Szkoła Podstawowa nr 1 imienia Sybiraków | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

zdjęcie grupowe

Szkoła Podstawowa nr 1 imienia Sybiraków

Opublikowano: 18-09-2023
W piątek (15 września) Szkoła Podstawowa nr 1 w Świebodzicach świętowała niezwykle ważne wydarzenie, nadanie sztandaru oraz imienia Sybiraków. Jest to podniosłe wydarzenie, które zapisało się na kartach historii placówki również ze względu na 95. Rocznicę Powstania Związku Sybiraków.

W uroczystości przygotowanej przez Dyrektor Elwirę Kirklo-Rusek wraz z uczniami i gronem pedagogicznym uczestniczyli goście, m.in.: Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska, Senator Rzeczpospolitej Polskiej Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Ks. Biskup Diecezji Świdnickiej Marek Mendyk, Starsza Wizytator Kuratorium Oświaty Delegatury w Wałbrzychu Danuta Skrobacka, Wizytator Katechetyczny Ks. Damian Mroczkowski, Sekretarza Miasta Sabina Cebula, Przewodnicząca Rady Miejskiej Halina Mądra wraz z Radnymi, Przewodniczący: Koła Związku Sybiraków: Jadwiga Pichurska, Tadeusz Fedorowicz, Major Alfons Daszkiewicz wraz z Przedstawicielami Koła Sybiraków w Świebodzicach, Ks. Augustyn Nazimek wieloletni proboszcz Parafii św. Mikołaja w Świebodzicach, Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego Urszula Kruczek, Dyrektorzy szkół, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Beata Rejek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Beata Wiciak, Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Alicja Pawlica, Grono Pedagogiczne oraz przedstawiciele Rady Rodziców i uczniowie szkoły.

Ten niezwykły dzień rozpoczął się od Mszy Świętej w kościele pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach, która była celebrowana przez Ks. Biskup Diecezji Świdnickiej Marka Mendyka i Dziekana Dekanatu Świebodzickiego Ks. Proboszcza Józefa Siemasza, podczas której odbyło się uroczyste poświecenie sztandaru Szkoły.

Następnie po Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni udali się pod płytę pamiątkową przy kościele Św. Mikołaja poświęconą Sybirakom, gdzie odśpiewano Hymn Narodowy, po którym głos zabrała Pani Jadwiga Pichurska ze Związku Sybiraków. W krótkim wystąpieniu wspomniała zgromadzonym o historii zsyłania Polaków na Syberię oraz o tym, że jest dumna z wyboru, jakiego dokonała szkoła decydując się imię Sybiraków. Po wystąpieniu Burmistrz Miasta Paweł Ozga wraz z Ministrem Klimatu i Środowiska Ireneuszem Zyską złożyli kwiaty w barwach narodowych, a zaraz po nich kwiaty złożyły delegacje Rady Miejskiej, Dyrektorzy placówek oświatowych, Miejskiego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Poświęcony Sztandar Szkoły Podstawowej nr 1 korowodem uroczyście przeniesiony został do placówki, gdzie miała odbyć się dalsza część uroczystości oraz akt przekazania Sztandaru.

Następnie uroczyście weszły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Sybiraków w Świebodzicach oraz Związku Sybiraków, który był obecny od początku uroczystości.

W sali sportowej w imieniu Dyrektor Elwira Kirklo-Rusek wszystkich gości serdecznie przywitała  Małgorzata Krawczyk.

Po odśpiewaniu Hymnu Sybiraków zaproszeni Goście udali się na piętro placówki, gdzie nastąpił jeden z najważniejszych, historycznych momentów w dziejach placówki i miasta. Biskup Świdnicki Marek Mendyk poświęcił, a Burmistrz Miasta Paweł Ozga uroczyście odsłonił tablicę pamiątkową ufundowaną przez Związek Sybiraków w Świebodzicach. Następnie Włodarz wraz z Gośćmi, wśród których byli m.in. Radna Rady Miejskiej Ewa Dziwosz, Major Alfons Daszkiewicz i  były Dyrektor Gimnazjum nr 1 Waldemar Grochowski złożyli pod tablicą kwiaty.

W tym czasie pozostali uczestnicy mogli obejrzeć wzruszająca prezentację o Sybirakach.

Kolejnym punktem wydarzenia było odczytanie uchwały o nadaniu imienia szkole, którą w imieniu Przewodniczącej Rady Miejskiej odczytała Wiceprzewodnicząca RM Aneta Dobosz.

Po odczytaniu uchwały nastąpiło przekazanie sztandaru przez rodziców Pani Dyrektor, która przekazał sztandar uczniom. Podczas uroczystego przekazania sztandaru uczniowie złożyli ślubowanie: Ślubujemy i obiecujemy dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i być godnymi reprezentantami Szkoły Podstawowej Nr 1 imienia Sybiraków w Świebodzicach.

Po ślubowaniu głos zabrała Dyrektor szkoły, która wyraziła uznanie i wdzięczność Burmistrzowi Miasta, Gronu Pedagogicznemu, Rodzicom, Sybirakom i uczniom. 

„Ludzie, którzy byli i są Sybirakami to prawdziwi bohaterowie, bo będąc zwyczajnymi ludźmi (takimi jak my), potrafili stawić czoła wielu trudnościom. Pokonywać je dzień po dniu, musieli wykazać się siłą, charakterem ducha i nie zapomnieć przy tym o człowieczeństwie(…)  A do tego wszystkiego Sybiracy są pośród nas. Mieszkają w naszym mieście, możemy się z nimi spotykać, rozmawiać, posłuchać jak z otwartej księgi płyną opowieści o tamtych trudnych i bolesnych czasach. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła będzie nosić imię Sybiraków.” – powiedziała Dyrektor Szkoły Elwira Kirklo-Rusek.

Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga. Wyraził nadzieję, że sztandar będzie godnie reprezentowany przez uczniów szkoły na wielu uroczystościach gminnych, a pod banderą Orła Białego zdobywać będą laury i spotęguje ich chęć do zgłębiania wiedzy i pęd ku edukacji. Burmistrz Miasta podkreślił, że Sztandar jest jak znak rozpoznawczy. To symbol tradycji i historii. Łączy tych, którzy opuszczają progi szkoły, jak i obecnych oraz przyszłych jej uczniów. Włodarz wyraził słowa uznania dla Dyrekcji Szkoły oraz wszystkich nauczycieli i pedagogów za ciągłe dążenia do rozwijania placówki, tak aby stała się miejscem przyjaznym młodzieży. W podziękowaniu wręczył Dyrektorce placówki kolorowy bukiet kwiatów i okolicznościowy drzewiec. Głos zabrały również: Senator Rzeczpospolitej Polskiej Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Izabela Mrzygłocka, oraz w imieniu Radnych Rady Miejskiej Ewa Dziwosz, Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego Urszula Kruczek, Starsza Wizytator Kuratorium Oświaty Delegatury w Wałbrzychu Danuta Skrobacka. Podczas uroczystości głos zabrała także Jadwiga Pichurska, a następnie wraz z Tadeuszem Federowiczem uroczyście wręczyli medale pamiątkowe „w uznaniu zasług wniesionych w działalność Związku Sybiraków w 95-tą rocznicę jego powstania” Burmistrzowi Miasta Pawłowi Ozdze oraz na ręce Dyrektor Elwirze Kirklo-Rusek Szkoły  Podstawowej nr 1 im. Sybiraków w Świebodzicach.

Po wyprowadzeniu sztandaru wszyscy zebrani zostali zaproszeni do uczestnictwa w części artystycznej uroczystości poświęconej Sybirakom, którą zaprezentowali uczniowie szkoły, a Zuzanna Świderska wraz ze swoją mamą pięknie zaśpiewały piosenkę Jacka Kaczmarskiego pt. „Modlitwa o wschodzie słońca” oraz Zuzanna Kopec i Mariusz Sordyl zaśpiewali piosenke pt. "Step sie budzi".

 

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 641

Powrót