Ekshumacja Grobu Nieznanego Żołnierza | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Osoba trzymająca krzyż z tabliczka Grób nieznanego żołnierza

Ekshumacja Grobu Nieznanego Żołnierza

Opublikowano: 23-05-2018
We wtorek, 22 maja, Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST, przeprowadziła ekshumację tzw. Grobu Nieznanego Żołnierza, znajdującego się w dzielnicy Pełcznica, na ul. Zamkowej w Świebodzicach. Jest to grób, w którym pochowany był – według przekazów mieszkańców – bezimienny żołnierz niemiecki.
Legendy mówiły o angielskim lotniku lub austriackim żołnierzu. Mieszkańcy przez lata dbali o mogiłę, zapalali znicze, przynosili kwiaty. W 2008 roku staraniem władz miasta grób został odnowiony - wymienione zostały kamienne obramowanie oraz krzyż, na którym zawieszono tabliczkę informującą o spoczywającym tam żołnierzu.

Zgodę na ekshumację wydał IPN.

- Prace prowadzimy na podstawie decyzji Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz zgodnie z umową między Polską a Niemcami z 2003 roku. Na mocy tej umowy wszystkie niemieckie groby wojenne przenoszone są na cmentarze wojenne znajdujące się na terenie Polski – wyjaśnia Tomasz Czabański, dyrektor Pracowni. - W tym przypadku szczątki tam odnalezione przeniesione zostaną na cmentarz wojenny w Nadolicach Wielkich, gmina Czernica pod Wrocławiem.

Według wiedzy pozyskanej przez POMOST, w grobie spoczywa żołnierz o nazwisku Josef Grimm. Jest to informacja otrzymana od byłej mieszkanki Pełcznicy.

Okazało się, że były to informacje wiarygodne. W grobie znaleziono kompletny szkielet człowieka. Była tam także amunicja, puszka maski przeciwgazowej, pas skórzany, bagnet, buty, guziki oraz sygnet z inicjałami J.G, który jednoznacznie wskazuje na tożsamość pochowanego w mogile człowieka.

Jednak wciąż otwarte pozostają pytania: kto pochował w tym miejscu żołnierza? W jaki sposób zmarł? Skąd wziął się w Świebodzicach? Będzie to z pewnością ciekawostka do rozwikłania dla miłośników historii miasta.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 2280

Powrót