50. Rocznica Przyłączenia Cierni do Świebodzic | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

50. Rocznica Przyłączenia Cierni do Świebodzic

Opublikowano: 04-12-2023
W dniu 2 grudnia, na wyjątkową uroczystość - 50. Rocznicę Przyłączenia Cierni do Świebodzic do Szkoły Podstawowej Integracyjnej, której gospodarzem jest Dyrektor Łukasz Kucemba, przybyło wielu mieszkańców Świebodzic.

Organizatorami tego wydarzenia byli: Burmistrz Miasta Paweł Ozga, Zastępca Burmistrza dr Tobiasz Wysoczański oraz Dyrektor SPI Łukasz Kucemba.Wśród zaproszonych Gości byli między innymi: Radni Rady Miejskiej, dr Janusz Kujat, Prezes OSiR’u Jarosław Pizuński, Prezes ZGK Sławomir Sprawka, Prezes ZWiK’u Grzegorz Cabanek, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Robert Sysa, Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego Urszula Kruczek, Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski Zdzisław Wojtowicz, Przewodnicząca Świebodzickiej Rady Seniorów Antonina Nowacka, Kierownik Klubu Senior + Agata Koperska, Przewodniczący Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Aleksander Jermakow, Nauczyciele SPI oraz oczywiście licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Całą uroczystość prowadziła Nauczycielka z SPI Pani Anna Pepera- Wojkowska, która wszystkich serdecznie powitała, a następnie wyraziła zadowolenie, że zaszczyt organizacji tego pięknego wydarzenia wraz z Miastem Świebodzice przypadł właśnie Szkole Podstawowej Integracyjnej.
Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Paweł Ozga i powiedział m.in.:
- Szanowni Państwo, to dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć w tak pięknej i podniosłej uroczystości z okazji 50.lecia przyłączenia Cierni do Świebodzic. Witam z całego serca mieszkańców Cierni, dla których ten jubileusz został przygotowany, w dowód wdzięczności, w trosce o pielęgnację naszej pięknej, lokalnej historii. Ciernie to wyjątkowa część naszego miasta, to wspaniali ludzie, którzy od pokoleń trudnią się rolnictwem, zbierają plony, troszczą się o to, aby na naszych stołach nie zabrakło plonów, a przede wszystkim chleba.
Następnie przekazał głos swojemu Zastępcy Tobiaszowi Wysoczańskiemu, który od urodzenia mieszka w Cierniach. Zastępca powitał serdecznie Cierni, dla których ten jubileusz został przygotowany, w dowód wdzięczności, w trosce o pielęgnację naszej pięknej, lokalnej historii. Podziękował również, za tak wielkie zaangażowanie, które pozwoliło stworzyć tak piękną wystawę.
- Drodzy Mieszkańcy, to miejsce tworzą ludzie, dzięki, którym Ciernie są magiczne i wyjątkowe. Za to wszystko bardzo dziękuję. -powiedział Zastępca Burmistrza Tobiasz Wysoczański.
Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
Po wykonaniu zdjęcia przyszedł czas na historyczny wykład dra Janusza Kujata o Cierniach, który pasjonuje się historią naszego miasta i od wielu lat rozpowszechnia ją w Świebodzicach, a także w całym kraju i poza jego granicami.
Po wykonanym zdjęciu wystąpiły zespoły: Ale Babki, Melodia oraz Mokrzeszów, które uświetniły swoimi występami uroczystość.
Podczas wydarzenia, oprócz pięknie przygotowanej tematycznej wystawy, była również Strzelnica Walkiria z Cierni, która prezentowała broń historyczną. Wśród eksponatów znajdowała się również tablica upamiętniająca 50 rocznicę przyłączenia Cierni do Świebodzic, tablica ta miała być odsłonięta przed szkołą, jednak scenariusz obchodów zmieniła pogoda. W sprzyjających warunkach zostanie zasadzone drzewo na terenie szkoły ku czci rocznicy.
Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku w kawiarence przygotowanego przez Seniorów z Klubu Senior+. Były także warsztaty dla najmłodszych.
Na zakończenie występów wszyscy zostali zaproszeni do dokonania wpisu się w księdze pamiątkowej.

W drugi dzień obchodów punktualnie o godz. 11:00 odbyła się Msza Święta w intencji Mieszkańców Świebodzic w Parafii Matki Boskiej Królowej Polski. Po mszy wszyscy zgromadzeni wysłuchali koncertu Zespołu Świebodziczanie pod przewodnictwem Przewodniczącego PZERiI Aleksandra Jermakowa.

Jeszcze raz dziękujemy za ogromny wkład w organizację uroczystości Szkole Podstawowej Integracyjnej oraz Mieszkańcom Cierni, którzy podzielili się z nami wspomnieniami, pamiątkami i eksponatami, które zostały zaprezentowane.
Za organizację i dekorację szkoły dziękujemy Paniom: Agnieszce Różyckiej, Annie Peperze-Wojkowskiej oraz Karolinie Mielnik.

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 466

Powrót