Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Plakat Informacyjny

Spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz

Opublikowano: 17-09-2024
Już w piątek 20 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Agnieszką Dobkiewicz, autorką wydanego niedawno bestselleru „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”.

Agnieszka Dobkiewicz zadebiutowała dwoma przejmującymi książkami o katach i więźniach obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen – „Mała Norymberga” i „Dziewczyny z Gross-Rosen”, które w obu przypadkach osiągnęły status bestsellerów. Pierwsza już została wydana w jeżyku czeskim, druga jest właśnie tłumaczona.

Najnowsza książka pisarki porusza bardzo trudny temat. Dwanaście żydowskich miesięcy i dwanaście wielowątkowych reportaży, zmusza do refleksji i poszukania odpowiedzi na pytanie – jak daleko w głąb polskiej tożsamości sięgają żydowskie korzenie. Agnieszka Dobkiewicz w oparciu o konkretne, w wielu przypadkach nieznane historie mierzy się z kwestią, kiedy cudze zaczyna być własne, a (po)żydowskie przeistacza się w polskie. Z książki dowiadujemy się, co to znaczy być Żydem we współczesnej Polsce oraz co dzieje się, gdy po polskim mieście chodzi się z gwiazdą Dawida. Autorka zabiera nas w podróż przez osiemdziesiąt lat skomplikowanych relacji polsko-żydowskich w powojennej historii Polski; od baśniowych ilustracji Jana Marcina Szancera i nieznanej twarzy Lema, przez kaliskie lalki szirlejki i koszerne pierniki z Torunia, po nieznaną historię słowika wileńskiego getta, tragedię i listy do małego Henia, cudem uratowaną ze zbiorowego grobu Czeszkę czy Holocaust „made in Hollywood”. To historie, które nierzadko rozrywają duszę na strzępy.

Agnieszka Dobkiewicz odwiedza różne regiony Polski i w charakterystyczny dla siebie sposób odkrywa to, co zapomniane, nieznane, niechciane i niewygodne. Przekonuje, że materiał polskiej duszy tka się nieustannie, a żydowskość jest jednym z jej wątków.

Zapraszamy na spotkanie:

Piątek 20 września, godz. 17.30, Miejska Biblioteka Publiczna przy ulicy Wolności 23. Wstęp wolny.

Autor: Andrzej Dobkiewicz/Wydział PK

Liczba wyświetleń: 253

Powrót