Komunikacyjny „oddech” | Urząd Miejski w Świebodzicach

Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie skrzyżowania

Komunikacyjny „oddech”

Opublikowano: 03-03-2018
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz proponuje nowatorskie rozwiązania, które bez oczekiwania na budowę obwodnicy przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, mogłyby dać miastu komunikacyjny oddech. To budowa przynajmniej jednej, a może nawet dwóch przepraw mostowych, łączących Osiedle Piastowskie ze Śródmieściem. Takie rozwiązanie odciążyłoby ruch z najbardziej uczęszczanej obecnie arterii w mieście – ul. Strzegomskiej.
Potrzeby w zakresie rozwiązań komunikacyjnych miasta są sygnalizowane od wielu lat, obwodnica Świebodzic jest wpisana do zaktualizowanego studium kierunków rozwoju i zagospodarowania miasta. Oczywistym jest jednak fakt, że to inwestycja na poziomie GDDKiA i odległa w czasie, dlatego samorząd, nie czekając na rozwiązania krajowe, pracuje nad takimi, które pomogą poprawić sytuację komunikacyjną w mieście w sposób jak najszybszy.

Koncepcja została wstępnie zaprezentowana na ostatniej sesji. Chodzi o budowę dodatkowego mostu drogowego przez Pełcznicę. Brane są pod uwagę dwa warianty: budowa zupełnie nowej przeprawy na wysokości wyjazdu ze sklepu Biedronka na Osiedlu Piastowskim w kierunku terenu po dawnej Refie (obecnie Geoservice). Ewentualnie odtworzenie historycznego mostu, łączącego ul. Piaskową z Łączną – obecnie jest to kładka dla pieszych.

- Takie rozwiązanie stworzyłoby nowe połączenie Śródmieścia i Osiedla Piastowskiego, które przecież intensywnie się rozbudowuje, przybywa tu mieszkańców – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Most przy Biedronce sprawiłby, że kierowcy jadący do Śródmieścia nie musieliby korzystać np. z ulicy Strzegomskiej, która ma największe natężenie ruchu. Z kolei odtworzony most na linii Piaskowa-Łączna odciążyłby problematyczny wyjazd na skrzyżowaniu Łączna/Jeleniogórska/Ofiar Oświęcimskich.

Wielu mieszkańców oczekiwało budowy w tym miejscu ronda, jednak wielokrotne zapytania kierowane do GDDKiA przynoszą jednoznaczne odpowiedzi. Nie ma możliwości wykonania w tym miejscu ronda ze względu na rzekę i ścisłą zabudowę.

- Bez wątpienia wymaga dyskusji i szczegółowych analiz, ale takie rozwiązania mogą w sposób odczuwalny poprawić sytuację komunikacyjną w Świebodzicach. Mamy szansę na realizację historycznego projektu, który w dużym stopniu wpłynie na komfort poruszania się po drogach naszego miasta – podkreśla Jarosław Dąbrowski, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Świebodzicach.

Podejmowane w ostatnim czasie działania burmistrza Bogdana Kożuchowicza zaowocowały ponownym wpisaniem obwodnicy Świebodzic do Narodowego Programu Budowy Dróg i Autostrad na lata 2014-2023. Dodatkowo miasto
wystąpiło do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei o budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Kamiennogórska/Jeleniogórska/Dąbrówki – będzie to kolejny, płynny i szybki wyjazd z największego osiedla w naszym mieście.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 981

Powrót