Potrzebna krew - apel RCKiK w Wałbrzychu
W okresie wakacyjnym, z uwagi na fakt, że Dawcy przebywają na urlopach, często poza miejscem swojego zamieszkania, w tym również na wakacjach poza granicami kraju, zgłaszalność do Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu jest dużo mniejsza a co za tym idzie stany magazynowe krwi i jej składników również są dużo mniejsze.
Jest to bardzo trudny czas dla krwiodawstwa. W szpitalach wzrasta zapotrzebowanie na krew a nasze zapasy kurczą się z dnia na dzień, zwłaszcza w zakresie grup minusowych (Rh -). Dlatego prosimy o pomoc. Apelujemy do Wszystkich, którzy cieszą się bardzo dobrym zdrowiem, są pełnoletni, ważą nie mniej niż 50 kg - Oddaj krew i uratuj czyjeś życie!
To właśnie dzięki ofiarności krwiodawców lekarze codziennie mogą ratować zdrowie pacjentów przebywających w polskich szpitalach. Pamiętajmy, że krwi nie można kupić ani wyprodukować, może ją ofiarować wyłącznie człowiek. Odpowiednia rezerwa krwi to bezpieczeństwo Nas wszystkich, bo nigdy nie wiemy kiedy będziemy sami jej potrzebować.
Na naszej stronie internetowej www.rckik.walbrzych.pl znajdziemy odzwierciedlenie obecnych stanów magazynowych krwi w postaci kropelek. Tym razem są prawie puste.
GDZIE MOŻNA ODDAĆ KREW: Codziennie czekamy na dawców w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu przy ul. Bolesława Chrobrego 31 (dojazd od ul. Andrzeja Szmidta oraz ul. Czerwonego Krzyża).
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 - 13:30, w czwartki w godz. 6:00 – 13:30 oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. 8:00 - 12:00. Tel. 74 664-63-19, e-mail: sekretariat@rckik.walbrzych.pl
Oprócz Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu krew jest pobierana na tzw. ekipach wyjazdowych w stałych punktach oraz w "Krwiobusie". Kalendarz akcji krwiodawstwa wraz z adresami akcji i godzinami rejestracji dawców znajduje się na stronie www.rckik.walbrzych.pl
MOŻESZ ZOSTAĆ HONOROWYM DAWCĄ KRWI JEŚLI:
• jesteś zdrowy
• masz skończone 18 lat i posiadasz Dowód Osobisty lub paszport
• masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg)
ZGŁOŚ SIĘ!
• bez objawów przeziębienia, choroby
• wyspany i wypoczęty
• koniecznie zjedz śniadanie (zdrowy niskotłuszczowy posiłek, np. kanapki z chudą wędliną, białym serem, dżemem, owsiankę)
• dzień przed oddaniem krwi wypij więcej płynów niż zwykle (woda mineralna, soki, co najmniej 2 l przed zgłoszeniem się do Centrum Krwiodawstwa)
• weź ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.
• przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, nie zażywać substancji zmieniających nastrój
PAMIĘTAJ! Oddawanie krwi nie boli i nie uzależnia. Jest to proces całkowicie bezpieczny. Aby oddać krew nie trzeba znać swojej grupy krwi. Każda jest tak samo ważna.
JAK CZĘSTO MOŻNA ODDAWAĆ KREW?
Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.
JAK ODDAJE SIĘ KREW LUB JEJ SKŁADNIKI?
Jeden Dawca może oddać jednorazowo 450 ml krwi pełnej lub za pomocą specjalnego separatora określony składnik krwi, np. płytki krwi, osocze. Składniki krwi od jednego Dawcy mogą trafić do kilku osób potrzebujących. Zabieg trwa około 10 minut.
KOMU POTRZEBNA JEST KREW?
Krew podaje się nie tylko w trakcie operacji czy przy utracie krwi po wypadkach, ale także osobom chorym na nowotwory. Krew jest również niezbędna przy leczeniu urazów i oparzeń.
W większości przypadków do leczenia i ratowania jednej osoby konieczna jest pomoc kilku Dawców.
Liczba wyświetleń: 348
Powrót