Świebodzice na Międzynarodowym Kongresie Energetycznym | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Burmistrz Miasta na kongresie

Świebodzice na Międzynarodowym Kongresie Energetycznym

Opublikowano: 01-06-2023
Na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej radni nie przyjęli uchwały w sprawie utworzenia i przystąpienia Świebodzic do Stowarzyszenia Energetyki Obywatelskiej Ziemi Świdnickiej, której inicjatorem był m.in. dyrektor zarządzający Klastra Świdnicka Energia Odnawialna. Tym samym Świebodzice, jako jedyna gmina z powiatu świdnickiego, nie przystąpiła do stowarzyszenia, które daje szanse miastu na rozwój energetyczny i jest odpowiedzią samorządów na kryzys energetyczny.

Burmistrz Miasta Paweł Ozga jednak  nie ustaje w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań jak samorząd ma sobie poradzić z trudną sytuacją energetyczną i jak zapewnić rozwój miasta czego przykładem był udział w III Międzynarodowym Kongresie Energetyczna Regeneracja Miast, który odbył się w dniach 30-31 maja w Łodzi. Kongres poruszył tematykę regeneracji miast i ich zrównoważonego rozwoju, a organizatorem wydarzenia był ruch Open Eyes Economy i Miasto Łódź.

-  W trakcie dwóch dni miałem możliwość wzięcia udziału w niezwykle ciekawych panelach dyskusyjnych, podczas których były poruszane tematy z zakresu wyzwań polskiej energetyki, alternatywnych źródeł energii, technologii w energetycznej transformacji miast czy problemów planowania przestrzennego w procesie transformacji energetycznej. Omawialiśmy ciekawe zagadnienia z zakresu energetyki prosumenckiej, wiatrowej i wyzwań jakim jest na przykład energetyka jądrowa. Podczas dwóch dni spotkania omówiliśmy dynamiczne zmiany jakie zachodzą w energetyce i szanse, które kreuje dla nas nauka. Grono wybitnych światowych ekspertów przy udziale zaproszonych gości rozmawiało na temat przyszłości energetycznej Polski i miast – mówi Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga.

Pomimo, że polityka energetyczna  i dyskusja merytoryczna w tym temacie jest trudna całość wystąpień była próbą odpowiedzi na pytanie z czego wynikają wysokie koszty w polskiej energetyce. Obecnie dużym problemem są przetargi na zakup energii elektrycznej, gdzie ceny dla grup zakupowych są o wiele wyższe niż ich możliwości finansowe, a w wyniku częstych unieważnień postępowań na nabycie energii wchodzi sprzedawca rezerwowy, który oferuje sprzedaż energii po znacznie wyższych cenach. – To nie jest sytuacja normalna, że chcemy kupić energię, a jej nie ma. Należy mieć świadomość, że obecna energetyka odchodzi do historii i musimy przestawić się na inne tory i szukać rozwiązań tak, aby efekty działań były odczuwalne dla końcowych beneficjentów, którym są nasi mieszkańcy. To my co miesiąc otrzymujemy rachunek za energię, którego wysokość i struktura ceny energii nie napawa optymizmem. Dziś wspólnie szukamy odpowiedzi na pytanie, co samorządy powinny zrobić za rok i za 10 lat, bo wyzwania, przed którymi stoimy są ogromne. Myślę, że przywieźliśmy do Świebodzic dobrą energię. Odpowiednia polityka publiczna, globalna, regionalna i lokalna może przyspieszyć procesy regeneracyjne. Spotkanie było źródłem wiedzy i inspiracji do konkretnych i realnych rozwiązań, które będą mogły zostać wdrożone w naszych miastach, w tym w Świebodzicach. Czy tak się stanie, czas pokaże – podkreśla Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga.

Autor: Wydział RS/PK

Liczba wyświetleń: 221

Powrót