Kolejna wycieczka historyczna z Różą Stolarczyk | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Kolejna wycieczka historyczna z Różą Stolarczyk

Opublikowano: 27-09-2023
Młodzież była zachwycona lekcją historii w plenerze, która odbyła się dzisiaj, tj. 27 września w ramach wycieczek historycznych po mieście organizowanych przez Miasto Świebodzice oraz miłośniczkę historii naszego miasta Panią Różę Stolarczyk. Tym razem w podróż historyczną wybrały się dzieci wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 2.

W imieniu Burmistrza Miasta Pawła Ozgi uczestników powitała Kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Ilona Szczygielska. Wycieczka rozpoczęła się w Kościele pw. św. Franciszka z Asyżu, której Proboszczem jest Ksiądz Andrzej Białek.
Proboszcz wraz z pasjonatką miasta opowiedzieli historię Kościoła, oczywiście nawiązując do słynnego fresku oraz dwóch pocisków, które wmurowane są we frontową ścianę Kościoła, a także kamiennej figurze Madonny wmurowanej w zewnętrzną ścianę boczną. Następnie trasa wycieczki prowadziła wzdłuż ulicy Strzegomskiej, gdzie znajduje się jedyny budynek oraz komin zachowany z dawnej fabryki włókienniczej. Pani Róża opowiedziała dzieciom o założycielach fabryki, rodzinie Von Kramsta, która w wieku XIX miała wielki wpływ na przemysł i krajobraz architektoniczny miasta. O rodzie von Kramsta opowieść zakończona została na ulicy Żeromskiego, gdzie do dzisiaj znajduje się brama z płaskorzeźbami pierwszej fabryki włókienniczej w Świebodzicach. Uczniowie dowiedzieli się również o tym, że miasto miało swój zamek. Stamtąd uczestnicy spaceru udali się do krypty Rodu Hochbergów, która znajduje się w Kościele pw. Św. Mikołaja. Dalej spacer prowadził wzdłuż murów obronnych,  gdzie dzieci wysłuchały ciekawych historii z nimi związanych. 

Uczestnicy wykonali pamiątkowe zdjęcie pod Ratuszem Miejskim i na zakończenie za aktywny udział w wycieczce młodzież otrzymała słodycze z lokalnej firmy ZPC Śnieżka S.A., a Pani Róża serdeczne podziękowania oraz bluzę promującą miasto #Świebodzice.
Już niebawem przedstawimy relację z kolejnych wycieczek historycznych, w której będą uczestniczyły placówki oświatowe.

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 400

Powrót