Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Zdjęcie ze spotkania

Dotacja na wymianę pieców zwiększona do 100.000 zł

Opublikowano: 27-02-2018
Już nie 30.000 ale w sumie 100.000 zł przeznaczy w 2018 roku Gmina Świebodzice na walkę o czystsze powietrze w mieście. Na sesji w dniu 26 lutego Rada Miejska zdecydowaną większością głosów (choć były dwa przeciw), przyjęła zmiany w budżecie, zwiększające m. in. kwotę przeznaczoną na dotacje dla mieszkańców Świebodzic, chcących wymienić swoje ogrzewanie na ekologiczne.
Na ten cel przeznaczono dodatkowo 70.000 zł. Od dzisiaj, to jest od 27 lutego, można już pobierać wnioski, by ubiegać się o przyznanie dotacji. Może ona wynieść do 40 % kosztów kwalifikowanych wymiany, lecz nie więcej niż 3 000 zł.

Uchwała w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na dofinansowanie zadań inwestycyjnych, związanych z ograniczaniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice zakłada dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania, opartego na paliwie stałym, na:

ogrzewanie gazowe

ogrzewanie elektryczne

olejowe

pompy ciepła.

Główną intencją przyjętych przepisów jest zachęcenie mieszkańców do likwidacji tradycyjnych pieców, opalanych węglem, groszkiem, itd. słowem wszystkim, co jest paliwem stałym. Warunkiem otrzymania dotacji jest likwidacja w mieszkaniu wszystkich źródeł ciepła, opartych na tym paliwie.

Co mieści się w kosztach kwalifikowanych?

zakup i montaż nowego źródła ogrzewania, tj. kotłów, pieców z gwarancją, które zostały zamontowane i użyte po raz pierwszy

zakup, montaż, wymiana lub modernizacja instalacji wewnętrznej związanej z nowym źródłem ogrzewania

zakup, montaż wymiana lub modernizacja instalacji odprowadzania spalin niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania nowego źródła ogrzewania.

Osoba ubiegająca się o dotację musi zrealizować i rozliczyć inwestycję do 30.09.2018 r.

Wnioski należy składać do 31.08.2018 r.

- Zainteresowanie wymianą ogrzewania jest duże, tak naprawdę po pierwszych informacjach o uruchomieniu dotacji był odzew ze strony mieszkańców, ale i radnych, stąd już na starcie programu zwiększamy pulę o tak naprawdę trzykrotność kwoty początkowej – mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. – Sytuacja budżetu jest bardzo dobra, są zabezpieczone środki na inwestycje, zatem możemy zwiększyć pieniądze na dotacje.

Program antysmogowy rozłożony jest na 3 lata, w roku bieżącym planowano 30.000 zł – jest w sumie 100.000 zł, w roku 2019 – kolejne 100.000 zł, a w roku 2020 – 70.000 zł, czyli w sumie 270.000 zł a niewykluczone, że kwoty będą się zwiększać.

Wniosek o przyznanie dotacji do pobrania tutaj.

* * *

Podczas sesji ogólnie wydatki Gminy Świebodzice na 2018 rok zwiększono o kwotę 2,2 mln zł, z czego ponad 1 mln zł to wydatki inwestycje. To oznacza, że wydatki budżetowe Świebodzic na rok bieżący przekraczają już 101 mln zł – to niemalże historyczna kwota biorąc pod uwagę, że na początku kadencji Bogdana Kożuchowicza budżet gminy po stronie wydatków zamykał się kwotą niespełna 40 mln zł.

Deficyt, który podczas sesji został zwiększony do kwoty 6,7 mln zł to zaledwie 7 % dochodów budżetu. Jest to kwota, która w całości zostanie sfinansowana wolnymi środkami (są to środki z wcześniej zaciągniętych, a nie wykorzystanych kredytów czy pożyczek). Na sfinansowanie tego deficytu gmina nie planuje zaciągnąć żadnego nowego kredytu.
Skorygowano także dochody gminy o 2 mln zł.

- Głównie chodzi o dotacje unijne, na realizowane właśnie przedsięwzięcia z zakresu m. in. niskiej emisji. Wiadomo już, że niektóre zadania zakończą się w październiku lub listopadzie i rozliczenie ich nie nastąpi do końca roku. Te środki wpłyną do budżetu w roku 2019 – wyjaśnia Luiza Gass-Sokólska, Skarbnik Miasta.
Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 2507

Powrót