III sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach
W porządku obrad znalazły się projekty w sprawie:
1) zmian budżetu Gminy Świebodzice na rok 2024,
2) zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Świebodzice na lata 2024 – 2032,
3) w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności,
4) powołania doraźnej Komisji Statutowej,
5) powołania przewodniczącego Komisji Statutowej,
6) powołania Zespołu do spraw zaopiniowania kandydatów na ławników.
Po rozpoczęciu posiedzenia Radny Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans złożył wniosek o usunięcie z porządku obrad projektu w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności. Wniosek w głosowaniu nie uzyskał wymaganej większości.
Kolejny wniosek złożył Radny Marek Gąsior, który zwrócił się o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały intencyjnej w sprawie wykonania niezbędnych prac modernizacyjnych i remontowych na terenie basenu letniego przy ul. Rekreacyjnej. Ten wniosek również nie został przyjęty.
Dwa pierwsze projekty w sprawie zmian w budżecie i zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Świebodzice uzyskał pozytywną opinię Komisji Budżetu i Planowania Przestrzennego, tym samym zostały jednogłośnie przyjęte przez Radnych.
Radni podjęli również uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.
Trzeba podkreślić, że wzrost stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynika bezpośrednio ze znaczącego wzrostu opłaty za składowanie odpadów, wzrostu ceny zagospodarowania poszczególnych frakcji odpadów, wzrostu minimalnego wynagrodzenia, skokowych różnic w cenach paliw i energii oraz kosztu dostosowania instalacji do nowych przepisów.
W przypadku nieruchomości zamieszkałej ustalono stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 33 zł miesięcznie od 1 mieszkańca.
W trakcie długiej dyskusji zarówno Burmistrz Miasta Paweł Ozga, jak i Zastępca Burmistrza Tobiasz Wysoczański wielokrotnie podkreślali, że proponowana stawka wynika z konieczności urealnienia kosztów gospodarki odpadami. Ponadto gdyby w ubiegłych latach, Radni poprzedniej kadencji nie blokowali każdego projektu zakładającego sukcesywne podnoszenie stawki, obecnie nie byłoby to tak odczuwalne dla Mieszkańców. Głos zabrał również Radny Mateusz Brzuchacz, który wyjaśnił, że Komisja Gospodarki Komunalnej, Leśnictwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska również analizowała przedstawione w projekcie stawki. Należy podkreślić, że przyjęte stawki nie pokryją w pełni kosztów funkcjonowania systemu (Gmina będzie zmuszona dopłacić ok. 3 miliony złotych), jednak jest to wyjście optymalne. Na pytanie Radnego Kamila Kmieciaka jaka kwota pozwoliłaby na zbilansowanie systemu Burmistrz Miasta Paweł Ozga odpowiedział, że ok 45 zł. Poinformował również, że na chwilę obecną jest to jedyna planowana podwyżka stawki. Przy okazji omawiania projektu Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Latuszek wskazał na potrzebę podjęcia działań edukacyjnych dotyczących prawidłowej segregacji odpadów. Zaznaczył, że dużym problemem jest również wyrzucanie do ogólnodostępnych kontenerów odpadów poprodukcyjnych pochodzących z firm, warsztatów, sklepów. W odpowiedzi włodarze poinformowali, że regularnie prowadzone kontrole pozwoliły w ostatnich kilku latach znacznie uszczelnić system i przyczyniły się do skuteczniejszej windykacji należności.
Radni powołali także doraźną komisję statutową w składzie:
Katarzyna Woźniak – Przewodnicząca;
Marek Gąsior;
Kamil Kmieciak;
Agata Koperska;
Wojciech Latuszek;
Adam Pofelski.
Ostatni omawiany projekt dotyczył powołania Zespołu do spraw zaopiniowania kandydatów na ławników.
Radna Ewelina Głąbiak zgłosiła trzy kandydatury: Mateusza Brzuchacza, Tomasza Megesa i Wojciecha Latuszka. Kandydaci wyrazili zgodę i w głosowaniu uzyskali poparcie Rady Miejskiej.
Po złożeniu przez Radnych interpelacji i zapytań Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Pantal przekazał informacje jakie wpłynęły do Biura Rady i zakończył obrady.
Liczba wyświetleń: 219
Powrót