Program "Opieka wytchnieniowa" - edycja 2022
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1. dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2. osobami posiadającymi:
a. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573), albo
b. orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) – poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną.
Limit usług opieki wytchnieniowej przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż 240 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego
Rodzaj i zakres godzinowy usług opieki wytchnieniowej będzie uzależniony od osobistej sytuacji osoby niepełnosprawnej z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika Programu.
Planowana liczba osób objętych Programem wynosi 6 osób, w tym dla 2 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności i 4 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniami równoważnymi. Aktualnie Programem objęte są 4 osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, dostępne są 2 miejsca dla dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności.
Sprawowanie usługi opieki wytchnieniowej nad niepełnosprawnym członkiem rodziny polegać będzie w szczególności na udzielaniu wsparcia w:
- czynnościach samoobsługowych,
- czynnościach pielęgnacyjnych,
- prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról społecznych,
- przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania,
- podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Usługi opieki wytchnieniowej mogą świadczyć:
- dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej/pielęgniarka lub innym, zapewniającym realizację usługi opieki wytchnieniowej w zakresie adekwatnym do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej lub
- co najmniej roczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom niepełnosprawnym.
Uczestnik Programu za usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności.
Osoby zainteresowane udziałem w Programie oraz osoby zainteresowane świadczeniem usługi opieki wytchnieniowej zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świebodzicach osobiście lub telefonicznie tel. 74 6669587.
Liczba wyświetleń: 1082
Powrót