Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY PRZEJDŹ DO TREŚCI bip
klawiatura i myszka
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Aktualności

Budżet na prawie 100 mln

Budżet na prawie 100 mln

Opublikowano: 02-01-2018
Dochody – 97.358.577 zł, wydatki – 99.414.557 zł – tak wygląda projekt budżetu Gminy Świebodzice na 2018 rok. Wydatki inwestycyjne to kwota prawie 18,5 mln z zł. Deficyt planuje się na poziomie 2 mln zł. Rada Miejska przyjęła jedną z najważniejszych uchwał w roku na sesji w dniu 28 grudnia 2017 r.
Jak podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz, budżet Świebodzic na 2018 rok jest budżetem mocno inwestycyjnym.
- Czeka nas kontynuacja rozpoczętych w 2017 roku dużych zadań drogowych oraz związanych z ograniczaniem tzw. niskiej emisji. Są także nowe przedsięwzięcia, jak chociażby gruntowna przebudowa kręgielni czy rewitalizacja trzech ulic: Krasickiego, Słowackiego i Piaskowej, a także ogromne zadanie związane z odnowieniem i tworzeniem nowych terenów zielonych dla rekreacji mieszkańców – mówi Bogdan Kożuchowicz.

W zakresie inwestycji najważniejszym zadaniem drogowym będzie dokończenie budowy ul. Królowej Elżbiety oraz budowa zupełnie nowej ulicy – Królowej Jadwigi – łącznie to ponad 3 mln zł w wydatkach na rok 2018, a cała inwestycja kosztowała 4,5 mln zł.

Wyczekiwana rewitalizacja obszarów ulic Krasickiego, Słowackiego i Piaskowej to wydatek ponad 2,1 mln zł – to zadanie realizowane z udziałem dotacji unijnej.

W główną fazę realizacji wejdą zadania związane z tzw. ograniczaniem skutków niskiej emisji - w skład tego potężnego projektu wchodzi pięć zadań, trzy z nich: przebudowa Placu Dworcowego wraz z budową centrum przesiadkowego oraz budowa ścieżek rowerowych i wymiana oświetlenia rozpoczęło się w 2017 roku, w 2018 zadanie będzie skończone, pojawią się także inteligentne przystanki oraz zakupiony zostanie kolejny, czwarty już, ekologiczny autobus dla komunikacji miejskiej. Jest to projekt współfinansowany ze środków unijnych o łącznej wartości blisko 7,5 mln zł.

W 2018 roku rozpocznie się jeszcze jedno, potężne zadanie z udziałem środków zewnętrznych, związane z tworzeniem i odnawianiem terenów zielonych, służących do odpoczynku i rekreacji – to 12 obszarów wytyczonych na terenie całego miasta, na tę inwestycję Gmina Świebodzic otrzymała wysokie dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł, a całość kosztować będzie ponad 7 mln zł.

W 2018 roku rozpocznie się także przebudowa miejskiej kręgielni, na co otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Wartość inwestycji to ponad 1,7 mln zł.

Oprócz tych bardzo dużych zadań gmina będzie realizować także nieco mniejsze, ale o równie dużym znaczeniu społecznym – to m. in. doświetlenie kolejnych przejść dla pieszych w celu poprawy bezpieczeństwa (100.000 zł), budowa świetlicy dziennego pobytu dla seniorów dla Osiedlu Sudeckim (321.000 zł) czy bardzo ważny, kilkuletni projekt dofinansowania wymiany źródeł ogrzewania na przyjazne dla środowiska – czyli innymi słowami dotacje do wymiany pieców węglowych. Łącznie w ciągu najbliższych trzech lat (2018-2020) samorząd Świebodzic chce na to przeznaczyć 200.000 zł.
Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach
Autor: Urząd Miejski w Świebodzicach

Liczba wyświetleń: 922

Powrót