XXII sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach
Pierwsze dwie uchwały miały charakter finansowy. Uchwała w sprawie zmian w budżecie Gminy Świebodzice na rok 2026 porządkuje finanse gminy i wprowadza niezbędne zmiany związane z realizowanymi projektami oraz zadaniami inwestycyjnymi jak choćby: przebudowa ulicy Olszańskiej, budowa zasilania na lądowisku sportowo-dyspozycyjnym, budowa parkingu przy ul. Dąbrówki, inwestycje w placówkach oświatowych oraz prace porządkowe na podwórkach komunalnych czy rewitalizacja zabytków. Planowany budżet po zmianach kształtuje się po stronie dochodów na poziomie 180 392 613,34 zł a po stronie wydatków w wysokości 190 465 829,98 zł. Uchwała została przyjęta większością głosów 13 za, przy 7 wstrzymujących się. Konsekwencją przyjętych zmian w budżecie, była uchwała w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Świebodzice na lata 2026-2035, która została przyjęta większością 13 głosów za, przy 7 wstrzymujących się.
Kolejną uchwałą procedowaną na XXII sesji Rady Miejskiej, była uchwała w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny dla Gminy Świebodzice na lata 2026-2028. Rodzina jest niezastąpionym środowiskiem dla rozwoju człowieka i miejscem zaspakajania podstawowych potrzeb, dlatego tak ważne jest, aby rodziny mogły prawidłowo funkcjonować. Gminny Program Wspierania Rodziny dla Gminy Świebodzice na lata 2026-2028 powstał zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, stanowi bezpośrednią kontynuację działań podejmowanych w ramach poprzedniego Programu i jest kluczowym dokumentem pomocy rodzinie na terenie Gminy Świebodzice. Uchwała w tej sprawie została przyjęta przez radnych jednogłośnie 19 głosami za.
W Gminie Świebodzice funkcjonuje uchwała, pozwalająca w sposób szczególny wyróżnić osoby zaangażowane w lokalną pracę na rzecz Świebodzic, czy też uhonorować wybitne postacie, które poprzez swoją postawę również wpływają na społeczność naszego miasta. Rada Miejska ma możliwość nadania tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Świebodzice” czy też „Zasłużony dla Miasta Świebodzice”. Na XXII sesji, radni procedowali nad wprowadzeniem takich zmian do uchwały w tej sprawie, aby możliwe było uhonorowanie nie tylko osób fizycznych, ale również organizacji społecznych, instytucji publicznych w tym organizacji pozarządowych, których działalność przyczynia się do rozwoju miasta. Uchwała zmieniająca uchwałę Nr XIII/117/2025 z dnia 28 maja 2025 roku w sprawie ustanowienia tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Świebodzice” oraz „Zasłużony dla Miasta Świebodzice” została jednogłośnie przyjęta przez radnych 20 głosami za.
W dniu 11 lutego 2026 roku do Komisji, Skarg, Wniosków i Petycji wpłynęła petycja w sprawie aktualizacji prawa miejscowego w zakresie funkcjonowania 29 pomników przyrody oraz wprowadzenia do programu ochrony środowiska bardziej szczegółowych zapisów. Po rozpoznaniu sprawy Komisja uznała, iż petycja zasługuje na uwzględnienie. Rada Miejska w Świebodzicach zgodziła się z takim stanowiskiem i przyjęła uchwałę, która uznaje petycję w tej sprawie za zasługująca na uwzględnienie. Radni kierując się troską o zachowanie odpowiedzialnej polityki środowiskowej oraz właściwe zachowanie stanu pomników przyrody, przyjęli jednogłośnie 20 głosami za, przedmiotową uchwałę.
Następną uchwałą procedowaną na sesji 27 kwietnia 2026 roku, była uchwała w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiącej własność Gminy Świebodzice na czas nieoznaczony w trybie bezprzetargowym. Ma to związek z funkcjonowaniem gminnego lądowiska w Świebodzicach a przekazanie w użytkowanie działek na potrzeby prowadzonej tu działalności lotniczej przez Stowarzyszenie Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach, znacznie usprawni funkcjonowanie tego obiektu. Uchwała w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie 20 głosami za.
Ostatnia uchwała procedowana na XXII sesji Rady Miejskiej miała związek z problemem jaki sygnalizują mieszkańcy a dotyczący używania fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych oraz ich negatywnego wpływu na zwierzęta. Ponieważ w obecnym stanie prawnym brak jest możliwości wprowadzenia określonych zasad korzystania z tych materiałów, Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z petycją, w sprawie rozważenia inicjatywy ustawodawczej w przedmiocie nadania samorządowi gminnemu kompetencji w zakresie stanowienia aktów prawa miejscowego dotyczących zasad stosowania materiałów powodujących huk lub hałas – na terenie administracyjnym jednostki samorządu terytorialnego. Uchwała w tej sprawie została jednogłośnie przyjęta 20 głosami za.
W końcowej części sesji, radni zgodnie z ustalonym porządkiem obrad, zgłaszali interpelacje, zapytania, oświadczenia i wnioski. Po wyczerpaniu dyskusji, Przewodniczący Rady Miejskiej, zakończył obrady XXII, sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach.
Liczba wyświetleń: 270
Powrót













