Świetna inicjatywa pasjonatów historii naszego miasta | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Świetna inicjatywa pasjonatów historii naszego miasta

Opublikowano: 26-02-2024
Świebodziccy pasjonaci historii zainicjowali spotkanie z Burmistrzem Miasta Pawłem Ozgą oraz z Zastępcą Burmistrza Miasta Tobiaszem Wysoczańskim.

Rozmowy w dniu 23 lutego (piątek) dotyczyły podjęcia kroków w sprawie uchwały obywatelskiej dotyczącej utworzenia instytucji muzealnej, w której gromadzone byłyby eksponaty historyczne ze Świebodzic. Głos zgromadzonych był bardzo zgodny i potwierdził, że to przedsięwzięcie jest bardzo potrzebne, bogata historia naszego miasta oraz pasjonujący się nią mieszkańcy muszą mieć przestrzeń, gdzie będą mogli przekazać znaleziska minionych czasów, pamiątki rodzinne. Jak poinformował Burmistrz Miasta wraz z Zastępcą Burmistrza Miasta, obydwaj będą wspierać pasjonatów w ich działaniach, aby tym miejscem był Świebodzicki Dworzec. Klimat Dworca i zlokalizowanych w nim pomieszczeń bardzo dobrze oddają charakter tej inicjatywy. Należy podkreślić, że w spotkaniu uczestniczyło środowisko osób, które od wielu lat rozpowszechnia historię naszego miasta i bardzo się nią pasjonuje, to: prof. Krzysztof Jaworski, dr Janusz Kujat, Andrzej Dobkiewicz, Tadeusz Gawlicki, Roża Stolarczyk, Roman Borowicz, Mariusz Anniuk, Grzegorz Nazarkiewicz, Edward Hałdaś, Tomasz Wierzbicki, Stanisław Pawlak. Każda z tych osób ma niezwykłą determinację, wszyscy są gotowi wraz z Burmistrzem podjąć się tego wyzwania, które nie jest łatwym procesem, wymagającym wielu uzgodnień i nakładów finansowych. Jak podkreślano podczas spotkania, pięknym byłoby np. zgromadzenie w nowo powstałej instytucji historycznych zegarów Gustava Beckera, odnalezionego w Świebodzicach pałasza, monet, znaczków, pocztówek i wielu innych. Jak wypowiadali się historycy, nasza ziemia kryje jeszcze pewnie wiele archeologicznych skarbów.
O przebiegu kolejnego spotkania dotyczącego utworzenia instytucji muzealnej będziemy informować na bieżąco.
Wydział PK

Autor: Wydział PK

Liczba wyświetleń: 246

Powrót