Burmistrz Miasta Paweł Ozga odwiedził wystawę zegarów Gustava Beckera
To niezwykła podróż w czasie, której przewodnikiem był sam Dyrektor Muzeum Porcelany wraz z Kustoszem. Tej niezwykle interesującej wizycie towarzyszyła serdeczna atmosfera. Burmistrz Miasta podkreślił, że jest zaszczycony wizytą w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, przekazał Dyrektorowi pakiet materiałów promujących miasto, filiżankę z wizerunkiem zegarka kieszonkowego Gustava Beckera oraz słodycze z lokalnej fabryki ZPC Śnieżka S.A. Z kolei Dyrektor przekazał Burmistrzowi materiały promujące Muzeum.
Od końca kwietnia na nowej wystawie czasowej prezentowanych jest ponad 160 czasomierzy z fabryki zegarów Gustava Beckera, założonej w 1850 roku w Świebodzicach, wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji, co znaczy, że wcześniej nie prezentowano ich szerszemu gronu odbiorców. Wszystkie prezentowane zegary są nie tylko piękne i niepowtarzalne, ale też pełniły różne przeznaczenie, od zegarów ściennych, przez stojące i stołowe po gabinetowe czy buduarowe, kartuszowe i kominkowe, do budzików i zegarków kieszonkowych. Łączyło je to, iż służyły mierzeniu czasu i to, że były wytworem fabryki pionierskiej w Świebodzicach.
Na zaproszenie Dyrektora Jacka Drejera Burmistrz Miasta Paweł Ozga wraz z przedstawicielami UM w Świebodzicach oglądał także piękne eksponaty muzealne, czyli piękną porcelanę i obrazy m.in. Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Franciszka Starowieyskiego czy Jerzego Nowosielskiego. Muzeum wałbrzyskie ma niesamowity klimat, zostało założone w 1908 roku przez Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland (Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej). Przez ostatnich 12 lat zarządzane jest przez Dyrektora Jacka Drejera, który z pasją i wielkim sercem prowadzi tą instytucję kulturalną.
W 2015 roku po remoncie swojej siedziby i nowej aranżacji sal wystawienniczych Muzeum pełniące dotychczas rolę muzeum regionalnego zostało przekształcone w Muzeum Porcelany, skupiając się na eksponowaniu liczącej ponad 10.000 obiektów kolekcji porcelany śląskiej (w tym pochodzącej z fabryk wałbrzyskich) oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich (m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii). Część pomieszczeń została zaaranżowana w stylu dawnej mieszczańskiej rezydencji z wykorzystaniem własnych zbiorów, głównie malarstwa, mebli oraz rzemiosła artystycznego. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Świebodzic do odwiedzenia tego magicznego miejsca.
Liczba wyświetleń: 498
Powrót