadzili się w piątkowy wieczór w bibliotece. Nasz Gość odpowiadał na pytania, a my znów mieliśmy okazję się przekonać, że „ życie zaczyna się na emeryturze”. Jolanta Maria Kaleta, to emerytowana nauczycielka historii, wiedzy o społeczeństwie i politolog. Całe zawodowe życie związana z Dolnym Śląskiem, a w szczególności z Wrocławiem. Jak się okazało obdarzona talentem krasomówczym i pisarskim po odejściu na emeryturę, zdopingowana przez zaprzyjaźnione grono znajomych zaczęła pisać powieści historyczne umiejętnie przeplatając je wątkami kryminalnymi czy fantastycznymi, co sprawiło, że każda z jej książek stawała się bestsellerem. W 2017 r. kiedy na swym koncie miała już kilka poczytnych książek została nominowana przez „Gazetę Wrocławską” jako Osobowość Roku w kategorii <> za „ propagowanie kultury i historii Dolnego Śląska”. Jej książki zmuszają czytelnika do spojrzenia na Dolny Śląsk jako regionu, gdzie na przestrzeni wieków rozegrało się mnóstwo wydarzeń, o których warto się dowiedzieć, zgłębić, poznać naszą „ małą ojczyznę”.

Na spotkaniu w sposób szczegółowy mogliśmy dowiedzieć się o genezie powieści „Wojna i miłość” i jak się okazało losy głównych bohaterów są ściśle związane z losami członków rodziny  pisarki. Pomimo tego, że spotkanie trwało ponad 2 godziny i nie zabrakło rozmów po oficjalnej części w czasie tradycyjnego poczęstunku, to nie zaspokoiło do końca ciekawości świebodziczan, a temat nie został wyczerpany. W związku z takim obrotem zdarzeń nie zostało nam nic innego jak zaprosić Jolantę Marię Kaletę na kolejny wieczór autorski w przyszłym roku.

Dolny Śląsk, region, w którym żyjemy wciąż budzi w nas emocje i staje się tematem do rozmów, dzielenia się wiadomościami i refleksjami, a wybór AUTORA NA ŻĄDANIE przez Czytelników biblioteki był jak najbardziej uzasadniony.

 

Autor: MBP/Wydział PK

Liczba wyświetleń: 149

Powrót